Denní souhrn zpráv
Češi budou dál pomáhat s územní ochranou Pobaltí
Česko a Litva budou dál spolupracovat v oblasti bezpečnosti a zajištění teritoriální ochrany zemí Pobaltí. Po jednání v Černínském paláci v Praze to uvedli šéfové diplomacií obou zemí Lubomír Zaorálek a Linas Linkevičius. V roce 2019 se Česko například zapojí do letecké ochrany zemí Pobaltí a budování posílení tamních vojenských jednotek. "My se hlásíme k tomu, že cítíme, že je třeba podpořit obranyschopnost a bezpečnostní jistoty zemí Pobaltí. My jsme skutečně připraveni účastnit se všech vojenských cvičení, které se tam konají," řekl ministr Zaorálek. Připomněl nedávné cvičení, kterého se v Litvě zúčastnili čeští vojáci na základě dohody visegrádské čtyřky (Česka, Maďarska, Slovenska a Polska) a pobaltských států (Litva, Lotyšsko, Estonsko). Od začátku ledna do druhé poloviny března se v Litvě zúčastnilo cvičení Training Bridge 120 českých vojáků. Na společném cvičení zemí Visegrádu a Pobaltí se jejich zástupci domluvili v souvislosti s pobaltskými obavami z Ruska.
ČR a Izrael chtějí posílit spolupráci ve vědě a výzkumu
Česko a Izrael chtějí posilovat spolupráci ve vědě a výzkumu, která by pomohla i modernizaci českého průmyslu. Na čtvrtečním jednání se na tom v Praze shodli vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron. Oba také kladně hodnotili činnost české vědecké diplomatky Delany Mikolášové, která na českém velvyslanectví v Tel Avivu působí od roku 2015. "Robustní český průmysl se potřebuje výrazným způsobem přeorientovat na vysokou přidanou hodnotu a tady je velká příležitost pro izraelské podniky i výzkumné instituce aplikovat na trhu svoje výzkumné projekty," řekl Pavel Bělobrádek po setkání s Danielem Meronem. Za jednu z takových příležitostí označil zavádění digitálních technologií v automobilovém průmyslu. Velvyslanec Meron upřesnil, že zájem o spolupráci má zejména mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, jejíž vozy jsou třetí nejprodávanější značkou v Izraeli. Jejich vývoz do této země stále roste.
Ministr Babiš nechce, aby Česko vstoupilo do eurozóny
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechce, aby Česko vstupovalo do eurozóny. Koruna je pro Česko výhodná, zejména pro případ, kdyby přišla další hospodářská krize, řekl ministr Babiš v debatě Politologického klubu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Pro rychlé přijetí eura se naopak vyslovil předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že kdo v EU nemá společnou měnu, je v jiné kategorii než státy eurozóny. Česko by podle něj mělo při rozhodování o společné měně uvažovat zejména o tom, s kým má silné ekonomické vazby.
Ceny průmyslových výrobců v březnu zpomalily růst na 3,0 procenta
Ceny průmyslových výrobců v Česku v březnu meziročně zpomalily růst na 3,0 procenta z únorových 3,1 procenta. Rostly i ceny ve stavebnictví a tržních službách a poprvé po 14 měsících také v zemědělství. Oznámil to Český statistický úřad. Zveřejnil také informace o únorovém zahraničním obchodu. Ceny vývozu zrychlily meziroční růst na 2,5 procenta a dovozní ceny na 5,8 procenta. Zatímco ceny výrobců v průmyslu o desetinu procentního bodu zpomalily růst, ceny stavebních prací naopak o desetinu bodu meziroční růst zrychlily na 1,3 procenta. Ještě výrazněji zrychlil v březnu nárůst cen tržních služeb, a to na 1,1 procenta z únorových 0,6 procenta. V průmyslu se podle statistiků významně zvýšily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů a ve službách například ceny za poštovní a kurýrní služby.
Senát nezvolil spisovatelku Lenku Procházkovou do Rady ÚSTR
Spisovatelka Lenka Procházková se členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nestala. Senát ji nezvolil ani ve druhém kole tajné volby, oznámil předseda senátní volební komise Luděk Jeništa (za STAN). Prezident Miloš Zeman tak bude muset předložit horní komoře jiného kandidáta. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček označil rozhodnutí Senátu za smutné. "Paní Lenka Procházková je signatářkou Charty 77. Byla odvážná v době, kdy odvaha nebyla levná. Je smutné, že přes tento fakt byla neodvážnými senátory vyhodnocena jako ideologicky nevyhovující," napsal Jiří Ovčáček ČTK. Nominaci Lenky Procházkové provázela kritika jejích současných postojů, mimo jiné od pracovníků ÚSTR. Poukazovali na to, že spisovatelka s hodnocením minulosti nakládá ideologicky a používá propagandistický a demagogický styl. Miloš Zeman navrhoval Lenku Procházkovou jako nástupkyni zesnulé Naděždy Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů.
Expremiéři odmítají změny ústavy, co by měnily volební systém
Bývalí premiéři Petr Pithart, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek odmítají změny ústavy, které by změnily český volební systém nebo počty poslanců a senátorů. Řekli to v debatě pořádané Politologickým klubem Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Pro zavedení většinového volebního systému se v předchozím bloku debaty vyslovil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Když se člověk zabývá ústavou, tak najde dílčí věci, co má smysl měnit. Ale radikální revize, jako přechod k prezidentskému nebo většinovému systému, k tomu důvody nejsou," řekl Vladimír Špidla. "Sny, že se ústavní změnou otevřou nebesa a sestoupí mesiáš, jsou naivní a nebezpečné," prohlásil. Podle Petra Pitharta sice ústava není dokonalá, její znění je ale povedené, a proto by se do ní mělo zasahovat co nejméně. Změny ústavy totiž podle něj mohou narušit stabilitu celého českého společenského zřízení. Jiří Paroubek uvedl, že podporuje neustálé drobné změny ústavy, ale žádný razantní zásah do základního právního dokumentu. Výslovně odmítl zavádění většinového systému při volbě do Sněmovny a návrh na snížení počtu poslanců a senátorů.
Pět funkcionářů policie a hasičů navrhla vláda na generály
Pět vysokých funkcionářů policie a hasičského sboru má být povýšeno z plukovníků na brigádní generály. Navrhla to podle informací ČTK vláda. Mezi navrženými pro povýšení je náměstek policejního prezidenta Petr Petřík, ředitel pražské policie Miloš Trojánek, ředitel policejní školy v Holešově Jan Dvořák, náměstek generálního ředitele hasičů Josef Slavík a ředitel plzeňských hasičů František Pavlas. Do generálské hodnosti může funkcionáře jmenovat až prezident. Návrh předložil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod jehož resort policie i hasičský sbor spadají. Generálské hodnosti uděluje prezident Miloš Zeman, který povýšení může odmítnout. Jmenování do generálských hodností se každoročně koná k 8. květnu a 28. říjnu, zmíněnou pětici vláda navrhuje jmenovat k 8. květnu. Hrad tradičně jména oceněných nekomentuje.
Většina stran ve Sněmovně odmítá základní vojenskou službu
Většina stran zastoupených ve Sněmovně odmítá obnovení povinné základní vojenské služby. Česko by se mělo spoléhat na profesionální armádu a na aktivní zálohy. Shodli se na tom jejich zástupci v debatě Politologického klubu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Staví se také proti vytváření společné evropské armády. Zástupci ANO, KDU-ČSL, ODS, a TOP 09 se také shodují na tom, že nepokládají za rozumné vytvářet společnou evropskou armádu vedle struktur Severoatlantické aliance. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ale zmínil potřebu posílit evropský pilíř NATO a více koordinovat obranný výzkum a vývoj v Evropské unii.
Na Hradě byli oceněni lidé za záchranářské činy
Zlatý záchranářský kříž za největší záchranářský čin loňského roku dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Cenu si z Pražského hradu odnesli i hasičské záchranářské týmy z Domažlic, Klatov, Kdyně a Hlučína, pes Malina a manželé Lenka a Miloslav Hromadovi za záchranu tří dětí. Zlaté záchranářské kříže oceněným předal prezident Miloš Zeman společně s několika ministry a šéfy policie a hasičů. Porotci letos posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Mezi oceněnými byla i osmiletá Barbora Formánková, a to za pomoc mladším sestrám a mamince. Praporčík David Džoganov dostal cenu za dvojnásobnou záchranu života. Nejprve úspěšně resuscitoval zraněného a o tři dny později zachránil seniorku z hořícího domu. Ocenění si odnesli i hasiči z Domažlic a Klatov společně s dobrovolnými hasiči z Kdyně a s Robertem Ondruchem. Cenu dostali za déle než hodinu trvající vyprošťování řidiče z kabiny havarovaného nákladního vozu, kterou před tím museli uhasit. Jejich kolegové z Hlučína byli oceněni za vyproštění lodi, která uvízla na Labi v Drážďanech. Při akci použili záchranářské tanky.
Plzeň připomene pamětními deskami stopy operace Anthropoid
Plzeň si připomene 75. výročí operací Anthropoid a Canonbury v protektorátním Československu. Na domech rodin, které pomáhaly výsadkářům v operaci Anthropoid, odhalí město spolu se spolkem Rota Nazdar a iniciativou Anthropoid 1942 - 2017 tři pamětní desky. Na události roku 1941 a 1942 se bude vzpomínat také při besedě, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Baxa (ODS). S Plzní byly spojeny jedny z prvních kroků výsadkářů, kteří pak v roce 1942 provedli v Praze atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Nejznámější je adresa Pod Záhorskem 1, kde žil policejní inspektor Václav Král s rodinou. Na konci prosince 1941 a pak ještě několikrát do spáchání atentátu poskytli Královi útočiště Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi z výsadku Anthropoid.
Olomoucké arcibiskupství získalo plastiku Krista z chleba vězňů
Netradiční plastiku hlavy ukřižovaného Krista získalo v těchto dnech darem olomoucké arcibiskupství. Vytvořená je z 12 soust chleba vězňů odsouzených za protikomunistický odboj, kteří si trest odpykávali na počátku komunistické diktatury ve věznici v Uherském Hradišti. Unikátní dílo vypovídající nejen o utrpení vězňů za komunismu, ale i o jejich víře a síle, hodlá arcibiskupství v budoucnu představit také veřejnosti, informoval ČTK jeho mluvčí Jiří Gračka. Zástupci arcibiskupství plastiku z chlebové hmoty přijali v podobě daru před Velikonocemi. Jako připomínku na utrpení nevinných vězňů minulého režimu ji arcibiskupství daroval Jan Janků, jeden z odsouzených, mezi nimiž drobné dílo vzniklo. "Tohoto daru si velice vážíme. Je to cenné svědectví o utrpení nevinně odsouzených vězňů komunistického režimu i o síle, kterou čerpali ze své víry v Krista," uvedl generální vikář olomouckého arcibiskupství Josef Nuzík.
Výročí slavné cesty Hanzelky a Zikmunda připomene muzeum na Letné
Sedmdesát let od chvíle, kdy Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nasedli do Tatry 87 a vyrazili do Afriky, připomene v den výročí tuto sobotu Národní technické muzeum (NTM) v Praze. Filmová projekce přiblíží návštěvníkům tento historický okamžik, uvidí automobilové veterány ze soukromých sbírek a seznámí se s příběhem obou cestovatelů. "V sobotu 22. dubna odstartuje z Letné pamětní jízda ve stopách Hanzelky a Zikmunda s posádkou Petr Horký, Michal Popov a Miroslav Náplava. V poledne se vydají do Zlína na festival Neznámá Země, dále podle deníku obou cestovatelů do Marseille," řekl ředitel NTM Karel Ksandr. Před budovou majitelé vystaví své veterány do roku výroby 1970 a automobily Tatra bez omezení roku výroby. V dopravní hale se v průběhu dne uskuteční komentované prohlídky automobilové sbírky a slavné Tatry 87. V přednáškovém sále bude třikrát uveden dokument Petra Horkého Století Miroslava Zikmunda z roku 2014. Expozici Doprava doplní autentické předměty z první jejich cesty: pistole, mapa, mince, suvenýry či obuv.
V Zoo Dvůr Králové se narodilo první mládě hrabáče kapského
V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se v minulých dnech narodilo první mládě hrabáče kapského. Hrabáče, jejichž protáhlá hlava se podobá prasečímu rypáku a blanité uši se tvarem podobají zaječím, zoo chová od roku 2014. Úspěšné odchovy hrabáčů v zajetí nejsou zcela běžné. ČTK to dnes sdělila mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Do Dvora Králové se první hrabáč, samec Eka, dostal v roce 2014 ze zoo v ruském Jekatěrinburgu. Loni v létě k němu přibyla z Velké Británie samice Skyla. Mládě se jí narodilo 13. dubna po 239 dnech březosti, což je u hrabáčů standardní délka. "Skyla se od začátku chovala poněkud nervózně. Protože jsme se báli, aby mládě omylem nezranila, rozhodli jsme se ho umístit po dobu matčiny zvýšené aktivity do speciálního lůžka v zázemí zoo. Ke Skyle ho však pravidelně nosíme a přikládáme ho k matčiným strukům," uvedla ošetřovatelka Lucie Pavlačíková. Malý hrabáč je velmi citlivý na teplo a vlhkost. Proto je jeho lůžko v zázemí pavilonu Africká savana vyhříváno infralampou na 32 stupňů Celsia a saturováno vzdušnou vlhkostí.
Nahrávka Smetanova tria získala prestižní cenu britského časopisu
Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria získala cenu britského časopisu BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Ocenění v londýnském King ́s Place převzala klavíristka Jitka Čechová. Smetanovo trio tuto cenu už získalo v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota. "Radujeme se, a to hned dvojnásobně. Především z toho, že se specifické hudbě Bohuslava Martinů otevírají další mnohé dveře na světová pódia. Jeho triové komorní dílo si určitě zasluhuje pozornost ansámblů po celé zeměkouli a i díky BBC se může v dohlednu stát jejich nedílnou součástí repertoáru," uvedla Jitka Čechová.
Více než třicítka knih dostala označení nejkrásnější česká kniha
Kniha o válečném pilotovi, průvodce literárním festivalem nebo kniha, která ukazuje propojení umění a sportu zvítězily v 52. ročníku soutěže o Nejkrásnější české knihy roku. Ceny se předávaly v Letohrádku Hvězda, celkem jich pořadatelé rozdali 36. Soutěž, v níž bylo letos rekordních 250 publikací, hodnotí technickou i výtvarnou stránku. Letos poprvé estetické kvality posuzovala mezinárodní porota. Výstava oceněných knih bude v letohrádku otevřena do 28. května a doplní ji výběr Nejkrásnějších knih světa 2015 zapůjčených nadací Stiftung Buchkunst. Soutěž o nejkrásnější knihy vydané v tuzemsku pořádá ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví. Ministr kultury Daniel Herman předával první ceny v sedmi soutěžních kategoriích.
Hokejisté Brna porazili Liberec 5:2 a jsou po 51 letech mistry
Hokejisté Brna jsou novými mistry extraligy. Kometa porazila obhájce titulu Liberec ve čtvrtém finálovém utkání 5:2, sérii vyhrála v nejkratším možném termínu 4:0 a po dlouhých 51 letech slaví zlato. V celém play off ztratilo Brno jen dvě utkání, obě v semifinále s Hradcem Králové. V samostatné české extralize triumfovali Brňané poprvé, jinak ale patří mezi nejúspěšnější tuzemské kluby. Letošní titul je pro ně již dvanáctý, čímž se v čele historického přehledu dotáhli na vedoucí Jihlavu. Předchozí vítězství Brna se datují do let 1955 až 1966, kdy vyhráli jedenáctkrát během 12 sezon.
Krátce o počasí v Česku:
Oblačno až zataženo, místy přeháňky, na horách sněhové. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.