Denní souhrn zpráv

Medaili Za hrdinství dostane od Zemana i zraněný voják

Prezident Miloš Zeman ocení medailí Za hrdinství kromě čtyř padlých v Afghánistánu i zraněného vojáka. Ocenění dostanou při příležitosti státního svátku 28. října. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Lítost nad ztrátou vojáků vyjádřil ve čtvrtek večer v telefonátu ministrovi obrany Martinu Stropnickému americký ministr obrany Chuck Hagel. "Chuck Hagel vyjádřil hlubokou lítost nad smrtí čtyř českých vojáků v Bagrámu a vysoce ocenil profesionalitu českých vojáků a práci, kterou v operaci ISAF odvádí," uvedl Stropnický. Stropnický poděkoval Hagelovi za péči, kterou zraněnému vojákovi věnují američtí lékaři. Ujistil ho také, že úterní teroristický útok na českém zapojení v Afghánistánu nic nemění. "Telefonát amerického ministra obrany byl další z řady kondolencí, které ministerstvo obrany obdrželo z mnoha zemí. Mezi prvními vyjádřili soustrast například ministři obrany Slovenska a Polska Martin Glváč a Tomasz Siemoniak," sdělilo ČTK tiskové oddělení ministerstva obrany.

V resortech ČSSD audit podle Sobotky našel pochybení za 2 mld

Podle premiéra Bohuslava Sobotky ministři ČSSD našli při kontrolách ve svých resortech "kostlivce ve skříni" za zhruba dvě miliardy korun. Polovinu z této částky představují problematické zakázky na informační systémy v resortu ministerstva práce. Sobotka to řekl na tiskové konferenci. "Nabyli jsme přesvědčení, že státní správa je v horším stavu, než jsme se domnívali," uvedl předseda vlády. Podle něj správa podléhala "korupčním a zájmových tlakům" a umožňovala vyvádění státních peněz. Dodal, že kontroly pokračují a částka zřejmě není konečná. Očekává další potíže při prověřování dosavadního čerpání peněz z evropských fondů.

Sobotka chce, aby koalice příští týden vybrala jméno eurokomisaře

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby se koalice příští týden shodla na jménu kandidáta na nového českého eurokomisaře. Sociální demokracie i nadále trvá na svém kandidátovi, kterým je bývalý ministr financí Pavel Mertlík. ANO nově nominovalo ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou. Lidovci původně usilovali o bývalou europoslankyni Zuzanu Roithovou. Ta ale nominaci odmítla a navrhla za sebe zkušeného evropského úředníka Petra Blížkovského. O nominaci bude v pondělí jednat koaliční rada. "Rád bych příští týden jel do Bruselu s jedním jménem a uvidíme, kam do té doby dospějeme z hlediska vyjednávání o portfoliu pro Českou republiku," řekl novinářům Sobotka. Podle něj ČR nyní vyjednává o obsazení evropského komisaře pro průmysl, dopravu či evropské fondy.

Odbory hrozí protesty, chtějí růst platů o 3,5 pct pro všechny

Odbory hrozí protestními akcemi začátkem podzimu, pokud by příští rok o 3,5 procenta nedostali přidáno všichni zaměstnanci veřejného sektoru. Předáci se totiž obávají toho, že se slíbená částka na zvýšení platů rozpustí na narovnání platových tabulek a na odměny podle služebního zákona. Na tyto věci žádají peníze zvlášť. Po jednání se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) to ČTK řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Štěch odboráře podpořil.

Státní dluh ve 2. čtvrtletí mírně klesl na 1,683 bilionu korun

Státní dluh České republiky ve druhém čtvrtletí klesl o 82 milionů korun na 1,683 bilionu korun. Proti konci roku se dluh snížil o 35 milionů korun. I ve druhém čtvrtletí pokračuje stabilizace hrubého státního dluhu na úrovni konce roku 2013, informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 161.000 korun. "Stabilizace státního dluhu souvisí zejména s pokračujícím efektivnějším zapojováním disponibilní likvidity státní pokladny," uvedlo MF.

MMR: Česko doladilo s Evropskou komisí způsob čerpání peněz z EU

Česko se při finálním vyjednávání s Evropskou komisí vypořádalo se všemi jejími připomínkami a dohodlo se na způsobu čerpání evropských dotací v následujícím programovém období 2014 až 2020. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Radka Burketová. Podpis Dohody o partnerství, o které se jednalo, bude během letních prázdnin či nejpozději v září. Evropská komise na konci června poslala Česku dopis s celkem 88 připomínkami k navrhovanému využití evropských dotací. Nelíbilo se jí například financování začleňování Romů do společnosti, problémem byla i absence služebního zákona. První neformální jednání prostřednictvím telekonference, která trvala pět a půl hodiny, se uskutečnilo v úterý. Při něm si zástupci ČR s komisí vyjasnili většinu sporných záležitostí, zbytek doladili na čtvrtečním celodenním jednání s představiteli Evropské komise v Praze.

NKÚ: Česko může přijít až o 65 mld. Kč z fondů EU

Česko může v končícím programovém období přijít až o 65 miliard korun na projekty financované z evropských fondů. Nedaří se totiž čerpat tyto peníze dostatečně rychle. Varuje před tím aktuální zpráva EU report 2014, kterou zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podobné odhady představilo už dříve také ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které čerpání evropských peněz koordinuje. NKÚ poukázal na to, že na konci loňského roku byly proplaceny projekty celkem za 395 miliard korun, což představovalo jen zhruba polovinu (54 procent) připravených peněz. Na konci letošního prvního čtvrtletí objem peněz na účtech příjemců dotací vzrostl na 57 procent.

Úřad vlády uvedl, že za pololetí rozdal na odměnách 20 mil. Kč

Úřad vlády rozdělil za první letošní pololetí na odměnách 20 milionů korun. Nejvyšší - pro jednoho z náměstků, činila 135.000 korun, informoval úřad v tiskové zprávě. Uvádí v ní, že za premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou peníze rozdělovány spravedlivěji než za předchozích vlád. Předešlé vedení Úřadu vlády za Jiřího Rusnoka rozdělilo na odměnách 27,5 milionu korun, dodalo. Vláda rozdělila úředníkům na odměnách za první pololetí podle informací Českého rozhlasu - Radiožurnálu celkem 155 milionů korun. Obě předchozí vlády daly podle rozhlasu loni za půlrok práce výrazně více peněz, Nečasův kabinet dokonce o více než polovinu vyšší částku než Sobotkův.

Sklizeň obilovin letos asi klesne o 2,5 pct, sklidí se 6,6 mil. tun

Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu Českého statistického úřadu měla být o 2,5 procenta nižší než loni. Zemědělci by měli sklidit 6,654 milionu tun, což by bylo o 170.000 tun méně než v loňském roce. Úroda řepky by měla klesnout o 12,8 procenta na 1,259 milionu tun. Je to o 184.000 tun méně, než byla loňská sklizeň.

Kobra dopadla čtveřici podezřelou z podvodu za 270 milionů Kč

Vyšetřovatelé ze speciálního týmu Kobra pro boj s daňovou kriminalitou obvinili čtyři lidi kvůli podezření z daňového podvodu za téměř 270 milionů korun. Oznámil to zástupce šéfa finanční správy Jiří Žežulka. Obchod se podle něj týkal nanodisků, které jsou zatím ve fázi ve výzkumu a ještě nejsou na trhu. Podezřelí podle vyšetřovatelů vytvořili účelovou síť firem, kterým organizátor fingoval prodej nanodisků, a ty pak předstíraly jejich vývoz na Kypr. Příjemcem byla společnost kontrolovaná také hlavním organizátorem. Ten pak od státu žádal vrácení daně z přidané hodnoty za 269 milionů korun. Policie podezřelé zadržela ve středu a obvinila je z krácení daně.

Do tendru na pěstování konopí v ČR se hlásí 16 uchazečů

Celkem 16 uchazečů o pěstování konopí v tuzemsku zaslalo k pátečnímu poledni přihlášky Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), řekla ČTK jeho mluvčí Lucie Šustková. V prvním kole mohou uspět uchazeči, kteří splní kvalifikační předpoklady a technické podmínky, včetně pravidel správné pěstitelské praxe. Vyhodnocení nabídek by mělo být do 25. srpna, úspěšní uchazeči pak postoupí do 2. kola, kde bude měřítkem nabídnutá cena. Vítěz by měl dodat na český trh 40 kilogramů léčebného konopí. Pacienti by už nebyli odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky.

Temelín kvůli odstávkám nedodává elektřinu, lidí se to nedotkne

Jaderná elektrárna Temelín přestala dodávat do sítě elektřinu. Druhý blok byl ve čtvrtek večer odpojen od rozvodné energetické sítě kvůli poruše čerpadla. První blok je od konce června odstaven kvůli výměně paliva. O odstávce byl informován energetický dispečink. ČEZ dodávky nahradí z jiných zdrojů, odběratelů se výpadek nedotkne. ČTK to řekl Václav Brom, mluvčí temelínské elektrárny, která dodává do sítě pětinu tuzemské spotřeby elektrické energie.

Vinohradská nemocnice se odvolala proti výši odškodného za špatně vedený porod

Vinohradská nemocnice se odvolala proti výši odškodnění 30,3 milionu korun, které podle dosud nepravomocného rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10 má zaplatit rodině chlapce, jenž se v roce 2009 narodil v tomto pražském zařízení ochrnutý. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. Nárok rodiny na odškodnění podle něho nemocnice nezpochybňuje, usiluje však o mimosoudní vyrovnání. Plánovaný porod skončil ochrnutím, slepotou a hluchotou dítěte, které nyní vyžaduje celodenní péči. "Vnímáme tragičnost případu, velké a trvalé poškození dítěte a utrpení rodiny, ale stanovená výše odškodného je pro nemocnici příliš vysoká i přesto, že podstatnou část nákladů uhradila pojišťovna," uvedl mluvčí. Podle pojistné smlouvy se nemocnice podílí spoluúčastí pět procent z odškodnění. Podle zákona je povinna spravovat majetek státu s péčí řádného hospodáře, tedy využít všech možností výši spoluúčasti snížit, uvedl mluvčí.

V češtině vychází nový soubor esejů Milana Kundery

Brněnské nakladatelství Atlantis vydalo pátý svazek esejů spisovatele Milana Kundery. Kniha dostala název Slova, pojmy, situace, sdělila Jana Uhdeová z nakladatelství. Atlantis je výhradním českým vydavatelem pětaosmdesátiletého autora, jenž žije ve Francii a své nové knihy nesvěřuje českým překladatelům. Ve vlasti proto publikuje jen vzácně - a většinou kratší texty.

Vodní nádrž starou až 8000 let našli archeologové u Plzně

Uměle vytvořenou pravěkou nádrž starou až 8000 let objevili archeologové v Kyšicích u Plzně. Podle vědců jde o výjimečný nález, který poskytne cenné informace. Podobných pravěkých vodních děl je sice v zemi několik, žádné ale není takto datováno, jsou údajně mladší nebo bez datace. Archeologové nyní těží výplň nádrže, chtějí získat cenné artefakty, řekla ČTK Kateřina Postránecká, vedoucí výzkumu ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek. Lokalitou u Kyšic se experti zabývají od září 2013, pramennou pánev zkoumají zhruba měsíc. Povrch nádrže zachytili v hloubce 2,5 až tři metry. Nádrž je součástí velké pravěké polykulturní lokality, kolem je doloženo rozsáhlé pravěké sídliště z několika období. Součástí jsou objekty z neolitu, eneolitu i doby bronzové. Nádrž mohla představovat zdroj vody, ale mohla sloužit i k chovu ryb.

Do Vlčí rokle v Adršpachu opět mohou turisté

Do Vlčí rokle v Adršpašsko - teplických skalách na Náchodsku, která byla od loňského léta uzavřená kvůli stavbě nových žebříků a chodníků, mohou opět turisté. Opravenou cestu, která spojuje adršpašské a teplické skalní město, slavnostně otevřeli správci Chráněné krajinné oblasti Broumovsko s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Skalnatá Vlčí rokle, kterou prochází žlutá turistická značka, patří mezi nejcennější území národní přírodní rezervace se zachovalými bezlesými rašeliništi. Charakteristické jsou zde chladné inverzní polohy s dlouhodobou sněhovou pokrývkou.

Počasí v sobotu

Polojasno, ráno místy mlhy. Odpoledne oblačno, místy, na Moravě a ve Slezsku ojediněle přeháňky. Teploty od 22 do 26 stupňů Celsia.