Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda vyšle až padesát vojáků na ochranu slovinských hranic

Kabinet schválil vyslání až 50 vojáků na pomoc Slovinsku při ochraně hranic. Po jednání vlády to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vojáci odjedou v půli listopadu, budou mezi nimi ženisté a zdravotníci. Češi Slovincům pomoc sami nabídli. Podle ministra Stropnického budou náklady na měsíční misi přibližně čtyři miliony korun. Martin Stropnický řekl, že česká strana nečekala na pokyn Bruselu, ani na žádost Slovinců a pomoc sama nabídla. V uplynulých dnech se domlouvalo, co konkrétně by Slovinsko potřebovalo. Podle českého ministra je vybavení podobné jako u skupiny českých vojáků, kteří zamířili v půli říjny do Maďarska. Jde především o kamiony a ženijní techniku. Na slovinské hranice se přesune také zdravotnická jednotka. Kromě vojáků zamíří do Slovinska také 20 českých policistů. Policisté by měli vyjet do týdne, před vánočními svátky by měli být zpět. Jejich mise by měla trvat měsíc až měsíc a půl.

Kabinet ještě letos pošle 105 milionů korun na pomoc uprchlíkům

Vláda pošle ještě letos 105 milionů korun na pomoc zemím, které jsou nejvíce postižené migrační krizí. Na svém Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dalších 68 milionů vláda uvolní příští rok. Peníze půjdou zejména do dvou unijních fondů pro Sýrii a pro Afriku. Další část dá Česko na Světový potravinový program (WFP) a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNCHR). "Pomáháme řešit uprchlickou krizi tam, kde vzniká," napsal Bohuslav Sobotka na svém twitterovém účtu. Většinu peněz pošle Česko do fondu Madad (arabsky pomoc), který založila loni v prosinci Evropská komise s Itálií. Peníze by měly pomoci dětem v Libanonu, Turecku nebo Jordánsku, kde žijí celkem více než čtyři miliony lidí prchajících před válkou v Sýrii. Fond je určen i pro uprchlíky v Sýrii, Iráku, Egyptě či zemích západního Balkánu.

Vláda nepodpoří vypsání referenda o vystoupení z EU

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) má za to, že vystoupení České republiky z Evropské unie by bylo proti zájmům státu, proto ve Sněmovně nepodpoří návrh opozičního Úsvitu na uspořádání referenda na toto téma. O rozhodnutí kabinetu informovalo tiskového středisko Strakovy akademie. Ústavní předloha, jejíž účinnost autoři navrhují od roku 2017, by vytvořila mantinely pro prováděcí zákon, na jehož základě by se všelidové hlasování uskutečnilo. Tuto normu by měla podle Úsvitu zpracovat vláda. Pravděpodobnost, že by zákonodárci ústavní návrh opoziční strany schválili, je nyní prakticky nulová. V obou parlamentních komorách by pro ni musela hlasovat ústavní třípětinová většina členů, navíc by ji museli přijmout ve stejném znění. "Členství České republiky v Evropské unii je jedno ze základních východisek české zahraniční politiky a je plně v souladu se zájmy České republiky," stojí v předběžném stanovisku pro ministry. Z politického hlediska navíc není podle dokumentu vhodné zabývat se myšlenkou na vystoupení z unie v době migrační krize, kdy sílí protievropské nálady, které by mohlo schválení předlohy ještě posílit. Poslanci Úsvitu ji zdůvodňují tím, že EU přestala být organizací, v níž se o zásadních věcech rozhoduje na základě shody, a změnila se v "centralizovaný superstát". Narážejí tím na rozhodování o povinných kvótách pro přerozdělení uprchlíků, v němž bylo Česko spolu s několika dalšími členskými státy přehlasováno.

Ministr Chovanec předvede zařízení pro uprchlíky v Bělé velvyslancům

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) předvede ve čtvrtek detenční zařízení pro uprchlíky v Bělé pro Bezdězem na Mladoboleslavsku velvyslancům evropských zemí. Jak řekl, s sebou vezme i ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD), která má v gesci ochranu dětí. "Ona se tam bude chtít podívat na to, v jakém stavu a prostředí tam ty děti jsou," uvedl ministr Chovanec. Kritiku přístupu k uprchlíkům v detenčních zařízeních dlouhodobě odmítá. Podmínky v detenčních zařízeních kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, nelíbí se ani některým ministrům nebo neziskovým organizacím. Česko za přístup k uprchlíkům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva.

V Břeclavi-Poštorné začala demontáž tábora pro běžence

V areálu nevyužívané věznice v Břeclavi-Poštorné začala demontáž tábora pro 300 uprchlíků. Počátkem září ho nechalo kvůli obavě z velkého přílivu migrantů do ČR vybudovat ministerstvo vnitra. Tvoří jej stavební buňky a stany pro 300 běženců. Vše by mělo zmizet do čtvrtečního večera, řekl ČTK břeclavský starosta Pavel Dominik (Pro region). Hana Malá z tiskového odboru vnitra ČTK řekla, že většina věcí skončí opět ve skladech hasičského sboru.

Schodek rozpočtu ke konci října stoupl na 29 miliard korun

Schodek státního rozpočtu v říjnu stoupl na 29,1 miliardy korun ze zářijových 2,8 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí s tím, že jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci října od roku 2008. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek 45,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun. "Příliv peněz z fondů EU, který výrazně navyšoval příjmy v první polovině roku, se v posledních měsících prakticky zastavil. Naopak výdaje státu pokračují v růstu. Uměle vylepšená bilance rozpočtu se tak postupně narovnává a vládní finance tak padají do deficitu," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Podle něj by měl schodek rozpočtu letos dosáhnout 70 miliard korun. Podle ministerstva financí výsledky rozpočtu potvrzují oživení české ekonomiky.

Eurokomisařka Jourová: ČR je v EU třetí nejhorší v rozdílu výdělků žen a mužů

Česko je třetí nejhorší zemí EU v rozdílech v odměňování mužů a žen. Ženy v ČR vydělávají v průměru o 22 procent méně než muži. Evropský průměrný rozdíl činí 16 procent. Po svém jednání s českou vládou to řekla eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Podle ní propast ve výdělcích dopadá pak na penze a seniorkám mnohem víc než seniorům hrozí ve stáří chudoba. Na pondělí připadal den rovného odměňování. Jedním z důvodů, proč mají ženy nižší příjem, jsou podle eurokomisařky "segregovaná povolání". Ženy totiž často pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami jako je zdravotnictví a školství. Bývají také většinou na nižších postech. Ale i za stejnou práci dostávají často méně než jejich mužští kolegové. "To už je vyloženě v rozporu se zákazem diskriminace," podotkla Věra Jourová.

Miloš Zeman v Pardubicích zpochybnil růst mezd státních úředníků

Prezident Miloš Zeman v Pardubicích ocenil, že rostou mzdy policistů, hasičů, zdravotníků, učitelů nebo vojáků. Není si však zcela jist, že je zcela v pořádku zvyšování mezd rostoucímu počtu státních úředníků. Prezident to řekl krajským zastupitelům na úvod své třídenní návštěvy Pardubického kraje. V příštím roce by měl průměrný plat zaměstnance státu vzrůst o 1099 korun na 26.979 Kč měsíčně. Stát hodlá zřídit 13.329 nových funkčních míst a jejich počet tak proti letošku vzroste na 437.291. Loni pobírali zaměstnanci státu v průměru 25.880 korun hrubého. Prezident Zeman zůstane v kraji tři dny, jde o jeho třetí návštěvu. V pondělí dopoledne jej na Komenského náměstí čekalo asi šest desítek lidí, převážně seniorů. Lidé jej přivítali vlažným potleskem.

Ivan Bílek končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů

Ivan Bílek končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Muž, na něhož se v poslední době snesla tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze, požádal o propuštění ze služebního poměru. Na Twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pro odchod Ivana Bílka se vyslovil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a dříve také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí," napsal na sociální síti premiér. Nedlouho předtím na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že by Ivan Bílek měl vyhodnotit, jestli může pokračovat ve funkci v "okamžiku, kdy se takto výrazně snížila důvěra v celou Generální inspekci bezpečnostních sborů". Policejní akce nazvaná Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky v Olomouckém kraji. Vyšetřuje ji Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), takovým případům by se přitom měla věnovat právě GIBS.

Podmínky v průmyslu se v říjnu zhoršily třetí měsíc v řadě

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu třetí měsíc v řadě zhoršily. Index PMI klesl ze zářijových 55,5 bodu na říjnových 54 bodů. Uvedla to dnes společnost Markit Economics s tím, že index je ovšem stále nad dlouhodobým průměrem 52,9 bodu. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.

Česku podle expertů chybí krizový plán pro případ sucha

Česku chybí krizový plán pro případ sucha, který by například umožnil regulovat odběry vody a stanovoval pravomoci úřadů. Je také třeba vytvářet nové náhradní zdroje vody a nikoli zvyšovat poplatky za odběr podzemní vody, což chystá ministerstvo životního prostředí. Shodli se na tom účastníci pondělního semináře k problematice sucha a pitné vody, který se konal v Senátu. "Seminář měl přispět k vytvoření vládní koncepce, kterou chce mít kabinet do konce příštího roku," uvedl místopředseda horní komory Ivo Bárek (ČSSD). "Jako hlavní nástroj překonání zdrojových potíží vidíme výstavbu poldrů a přehradních nádrží, které v případě přebytku povrchové vody dokážou dotovat zdroje podzemní vody a vytvářet tak zásoby na kritická krizová období sucha," uvedl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák.

Smogová situace v části Moravskoslezského kraje byla odvolána

Meteorologové odvolali smogovou situaci vyhlášenou v neděli kvůli špatným rozptylovým podmínkám pro oblast Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka. Kvalita ovzduší v regionu se výrazně zlepšila a imisní limit pro polétavý prach byl překročen jen na minimu měřicích stanic. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se v pondělí ráno pohybovaly v rozmezí od 20 do 63 mikrogramů na metr krychlový s nejvyšší hodnotou ve Věřňovicích na Karvinsku. Imisní limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl kromě Věřňovic překonán ještě v Havířově na Karvinsku a ve Frýdku-Místku, na všech dalších měřicích stanicích již byly hodnoty pod mezní hranicí.

Lanovky v Krkonoších kvůli údržbě stojí, na hřebeny jen pěšky

Lanovky v Krkonoších se kvůli pravidelné údržbě před zimní sezonou zastavily. Turisté, kteří se budou chtít dostat na hřebeny hor, musejí jít pěšky. Mimo provoz je i kabinová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku, zjistila ČTK u provozovatelů lanovek. Kabinová lanovka na Sněžku má odstávku naplánovanou do 4. prosince, ale v provozu bude o víkendech a 16. a 17. listopadu. Do plného provozu v zimní sezoně se lanovka rozjede v sobotu 5. prosince. Při pravidelné údržbě se na lanovce dělají hlavně kontroly pohonů, stanic, tratě, promazávají se kladkové baterie. Lanovku čekají i brzdné zkoušky se zatížením. S výjimkou víkendů a svátku 17. listopadu, je mimo provoz i kabinová lanovka Černohorský expres z Janských Lázní na Černou horu. Opět se lanovka na Černou horu rozjede 28. listopadu. Pravidelnou podzimní údržbu absolvuje také čtyřsedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. I ta však pojede v listopadu o víkendech a ve státní svátek. Podzimní provoz v neděli ukončila lanovka z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch. Znovu bude lanovka uvedena do provozu se zahájením zimní sezony. Celý listopad bude kvůli údržbě mimo provoz i lanovka z Velké Úpy na Portášky. Až se zahájením zimní sezony se opět rozjedou lanovky z Harrachova na Čertovu horu a z Herlíkovic na Žalý.

Stát vzácný obraz nekoupí, ztíží ale vlastníkům jeho možný prodej

Obraz Gustava Klimta Dáma s rukávníkem, který je dočasně vystaven v Národní galerii v Praze, se součástí její sbírky nestane. Mimořádnou akvizici, díky níž by se dílo slavného umělce dostalo do majetku NG, ministerstvo kultury nebude od vlády požadovat. Podle informací ČTK se úřad rozhodl, že návrh na akvizici ve výši 180 milionů vládě nepředloží s odkazem na politickou situaci a možné finanční nároky jiných resortů. Stát ale mezitím začal jednat o tom, zda obraz prohlásí za památku. Tím by jeho majitele výrazně omezil na možnostech s dílem nakládat. Obraz Dáma s rukávníkem z let 1916 až 1917 byl dlouho nezvěstný. Nedávno se objevil v soukromé sbírce, v níž se nachází od 30. let 20. století. Majitel ho loni dočasně zapůjčil do expozice ve Veletržním paláci, kde doplňuje dva slavné Klimtovy obrazy, Vodní zámek z roku 1909 a ikonickou malbu Panna z roku 1913. Kurátoři NG objev díla označili za "kunsthistorický sen". To, že se objeví dílo, které tak dlouho nebylo vystaveno, je výjimečné. Klimtův obraz byl naposledy veřejně prezentován v roce 1926. Portrét zachycuje tvář krásné mladé ženy tajemně přikrytou kožešinou. Gustav Klimt patří k největším malířům evropské secese s osobitým stylem.

Český Rodinný film byl oceněn na festivalu v Tokiu

České drama Rodinný film získalo na Mezinárodním filmovém festivalu v Tokiu Cenu za nejlepší umělecký přínos. ČTK o tom informovala Bohuslava Holubová z České televize, která byla koproducentem snímku. Dvacet soutěžních děl posuzovala šestičlenná porota vedená režisérem Bryanem Singerem. Rodinný film je mezinárodní koprodukce Česka, Německa, Slovinska, Francie a Slovenska. Jeho autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu, který absolvoval pražskou FAMU a na mezinárodním poli uspěl už se svým absolventským snímkem Příliš mladá noc. Rodinný film natočil v češtině a s českými herci.

Festival 3Kino uvede filmy z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska

Celkem 25 filmů, dva workshopy a 16 hostů nabídne 2. ročník Mezinárodního filmového festivalu 3Kino, který se uskuteční od 5. do 8. listopadu v pražském kině Atlas. Přehlídku, která se zaměřuje na současný polský, slovenský, český a maďarský film, zahájí romantické drama o síle lásky Chemo polského režiséra Bartosze Prokopowicze. "Přehlídka vychází ze spojení kinematografie čtyř zemí visegrádské koalice. Její hvězdou bude polský herec Eryk Lubos, oceněný na MFF v Karlových Varech v roce 2012 Cenou za nejlepší mužský herecký výkon v dramatu Zabít bobra. V Praze uvede tři filmy a bude debatovat s diváky," řekla ČTK mluvčí přehlídky Alice Aronová.

Festival v Brně promítne staré filmové klenoty i zajímavé novinky

Pozoruhodná díla světové kinematografie, která českým divákům z různých důvodů zůstala utajená, nabízí brněnská přehlídka Visions of Light. Pořadatelé se snaží vybírat filmy, které se vyznačují vysokou uměleckou hodnotou, originalitou a vizuální působivostí. V Česku se přitom dosud veřejně promítaly jen okrajově, před dlouhou dobou, anebo nikdy, oznámila za pořadatele Milena Hurajová. Devátý ročník festivalu zahájí 5. listopadu film scénáristy a režiséra Jeana Epsteina Věrné srdce z roku 1923. Rodinné drama zasazené do prostředí přístavu v Marseille považují odborníci za jeden z vrcholů francouzské avantgardy. Závěrečným filmem přehlídky bude 7. listopadu polský špionážní thriller Jack Strong o agentovi CIA, jenž vynesl na Západ desítky tisíc stran důležitých dokumentů. "Naším cílem je stejně jako v minulých letech projekce filmů, jejichž obsahová i formální podoba předstihla dobu svého vzniku, má stálou platnost a jejich tvůrci se přes leckdy původní odmítání stali klasiky a ikonami," popsal festivalový koncept jeden z pořadatelů Petr Šoupal.

Napajedla rozezní vážná hudba k poctě rodáka Rudolfa Firkušného

Festival vážné hudby k poctě klavíristy Rudolfa Firkušného se uskuteční v polovině listopadu v Napajedlech na Zlínsku. Zřejmě nejslavnější český pianista minulého století se v Napajedlech v roce 1912 narodil. Festival se ve městě koná osmým rokem, letos se uskuteční od 13. do 15. listopadu, řekla ČTK Kateřina Barešová z napajedelského klubu kultury. Koncerty se uskuteční v Koncertní síni Rudolfa Firkušného v Klášterní kapli. "Letošní ročník zahájí v pátek oceňovaný klavírista Tomáš Víšek. V sobotu vystoupí žáci a pedagogové Základní umělecké školy Rudolfa Firkušného. Nedělní závěrečný koncert bude již tradičně patřit Komornímu orchestru Camerata Cramsiriensis, který představí svůj program spolu s několika výbornými sólisty," uvedla Kateřina Barešová. Rudolf Firkušný se proslavil mimořádnou hudebností, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Vystupoval na nejvýznamnějších světových pódiích. Byl žákem Leoše Janáčka, Viléma Kurze a Josefa Suka a také přítelem Bohuslava Martinů, který mu věnoval mnoho svých skladeb. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny 20. století. Po okupaci žil v Paříži, v roce 1940 ho exilová vláda vyslala do USA. Po skončení války se vrátil do Československa a účinkoval na prvním ročníku Pražského jara. Po roce 1948 se rozhodl zůstat v zahraničí. Rudolf Firkušný zemřel v roce 1994 v USA, ostatky byly převezeny do rodinné hrobky v Brně.

V Bzenci na Hodonínsku se chystají tři akce spojené s vínem

V Bzenci na Hodonínsku se uskuteční příští víkend tři větší gastronomické akce ve stejném termínu. Slavnosti svatomartinských vín a tradiční Martinské hody doplní Festival otevřených sklepů. ČTK to řekli organizátoři. Festival otevřených sklepů nabídne degustaci 300 vín. Otevřené budou kromě bzeneckých sklepů také sklepy v Kyjově, Miloticích, Vlkoši a Vracově. "Letošní svatomartinský Festival otevřených sklepů má snad nejbohatší program za celých sedm let své existence," uvedl ředitel festivalu Juraj Flamik. Lidé ochutnají mimo jiné ledové a slámové speciály vinařství Štěpána Maňáka. Zámecké vinařství Bzenec otevře první lahve sektu, který bude odkazovat na rok 1876, kdy byl právě v Bzenci vyroben první sekt na Moravě. Sekt je vyroben francouzskou tradiční metodou ze stejných odrůd jako legendární Champaigne, jen Pinot Menieur je nahrazen Ryzlinkem vlašským.

Petra Kvitová po Turnaji mistryň klesla v žebříčku na 6. místo

Česká tenistka Petra Kvitová klesla po Turnaji mistryň ve světovém žebříčku o jedno místo na šestou příčku. V pořadí WTA ji přeskočila její přemožitelka z nedělního finále v Singapuru Polka Agnieszka Radwaňská. O jedno místo na osmou pozici si naopak polepšila Lucie Šafářová, která v Singapuru skončila v základní skupině. Obě české hráčky příští týden ještě čeká finále Fed Cupu, v němž český tým bude v Praze obhajovat trofej proti výběru Ruska. Jedinou výraznou změnou v mužském žebříčku je návrat Rogera Federera na druhé místo za suverénně vedoucího Srba Novaka Djokoviče. Švýcar díky víkendovému triumfu na domácím turnaji v Basileji odsunul na třetí příčku Brita Andyho Murrayho. Tomáš Berdych je stále pátý.

Nedělní výsledky 12. kola první fotbalové ligy

Nedělní výsledky 12. kola první fotbalové ligy: Plzeň - Sparta 2:1 (0:0) a Teplice - Slavia 0:1 (0:0). Tabulku vede pražská Sparta o skóre před Plzni, třetí je Mladá Boleslav. Poslední je ostravský Baník.

Výsledky 16. kola hokejové extraligy

Výsledky 16. kola hokejové extraligy: PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 0:3 (0:1, 0:1, 0:1), HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 5:3 (1:0, 4:1, 0:2), HC Vítkovice Steel - HC Sparta Praha 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:0, 0:2 - 0:0), Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 2:2 - 0:0), HC Dynamo Pardubice - Piráti Chomutov 4:1 (0:0, 3:1, 1:0), HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 3:6 (0:1, 0:2, 3:3) a HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 1:5 (0:3, 0:0, 1:2). Tabulku vede Liberec před Hradcem Králové a Plzni, poslední je Zlín.

Krátce o počasí v Česku:

Jasno až skoro jasno. Teploty 9 až 14 stupňů Celsia.