Denní souhrn zpráv

Vláda projedná jmenování 15 nových soudců a předsedy Bořka

Vláda na své pondělní schůzi projedná nominaci Milana Bořka na předsedu brněnského krajského soudu. Zabývat se bude také návrhem na jmenování 15 nových soudců včetně experta na správní právo Filipa Dienstbiera, který by měl zamířit k Nejvyššímu správnímu soudu. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici. Na schůzi, které se zúčastní prezident Miloš Zeman, chtěl kabinet projednat i návrh ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) na jmenování Jana Veselého předsedou ústeckého krajského soudu. Zeman však Veselého ve středu odmítl jmenovat s tím, že má nedostatečné pracovní výsledky a že jím vedený okresní mělnický soud dlouhodobě nedosahuje dobrých hodnocení. Ke jmenování nových soudců i předsedy krajského soudu potřebuje prezident spolupodpis předsedy vlády.

Vláda projedná úpravu zabavování řidičáků neplatičům alimentů

Pravděpodobně s neutrálním stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat poslaneckou předlohu, podle níž by exekutoři mohli zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za studující děti do 26 let. Kabinet podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání označí argumenty předkladatelů za závažné a zasluhující si další debatu. Od loňského roku mohou vykonavatelé pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let. Podle předkladatelů z řad poslanců opoziční KSČM a koaličních ČSSD a hnutí ANO je toto omezení diskriminační.

Vláda asi podpoří zmírnění zákona o bezpečnostním materiálu

Vláda zřejmě podpoří poslaneckou novelu, která zmírňuje podmínky zákona o nakládání s bezpečnostním materiálem. Uvádí to předběžné stanovisko pro pondělní zasedání kabinetu. Mírnější mají být podle předlohy požadavky na lidi, kteří nakládají s bojovými a speciálními vojenskými vozidly, vojenskými letouny, vrtulníky a bezpilotními prostředky bez zbraňových systémů. Nově už by tito lidé neměli prokazovat bezpečnostní způsobilost a neměl by je prověřovat Národní bezpečnostní úřad. Zmírnit se mají i požadavky na střežení materiálu.

Stát hledá způsob, jak financovat institut pro vědu a technologie

Úřad vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) hledá způsob, jak financovat provoz nové prestižní nadace Český institut pro vědu a technologie (CIST). Ta má podporovat excelentní vědecké týmy. V letech 2016 a 2017 by na provoz institutu mohly jít až desítky milionů korun, řekla ČTK tisková mluvčí místopředsedy vlády ČR Simona Cigánková. Vznik nadace má mezi vědci zastánce i kritiky, kteří upozorňují právě na důslednou kontrolu hospodaření. Podle původních plánů měla být zajištěna dozorčí radou složenou pouze z českých odborníků, řídit ji měla naopak správní rada složená z pěti vědeckých kapacit z ciziny.

Právo: Z nového vedení Thermalu odejde poslanec ANO a další lidé

Z nového vedení karlovarského hotelu Thermal odejde poslanec ANO Roman Procházka a další lidé, řekl Právu ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vedení obměnil koncem června. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale koalice chtěla dosazování poslanců zabránit. Ministerstvo zároveň prověří, zda šéfa Thermalu Daniela Křováčka vyhodili z jiného hotelu kvůli zneužívání peněz.

LN: Novým německým velvyslancem v ČR bude Arndt Freytag

Novým německým velvyslancem v České republice bude někdejší druhý muž německé rozvědky, sedmapadesátiletý Arndt Freytag, který od srpna nahradí Detlefa Lingemanna, píšou Lidové noviny. V letech 2007 až 2010 pracoval Freytag podle LN jako zástupce šéfa německé rozvědky, předtím ale byl mimo jiné politickým referentem na ambasádě v Paříži a od roku 1992 v Moskvě, uvádí deník. Dodává, že Freytag vystudoval v Bonnu a Berlíně historii, filozofii a chemii a v Oxfordu biochemii. LN také píšou, že Freytagův otec Berndt od července 1944 do dubna 1945 působil jako adjutant při každodenních situačních poradách v Hitlerově bunkru v Berlíně, na sklonku 50. let se otec nového velvyslance stal zástupcem náčelníka generálního štábu bundeswehru jmenovaným Američany. Příbuzný otce nového velvyslance Wessel Freytag zase podle listu obstaral výbušninu pro atentát na Hitlera z 20. července 1944 a po nezdaru akce spáchal sebevraždu.

Bavorská vláda chce prosadit výjimky z mýtného pro pohraničí

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann chce prosadit, aby se plánované zpoplatnění německých silnic netýkalo příhraničních regionů, včetně českého pohraničí. O jeho návrhu, aby oblasti podél německých hranic získaly výjimku a aby v nich zahraniční řidiči nemuseli platit mýtné, informoval německý list Welt am Sonntag. Herrmannův stranický kolega, ministr vnitra Alexander Dobrindt, je ale proti. "Všechny okresy podél hranic, v Bavorsku tedy s Rakouskem, Českou republikou a Švýcarskem, by měly být vyňaty ze zákona o zpoplatnění silnic," uvedl ministr. "Malý příhraniční provoz by tak zůstal beze změny. Mýtné by se platilo až od hranice následujícího okresu," vysvětlil Herrmann.

V Kroměříži spadl při závodech v akrobacii letoun, pilot zahynul

Při závodech v letecké akrobacii se v sobotu dopoledne v Kroměříži zřítilo malé sportovní letadlo. Stroj po pádu začal hořet, pilot zahynul. ČTK to sdělil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové šlo o jednapadesátiletého muže z Příbramska. Kroměřížský pohár v motorové letecké akrobacii byl po nehodě ukončen.

Podezřelí z napadení Hrůzy byli obviněni z vydírání a výtržnictví

Okresní soud v Ostravě poslal do vazby oba mladíky, kteří jsou podezřelí ze čtvrtečního napadení zpěváka a skladatele Michala Hrůzy. Policie muže ve věku 18 a 19 let obvinila z vydírání, ublížení na zdraví a výtržnictví. ČTK to sdělil mluvčí soudu Lukáš Delong. Uvalení vazby soudkyně vysvětluje podle mluvčího obavou, že by se oba obvinění s ohledem na výši trestu - hrozí jim až 12 let vězení, mohli vyhýbat trestnímu stíhání, popřípadě ovlivňovat ještě nevyslechnuté svědky.

Kaufmann otevřel Mezinárodní hudební festival Č.Krumlov

Galakoncertem německého tenoristy Jonase Kaufmanna v pátek večer začal Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Na podiu ho doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením německého dirigenta Jochena Riedera. Kaufmann si na letní scénu pozval korejskou sopranistku So Jon-kim, která v závěru koncertu sklidila aplaus za česky zpívanou árii z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém. Kaufmann, který působí v operních domech po celém světě, se stal hvězdou letošního 23. ročníku festivalu. Posluchači ho ocenili ovacemi vstoje a vytleskali si několik přídavků. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov do 16. srpna nabízí dalších 16. koncertů, z toho pět pod širým nebem. V sobotu to je kompletní provedení Smetanovy Mé vlasti k Roku české hudby. I další večery budou věnovány české hudbě a převážně čeští interpreti budou hostovat v cyklu komorních koncertů. Závěr festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě.

V Mikulově začal 15. ročník Festivalu národů Podyjí

Tradice, kulturu a také gurmánské speciality národů obývajících oblast jižní Moravy a sousedních Dolních Rakous nabídne o víkendu Festival národů Podyjí, který začal v Mikulově. Jde již o 15. ročník tohoto setkání, přičemž pochoutky všeho druhu jsou největším lákadlem akce, na niž míří stovky turistů z ČR i zahraničí. ČTK to řekla produkční festivalu Pavlína Janderková. Akce není pouhou prezentací národnostních tradic všeho druhu. Její součástí jsou například diskuze o soužití s menšinami a rasismu, projekce dokumentárních filmů o lidských právech.

Slavnosti bratrství na Velké Javořině opět spojí Čechy a Slováky

Češi a Slováci se na konci července sejdou na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech. Uskuteční se tam 22. ročník Slavností bratrství Čechů a Slováků, které připomínají společnou minulost obou národů. "Vrch Velká Javořina je dlouhodobě považován za symbol přátelství mezi Čechy a Slováky a tuto symboliku nenarušila ani státní hranice, která ho přetla před více než dvěma desetiletími. Krásná příroda a dalekosáhlé výhledy lákají na dominantu Bílých Karpat stále více návštěvníků z obou stran hranice," uvedla zástupkyně pořadatelů Lívia Boorová. Loni pořadatelům přálo slunečné počasí, za dobrých podmínek na vrchol stoupají tisíce lidí. Slavnosti navazují na tradici setkávání se Štúrovců s osvícenci z Čech. V současnosti se tam koná každoročně také společná silvestrovská oslava.

Rožnovský skanzen provoněly pekařské výrobky, lidé i ochutnávali

Vůně chleba, rohlíků, housek, tradičních valašských frgálů i různých koláčů a buchet se vinula Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Konal se zde již 21. ročník akce nazvané Pekařská sobota. Své výrobky zde nabízelo rekordních 30 pekařských firem z Česka a Slovenska, řekl ČTK režisér pořadu Radek Hasalík.

Obec na Znojemsku si připomněla pád britského bombardéru

Obyvatelé Němčiček na Znojemsku si připomněli 70. výročí od havárie britského bombardéru Vickers Wellington, který v červenci 1944 skončil při nouzovém přistání u obce v plamenech. Zahynulo všech pět členů jeho posádky. Letoun byl součástí perutě stovky bombardérů vyslaných z Itálie zlikvidovat rafinerii olejů v Pardubicích. Britské letce připomíná památník a od soboty i nová naučná stezka v okolí Němčiček, řekli ČTK představitelé obce. Oslav se zúčastnily stovky lidí. Obec připravila pietní akt u památníku, otevření nové stezky, ale také výstavu modelů letadel a prezentaci drobných částí z bombardéru, které si po jeho pádu před 70 lety odnesli z místa neštěstí obyvatelé obce domů.

Do ústecké zoo dorazila z Lisabonu samice lva konžského

Do ústecké zoologické zahrady dopoledne dorazil transport z Lisabonu se samicí lva konžského. Lvice byla umístěna do jedné z vnitřních expozic pavilonu šelem. ČTK to řekla ředitelka ústecké zoo Marina Vančatová." Jsme rádi, že jsme samičku získali, protože lev konžský je v evropských zahradách vzácností," uvedla ředitelka. Nynější sourozenecký pár samce se samicí se tak rozšíří na tříčlennou skupinu.

Tento týden je letos zatím nejteplejší, horko bude i dále

Právě končící týden je letos zatím nejteplejší, průměrná denní teplota byla 21,5 stupně Celsia. Teplé počasí bude pokračovat i v dalších týdnech. Příští týden se sice mírně ochladí a bude častěji pršet, ale teploty budou stále letní. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v měsíční předpovědi počasí.

Sport

Barbora Špotáková vyhrála soutěž oštěpařek na Diamantové lize v Monaku a zůstává po návratu z mateřské dovolené neporažena. Světová rekordmanka si vylepšila letošní maximum na 66,96 metru a už je druhá ve světových tabulkách této sezony. V Diamantové lize vyhrála letos už potřetí po triumfech v Římě a Lausanne a upevnil si vedení v hodnocení disciplíny. V sezoně proměnila ve vítězství všech pět startů.

Počasí v neděli

Polojasno až skoro jasno, během odpoledne a večera v Čechách od západu přibývání oblačnosti, ojediněle bouřky. Teploty 31 až 35 stupňů Celsia.