Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ÚS zrušil spodní hranici pokuty za využívání nelegální práce

Ústavní soud (ÚS) škrtl ze zákona o zaměstnanosti spodní hranici pokuty pro firmy za využívání nelegální práce. Doposud činila 250.000 korun. Nyní mohou inspektoráty teoreticky uložit i nižší sankci. Bez souvislosti s nálezem vstoupí na začátku příštího roku v platnost novela, která spodní hranici stanoví na 50.000 korun. Touto budoucí úpravou se ÚS nyní nezabýval. Do konce letošního roku neexistuje žádná dolní hranice. "Po těchto několik měsíců obecné soudy mohou na základě svého uvážení pokutu ukládat od nuly do deseti milionů korun," řekla soudkyně zpravodajka Ivana Janů. Zrušení dosavadní hranice navrhl Městský soud v Praze. Částku čtvrt milionu korun považoval za likvidační pro menší zaměstnavatele.

Mládek: Stav na Ukrajině je argument dostavby jaderných elektráren

Situace na Ukrajině je argument pro dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech. Na konferenci společnosti Business Forum o dodávkách plynu do Evropy to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj je možné zajistit si jaderné palivo až na tři roky. Ministr také opět upozornil na možnou plynovou krizi na Balkáně. "Pokud máte palivo a energetické inženýry, jste energeticky soběstační," uvedl Mládek. Krizi na Ukrajině vidí jako něco, co dělí společnost na dva tábory. Ty se podle něj víceméně shodnou, že anexe Krymu nebyla legitimní. Jedni ale vidí Rusko jako nepřítele a jsou pro sankce, zatímco druhá skupina vnímá situaci jako určitou "geopolitickou přetahovanou".

Velvyslanectví ČR v Kyjevě popřelo zprávy o obsazení konzulátu

České velvyslanectví v Kyjevě popřelo zprávy o obsazení budovy českého generálního konzulátu v Doněcku. V neděli večer tam prý povstalci vnikli, ale krátce nato z budovy odešli. Informaci o tom, že proruští radikálové v pondělí obsadili sídlo konzulátu ČR v Doněcku, který je už několik měsíců opuštěný, oznámil mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko.

Separatisté v Doněcku krátce zadrželi zpravodaje ČRo

Proruští separatisté ve východoukrajinském Doněcku zadrželi v úterý zpravodaje Českého rozhlasu (ČRo) Víta Pohanku. Do potíží v Doněcku se Pohanka dostal již v neděli, kdy ho spolu s rozhlasovým kolegou Martinem Dorazínem rebelové krátce zadrželi. "Zatelefonoval nám, že ho odvádějí k výslechu, a přerušilo se to (spojení)," řekl v úterý ČTK generální ředitel ČRo Peter Duhan. Incident se prý stal v době, kdy se Pohanka vydal prověřovat zprávy, že proruští radikálové obsadili budovu českého konzulátu v Doněcku. Podle informací ČTK separatisté Pohanku při zadržení obvinili, že nemá novinářskou akreditaci, což prý ale není pravda. Po několika hodinách byl zpravodaj propuštěn.

Česko je připraveno cvičit kurdské pyrotechniky a policisty

Česká policie je připravena poskytnout kurdským bezpečnostním silám specialisty na výcvik pyrotechniků a policistů. Po jednání s kurdským ministrem vnitra Karímem Sindžárím to v úterý uvedl jeho český protějšek Milan Chovanec (ČSSD). Konkrétní nabídku policejní pomoci iráckým Kurdům, kteří bojují s extremisty z hnutí Islámského státu (IS), jim podle Chovance Česko předloží do týdne. Kurdský ministr by přivítal, kdyby Praha Irbílu poskytla také pokročilé bezpečnostní a sledovací systémy.

Důchody v Česku se od ledna zvýší průměrně o 200 korun

Důchody v Česku se od ledna zvýší v průměru o 200 korun. Pevná část penze, kterou mají všichni stejnou, se zvedne o 60 korun na 2400 korun. Procentní díl penze, který se stanovuje podle odvodů a odpracovaných let, poroste o 1,6 procenta. Počítá s tím návrh nové vyhlášky, který má ČTK k dispozici. Penze se od příštího roku budou valorizovat znovu rychlejším tempem jako před úspornými škrty. Porostou tak víc, než stanoví zákon. Zvednou se i příplatky k důchodům pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.

Sněmovna bude o šumavském parku jednat až po obecních volbách

Sněmovna přes nesouhlas TOP 09 odložila na návrh ČSSD jednání o zákazu těžby břidlicových plynů a o kritizovaném senátním návrhu zákona o Národním parku Šumava. Vrátí se k nim až po říjnových komunálních volbách. Zástupci TOP 09 obvinili sociální demokraty z taktizování před volbami a nechuti zaujmout jasný postoj k oběma předlohám, které odmítla koaliční vláda v čele s ČSSD. Senátoři připravili návrh na základě letitých pokusů o zákonné vymezení šumavského parku. V souladu s dosavadními předlohami navrhli park rozdělit do tří zón.

Němeček vyzval ke kontrole prověřování způsobilosti zdravotníků

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vyzval hejtmany a ředitele zdravotnických zařízení ke kontrole interních mechanismů, které prověřují způsobilost zdravotního personálu k výkonu povolání. Věří, že některým případům, kdy zdravotník poškodí zdraví pacienta, lze předejít důslednější personální politikou na úrovni managementu nemocnice. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jan Štoll. Ministr uvedl, že případy, které se v poslední době objevily, zapříčinilo osobní selhání jednotlivců, kterému pomocí systémových mechanismů nikdy nebude možné stoprocentně předejít.

Odvolací soud zvýšil Janouškovi trest za sražení ženy na 4,5 roku

Lobbista Roman Janoušek půjde na 4,5 roku do vězení za sražení ženy autem, navíc nesmí sedm let řídit. Původně tříletý trest za ublížení na zdraví mu zpřísnil pražský vrchní soud, verdikt je pravomocný. Incident se stal v roce 2012, kdy opilý lobbista porazil v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu. Z místa srážky ujel.

Nejlepšího primátora má podle Svazu měst a obcí Jablonec

Nejlepším primátorem v Česku je Petr Beitl z Jablonce nad Nisou, mezi starosty toto ocenění získali třeba šéf radnice Havlíčkova Brodu Jan Tecl nebo starostka městské části Praha 2 a poslankyně za ODS Jana Černochová. Nejlepší starosty a primátory z let 2010 až 2014 na Pražském hradě vyhlásil Svaz měst a obcí ČR. Prezident Miloš Zeman při této příležitosti starosty označil za sůl země a za základ skutečné politiky. V prvním ročníku soutěže svaz ocenil celkem 18 představitelů samospráv ze 300 nominovaných. Nejlepší starosty vyhlásil v každém ze 14 krajů a k nim odborná porota ještě vybrala nejlepšího primátora.

V srpnu ohlásilo hromadné propouštění 16 firem, propustí 834 lidí

V srpnu nahlásilo 16 zaměstnavatelů hromadné propouštění, které se dotkne 834 zaměstnanců. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Praze. Nejvyšší počet lidí, kteří v nadcházejících měsících přijdou o práci, pracuje na Vysočině a v hlavním městě. Vyplývá to z nejnovějších informací Úřadu práce ČR.

ArcelorMittal Ostrava za 400 milionů modernizuje ohřívače vzduchu

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) za 400 milionů korun zmodernizuje tři ohřívače vzduchu, které ohřívají vzduch vháněný do vysoké pece. Investice přinese finanční úspory, ale bude mít i přínos pro životní prostředí. Zvýšením teploty horkého vzduchu o 150 stupňů Celsia nové ohřívače sníží objem spalovaného koksu i emise oxidů uhlíku. ČTK o tom informovala mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.

O2 požaduje od státu 139 milionů za univerzální službu

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 139 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené v loňském roce. Oznámil to Český telekomunikační úřad, který bude požadavky prověřovat. Hlavní část požadované sumy tvoří provozování veřejných telefonních automatů. Těch firma v rámci objednávky státu v současnosti provozuje kolem 5500. Stát bude provoz telefonních budek dotovat ještě nejméně další tři roky. Nedávno ČTÚ vypsal tendr na poskytovatele této služby. Přihlásila se O2 jako jediná firma.

Vědecká rada na cenu Česká hlava navrhla biochemika Palečka

Vládní Rada pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) na prvním jednání v novém složení jednomyslně navrhla na prestižní cenu Česká hlava biochemika Emila Palečka. ČTK to řekla Adéla Klimešová z tiskového oddělení vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). Nominaci ještě musí schválit vláda. Paleček položil základy elektrochemii nukleových kyselin nabízející důležité využití v medicíně 21. století. Rada vybírala z celkem devíti kandidátů. "Byla to poměrně jednomyslná volba. Všichni ostatní kandidáti byli také kvalitní, ale jaksi z těchto kandidátů vyčníval o něco více pan profesor," řekl Bělobrádek.

Ministerstvo vydalo doporučení pro podobu zápisů do 1. tříd ZŠ

Zápisy do prvních tříd by mohly mít na všech základních školách obdobnou podobu. Předškoláci by měli s učitelem v rámci motivační části komunikovat maximálně dvacet minut. Učitelům to doporučuje ministerstvo školství, které popsalo, jak by měly zápisy časově i obsahově vypadat. "Bylo potřebné sjednotit časový rámec zápisů tak, aby se na některých školách neodehrával pouze formálně bez přítomnosti dítěte a na jiných zase nepřipomínal náročné dvouhodinové přijímací řízení," uvedl v tiskové zprávě ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Lidé zatím odevzdali 1392 zbraní, nápor zřejmě teprve přijde

Lidé v rámci tzv. zbraňové amnestie, která začala v červenci, odevzdali ke konci minulého týdne 1392 zbraní. Při obdobné akci v roce 2009 bylo odevzdáno 7897 nelegálně držených zbraní, zkušenosti ale ukazují, že řada Čechů nechává odevzdání zbraně na poslední chvíli. Na tiskové konferenci to řekl Milan Prchal z ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. "Oproti předchozím letům je to číslo poměrně nízké. Ale vím z předchozích zkušeností, že to číslo ještě znatelně vzroste, protože to lidé často nechávají na poslední chvíli," uvedl Prchal. Zbraňová amnestie skončí 31. prosince.

Na zámku Buštěhrad by mohl vzniknout gastronomický institut

Na zámku Buštěhrad na Kladensku, známém z korupční kauzy bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), by mohl vzniknout gastronomický institut pro kuchaře z celé Evropy. S nápadem přišla francouzská firma, která chtěla na českých zámcích vybudovat síť hotelů. Na projektu by se kromě kraje a města podílela i církev nebo soukromé osoby, které vlastní budovy v okolí, řekl ČTK krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM). Od záměru vybudovat na českých zámcích síť hotelů podle něj francouzský investor zřejmě upustí.

Výstava Tváře odvážných ukazuje dosud neznámé snímky parašutistů

Unikátní soubor dosud neznámých portrétních fotografií československých parašutistů z Velké Británie představuje výstava nazvaná Tváře odvážných. Snímky vznikly na přelomu let 1941 a 1942 v londýnském sídle Zvláštní skupiny D. Vojenský historický ústav Praha je získal loni od rodiny Bohumila Vrbíčka, dentisty skupiny D, který snímky za války pořizoval. Negativy byly více než 70 let ukryty v papírové krabici. K mimořádným patří společné fotografie výsadku Anthropoid Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, uvedli pořadatelé výstavy. Výstava bude veřejnosti otevřena v Tereziánském křídle Starého královského paláce Pražského hradu tuto středu a potrvá do 31. října.

Turnovské muzeum mimořádně ukáže své dvě vzácné kroniky

Dvě ze svých nejcennějších kronik vytvořené v první polovině 19. století mimořádně ukáže muzeum v Turnově. Jednou z nich jsou Paměti sedláka Josefa Dlaska z Dolánek u Turnova, autorem druhé je Jan Baptista Cejnar z Frýdštejna. Muzeum je moc často nevystavuje, naposledy originály mohli návštěvníci vidět před zrhuba deseti lety. ČTK to řekla vedoucí oddělení historických sbírek v turnovském muzeu Alžběta Kulíšková. Přísně střežené unikáty budou v expozici v Kamenářském domě jen pět dnů, od 19. do 24. září.

Počasí

Ve středu má být jasno až polojasno, na Moravě a ve Slezsku při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňu Celsia