Denní souhrn zpráv

V Betlémské kapli si věřící připomněli odkaz Jana Husa

Bohoslužba v Betlémské kapli v Praze připomenula výročí mučednické smrti Jana Husa. Středověký církevní reformátor, který se zasazoval i o nápravu společnosti, byl pro své názory upálen před 599 lety v německé Kostnici. Královéhradecký biskup Československé církve husitské Pavel Pechanec v kázání vyzdvihl odvahu, se kterou Hus dokázal obhajovat a nezradit své názory. Na závěr bohoslužby promluvil předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Mezi účastníky bohoslužby byli kostnický starosta Ulrich Burchhardt, kardinál Miloslav Vlk a biskup starokatolické církve Dušan Hejbal. Spolu s Českobratrskou církví evangelickou chystá husitská církev na příští rok oslavy Husova 600. jubilea. Bývalý papež Jan Pavel II. vyjádřil v roce 1999 nad Husovou smrtí lítost a uznal ho za reformátora.

ČR dál jedná o partnerské dohodě pro čerpání peněz z EU

V nastávajícím týdnu by mohla být dokončena jednání mezi Českou republikou a Evropskou komisí o nové Dohodě o partnerství. Komise v minulých dnech poslala do ČR svůj názor na dokument, jehož podpis je předpokladem pro čerpání evropských fondů v novém období od letoška do roku 2020. Česká strana už na názor komise odpověděla. Závěrečná jednání se odehrají ve čtvrtek v Praze, sdělil ČTK náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun. Předpokládá, že poté Praha předloží upravenou verzi dohody. Na její přípravě se v ČR pracovalo přibližně tři roky, vláda materiál schválila počátkem dubna.

Odhady: Červnovná nezaměstnanost klesla na 7,3 procenta

Nezaměstnanost v červnu klesla na 7,3 procenta z květnových 7,5 procenta, vyplývá to z odhadů analytiků. Podle ekonomů se na poklesu nezaměstnanosti v červnu podepsaly především sezónní práce. V letních měsících roste poptávka po zaměstnancích v zemědělství a stavebnictví. Oficiální údaj oznámí Úřad práce ČR v úterý. Podle analytika Home Creditu Michala Kozuba byly hlavním impulsem poklesu nezaměstnanosti sezónní práce, na druhou stranu ale pokles zpomalovali čerství absolventi škol, kteří se v červnu přihlásili na úřady práce. Hlavní vlna se ale projeví až v údajích za červenec a září. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory se však návratem na stejnou úroveň nezaměstnanosti jako loni v červnu ukazuje, že ekonomika zatím roste pomalu a nová dlouhodobá místa nevznikají.

Herman: Rozpočet ministerstva kultury by měl být vyšší než letos

Peníze státu na kulturu v příštím roce podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) určitě nesníží, mělo jich být naopak o něco více. Na jedno procento hrubého domácího produktu, což by představovalo 11,2 miliardy korun, se ale v souladu s vládním programovým prohlášením zvýší až v roce 2017. Herman to uvedl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Letos ministerstvo kulturu má na své výdaje 9,9 miliardy korun, tedy necelé procento HDP. Na jedno procento by se suma měla zvýšit za tři roky, "V roce 2017 by se nám to mělo povést tak, aby bylo naplněno vládní programové prohlášení," dodal ministr kultury.

ČEZ měsíčně přeruší dodávky asi 2800 neplatících domácností

Energetický firma ČEZ měsíčně přeruší dodávky proudu asi 2800 domácností, které neplatí za dodávky elektřiny. To je zhruba o polovinu méně než v roce 2006, kdy ČEZ v průměru odpojil asi 6000 domácností za měsíc. Uvedl to mluvčí ČEZ Jan Pavlů. Celkem podle mluvčího dluží lidé firmě stovky milionů korun a jde o desetitisíce případů. Za poklesem počtu dlužníků je podle mluvčího hlavně zasílání SMS a e-mailových upomínek dlužníkům. Firma je posílá od roku 2011. Od loňského roku ČEZ dlužníkům i volá. Se zákazníky, kteří se dostali do problematické situace a nemají na okamžité zaplacení, se společnost podle Pavlů snaží dohodnout individuálně. Neplatiče evidují i alternativní dodavatelé energie.

Hostem karlovarského festivalu je i Lech Walesa

Letošní 49. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech měl v neděli na programu třiapadesát projekcí. Hostem byl bývalý polský prezidente a aktivist za lidská práva Lech Wales. Uvedl celovečerní film, který o něm natočil Andrzej Wajda pod názvem Walesa: Člověk naděje. Dalším hostem festivalu je francouzská herečka a režisérka filmu Naléhavé rytmy Fanny Ardantová, která do Varů přijela už v sobotu. Do dějiště karlovarského festivalu přijel v neděli večer italský herec Franco Nero. Vrátil se sem už potřetí, předtím tu byl v letech 1982 a 2000. Večer se Nero v Městském divadle zúčastnil projekce filmu Naléhavé rytmy v režii Fanny Ardantové. Spolu s Nerem se v něm objeví například Asia Argentová a Gérard Depardieu. Franco Nero představí v Karlových Varech i film Tiché místo na venkově uváděný v retrospektivě režiséra Elia Petriho.

Filmový archiv chce digitálně zrestaurovat deset filmů

Národní filmový archiv (NFA) se v příštích dvou letech chystá digitálně zrestaurovat deset filmů. Projekt Digitální restaurování českého filmového dědictví má předschválené financování z Norských fondů, oznámil ředitel sekce vnějších vztahů NFA Aleš Rumpel. Nákladným restaurováním podle něj projdou snímky od počátků české kinematografie po sedmdesátá léta 20. století. Nezbytnou součástí každého restaurátorského zásahu bude pečlivý historický výzkum. Digitální restaurování českého filmového dědictví je součástí programu Kulturní dědictví a současné umění, podpořeného zeměmi Evropského hospodářského prostoru - Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem.

Filmová produkce v ČR loni vzrostla o čtvrtinu

Každoroční bilance hospodářských výsledků filmové produkce v České republice zaznamenala loni nárůst. Zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA) na karlovarském festivalu uvedli, že proti roku 2012 se zvýšil obrat českých produkčních společností sdružených v APA z 4,08 miliarda korun na více než pět miliard, což znamená nárůst 23 procent. Vláda tento týden navýšila rozpočet fondu kinematografie na pobídky na léta 2014 a 2015 na 800 milionů korun. Měly by tak přinést zahraniční investici až šesti miliard korun. Nejvýznamnějším zahraničním projektem, který se loni natáčel v Česku, byl snímek Ridleyho Scotta Child 44, který přinesl zahraniční investici 651 milionů korun. Jedinou oblastí, kde loni zaznamenaly produkční společnosti APA propad, je reklama. Meziročně se obrat snížil z 1,77 na 1,39 miliard a dosáhl tak pouze 79 procent obratu předešlého roku.

Kapela Lucie vystoupila na Rock for People

Dvouhodinovým koncertem na 20. ročníku hudebního festivalu Rock for People v Hradci Králové v sobotu vyvrcholilo turné skupiny Lucie, které zahájila 26. května v košické Steel Areně. Jedenáct zastávek šňůry bylo v tuzemském showbyznysu unikátním projektem, náklady na přípravu turné činily přibližně 80 milionů korun. Kapela vyhlásila v říjnu 2004 tvůrčí pauzu. Oficiálně potvrdila svůj návrat na hudební scénu předloni v prosinci. Lucie zahrála v původním složení Koller, Robert Kodym, P.B.CH. a Michal Dvořák. Coby druhý bubeník s nimi vystoupil i syn Davida Kollera Adam. Podle pořadatelů letošní ročník festivalu navštívilo přes 20.000 lidí.

Hlukem projela tradiční Jízda králů

Hlukem na Uherskohradišťsku projela tradiční Jízda králů. S bílou růží v ústech jí kraloval dvanáctiletý František Libosvár v ženském kroji, který vedl třicetičlennou družinu legrútů. Krojované přehlídce přihlížely tisíce návštěvníků z širokého okolí. Jízda se konala poprvé, co byl tento lidový obyčej zapsán na seznam UNESCO. V Hluku se totiž jezdí jednou za tři roky. Kromě Hluku se jezdí i na dalších třech místech Slovácka - Vlčnově, Kunovicích a Skoronicích. Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází z pohanských dob. Mladí chlapci soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad.

Do unikátního betléma v Třešti přibudou další figurky

Mlynář s ovečkou, rozsévač obilí, tkadlec s pohyblivým stavem, nebo třeba komín s čápy přibudou do unikátního betléma v Třešti na Jihlavsku. Vznikají pod rukama řezbářů z různých koutů republiky, kteří se tam sjeli na víkendové Dřevořezání. Na 13. ročník jich přijely téměř čtyři desítky, každý z nich ve společném betlému zanechá alespoň jednu figurku. V expozici jich je kolem 700, řekl předseda Spolku betlemářů Pavel Brychta. První betlémy v Třešti začaly vznikat před dvěma sty lety, dnes je město proslulé stavěním a zpřístupněním betlémů v rodinách. Lidé si je mohou kolem Vánoc prohlédnout na takzvané Betlémské cestě, která propojuje 15 domácností a muzeum.

Sport

Úřadující mistr světa na skifu Ondřej Synek získal bez problémů další zlatou medaili na mistrovství České republiky ve veslování. Druhá hvězda současného českého veslování, olympijská vítězka z Londýna Miroslava Knapková, v Račicích chyběla. V Británii obhájila vítězství na královské regatě v Henley. Olympijská vítězka z Londýna vyhrála suverénně všechny tři jízdy a na Temži závod na 2111 metrů ovládla i při svém čtvrtém startu. Pro české reprezentanty byl šampionát součást přípravy na třetí závod Světového poháru, který se příští týden uskuteční v Lucernu. Vítězství si podle očekávání připsala párová čtyřka David Jirka, Petr Buzrla, Jakub Houska, Martin Basl nebo čtyřka bez kormidelníka Jan Pilc, Milan Doleček, Jakub Podrazil a Matyáš Klang, kteří byli součástí i vítězné osmy Dukly.

Čeští volejbalisté ve Světové lize prohráli v Rotterdamu s Nizozemskem 0:3. Ve čtyřčlenné skupině E obsadili třetí místo s vyrovnanou bilancí šesti výher a šesti proher. V konečném pořadí soutěže patří mladému českému výběru 17. příčka z 28 účastníků. Nizozemci skupinu vyhráli a postoupili do Final Four druhé divize v Sydney.

Mladí čeští vodní slalomáři vybojovali na mistrovství Evropy ve Skopji dvě stříbrné medaile. Těsně pod vrcholem skončili mezi juniory deblkanoisté Jan Větrovský a Michael Matějka, stejného úspěchu dosáhla v kategorii do 23 let kajakářka Karolína Galušková. V individuálních disciplínách z makedonského Skopje přivezou čeští reprezentanti celkem pět medailí.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se v Evropské lize utkají utkají ve skupině A s obhájcem titulu Galatasarayem Istanbul, Jekatěrinburgem či Košicemi. Na druhý český klub IMOS Brno čekají ve skupině B poslední finalista Fenerbahce Istanbul, Bourges či Salamanca. Rozhodl o tom los v Mnichově.

Pistolář Martin Strnad obsadil třetí místo v rychlopalbě v závodě Světového poháru v Pekingu. Český střelec, jenž za měsíc oslaví čtyřicáté narozeniny, se dostal na stupně vítězů v elitním seriálu počtvrté v kariéře.

Kajakář Jiří Prskavec získal bronz na mistrovství Evropy vodních slalomářů do 23 let a rozšířil svou letošní sbírku o čtvrtou medaili. Třetí skončila na šampionátu ve Skopji i Monika Jančová v neolympijské disciplíně kanoistek.Českým oštěpařům se nevydařil závod Diamantové ligy v Paříži. Vítězslav Veselý obsadil páté místo za hod dlouhý 81,43 metru a přišel tak o vedení v průběžném hodnocení prestižního seriálu, který celkově vyhrál v uplynulých dvou sezonách. Petr Frydrych skončil devátý za výkon 76,44 metru.

Českým oštěpařům se nevydařil závod Diamantové ligy v Paříži. Vítězslav Veselý obsadil páté místo za hod dlouhý 81,43 metru a přišel tak o vedení v průběžném hodnocení prestižního seriálu, který celkově vyhrál v uplynulých dvou sezonách. Petr Frydrych skončil devátý za výkon 76,44 metru. Další český zástupce na mítinku koulař Ladislav Prášil byl šestý za vrh dlouhý 19,90 metru.

České basketbalistky do 17 let prohrály v semifinále mistrovství světa se Španělskem 41:73. V domácím prostředí v Plzni tak evropským mistryním neoplatily loňskou prohru z finále ME do 16 let a zahrají si o třetí místo. V duelu o bronz vyzvou dnes od 18:00 Maďarsko, kterému se pokusí oplatit porážku ze základní skupiny. Ve finále se Španělsko utká s obhájkyněmi titulu Američankami.

Basketbalistky USK Praha se ve skupině A Euroligy utkají s obhájcem titulu Galatasarayem, Jekatěrinburgem či Košicemi, IMOS Brno čeká Fenerbace.

Počasí

V pondělí teploty v Česku překročí třicítku, místy se rtuť teploměru vyšplhá až na 33 stupňů Celsia. Poté přijdou od západu velmi silné bouřky s krupobitím a větrem. Meteorologové varují i před lokálními přívalovými dešti, které mohou rozvodnit malé toky. Výstrahu dnes vydal Český hydrometeorologický ústav a platí až do úterý.