Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman mluvil s mongolským prezidentem o ekonomické spolupráci

Prezident Miloš Zeman mluvil se svým mongolským protějškem Cachjagínem Elbegdordžem o posílení ekonomické spolupráce. Předal mu seznam 40 firem, které by se chtěly na mongolském trhu prosadit. České firmy se podle něj mohou uplatnit při stavbě železnic a energetických děl nebo při těžbě surovin. Zeman to řekl na tiskové konferenci po setkání s Elbegdordžem. Mongolský prezident slíbil, že spolupráci s českými podnikateli jeho země začlení do připravovaného akčního hospodářského plánu.

EU má být připravena na dobu nespolupráce s Ruskem, míní Zaorálek

Evropská unie musí být ve své dlouhodobé strategii vztahů s Ruskem připravena na období "nespolupráce" Moskvy, poznamenal český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Navzdory ochlazení vzájemných vztahů kvůli ukrajinské krizi však podle něj existují oblasti, v nichž je v zájmu EU s Moskvou kooperovat, byť v omezeném formátu. Po jednání se svými kolegy ze zemí EU se šéf české diplomacie v této souvislosti zmínil například o íránském jaderném programu, o syrské válce či o snaze bojovat s organizací Islámský stát.

Vláda schválila posílení pravomocí zpravodajských služeb

Zpravodajské služby by mohly získat přístup k informacím o klientech bank. Údaje chráněné bankovním tajemstvím by zpravodajci měli dostat hlavně tehdy, pokud se týkají financování terorismu či organizovaného zločinu. Žádat by mohli nově také informace o tom, komu patří které telefonní číslo. Vyplývá to z návrhu zákona o zpravodajských službách a novel souvisejících zákonů, které podle informací ČTK schválila vláda. Návrh předložil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně se šéfem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem. Informace z bankovního sektoru by měli zpravodajci získat prostřednictvím Generálního finančního ředitelství. Nyní platná legislativa umožňuje pouze tok informací od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy.

Vláda odmítla odškodnění pro bývalé perzekvované vojáky

Vláda se postavila záporně k předloze vlastních poslanců, jež by odškodnila bývalé vojáky a zaměstnance ministerstva obrany, kteří byli za socialismu z politických důvodů propuštěni. Novinářům to řekl ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), podle něhož návrh zahrnuje jen jednu skupinu lidí, přičemž stejně byli za bývalého režimu postiženi třeba učitelé a pracovníci bezpečnosti a justice. Norma by perzekvovaným vojákům a zaměstnancům ministerstva obrany přiřkla měsíční příspěvek 1500 korun k důchodu. Týkal by se zhruba 2000 lidí, kteří získali osvědčení o mimosoudní rehabilitaci. Stát by na příspěvek vydal podle předkladatelů z ČSSD, ANO a KDU-ČSL kolem 42,8 milionu korun ročně.

Náměstka pro státní službu vybere vláda příští týden

Náměstka ministra vnitra pro státní službu vybere vláda podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) z trojice finalistů až příští týden ve středu. Původně chtěl kabinet klíčovou pozici obsadit již koncem tohoto týdne na mimořádném zasedání. V trojici, z níž bude vláda vybírat náměstka, jsou ředitel kanceláře náměstka ministra vnitra Josef Postránecký, tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr.

Vláda schválila investice do lepší bezpečnosti pražského letiště

Na pražském letišti Václava Havla zřejmě začne fungovat moderní bezpečnostní systém včetně zařízení, které automaticky rozpozná obličeje cestujících. Návrh na pořízení nových bezpečnostních systémů schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Nákup zařízení má vyjít podle dřívějších informací serveru Česká justice na 154 milionů korun.

Vláda schválila pokračování humanitárního programu Medevac

Vláda schválila pokračování humanitárního programu Medevac pro letošní rok. Na pomoc lidem, kteří byli zraněni v zahraničních konfliktech, se letos počítá s částkou 50 milionů korun. Peníze půjdou z vládní rozpočtové rezervy a prostředků ministerstva vnitra. ČTK to sdělil Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra. Česko se chce podobně jako v minulých letech zaměřit na léčbu pacientů v tuzemských nemocnicích, vysílání lékařů do zemí postižených konfliktem nebo stáže zahraničních lékařů v tuzemských nemocnicích.

Schodek důchodového systému neudržitelně roste, varoval NKÚ

Schodek důchodového systému se v letech 2009 až 2013 zvyšoval v průměru o 12 procent ročně, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Varoval, že dlouhodobě jde o neudržitelný stav. Upozornil také, že stav zvláštního účtu pro přebytky z důchodového pojištění by mohl být dvojnásobný, pokud by se z důchodového systému nehradila i správa systému. O závěrech kontroly důchodového pojištění ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Islámští diplomaté tvrdí, že v Česku roste islamofobie

Diplomatičtí zástupci islámských zemí v České republice tvrdí, že v Česku roste islamofobie. Upozorňují na reakce na teroristické útoky na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo a protiislámská vyjádření šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury. Členové takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce to uvedli v prohlášení, v němž odsoudili nedávné krveprolití v Paříži a vyzvali ke společnému úsilí za odstranění netolerance ve společnosti.

Akční plán: Nové jaderné zdroje má primárně financovat ČEZ

Výstavbu nových jaderných bloků by měl primárně financovat ČEZ. Vyplývá to z připravovaného Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR, který chystají ministerstva průmyslu a financí. Materiál, jenž má ČTK k dispozici, je od pátku v připomínkovém řízení. Pro financování jádra zahrnuje i další dvě varianty. Právě kvůli způsobu financování ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Nedostal totiž vládní garance. Plán rozvoje jádra má navazovat na aktualizaci Státní energetické koncepce, jejíž projednávání ministři před Vánoci přerušili.

V Květné už jsou připraveny čtyři sklady na munici z Vrbětic

Muniční sklad v Květné na Svitavsku začal 15. ledna opět po zhruba roční přestávce fungovat. V současnosti v něm je zaměstnáno šest lidí, zprovozněny byly po revizi zabezpečovacích zařízení a požárních hlásičů čtyři budovy z 32, řekl ČTK správce skladu v Květné a místostarosta obce Vojtěch Pražan. Do Květné má být převezena část munice z areálu u Vrbětic na Zlínsku, který loni poničily výbuchy.

MC: Do ČR loni přijelo rekordních 8,08 mil. zahraničních turistů

Do Česka loni přijelo rekordních 8,08 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o tři procenta víc. Ubylo naopak domácích turistů, těch se v tuzemských hotelech, penzionech a kempech ubytovalo o dvě až tři procenta méně. Vyplývá to z odhadu poradenské společnosti Mag Consulting a údajů Českého statistického úřadu. "Z pohledu počtu přenocování však zdaleka rok 2014 úspěšný nebyl. Roční hodnota počtu přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR za rok 2014 podle naší predikce dosáhla počtu 42,4 milionu s meziročním poklesem hodnoty přibližně o dvě procenta," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Kratší dobu strávili v ČR především domácí turisté.

Pojišťovny: Živly loni tolik neškodily, nebyla větší kalamita

Rok 2014 byl v Česku z hlediska živelních škod klidnější než předloňský rok, kdy zemi zasáhly ničivé povodně. Loni nesužovala republiku žádná velká kalamita, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Přesto ale pojišťovny zaznamenaly desítky tisíc škod za několik miliard korun. Nejčastěji škody páchala velká voda, vichřice, blesky, ale i zemětřesení. Díky mírné zimě bylo málo škod z tíhy sněhu. Rok 2013 byl podle objemu živelních škod druhý nejhorší.

Policie obvinila osm lidí z dovozu léků k výrobě pervitinu

Národní protidrogová centrála (NPC) obvinila osm lidí, kteří údajně dováželi z Bulharska do Česka léky s pseudoefedrinem. Policie zajistila celkem 50 kilogramů tablet, z nichž by prý bylo možné vyrobit deset kilogramů pervitinu. Ten by při pouličním prodeji vynesl minimálně deset milionů korun, při vývozu do ciziny by cena drogy mohla až osminásobně vzrůst. Na tiskové konferenci to uvedl šéf centrály Jakub Frydrych. NPC případ rozkrývala déle než půl roku ve spolupráci s bulharskou a slovenskou policií. Většina údajných pachatelů jsou Bulhaři, léky prý převáželi uschované v autech. Podle Frydrycha je pořizovali v Turecku, kde je nákupní cena těchto léčiv proti ČR padesátiprocentní. Všichni obvinění jsou ve vazbě, za nedovolenou výrobu drog jim hrozí deset až 18 let vězení.

Kvůli připomínce holokaustu bude uzavřen Pražský hrad

Kvůli připomínce holokaustu, která se uskuteční na začátku příštího týdne v Praze, bude za týden v pondělí a v úterý zcela uzavřen Pražský hrad. ČTK to oznámil mluvčí Správy Pražského Hradu David Šebek. Důvodem jsou pravděpodobně bezpečnostní opatření. Omezení se dotkne hlavně turistů, pro které je Hrad jednou z nejnavštěvovanějších pražských památek. Areál hradu bude podle Šebka příští týden uzavřen od pondělí do úterních 14:00. "Návštěvnické objekty a výstavy se otevřou až ve středu dne 28. ledna v 09:00, respektive 10:00," uvedl Šebek. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou na Hradě viditelná už nyní. Kromě hradní policie areál v posledních dnech střeží i vojáci maskáčových uniformách se samopaly.

V Praze budou na konci ledna vystaveny vzácné rukopisy

Poslední lednový víkend budou v Praze vystaveny dva unikátní středověké rukopisy, jež patří k největším pokladům českého písemnictví a českých sbírek. Národní památkový ústav (NPÚ) vystaví v Jízdárně Pražského hradu Budyšínský rukopis, nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. V Klementinu bude vystaven Kodex vyšehradský, románský rukopis, který popisuje korunovaci knížete Vratislava II. prvním českým králem.

Ostravské divadlo připravuje hru o odsunu sudetských Němců

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě připravuje hru Odsun. Zabývá se vysídlením sudetských Němců po druhé světové válce, které dodnes vzbuzuje protichůdné reakce. Na inscenaci z pera dramatika Ivana Buraje se podíleli i oba dramaturgové činohry Dagmar Radová a Marek Pivovar. ČTK to řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková. Odsun završuje volnou trilogii, která se věnuje historické paměti národa. Už dříve divadlo uvedlo hru Smrtihlav řešící německou minulost a příslušnost Němců k jednotkám SS. Později šlo o hru Za vodou, která vycházela z osudu obyvatel Hlučínska.

Skauti zpřístupní archiv časopisu Junák

Skauti zpřístupní archiv časopisu Junák, v němž publikoval mimo jiné spisovatel Jaroslav Foglar. Před sto lety vyšlo jeho první číslo, které bude stejně jako všechny ostatní postupně v průběhu roku zpřístupněno v elektronické podobě na speciálním webu. ČTK to sdělila Jitka Taussiková, tisková mluvčí Junáka - svazu skautů a skautek ČR. Časopis byl o začátku určen nejen pro skauty, ale pro veškerou českou mládež, rodiče i učitele. Jeho prvním šéfredaktorem byl zakladatel skautingu Antonín Benjamin Svojsík. Za sto let existence vyšlo 57 ročníků, v dobách zákazu činnosti této organizace totalitními režimy totiž vycházet nesměl. Velmi populární byl bezprostředně po druhé světové válce, kdy měl stotisícový náklad.

Sport

Česká tenistka Lucie Hradecká v prvním kole Australian Open porazila pátou nasazenou hráčku Anu Ivanovičovou ze Srbska 1:6, 6:3, 6:2. Do druhého kola postoupila z českých hráček i Klára Koukalová vítězstvím 7:5, 6:4 nad Australankou Storm Sandersovou.

Počasí v úterý

Zataženo, místy s mrholením nebo sněhovými srážkami. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.