Denní souhrn zpráv

Sudotoněmecký sjezd se nesl ve znamení smíření s Čechy

Smířlivou atmosféru na sjezdu Sudotoněmeckého krajanského sdružení v Augsburgu potvrdilo i vystoupení jeho předsedy Bernda Posselta. Ve svém půlhodinovém projevu často mluvil o smíření s Čechy, ani jednou nezmínil takzvané Benešovy dekrety. Nejvyšší představitel sudetských Němců také ocenil krok města Brna, které vyjádřilo lítost nad odsunem německy mluvícího obyvatelstva, při němž zemřelo 1700 lidí. Poděkoval také českému vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), který na sjezdu vystoupil prostřednictvím předtočené zdravice a oslovil sudetské Němce jako krajany. Velká většina delegátů sjezdu v Augsburgu vyjádřila souhlas se změnou stanov Sudetoněmeckého krajanského sdružení, z nichž letos v březnu byla vypuštěna zmínka o vracení zkonfiskovaného majetku. Podle sudetoněmeckých představitelů tento krok zlepšil vztahy s Českem.

Rozšíření jaderných elektráren začne z Dukovan

Vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně, potvrdil při návštěvě Dukovan řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stavba prvního z bloků by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016. Podle premiéra je potěšující, že rozvoj dukovanské elektrárny má silnou podporu okolních obcí i Kraje Vysočina. Elektrárna podle něj vytváří základ ekonomické stability regionu. Premiér předpokládá, že pro přípravu výstavby nových bloků ČEZ zřídí dceřinou společnost. "Pokládám za reálné také to, že dodavatel by se mohl na investici kapitálově podílet. Přípravu investice musí financovat ČEZ. Nejsem stoupencem toho, aby vláda garantovala výkupní ceny za 20 nebo 30 let, pokládám to za riziko pro veřejné rozpočty," řekl Sobotka.

Lidovci požadují navýšení rozpočtu na obranu

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek přednesl na sjezdu KDU-ČSL požadavek, aby vláda naplnila závazek předsedů koaličních stran a do roku 2020 postupně navýšila obranný rozpočet na 1,4 procenta HDP. "Aby bylo možné tento slib naplnit, je nutné revidovat loni schválený rozpočtový výhled na období 2016 až 2017," řekl Bělobrádek. Lidovci chtějí vyzvat vládu, aby udělala vše pro to, aby postupně rozpočet armády dosáhl hranic dvou procent HDP.

Zvýšení minimální mzdy ohrozí textilní průmysl, tvrdí představitel Svazu průmyslu

Pokud se minimální mzda v ČR výrazně zvýší o 1000 korun, jak navrhují odbory, tak to fatálně ohrozí podniky ve kterých se mzdy zaměstnanců pohybují do 15.000 Kč. Minimální mzdu vyplácejí svým zaměstnancům zejména firmy v textilním průmyslu nebo v bezpečnostních službách. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a podnikatel Zbyněk Frolík. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je čistá minimální mzda v ČR o 1500 nižší než hranice chudoby. Minimální mzda 9200 korun představuje v čistém vyjádření 8180 korun, hranice chudoby je 9674 korun.

Začíná festival Janáčkův máj

V neděli v Ostravě začíná mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Dvacet festivalových koncertů se bude konat nejen v krajském městě, ale i v dalších místech Moravskoslezského kraje. Festival zahájí domácí Janáčkova filharmonie pod vedením svého nového šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera. Na dalších koncertech vystoupí mimo jiné Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem nebo Královská filharmonie Liverpool pod vedením Vasilije Petrenka. V době konání festivalu v Ostravě také proběhne konference Evropské asociace festivalů, na kterou přijede více než sto ředitelů hudebních festivalů z celé Evropy.

Voda v pražských čtvrtích Dejvice a Bubeneč není pitná

Voda v pražských Dejvicích a Bubenči není pitná. Lidé by ji neměli používat ani na vaření a k ústní hygieně. Byli o tom informováni mimo jiné z amplionů a letáky, které dostali do svých domovů. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) oblast začaly zásobovat vodou z cisteren v reakci na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích a zahájily kontrolu kvality pitné vody. ČTK to sdělili mluvčí PVK Tomáš Mrázek a radnice Prahy 6 Petra Kolínská. Výsledky kontroly mají být k dispozici v pondělí, kdy se jimi vedení městské části bude zabývat. Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel Dejvic jsou pravděpodobně koliformní bakterie. Odbornou pomoc zatím vyhledalo asi 130 lidí, dodala. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné. Jágrová lidem doporučuje pít balenou vodu a nepoužívat vodu z kohoutku.

Dálniční přivaděče v Ostravě se zcela uzavřou

Mosty na dálničním přivaděči v Ostravě-Přívoze, na které už několik měsíců nesmějí vjíždět auta těžší než 3,5 tuny, se od pondělních 07:00 kvůli opravě uzavřou pro veškerou dopravu. Pro Ostravu, v níž se už nyní opravuje několik frekventovaných silnic, to znamená další dopravní komplikace. Podle náměstka primátora Iva Hařovského (ČSSD), který má na starosti dopravu, ale dopravní kolaps ve městě nehrozí.Hařovský ČTK řekl, že by uzavření mostů nemělo způsobit žádný kolaps, přestože oproti původním plánům zasáhne i do letních měsíců, kdy se ve městě chystají další opravy silnic. "Vycházím z toho, že silniční doprava v letních měsících klesne přibližně na 70 procent. Tak věřím tomu, že to zase nějakým způsobem zvládneme. Objízdné trasy jsou jasně nastavené a myslím si, že kapacita těch komunikací je dostatečná," řekl náměstek.

Šárka Strachová byla vyhlášena nejlepší českou lyžařkou

Vítězkou ankety Král bílé stopy uplynulé sezony o nejlepšího reprezentanta Svazu lyžařů České republiky se stala slalomářka Šárka Strachová, bronzová medailistka ze světového šampionátu v Beaver Creeku. Navázala tak na svá dvě vítězství v anketě v letech 2009 a 2010. Strachová zvítězila ve velké konkurenci, české lyžování mělo velmi úspěšnou sezónu. Například Lukáš Bauer se stal na šampionátu ve Falunu vicemistrem světa v běhu na lyžích na 50 km klasicky s hromadným startem. V hlasování trenérů, funkcionářů, odborníků a novinářů obsadil druhé místo.

Češi si připomenou finále ME ve fotbale 1996

Český fotbal si v pondělí připomene jeden z největších úspěchů své historie. Na stadionu Slavie v Praze Edenu se odehraje repríza finále mistrovství Evropy z roku 1996, na kterém český tým vedený Dušanem Uhrinem starším získal stříbrné medaile. A přítomno bude kompletní tehdejší mužstvo včetně realizačního týmu. Proti nim se postaví výběr Německa složený z hvězd 90. let v čele s držitelem Zlatého míče Lotharem Matthäusem.Chybět tak nebudou ani držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, autor památného lobu Karel Poborský či autor gólu ve finále Patrik Berger.

Rosol postoupil v Paříži do druhého kola

Český tenista Lukáš Rosol zahájil grandslamové French Open vítězně. Po loňském krachu v úvodním kole dnes na pařížské antuce nezaváhal a švédského soupeře z kvalifikace Eliase Ymera v prvním vzájemném duelu porazil 6:2, 7:6, 6:3. Jeho dalším soupeřem bude Roberto Bautista. Devatenáctý nasazený Španěl jediný vzájemný zápas s Rosolem vloni na antuce ve Stuttgartu vyhrál. "Je to skvělý hráč, moc solidní, a musím hrát dobře, abych ho porazil. Bude záležet na mně, jak budu hrát. On si hraje svůj level, kterým do dvacítky patří," řekl ČTK Rosol.