Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Politici ocenili hrdinství padlých českých vojáků v Afghánistánu

Za tragédii a šokující událost označili představitelé České republiky smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu. Současně ocenili jejich hrdinství, které si podle českých politiků zaslouží úctu a obdiv. Shodli se, že tragédie vysílání vojáků na misi do Afghánistánu neovlivní. Někteří zástupci opozice smrt vojáků využili ke kritice účasti Česka v zahraničních misích, které podle nich přinášejí jen zbytečné oběti. "Pokládám to za nesmírně tragickou a šokující událost. Je to velmi smutná zpráva jak pro českou vládu, tak pro celou Českou republiku," prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Chtěl bych ocenit hrdinství vojáků, kteří padli při plnění vojenské mise, při obhajobě principů, které ČR dlouhodobě hájí, tedy při principu svobody a demokracie, a chci se skutečně poklonit památce těchto novodobých českých hrdinů," dodal. "Pokud jde o misi v Afghánistánu, ta je schválená a má svůj daný mandát. Ta mise se nemění," poznamenal premiér k tomu, zda by dosud největší jednorázová ztráta českých vojáků v Afghánistánu mohla změnit vysílání vojáků na zahraniční mise. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ujistil, že vláda rodinám zabitých vojáků poskytne nezbytnou pomoc. Prezident Miloš Zeman vyjádřil rodinám padlých vojáků hluboký soucit a úctu jejich boji proti mezinárodnímu terorismu.

V Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci při útoku Talibanu a další utrpěl těžké zranění. K tragédii došlo kolem 05:15 SELČ při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynulo i dvanáct Afghánců. Z řad české armády se oběťmi útoku stali rotmistr ve věku 28 let, četař ve věku 34 let a dva desátníci ve věku 33 a 39 let. Zraněný český voják, 39letý rotmistr, byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám a není v bezprostředním ohrožení života. Má za sebou operaci a čekají ho další. Podle agentury AP útok spáchal sebevražedný atentátník a následně se k němu v prohlášení zaslaném médiím přihlásilo islamistické hnutí Taliban. Pro českou armádu se jedná o největší jednorázovou ztrátu v mírových misích. Bilance obětí armády ČR v Afghánistánu po tomto atentátu vzrostla na devět.

Ministr financí Babiš čeká letos schodek rozpočtu 100 miliard Kč

Ministr financí Andrej Babiš očekává, že státní rozpočet skončí díky dobrému vývoji v prvním pololetí na konci roku v deficitu 100 miliard Kč, tedy deset procent pod plánovaným cílem. Babiš to řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters s tím, že prioritou vlády je spíše oživení investic než snižování rozpočtového schodku. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun, pro příští rok vláda navrhuje stomiliardový deficit. V červnu se rozpočet vrátil do přebytku 1,5 miliardy korun po květnovém schodku 9,5 miliardy korun. "Zdědili jsme přidušenou spotřebu. Lidé se báli utrácet. Musíme investovat, musíme dokončit infrastrukturu. To má zásadní vliv na život lidí, na obchod, na všechno," řekl Babiš.

Církevní školy by za dva roky měly přijít o dotaci na provoz

Církevní školy by za dva roky, tedy od začátku školního roku 2016/2017, měly přijít o státní dotaci na provozní náklady. V rámci církevních restitucí totiž církve získaly peníze na to, aby jako zřizovatel mohly tyto náklady hradit samy, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo školství. Se změnou financování počítá připravovaná novela zákona o poskytování dotací soukromým školám, která k nim nově zahrne i školy církevní. Sekretář České biskupské konference Tomáš Holub v médiích vyjádřil svůj nesouhlas s omezením dotací. Připravovaná novela se dotkne i soukromých škol, které v některých případech mohou rovněž dostat finanční příspěvek také na provoz. Výdaje na ně budou omezeny o rok dříve než u škol církevních, tedy od 1. září 2015. Podle ministerstva se jedná o sjednocení podmínek pro všechny typy škol.

CVVM: Zájem Čechů o dění na Ukrajině se zmenšil

Zájem Čechů o dění na Ukrajině se proti květnu mírně zmenšil, spolu s tím klesla i jimi vnímaná důležitost tamních událostí. Lidé také méně často považují aktuální situaci na Ukrajině za možné bezpečnostní riziko. Vyplynulo to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které zájem českých občanů o dění na Ukrajině pravidelně sleduje. Podle zjištění CVVM se o ukrajinské dění nyní zajímá 47 procent Čechů, tedy o osm procentních bodů méně než v květnu. Šestašedesát procent občanů ale připisuje tamním událostem důležitost, jejich počet je ovšem proti květnu o šest bodů nižší. Za hrozbu pro bezpečnost v Česku vnímá dění na Ukrajině 49 procent české veřejnosti, zatímco v květnu to bylo 55 procent.

ČR by mohla z EU získat stovky milionů na jídlo a šaty pro chudé

Česko by mohlo do roku 2020 získat z EU na pomoc lidem v tísni 20,7 milionu eur (nyní v přepočtu 567,77 milionu korun). Za peníze z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) by se měly pořídit potraviny, oblečení i další potřeby. Vyplývá to z nařízení europarlamentu. Vláda by měla ve středu projednat návrh, jak nový operační program potravinové a materiální pomoci zajistí. Podle statistiků loni v Česku pod hranicí příjmové chudoby žilo 886.000 lidí. Dostal se pod ni člověk s měsíční částkou nižší než 9674 korun, pár s méně než 14.512 korunami, samotná matka s malým potomkem s méně než 12.577 korunami či rodiče s náctiletým a malým dítětem s méně než 22.251 korunami. Materiální nedostatek trápil kolem 678.800 lidí. Neměli nejméně čtyři z devíti věcí, jako je telefon, pračka, televize či auto. Nemohli si dovolit taky jednou ročně vyrazit na týdenní dovolenou, nezvládli mimořádný několikatisícový výdaj, nedokázali pravidelně hradit nájem nebo si nemohli třikrát týdně dopřát maso. Třetím sledovaným ukazatelem je intenzita práce. To, že by člověk měl mít zaměstnání aspoň na pětinu pracovní doby, nesplňovalo 541.400 lidí.

Nezaměstnanost v červnu klesla o 0,1 bodu na 7,4 procenta

Nezaměstnanost v červnu meziměsíčně klesla o 0,1 bodu na 7,4 procenta. Bez práce bylo 537.179 lidí, oznámil Úřad práce (ÚP). V květnu podíl nezaměstnaných činil 7,5 procenta a bylo jich 549.973. Situaci na trhu práce dál ovlivňují sezónní práce a oživování české ekonomiky. V příštích měsících by ale mohla nezaměstnanost s příchodem absolventů škol na úřady práce stagnovat nebo mírně růst, uvedla generální ředitelka úřadu Marie Bílková. Nezaměstnanost klesá od ledna, kdy dosáhla 8,6 procenta a bez práce bylo 629.274 lidí, nejvíc v historii Česka.

Korejská KEPCO se chce zúčastnit tendru na dostavbu Temelína

Korejská vláda rozhodla, že státní energetická společnost KEPCO se zúčastní tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín v České republice. Píše o tom na svých internetových stránkách The Korea Times. Předseda dozorčí rady firmy ČEZ Václav Pačes před měsícem uvedl, že tendr na dostavbu jedné z elektráren by mohl ČEZ vypsat příští rok.

HN: Česko dohodlo s EU plán podpory dovážené zelené elektřiny

Česká republika připravuje na základě dohody s Evropskou unií plán, jak podporovat dováženou elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Stát by to mohlo stát až 200 milionů korun ročně. V rámci EU je to pilotní projekt, zatím ale bez detailů řešení. Napsaly to Hospodářské noviny (HN). Dohoda je výsledkem české snahy vyjít vstříc EU v otázce způsobu podpory obnovitelných zdrojů. Podle dohody budou moci zákazníci, kteří spotřebují zelenou elektřinu ze zahraničí a prokážou to certifikátem, nárokovat navrácení příspěvku na obnovitelné zdroje. Ten je letos v Česku 495 korun za megawatthodinu. Systém by měl fungovat zpětně od počátku roku 2013 do nabytí účinnosti novely, podle níž by lidé nově platili poplatek na podporu obnovitelných zdrojů podle kapacity hlavního jističe.

Neplatné dvacetikoruny a padesátihaléře lze měnit do konce srpna

Neplatné dvacetikorunové bankovky a padesátihaléřové mince je možné vyměňovat v České národní bance jen do konce srpna 2014. Výměna je na počkání a zdarma, sdělila ČTK centrální banka. ČNB má zastoupení v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě.

HN: Česká zbrojovka dodá mexické policii zbraně za 180 milionů Kč

Česká zbrojovka z Uherského Brodu vyrobí pro mexickou federální policii 2600 útočných pušek Bren a 5000 pistolí CZ P-09 za celkem 180 milionů korun. Pro pušku Bren vyvinutou před pěti lety je to první kontrakt na dodávku do zahraničí. Napsaly to Hospodářské noviny (HN). Mexická policie si vzala české zbraně na zkoušku, a pak Českou zbrojovku přímo oslovila, řekl deníku generální ředitel firmy Lubomír Kovařík. S puškou Bren se nyní podnik účastní také tendru na přezbrojení francouzské armády, v němž jde o dodávku 160.000 kusů zbraní v příštích deseti letech. Do výzbroje pušku Bren vytvořenou jako náhradu za československé samopaly vzor 58 zatím zavedla jen česká armáda. Česká zbrojovka podle Kovaříka letos plánuje vyrobit zhruba čtvrt milionu zbraní. Pracuje mimo jiné na objednávce 130.000 pistolí pro egyptskou policii. Česká zbrojovka je jednou z největších českých zbrojařských firem, zaměstnává asi 1600 lidí. Firma má mateřský závod v Uherském Brodě, v Brně montuje zbraně pro sport a lov. Některé součástky vyrábí v Polsku, nedávno ohlásila plán vybudovat poboční závod na středním Slovensku. Předloni společnost při 181.000 vyrobených zbraních utržila 2,1 miliardy korun.

Počet aut v ČR stoupl na 4,86 milionu, vozový park je ale starší

Počet registrovaných osobních aut v ČR se od roku 1993 do letošního pololetí zvýšil 1,8krát na 4,86 milionu. Stáří vozového parku je přitom vyšší, než před 20 lety, a dosahuje průměrně 14,2 roku. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Za první poletí bylo v ČR poprvé zaregistrováno celkem 152.959 osobních automobilů, z toho 94.058 nových a zbytek ojetých z dovozu. Současně bylo z registru vyřazeno 81.381 osobních aut. Přetrvávající vysoké stáří aut v tuzemsku podle ředitele sdružení Antonína Šípka zapříčinil enormní dovoz ojetých osobních aut v letech 2005 až 2008. Podíl ojetých vozidel z dovozu byl tehdy vyšší než 50 procent u prvních registrací. U importu ojetých aut přetrvává nevyhovující věková skladba, kdy roste podíl aut starších deseti let. Zároveň se z registrů málo vyřazují staré vozy, uvedlo sdružení.

Brněnské centrum tkání a buněk bude spolupracovat s Čínou

Národní centrum tkání a buněk v Brně vybuduje v Číně centrum pro regenerativní medicínu. Čeští specialisté v něm budou učit čínské lékaře léčbě za pomoci využití lidských buněk a tkání. ČTK to řekla mluvčí centra Andrea Gutová, podle které se Češi dohodli s Čínou na spolupráci v této oblasti jako první na světě. Čína se díky tomu začne zabývat medicínským oborem, který dosud příliš neznala, sdělil předseda dozorčí rady Národního centra tkání a buněk Michal Zahradníček. První čeští specialisté by do Číny mohli odletět do pěti měsíců. Národní Centrum Tkání a Buněk je výrobcem léčivých přípravků. Zaměřuje se na regenerativní medicínu, v níž využívá lidských buněk a tkání při regeneraci poškozených tkání a orgánů.

Na Linku bezpečí se dovolá jen každé třetí dítě v nouzi

V průměru jen každé třetí dítě se napoprvé dovolá na Linku bezpečí. Služba, která v Česku funguje už 20 let, musela kvůli chybějícím penězům na činnost částečně omezit služby. I proto se letos stala neziskovým partnerem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Většinu peněz na činnost má totiž od sponzorů, řekl novinářům ředitel Sdružení Linka bezpečí Richard Schinko. Sdružení by proto chtělo dosáhnout stabilního finančního zázemí, aby nemuselo přežívat z měsíce na měsíc. Z celkového asi 20 milionového rozpočtu má linka jen 25 procent příjmů od státu, zbytek většinou od firemních dárců. Proto se chce výrazněji zaměřit i na individuální dárce. Celkem 12 nejčastějších témat, s kterými se děti na odborníky na lince obracejí, si vzaly pod svou patronaci známé osobnosti. Režisér a producent Václav Marhoul například téma šikany. Herečka Iva Pazderková si vzala zase téma týrání dětí. Skupina Mandrage je tváří tématu homosexuality, režisér Bohdan Sláma rodinných rozchodů.

Na nádraží Praha Bubny se bude opět hrát divadlo

Divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou podle stejnojmenné novely Arnošta Lustiga se bude od úterka po pět večerů opět hrát na nádraží Praha - Bubny. Projekt Vlak Lustig - Vlak odvahy začal v areálu nádraží v pondělí a zahrnuje i výstavy, projekce, besedy a přednášky k problematice genocidního násilí, rasismu a xenofobie. Vlak Lustig je součástí festivalu česko-německo-židovské kultury 9 bran. Přes den se v upraveném nákladním vagonu na nádraží Bubny konají zmíněné akce, představení začínají ve 21:00. Inscenaci nastudovali herci pražského Divadla pod Palmovkou v režii Petra Kracika. Poslední den, tedy 12. července, se v odpoledních hodinách bude ve vlaku uvádět pro rodiče s dětmi slavný Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera. Poslední večerní inscenaci doprovodí modlitba kadiš za oběti holokaustu i všech dalších genocid, které lidstvo poznalo. Od 13. do 21. července se pak Vlak Lustig zastaví v Brně, Ostravě, Frenštátu pod Radhoštěm a v Poděbradech.

V Plzni bude příští rok festival nového cirkusu, v Evropě unikátní

Festival nového cirkusu zažije Plzeň od ledna do listopadu příštího roku, kdy bude Evropským hlavním městem kultury (EHMK). Přes 60 představení se odehraje v cirkusových stanech na různých místech ve městě, ale také v divadle a mezi paneláky. ČTK to řekl umělecký šéf Plzeň 2015 Petr Forman. Divadelní představení, kde se prolíná vrcholná akrobacie s humorem, klaunstvím a poetikou přiveze do Plzně devět profesionálních souborů z Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Švýcarska, z nichž většina v Česku nikdy nevystupovala. "Vybrali jsme představení, která patří k tomu nejlepšímu v novém cirkuse a která jsou většinou bez jazykové bariéry a budou bavit celé rodiny," uvedl Forman.

Výstavu Bohuslava Reynka rozšíří 105 ilustrací bible od Chagalla

Výstavu Bohuslava Reynka ve Valdštejnské jízdárně v Praze rozšíří od 9. července ilustrace bible od Marca Chagalla. Na 105 originálních grafik a tři typografické listy, kterými světoznámý malíř doprovodil v roce 1956 vydanou limitovanou sérii Starého zákona, v České republice zájemci uvidí poprvé. "Díky spojení Reynka a Chagalla získá divák možnost porovnat křesťanský a židovský přístup ke stejnému literárnímu zdroji, vidění téhož osobnostmi, jejichž lidské osudy byly naprosto protichůdné," uvedla mluvčí výstavy Pavlína Stránská. Patrné jsou rozdíly mezi introvertní sevřeností Reynka, obrácenou k osobnímu prožitku, a otevřenou sdílností Chagalla, dodala. Originály listů, které jsou do bible volně vloženy, je možné spatřit na stěnách Valdštejnské jízdárny.

Počasí ve středu

Zataženo až oblačno, místy přeháňky nebo déšť, na severu a severovýchodě i trvalejší srážky. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů Celsia.