Denní souhrn zpráv

ÚS: Dál platí, že nelze žalobami obcházet restituční zákony

Ústavní soud v usnesení k nárokům Nadace knížete z Lichtenštejna znovu zdůraznil princip, že žalobami o určení vlastnického práva nelze obcházet smysl a účel restitučního zákonodárství. Zásadu, která je součástí judikatury od roku 2005, nepovažuje soud za překonanou. Nadace se soudila o 600 hektarů lesa u středočeských Říčan. K úspěchu Lichtenštejnům nepomohlo ani to, že v případě pozemků u Říčan zůstával po desetiletí v katastru chybně zapsaný původní vlastník. Podle soudu přesto není sporu o tom, že majetek přešel po roce 1945 na stát na základě Benešových dekretů a že nárok na něj měl být případně uplatněn v restitucích. Podle mediálního zástupce nadace Michala Růžičky využije nadace všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí, s názorem ÚS nesouhlasí.

Náčelník generálního štábu: Mezi priority armády patří přezbrojení a omlazení

Přezbrojení a omlazení armády jsou podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty nadále priority české armády. Řekl to na velitelském shromáždění. Z armády podle Opaty zůstalo po letech zanedbávání jen torzo a potencionální protivník se dostává o generaci před ni. Ve svém vystoupení připomněl například vznik skupiny kybernetických sil nebo praporu bezpilotních prostředků. V dalších letech chce vybudovat těžkou brigádu a nakoupit pro ni nová bojová vozidla.

Ministr obrany Lubomír Metnar za ANO na shromáždění zmínil chyby u některých zakázek z poslední doby. V budoucnu se podle něj nesmí opakovat. Za svůj cíl považuje obhájení stabilního a předvídatelného rozpočtu.

Správa státních hmotných rezerv opravila na Plzeňsku za 300 milionů obří silo

Správa státních hmotných rezerv opravila v Blovicích na jihu Plzeňska druhé největší silo na obilí v ČR, vysoké 63 metrů. Generální oprava přišla na téměř 300 milionů korun, byla nutná kvůli havarijnímu stavu technologie zásobníku, kde stát skladuje obilí pro případ krizových situací. Oprava betonového sila, kam se vejde 69.000 tun obilí, začala v polovině roku 2018. Dnes je to nejmodernější betonové silo v celé republice, zkušební provoz trvá od prosince a potrvá rok, řekl ČTK předseda SSHR Pavel Švagr. Kapacita 28 let starého sila se nezměnila, ale téměř se zdvojnásobila rychlost příjmu i výdeje obilí na 720 tun za hodinu. "Výrazně se tak zrychlilo naskladnění a vyskladnění," uvedl Švagr.

Silo vlastní Správa státních hmotných rezerv a provozuje ho podle dlouhodobé smlouvy blovická firma ZETEN s.r.o. SSHR vlastní tři další sila, která jsou ale výrazně menší. Celková kapacita všech čtyř státních sil je přes 100.000 tun.

Českým kamionovým dopravcům ubývají kvůli šíření koronaviru zakázky

Koronovirus zasáhl i kamionovou dopravu, českým kamionovým dopravcům ubývají zakázky, od pondělí museli zrušit několik přeprav do Itálie. Kvůli omezení výroby v Číně se snižují i další nákladní přepravy. ČTK to řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Mezinárodní přeprava českých nákladních dopravců se ocitla v krizi už před šířením nákazy, současný výpadek tak může podle dopravců jejich situaci ještě více ohrozit. "Některé provozy mají zásoby pouze na pár dní a jsou na dodávkách z Číny závislé, svou výrobu tedy budou muset omezit," uvedl Felix.

Téměř 13 tisíc lidí podepsalo petici proti rozšíření polského dolu Turów

Petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów podepsalo 12.949 lidí nejen z Libereckého kraje. Podpisy jsou z celé České republiky, nějaké také z Německa a Polska, řekla ČTK koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová. Zástupci dotčených obcí, Libereckého hraje a Greenpeace petici příští týden předají v Bruselu Petičnímu výboru Evropského parlamentu.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních. Obyvatelé z příhraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také zvýšené hlučnosti a prašnosti. Polská strana přitom výraznější vliv na zásoby vody odmítá.

Církev převzala správu zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži

Olomoucké arcibiskupství převzalo od státu správu Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži. Pro návštěvníky se podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera nic nemění. Církev získala zámek i zahradu již před téměř pěti roky, na základě smlouvy se ale o ně nadále staral Národní památkový ústav (NPÚ). V úterý smlouva skončila, provoz objektů začala zajišťovat nezisková organizace Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Založilo ji arcibiskupství, aby s Muzeem umění Olomouc chránila, udržovala a zpřístupňovala veřejnosti oba objekty a sbírkové předměty v nich.

Zámek s Podzámeckou a Květnou zahradou je od roku 1998 zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, Květná zahrada zůstává v majetku státu.

Počet zadržených padělaných bankovek v ČR loni klesl na 1828

V roce 2019 bylo na území České republiky zadrženo 1828 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 14 procent méně. Informoval o tom člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. Počet zjištěných padělků klesl pátým rokem po sobě. Hodnota zadržených českých platidel dosáhla stejně jako loni téměř 1,2 milionu korun. "Počet zadržených padělků v České republice je již několik let stabilně nízký, což znamená, že se české bankovky a mince dají v mezinárodním srovnání označit za velmi bezpečné," řekl Benda. Většina zadržených padělků byla podle něj nepříliš zdařilá. Nejvíce padělků českých bankovek bylo loni zadrženo tradičně v Praze, v Ústí nad Labem a v Plzni. Nejvíce padělanou českou bankovkou zůstává tisícikoruna.

Pieta připomněla studentský pochod proti totalitě z února 1948

Před ideologiemi jednoduchých řešení, zejména komunistické, varovali aktéři pietního shromáždění, které se konalo v úterý k 72. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad. Pochod, kterého se zúčastnilo na 7000 lidí, byl největším veřejným protestem proti komunistickému uchopení moci v únoru 1948. "Boj s komunismem ještě neskončil. Strašidlo komunismu stále obchází Evropou a i naše dnešní vládní garnitura mu dává druhý dech," uvedl místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS). Poukázal tak na to, že menšinová vláda ANO a ČSSD se drží u moci díky podpoře KSČM a díky ústupkům komunistům. "Nesmíme mlčet a nechat se ukolébat blahobytem do nečinnosti," uvedl bývalý politický vězeň Leo Žídek. Dřívější totality podle něj nejsou mrtvé a objevují se i nové, k nimž vedou mimo jiné "zhoubná genderová ideologie" i "svévolný liberalismus".

V rámci projektu Sázíme budoucnost lidé vysázeli přes půl milionu stromů

Do výsadby stromů v rámci projektu Sázíme budoucnost se zapojilo téměř 9000 dobrovolníků, dosud vysadili 563.000 stromů. Informoval o tom Miroslav Kundrata, strategický ředitel Nadace Partnerství, která za zrodem iniciativy stojí. Projekt oficiálně začal v polovině loňského září, cílem je vysadit za pět let deset milionů stromů mimo les. V brněnském sídle nadace se v úterý sešly tři desítky partnerů projektu. Nejčastěji se dosud vysazovaly aleje, šlo o 157 sázecích akcí, dále solitérní stromy, sady a zelené oázy. Nejaktivnějšími sazeči jsou podle statistiky města a obce, za kterými následují spolky a neziskové organizace a dále občané a firmy. Nejčastěji se sázelo v Jihomoravském kraji, následoval Středočeský a Pardubický kraj. Počtem vysazených stromů ale s přehledem vede Praha, kde jich nadace eviduje téměř 144.000.

Na řadě míst Česka průvody masek zakončí masopustní oslavy

Průvody maškar ukončí v úterý na řadě míst Česka masopust, mimo jiné projdou pražským Žižkovem a Břevnovem, Ostravou, Českým Krumlovem nebo Hlinskem na Chrudimsku. V obci Strání na Uherskohradišťsku folklorní soubory při fašankové, čili masopustní obchůzce budou předvádět šavlový tanec a následně pochovají basu, symbol konce bujarého masopustu. Období masopustu skončí Popeleční středou, kdy křesťanům začíná čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi.

Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.

Počasí na středu

Proměnlivá oblačnost a místy dešťové nebo smíšené přeháňky, na východě zpočátku sněhové. Na horách přeháňky četnější. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na východě až 9 °C, na horách kolem 0 stupňů Celsia.