Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Rozhodčí soud dal za pravdu VZP ve sporu s protonovým centrem

Rozhodčí soud dal za pravdu Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) ve sporu s pražským protonovým centrem. Smlouva uzavřená v roce 2006 nuceným správcem pojišťovny je podle rozhodců neplatná, včetně rozhodčí doložky ve smlouvě. VZP měla podle dokumentu, který nikdy neuznala, platit centru jednu miliardu korun ročně po dobu 15 let. O výroku soudu informoval ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle aktuálního vyjádření zástupců protonového centra spor tímto rozhodnutím nekončí a situace ohledně úhrad protonové léčby nádorových onemocnění šetrnou a bezpečnou metodou zůstává podle nich "komplikovaná a léčba pro většinu pacientů nedostupná".

Žalobci podali odpor proti podmínce pro Nečasovou kvůli VZ

Žalobci podali odpor proti roční podmínce, kterou v pátek uložil Obvodní soud pro Prahu 1 Janě Nečasové, dříve Nagyové za údajné zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Podali také stížnost kvůli zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka a rozhodnutí soudu o předání případu ohledně šéfů VZ Milana Kovandy a Ondreje Páleníka ministerstvu obrany. Žalobci svůj postup předeslali již v pondělí, v úterý o něm informovala Česká televize. Ivo Ištvan z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje a nedávno podalo obžalobu, ČTK postup zastupitelství nepotvrdil s tím, že podle něj již bylo vše řečeno v pondělí, kdy advokáti a žalobci dostali rozhodnutí soudu do datových schránek a informovali o něm média. Odpor a stížnosti bude řešit Městský soud v Praze. Podle Ištvana nemá v trestním řádu určenu lhůtu pro vyřízení.

Státní rozpočet se v červnu vrátil do přebytku 1,5 mld. Kč

Státní rozpočet se v červnu vrátil do přebytku, který ke konci měsíce činil 1,5 miliardy korun. V květnu byl rozpočet ve schodku 9,5 miliardy korun, což bylo ale letos poprvé, kdy se státní kasa dostala do minusu. I meziročně si rozpočet polepšil, loni byl totiž ke konci června ve schodku 31,5 miliardy korun. ČTK to oznámil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Celkové příjmy rozpočtu dosáhly ke 30. červnu 589,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 39,2 miliardy, tedy asi o sedm procent. Výdaje státní kasy sice také v porovnání s loňskem stouply, ale pouze o 6,2 miliardy na 587,6 miliardy korun, tedy zhruba o 1,1 procenta. Na růstu příjmové stránky rozpočtu se podle ministerstva financí podílely hlavně vyšší daňové příjmy.

Česká ekonomika v 1.čtvrtletí rostla nejrychleji od začátku krize

Česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí rostla rychleji než předpokládal předchozí odhad publikovaný 4. června. Hrubý domácí produkt (HDP) mezičtvrtletně vzrostl o 0,8 procenta a meziročně stoupl o 2,9 procenta. Vývoj HDP pozitivně ovlivnila rostoucí domácí i zahraniční poptávka a také velice nízká loňská srovnávací základna. Ve zpřesněném odhadu to uvedl Český statistický úřad. "Historicky nejvyšší srovnatelnou úroveň HDP dosáhla tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí roku 2008 těsně před dopady globální finanční krize spojované s pádem investiční banky Lehman Brothers," uvedl ČSÚ. Počínaje 2. čtvrtletím 2013 tuzemská ekonomika opět mezičtvrtletně roste. Za poslední čtyři čtvrtletí celkem o 2,9 procenta, takže je nyní pouze jedno procento pod úrovní maxima z třetího čtvrtletí 2008. Vývoj v posledních dvou čtvrtletích přitom naznačuje postupné zrychlování růstu HDP, dodali statistici.

Vláda znovu projedná prodej nepotřebných letounů L-159

Vláda ve středu opět projedná prodej nepotřebných letounů L-159 do Spojených států amerických. Podle aktuální dohody by měla společnost Draken International odkoupit nejprve 14 letounů a na dalších 14 uplatnit opci. Ministerstvo obrany by ale nakonec mohlo do USA prodat i méně letounů, a to v případě, že se objeví příznivější nabídka. O česká letadla má zájem i irácká vláda. Česká armáda má v současnosti celkem 36 nepotřebných letounů L-159.

Ředitelem Národní galerie se stal historik umění Jiří Fajt

Ředitelem Národní galerie v Praze je od úterý historik umění Jiří Fajt. Galerie se tak nového vedení dočkala až po 15 měsících od odvolání Vladimíra Rösela. Čtyřiapadesátiletý odborník na umění středověku Fajt se do NG vrací po 14 letech, v letech 1995 až 2000 vedl její Sbírku starého umění. Chce posílit obraz NG u veřejnosti i v očích případných sponzorů, plánuje řešit rozmístění sbírek a za "gordický uzel" označil Veletržní palác. Budova, v níž sídlí Sbírka moderního a současného umění, je nákladná na provoz a z rozpočtu NG ročně spotřebovává desítky milionů korun. "Je i ve špatném stavebně technickém stavu, který bude třeba analyzovat, a přijít na ministerstvo kultury potažmo na vládu s generálním řešením tohoto problému," řekl Fajt. NG má podle něj mnohé rezervy, nutná je prý internacionalizace její dramaturgie.

Ministerstvo otevřelo dotační fond na zvýšení kapacit ZŠ a MŠ

Ministerstvo školství otevřelo národní dotační fond určený na zvýšení kapacit mateřských a základních škol. Ve fondu bude celkem 1,5 miliardy korun. Novinářům to řekli premiér Bohuslav Sobotka a ministr školství Marcel Chládek (oba ČSSD). V prvním kole, v kterém bude ministerstvo přijímat přihlášky do konce srpna, si mohou obce a města rozdělit 100 milionů korun. Od ledna 2015 pak bude navíc spuštěn evropský fond, v kterém bude 12 miliard korun. Sobotka řekl, že spuštění fondu je součástí plánu vlády, jak zlepšit podmínky pro rodiny s dětmi. Program by měl zároveň podpořit investice a zaměstnanost. Fond by měl podle Sobotky sloužit především těm obcím, kde je velký převis poptávky nad nabídkou. To je podle Chládka především v okolí Prahy a Brna.

Lékaři měli loni přes 60.000 kč., průměr resortu byl přes 30.000

Lékaři ve státních nemocnicích měli loni v průměru 60.635 korun měsíčně, v soukromých 54.863 korun. Uvedl to Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR na svém webu. Odbory v době úspor a škrtů přestaly tlačit na růst platů a v řadě nemocnic i kvůli tomu platy klesly. Průměrný měsíční plat ve zdravotnictví se tak loni meziročně snížil o 229 korun na 30.174 Kč. Meziročně loni klesl průměrný tabulkový plat ve zdravotnictví o 0,8 procenta a průměrná mzda o 0,5 procenta. Podle předpisů o platu, tedy podle tabulek schválených vládou, bylo loni odměňováno 92.611 zaměstnanců, což je 37 procent všech pracovníků.

Policie viní pět lidí z nelegálního vyvedení miliard z ČR do Asie

Protikorupční policie obvinila pět lidí kvůli nelegálnímu vyvádění peněz z České republiky, a to zejména do Asie. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Vyvedené peníze podle kriminalistů souvisejí se zbožím prodávaným v asijských tržnicích, které obchodníci řádně nedaní. Přes účelově založené účty za čtyři roky údajně prošlo přes deset miliard korun. Obvinění údajně fungovali jako organizovaná skupina. Vedle legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, se prý dopustili také trestného činu neoprávněného podnikání. K posílání peněz údajně používali bankovní účty založené mimo ČR jménem krycích firem, které sídlí převážně na Kypru. Na případu policisté spolupracovali s polskými kolegy. Čtyři z pěti obviněných poslal soud do vazby.

Policie spustila nový registr zbraní a vyhlásila amnestii

Policie spustila elektronický centrální registr zbraní, který nahradil papírovou evidenci. Systém má podle ministerstva vnitra zlepšit sledování zbraní a střeliva. Také je dočasně vyhlášena tzv. zbraňová amnestie, při níž mohou lidé do konce roku odevzdat nelegálně držené zbraně. Ministerstvo vnitra chtělo původně start systému odložit, protože nebyl vyzkoušený. Novelu, která s odkladem počítala, nakonec vnitro neprosadilo. Nová evidence sleduje zbraně od jejich vzniku až do doby zničení, znehodnocení nebo vývozu z Česka. Registrují se všechny změny. Novela se týká hlavně podnikatelů, kteří nově musí uvádět údaje do centrálního registru zbraní o všech zbraních a střelivu, které vyrobili nebo dovezli na území ČR, a musí zaznamenat převody a prodeje. Podnikatelé také musí během prvních tří měsíců zanést do registru informace o všech zbraních a střelivu, které budou mít v té době ve skladech a v prodejnách. Nově nemusí vést papírové evidenční knihy a každý měsíc oznamovat policii informace o převodech zbraní.

PPF nedosáhla po nabídce odkupu akcií v O2 podílu 90 procent

PPF nedosáhla v rámci nabídky odkupu akcií O2 od minoritních akcionářů podílu 90 procent. Nemusí tak zbylým akcionářům znovu nabídnout odkup jejich cenných papírů. Vyplývá to z oznámení PPF. Ta již dříve uvedla, že nemá v úmyslu aktivně prosazovat vyřazení cenných papírů O2 z akciového trhu. PPF letos získala v O2 podíl 65,9 procenta, bývalý majoritní vlastník Telefónica si podržel pět procent akcií. PPF poté nabídla minoritním akcionářům odkup jejich podílů za cenu 295,15 Kč za akcii. Nabídky tedy zřejmě využili vlastníci méně než 19 procent akcií.

Česko má peníze na účast na světové výstavě Expo 2015 v Miláně

Rozpočet české účasti na světové výstavě Expo 2015 v italském Miláně má zajištěno přes 180 milionů korun, což je minimální částka na českou expozici určená vládou. ČTK to řekl generální komisař české účasti Jiří F. Potužník, který věří, že se mu na českou prezentaci podaří získat přes 200 milionů korun. Česko se tak podle něj v Miláně příští rok určitě představí. Rozpočet české účasti na nadcházející světové výstavě vláda stanovila v rozmezí 180 až 260 milionů korun. Stát z toho přispěje 60 miliony z rozpočtu ministerstva zahraničí a 70 milionů půjde z rezerv po posledním Expu v Šanghaji v roce 2010. Zbytek potřebné sumy měl za úkol získat generální komisař od soukromých nebo veřejných subjektů.

V Karlových Varech vrcholí přípravy na zahájení festivalu

V Karlových Varech vrcholí přípravy na 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Před hotelem Thermal, který je centrem festivalového dění, je už pod igelitem položený červený koberec, staví se stánky a pódia pro občerstvení, koncerty a doprovodné akce. Do motivu festivalu se převléká i interiér vstupní části hotelu. Od úterý se už do lázeňského města přesunul celý štáb festivalu z Prahy, řekl ČTK vedoucí jeho produkce Petr Lantimer. "Už jsme položili všechny červené koberce, postavili jsme sochy, staví se nafukovací kino. V zásadě jsou připraveny všechny kinosály s digitální, tlumočnickou a titulkovací technikou," popsal Lantimer. Na zajištění chodu festivalu je potřeba početného personálu. "Štábovou akreditaci má 1200 lidí a ještě asi 300 lidí, kteří zde pracují a akreditaci nemají. Celkem jde tak o asi 1500 lidí," doplnil Lintimer.

Divadelní Ceny Alfréda Radoka končí - po dvaadvaceti letech

Divadelní Ceny Alfréda Radoka po dvaadvaceti letech končí. ČTK to oznámila správní rada nadačního fondu, který je uděluje. Uzavírá se tak tradice prestižních ocenění udělovaných kritickou obcí a nesoucích jméno tohoto předního českého divadelníka. Šéfredaktor časopisu Svět a divadlo (SAD) Karel Král, který organizuje anketu kritiků, na jejímž základě se ceny udělovaly, však v ní chce pokračovat a ceny zřejmě udělovat dál, i když pod jiným názvem. "Rozdílné názory organizátora soutěžní ankety časopisu Svět a divadlo a Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka (NFCAR) na podobu inscenačních cen vyústily v obtížně řešitelnou situaci," uvedli členové správní rady k důvodům konce nejstaršího z ocenění udělovaných v České republice za umělecké počiny v oboru divadla. Cena Alfréda Radoka byla poprvé udělena za rok 1992 inscenaci Don Juan a Faust režisérky Hany Burešové. Byla to po roce 1989 první z uměleckých cen svého druhu - Thálie byly poprvé předány o rok později.

Vinaři z ČR získali v kanadském Quebecu deset zlatých medailí

Deset zlatých a tři stříbrné medaile získali v kanadském Quebecu vinaři z České republiky na 31. ročníku Sélections Mondiales des Vins. Po třech zlatých medailích získaly firmy ZNOVÍN ZNOJMO a Vinařství U Dvou lip. V tiskové zprávě to uvedl Vinařský fond. V červnové soutěži bylo 1738 vzorků vín. Organizátoři podle webu soutěže udělili 13 velkých zlatých, 278 zlatých a 230 stříbrných medailí. "V posledních týdnech mají naši vinaři na světových soutěžích doslova žně. Velké množství zlatých medailí z Kanady opět posouvá moravská a česká vína výrazně nad světový průměr," uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Na obnovu Libušína se shromáždilo přes 7,5 milionu korun

Ve veřejné sbírce na obnovu vyhořelého Libušína na Pustevnách se shromáždilo přes 7,5 milionu korun. Novinářům to řekli zástupci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Nadačního fondu Českého rozhlasu. Národní kulturní památku na Pustevnách, kterou navrhl architekt Dušan Jurkovič, zachvátil na začátku března velký požár, celkové náklady na obnovu se odhadují na 83 milionů korun. Prostředky vedle dárcovského konta půjdou především z prostředků pojišťovny, s níž muzeum stále jedná. Kromě toho ministerstvo kultury vyčlenilo na zajištění objektu proti povětrnostním vlivům a dalšímu chátrání deset milionů korun. Muzeum již získalo například i závazný příslib Lesů České republiky, které dodají dřevo na obnovu této národní kulturní památky.

Tři klisny koně Převalského odletěly do Mongolska

Tři klisny koně Převalského v úterý zamířily z kbelského letiště do Mongolska. V armádním letounu CASA měly být původně čtyři, ale kvůli komplikacím nakonec jedna ubyla. Jde o čtvrtý transport těchto zvířat do země jejich původu. Ve spolupráci s českou armádou jej organizuje pražská zoologická zahrada. Od roku 2011 bylo do národního parku Gobi B převezeno 12 koní, přičemž všichni cestu zvládli úspěšně a v novém domově se zabydleli. Letos k nim přibyly další tři klisny. Jako náhradnice se do výběru dostala tříletá Ulla, která doplnila Gretel a Bayan. S transporty koní Převalského do země jejich původu se v západní Evropě začalo v 90. letech, za tu dobu se do Mongolska vrátilo přes sto koní. Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety.

Ochranáři a zemědělci chtějí vrátit dropa do přírody Znojemska

Na Znojemsku chtějí ochranáři společně se zemědělci zlepšit podmínky pro návrat velmi vzácného dropa velkého do tamní přírody. Naposledy tam byl pozorován před 20 lety. Dropové patří k nejtěžším létajícím ptákům na světě a vážit mohou až 15 kilogramů. Hnízdí v Rakousku, z něhož by se mohla tato populace rozšířit na Moravu. V ČR zatím drop nežije. K návratu mu má pomoci změna v hospodaření zemědělců, řekl ČTK František Pojer z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). K 1. červenci vstoupila v platnost dohoda mezi agenturou a firmou Agrospol Hrádek, která je největší zemědělskou společností na Znojemsku. Hospodaří i na státních pozemcích. Z nich podle dokumentu vyčlení sto hektarů, na nichž se pokusí vytvořit ideální podmínky pro zahnízdění dropů z Rakouska. Na pozemek zemědělci vysejí speciálně navrženou mozaiku plodin zahrnující jetelotravní směsky, proso, vičenec, pohanku, řepku, vojtěšku, ozimou pšenici i krmnou kapustu. Nebudou se na něm používat chemická hnojiva a pesticidy. Práce na pozemku, který bude pro projekt teprve vybrán, začnou letos na podzim.

V českokrumlovském muzeu začala výstava o pravěku

Originální díla nestora české vědecké ilustrace Zdeňka Buriana i vybrané paleontologické exponáty a modely koster vyhynulých pravěkých tvorů si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Začala tam hlavní výstava sezony - Zdeněk Burian - stopami pravěku. Potrvá do 28. září. Doprovodnou akcí výstavy bude 13. července Den lovců mamutů v Dobrkovické jeskyni. "Výstava představuje vybrané práce nestora české vědecké ilustrace se zvláštním zřetelem na tematiku pravěku a Burianovy umělecké obrazové rekonstrukce z oblasti paleontologie, paleozoologie a paleoantropologie," řekl ČTK ředitel muzea Filip Lýsek.

Na buchlovickém zámku po letech znovu ožije Válka růží

Válka růží v Anglii 15. století po letech opět ožije na zámku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. Výstava dekorací z 1500 růží bude v komnatách památky k vidění od čtvrtka do neděle. ČTK to řekla Dagmar Šnajdarová, mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), pod které státní hrady a zámky ve Zlínském kraji spadají. Ve znamení královny květin, růže, se letos nesou všechny květinové výstavy pořádané v památkách ve správě NPÚ. Spojuje je zmíněný historický konflikt, kdy v Anglii o královskou korunu usilovaly dva znepřátelené rody. Působivé dekorace z růží se na buchlovickém zámku staly již tradicí. Návštěvníci památky si zde budou moci stovky těchto květů prohlédnout letos již počtrnácté. Akci si každoročně nenechávají ujít tisíce českých i zahraničních turistů.

Sport

Vedení Lva Praha oficiálně potvrdilo, že v příští sezoně nebude startovat v Kontinentální hokejové lize. Důvodem je nedostatek financí na zajištění další sezony. Pražané tak nebudou mít šanci navázat na letošní postup do finále play off. Majitelé Lva potvrdili problémy s financemi minulý týden, v dalších dnech se ještě snažili situaci vyřešit a udržet český klub mezi účastníky mezinárodní soutěže. To se jim ale nakonec nepodařilo. "Příští sezony se nezúčastníme," řekl organizační a PR ředitel klubu Jan Rachota ČTK.

České basketbalistky v přípravě na mistrovství světa prohrály modelové utkání v Japonsku 51:57. Šlo o první ze série pěti zápasů s domácím výběrem, z nichž tři budou oficiální. Trenér Lubor Blažek zkoušel nové varianty hry a nechával hráčky spíše rozehrávat po předchozí fyzické přípravě.

Počasí

Ve středu bude v severozápadní polovině Čech polojasno, jinde oblačno až zataženo, postupně místy s přeháňkami nebo deštěm, na východě má pršet častěji. Večer pak mají od západu srážky ustávat a bude se vyjasňovat. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.