Denní souhrn zpráv

Plat zákonodárců a činitelů možná neporoste ani v příštích letech

Platy poslanců, senátorů, ministrů, prezidenta, ústavních soudců a členů některých rad by mohly až do konce roku 2018 zůstat téměř zmrazené. Podle návrhu ministerstva práce by se totiž jejich zvyšování od příštího roku nemělo vrátit před úsporné škrty pravicové vlády, ale základna pro jejich výpočet by se měla zvednout jen o 517 korun. V následujících čtyřech letech by tak činila 52.248 korun. Chystanou novelu by měla projednat vláda. "V době, kdy teprve pomalu pomíjejí důsledky celosvětové ekonomické krize a česká ekonomika se pozvolna oživuje, je plné obnovení valorizačního mechanismu platů představitelů státní moci před veřejností neobhajitelné," uvedli autoři návrhu.

Vláda asi odmítne úpravu zdravotního pojištění cizinců

Patrně se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat předlohu skupiny poslanců ČSSD, která by upravila zdravotní pojištění cizinců ze třetích zemí, tedy kromě obyvatel EU. Návrh zákona je podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání kabinetu v rozporu s unijním právem. Navrhovaná norma ponechává pojištění na soukromé sféře, aby se podle autorů nezatěžovalo všeobecné zdravotní pojištění. Jeho rozsah by měl být takový, aby kryl veškerá běžně hrazená rizika a aby se co nejvíce omezily nevymahatelné dluhy cizinců vůči zdravotnickým zařízením. Vláda ale podle dokumentu uvede, že předloha není vyvážená, je ve prospěch pojišťoven.

V ČR se podle úřadu práce zneužívá nejméně pět až deset pct dávek

V Česku se zneužívá minimálně pět až deset procent vyplácených dávek, a to hlavně ty v hmotné nouzi. V oblastech s velkým počtem ubytoven je pak procento ještě vyšší. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková. Vyplácení dávek mají kontrolovat sociální pracovníci úřadů práce, zatím to ale nestíhali. Nyní nastoupí 600 lidí. Úřady původně žádaly o posílení o 1200 pracovníků. Kabinet zatím schválil polovinu. Peníze na nové lidi má resort najít ve svém rozpočtu. O situaci a případném přijetí dalších sil by měla vláda jednat před koncem roku.

V ČR zřejmě vznikne útvar proti kybernetické kriminalitě

Policejní prezident Tomáš Tuhý chce do konce roku přijít s návrhem na vznik speciálního útvaru proti kybernetické kriminalitě. Vzniknout by mohl do dvou let. Tuhý to uvedl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Podle Tuhého již jsou u policie specialisté zaměření na počítačovou kriminalitu, ale brzy by mohli přestat hackerům stačit. Nový útvar by měl být účinnější. Zatím vede diskuse o tom, jak by mohl útvar vypadat. Policejní prezident proto neuvedl, kolik členů by mohla jednotka mít. "Rozhodně to bude více početný útvar. Diskuse uvnitř policie nám ukazuje potřebnost takového útvaru," uvedl Tuhý v ČT. Česko v poslední době sužuje vlna kybernetických útoků. Tento týden například hackeři poslali desetitisícům lidí falešné výzvy k zaplacení exekuce. Na podobné útoky často upozorňují i banky. Další případy se týkají třeba šíření dětské pornografie.

Lidé před ambasádou upozorňovali na roli Ruska při pádu letadla

Několik desítek lidí před ruskou ambasádou v Praze upozorňovalo na roli Moskvy při pádu malajsijského letounu na Ukrajině. Jejich transparenty naznačovaly, že za údajné sestřelení stroje může východní velmoc. Akci organizovali podporovatelé současné ukrajinské vlády a odpůrci Ruska. Při letecké katastrofě ve čtvrtek na východní Ukrajině zemřelo 298 lidí. Letoun, mířící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, podle dosavadních informací zasáhla raketa země-vzduch, kterou podle Kyjeva vystřelili separatisté podporovaní a vyzbrojení Ruskem. Moskva i separatisté odpovědnost za útok odmítají.

Nova: Umělé srdce dostal poprvé v Česku dětský pacient

Umělé srdce dostal poprvé v Česku dětský pacient. Uvedla to televize Nova. Srdeční čerpadlo lékaři z pražské motolské nemocnice voperovali šestnáctiletému chlapci z Hodonínska. Umělé srdce už v České republice podle televize dostaly desítky lidí, kterým přístroj pomohl nebo pomáhá přežít do doby, než mohou získat biologické srdce od dárce. Chlapec, který dostal umělé srdce, trpěl od narození vážnou srdeční vadou. "Jsem méně zadýchaný, zvládnu větší fyzickou námahu," popsal pocity po operaci. "Unikátní je, že je to celé v těle, že už to nemusí být mimo tělo. Chlapec s tím může být doma, může chodit," uvedl v televizi výhody moderního srdečního čerpadla vedoucí primář dětského kardiocentra v Motole Jan Janoušek.

Na D1 na Benešovsku skončila montáž nosníků a byl obnoven provoz

Na dálnici D1 na Benešovsku skončila před 07:30 instalace tří nosníků budoucího nadjezdu, kvůli které byl v noci na neděli na nejvytíženější tuzemské dopravní tepně třikrát přerušen provoz. Práce byly podle harmonogramu a bez komplikací, řekla ČTK mluvčí stavební společnosti Eurovia CS Iveta Štočková. Stavbaři na nadjezdu na 47,9. kilometru montovali tři mostní nosníky, každý z nich si vyžádal jednu uzavírku. První uzavírka začala v sobotu ve 22:00, druhá kolem 1:00 a třetí v 6:30. Doprava byla pokaždé nejdříve zastavena ve směru na Brno a po půlhodině se přestalo jezdit i na Prahu. Auta nad 12 tun musela po dobu uzavírek počkat na dálnici, pro ostatní řidiče byly připraveny objízdné trasy.

Poslední uhlí vyvezou z dolu Centrum horníci v roce 2015

Těžba v posledním hlubinném hnědouhelném dole v Česku skončí v roce 2015. Vlastník nyní hledá možnosti, jak zachovat práci alespoň některým z tří stovek zaměstnanců. Důl Centrum je od loňského roku součástí energetické skupiny Sev.en. ČTK o průběhu likvidace dolu informovala mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová. Horníci ročně vytěží na šachtě 360.000 tun hnědého uhlí. "Osud těchto havířů nám rozhodně není lhostejný. Jsou to odborníci, které nechceme ztratit. Budeme se maximálně snažit najít pro ně uplatnění," řekla mluvčí. Jednou z možností podle ní je projekt dobývání zbytkových zásob v bočních svazích povrchových lomů metodou takzvaného chodbicování. "Aktuálně je tento projekt ve fázi povolování hornické činnosti," doplnila Sáričková Benešová. O uzavření dolu, který funguje na Mostecku 125 let, rozhodla vláda v roce 1994.

Novinky.cz: Zemřel herec Václav Sloup, Mažňák či řidič Čahoun

O víkendu zemřel ve věku 78 let herec Václav Sloup, píšou Novinky.cz. Ztvárnil desítky spíše menších rolí, třeba Mažňáka v seriálu Záhada hlavolamu (1969) nebo řidiče Čahouna ve filmech Na pytlácké stezce (1978) a Za trnkovým keřem (1980). Debutoval ve filmu Král Šumavy (1959). Hrál i v řadě seriálů, například Chalupáři.

Festival Colours of Ostrava hlásí rekordní účast

Festival Colours of Ostrava hlásí rekordní účast. Během čtyř dnů jej podle pořadatelů navštívilo přes 40.700 lidí, o 7000 více než v loňském roce. Nejvíce táhly zřejmě bývalý zpěvák legendárních Led Zeppelin Robert Plant a francouzská zpěvačka Zaz. ČTK o tom informoval mluvčí akce Jiří Sedlák. Policie musela řešit jen minimum problémů. Ředitelka festivalu Zlata Holušová je s průběhem akce spokojená. Za velký úspěch považuje i rekordní návštěvnost. "Myslím si, že takovéhoto čísla nedosáhl žádný placený festival v Česku. Čtyřdenní festival začal v industriálním areálu Dolní oblast Vítkovic ve čtvrtek. Pořadatelé na 15 scénách připravili přes 200 programových bodů, nejen hudebních koncertů, jichž je přes sto, ale také divadelních představení, filmových projekcí, workshopů či besed. Zrušeno muselo být pouze vystoupení zpěváka Michala Hrůzy a jeho kapely. Hrůza v noci při potyčce v ostravské Stodolní ulici plné barů utrpěl velmi vážné zranění mozku a nyní leží v umělém spánku v ostravské Městské nemocnici. Policie v této souvislosti obvinila z několika zločinů dva mladíky. Oba jsou ve vazbě.

V Praze začíná nová kulturní přehlídka Divadelní Odysea

Pražské kulturní léto na deset dnů zpestří nová přehlídka Divadelní Odysea, potrvá do 30. července. Na známé Lodi Tajemství bratří Formanů, v Divadle Hybernia a v cirkusové aréně v Zítkových sadech se představí pražská část rozsáhlého čtyřletého projektu Meeting the Odyssey. Českému publiku předvede své umění přes sto tanečníků, (loutko)herců a performerů z jedenácti zemí Evropy.

Sklárny v Květné na Slovácku oslaví 220 let od svého založení

Sklárny v části obce Strání Květná, které jsou od loňska součástí společnosti Crystalite Bohemia, oslaví 220 let od svého založení. V sobotu 2. srpna otevřou své brány veřejnosti, aby lidem ukázaly výrobu ručního skla, kterou jsou tamní skláři pověstní. Za celých 220 let se přitom nezměnila, řekl ČTK ředitel skláren Marek Mikláš. "Jsme hrdí na to, že sklárna přežila všechny režimy, převraty i války a funguje dodnes," uvedl Mikláš. Návštěvníci uvidí výrobu foukaného ručního skla, tvarovaného skla a také výrobu skleněných figurek. Chybět nebude ani ukázka dekorování skla leptáním, malováním či pískováním. Lidé si navíc výrobu skla i jeho zdobení budou moci sami vyzkoušet. Sklárny pořádají každoročně den otevřených dveří, program připravený na oslavu však bude oproti nim bohatší.

Techmania v Plzni chystá novinky v expozicích

Zcela novou expozici zaměřenou na "filmohraní", která skrze tvorbu filmu a obrázků přiblíží zejména optiku, dále novinku seznamující netradičně s čistou matematikou i rozšíření jedné ze současných expozic nabídne ještě letos Techmania Science Center v Plzni. Areál věnovaný popularizaci vědy a techniky, jenž má na ploše 6500 m2 15 interaktivních výstav, chce mít stále aktuální témata, ročně potřebuje přilákat 200.000 lidí, řekl ČTK ředitel Techmanie Vlastimil Volák.

Mistrovství světa hasičů mládeže ovládli Češi, Bělorusové, Rusové

Na mistrovství světa dorostu a juniorů v požárním sportu, které se konalo od středy ve Svitavách, se nejvíce dařilo výpravám domácího Česka a dále družstvům z Běloruska a Ruska. Šampionátu se zúčastnilo kolem tisícovky sportovců a členů družstev z 11 zemí, převážně z východní Evropy, informovali ČTK pořadatelé. Mladí hasiči se utkali ve třech dorosteneckých kategoriích od 13 do 18 let a v juniorské kategorii od 18 do 23 let, a to v běhu na 100 metrů s překážkami, štafetě čtyřikrát 100 metrů s překážkami, výstupu na cvičnou věž po žebříku a v požárním útoku. Vůbec poprvé na mistrovství soutěžily i dívky.

V části Krkonoš platí omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

V Krkonoších v neděli kvůli ochraně přírody před nájezdy sběračů borůvek začal platit zákaz vstupu do některých částí hor. Omezení vyhlášené správou KRNAP se týká asi 15 procent rozlohy parku a potrvá do 15. října. Neomezuje ale turisty, kteří se v Krkonoších pohybují po značených turistických trasách a cyklostezkách. Letošní úroda borůvek je však malá, takže ochránci parku velké problémy se sběrači nečekají. Omezení vstupu se bude týkat například okolí Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Zejména jde o oblasti ve druhé a třetí zóně parku. Část území s omezeným vstupem je i v první zóně, kde je ale vstup mimo značené cesty zakázán celoročně. Dotčené lokality se zákazem vstupu jsou v terénu označené informačními cedulemi v českém a polském jazyce.

Počasí v pondělí

Oblačno až zataženo, v jihozápadní polovině zpočátku místy, postupně na většině území déšť, přeháňky nebo bouřky, místy silné až velmi silné. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia.