Denní souhrn zpráv

Babiš: Vláda směřuje k vyrovnanému státnímu rozpočtu v roce 2017

Stát by mohl v roce 2017 hospodařit s vyrovnaným státním rozpočtem. Podmínkou je, aby se podařilo uskutečnit plánovaná opatření pro výběr daní. Není však jisté, zda se to vládě podaří. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Pro letošek je schválen schodek státního rozpočtu 112 miliard korun, pro příští rok vláda navrhuje stomiliardový deficit. "My potřebujeme systémové opatření na výběr daní. A my potřebujeme investovat, navyšovat výdaje. A já jsem o tom přesvědčen, že to, co my máme připravené, tak v roce 2017 určitě budeme přebytkoví," řekl Babiš, ale vzápětí se opravil. "Ne přebytkoví, pardon, v podstatě se dostaneme do fáze, kde budeme moci mít vyrovnaný rozpočet," upřesnil. "K tomu směřujeme, já nevím, jestli se to povede, ale takový je cíl," dodal. Jeho oponent v debatě, bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že jde o mnohem tvrdší cíl, než jaký nabízí on sám. Zopakoval svůj návrh z dřívějška, aby vláda snižovala strukturální deficit o půl procenta ročně, tedy o 20 miliard korun. TOP 09 by za to podpořila takto sestavené státní rozpočty. Analytik David Marek řekl ČTK, že mít v roce 2017 vyrovnaný rozpočet je nejenom reálné, ale i žádoucí. Vzhledem k ekonomickým předpovědím pro letošní i příští rok, kdy by se mělo ekonomice dařit, není podle něj důvod pro to, aby vláda schodky nesnižovala.

Babiš navrhne, aby Řehoř v čele aeroholdingu nahradil Dvořáka

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš navrhne, aby konzultant Václav Řehoř v čele Českého Aeroholdingu nahradil Miroslava Dvořáka. Řekl to v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Babišova představa je, aby Řehoř připravil Aeroholding na vstup na burzu. Zároveň ale dodal, že jeho koaliční partneři se záměrem nesouhlasí. Nyní také platí zákon, že Letiště Praha nesmí být privatizováno. Řehoř se v pátek stal místopředsedou představenstva Českého Aeroholdingu. Český Aeroholding je podle Babiše skvělé aktivum. Vidí v něm výborný zdroj peněz pro stát. Babiš v televizi dále upozornil na to, že vláda premiéra Petra Nečase prodala podíl 44 procent v Českých aeroliniích firmě Korean Air za 68 milionů korun. Nyní vláda na úrovni aeroholdingu, kde má majetek na úrovni 68 miliard korun, nemůže rozhodovat o představenstvu bez souhlasu korejských aerolinií. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a exministra financí vstup korejských investorů zachránil ČSA.

Chládek chce oddělit financování základních a středních škol

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce oddělit financování základního a středního školství. V základních školách by mělo financování být kombinací dotace na žáka a na třídu, střední školy by měly více reflektovat obory, jež jsou potřeba v praxi. Ministr to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. První změny podle něj "naběhnou" v příštím roce. "Financujeme české školství za počet studentů, za kvantitu. Pokud chceme kvalitu, musíme přestat financovat za počet studentů," uvedl Chládek. Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Anna Putnová (TOP 09) připomněla, že už Nečasova vláda loni v únoru připravila koncepci regionálního školství. "Vycházela z nových oborových normativů, tam by se projevila náročnost studia a ocenilo by se i to, jak budeme chtít do budoucna profilovat jednotlivé studenty," uvedla. Chládek uvedl, že s tímto návrhem pracuje, ale chce jít více do hloubky právě v oddělení financování základního a středního školství, aby se státní peníze mezi těmito dvěma oblastmi "nepřelévaly".

ČR: Winton chce přijet do Prahy na předávání Řádu Bílého lva

Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton chce přijet v říjnu do Prahy na předávání Řádu Bílého lva. České televizi (ČT) to řekl šéf protokolu Hradu Jindřich Forejt, který se s Wintonem setkal v Londýně. Wintonova dcera Barbara dříve řekla, že neví, zda její 105letý otec bude moci kvůli jeho zdravotnímu stavu do Česka dorazit, uvedla televize. Forejt předal Wintonovi originál gratulačního dopisu ke 105. narozeninám a dárek od prezidenta Miloše Zemana. Winton podle Forejta řekl, že se "na Prahu a Pražský hrad těší a pokud bude moci, přijede". "To řekla i jeho dcera Barbara, když se se mnou loučila," doplnil hradní protokolář. Řád by měl být Wintonovi předán při příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října. Vláda nedávno oznámila, že navrhne prezidentu republiky, aby Řádem Bílého lva Wintona vyznamenal a Zeman již dříve potvrdil, že nejvyšší státní vyznamenání Wintonovi udělí. Brit zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel v květnu 1939. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali. O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

Kapsch by chtěl v tendru na mýtné zejména technické části

Pokud se zakázka na mýtné rozdělí, Kapsch bude mít zájem primárně o technické části, jako je provoz kontrolních systémů, či o služby spojené s účtováním a fakturací mýtných plateb. ČTK to řekl generální ředitel společnosti provozující v tuzemsku mýtný systém Karel Feix. O rozdělení zakázky uvažuje ministerstvo dopravy jako krajní situaci, pokud by se nepodařilo do konce roku vypsat výběrové řízení na komplexní zajišťování celého systému, jako je tomu dosud. "Kapsch je technologická firma. Stavební činnosti, jako je například výstavba mýtných bran a dalších zařízení, proto ráda přenechá někomu jinému, pokud se zakázka nebude soutěžit jako kompletní balík služeb," uvedl Feix. Zájem by ale měla o zastřešující pozici jakéhosi koordinátora mezi ostatními subdodavateli, se kterou má zkušenost už ze současného systému. Ve hře je ale ještě varianta, že si tuto zastřešující funkci bude chtít stát ponechat, jak už dříve uvedl ministr dopravy Antonín Prachař.

Trh pivních mixů dále klesá o desítky pct,roste obliba ciderů

Spotřeba pivních mixů v Česku druhý rok po sobě klesá o desítky procent, roste naopak zájem o klasické pivo. Růst o stovky procent zaznamenává kategorie ciderů. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla společnost Nielsen. Prodej těchto částečně zkvašených jablečných moštů od začátku roku vzrostl o 400 procent. Do jejich výroby či prodeje se loni či letos pustily tři ze čtyř největších pivovarských firem v zemi. Přesto tato nepivní kategorie zatím zůstává v Česku okrajovou záležitostí. První pivní mixy, známé také jako radlery, roky oblíbené především v německy mluvících zemích, se na českém trhu začaly objevovat v roce 2011 a v následujících dvou letech díky masivní marketingové podpoře jejich prodeje obrovsky vzrostly a kategorie táhla jinak stagnující pivní trh. Loni se však jejich celkové prodeje propadly meziročně o čtyřicet procent. Pivovarníci označovali jako hlavní příčinu především chladné léto. Propad pokračuje i letos.

NP Šumava začne posuzovat zhruba 40 turistických projektů

Turisté by se v příštím roce mohli dočkat otevření stezky Modrý Sloup u Modravy na Klatovsku. To a zhruba 40 dalších podobných projektů začne řešit šumavský národní park. Výsledkem posudku má být případný vliv člověka na prostředí v dané lokalitě. Tento fakt pak rozhodne o tom, zda se turisté na zajímavá šumavská místa dostanou. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák. "Celý proces začne v pondělí. Bude však trvat delší dobu, ale chceme, aby pro příští letní turistickou sezonu bylo o všech projektech definitivně rozhodnuto," uvedl Dvořák. Kromě Modrého Sloupu jde například o trasu k Roklanské hájence, přístup na rozhlednu Antýgl nebo jízdu na elektrovozíku pro handicapované lidi z Modravy na Březník. "Posudek má zvážit, zda by se za určitého režimu dalo vstupovat i do lokalit v centru Šumavy," řekl Dvořák. Ministerstvo životního prostředí navíc uvažuje o tom, že by veřejnosti otevřelo cenné lokality v první zóně šumavského parku, informovala Mladá fronta Dnes. Jde například o okolí pramenů Vltavy, hraniční pásmo u Poledníku nebo údolí řeky Křemelné. Ministerstvo kvůli tomu připravuje změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Novelu chce poslat do Sněmovny v září jako alternativu k zákonu o národním parku, který schválil Senát, a nyní ji mají posoudit poslanci.

Začne soud s Dalíkem kvůli údajnému úplatku při nákupu pandurů

Pražský městský soud začne v pondělí projednávat obžalobu lobbisty Marka Dalíka. Někdejší poradce expremiéra Mirka Topolánka čelí obvinění z korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Dalík si údajně řekl v roce 2007 zhruba o půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu vozidel s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr. Za pokus o podvod mu hrozí až deset let vězení. Dalík kauzu již dříve označil za nesmysl. Obžalobu na lobbistu podalo vrchní státní zastupitelství v květnu. Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr, který v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Kriminalisté lobbistu zadrželi začátkem října 2012 v Praze. Žalobce pro něj navrhoval vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků, soud mu ale nevyhověl.

V Česku letos přibylo polí s mákem, je jich o čtvrtinu víc

V Česku přibylo makových polí. Proti loňsku je jich téměř o čtvrtinu více. Mák letos zemědělci vyseli na 25.119 hektarů polí, zatímco loni to bylo jen 20.250 hektarů. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Nárůst ploch osetých mákem se podle něj dá očekávat také v dalších letech. Pěstitelé máku se tak pomalu odrážejí ode dna, před dvěma lety byla sklizeň máku nejhorší za posledních 15 let.

Mezinárodní trienále začalo v Jablonci v rytmu jazzu a deště

V rytmu jazzu a deště začalo v Jablonci nad Nisou mezinárodní trienále. Projekt, který navazuje na tradici slavných bižuterních výstav ze druhé poloviny minulého století, se koná pošesté. Jeho součástí jsou tři výstavy skla a bižuterie, čtvrtá začne ve čtvrtek. K jejich prohlídce bude stačit jedna vstupenka. Návštěvník je nemusí stihnout za jediný den, vstupenka bude platit po celou dobu trienále, řekla u příležitosti zahájení ČTK ředitelka jabloneckého muzea skla a bižuterie Milada Valečková.

Česká kniha rekordů vyjde začátkem září v anglické verzi

Začátkem září by měla vyjít Česká kniha rekordů v anglické verzi. Její vydání se vztahuje k letošním oslavám 20 let trvání Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, které si agentura Dobrý den spravující české rekordy připomíná v těchto dnech. Kromě výběru nejzajímavějších českých rekordů bude obsahovat kapitoly zachycující vše, čím se Česká republika může pochlubit. Podle prezidenta agentury Miroslava Marka kniha nepůjde do běžné prodejní sítě. Měla by být k dostání přímo v Muzeu rekordů, agentura ji nabídne sportovním klubům, krajanským spolkům a dalším institucím jako vhodný dárek pro zahraniční partnery. "Chceme vyslat do zahraničí pozitivní signál o tom, že my Češi jsme šikovný národ s významnými osobnostmi," řekl Marek. Lidé se podle něj v knize dočtou například o úspěších českého zdravotnictví počínaje první veřejnou pitvou Jana Jesenia až po příběh doktora Bohdana Pomahače, jenž jako jeden z prvních na světě transplantoval lidský obličej. Najdou i galerii významných a světově proslulých osobností od Karla IV. přes Komenského, Mistra Jana Husa až po akademika Otto Wichterleho.

Kostel v Brně má nové varhany za 35 milionů, staré zničila bomba

Nové varhany za 35 milionů korun budou sloužit při mších, koncertech i festivalech v kostele Nanebevzetí Panny Marie v centru Brna. Původní nástroj zničila za války bomba. Zvukem a provedením se nové varhany řadí mezi nejkvalitnější a nejmodernější v Česku a při dobré péči budou sloužit 200 let, uvedl Jan Martin Bejček z nadačního fondu Campianus. Nedělní žehnání a slavnostní předání varhan si nenechaly ujít stovky lidí. Slavnost připadla na svátek Petra a Pavla, patronů brněnské diecéze. Diváků předání varhan bylo tolik, že velký jezuitský chrám zcela zaplnili. Akci předcházelo vyzvánění zvonů. Skutečně špičkové koncertní varhany milovníci duchovní hudby nenajdou v žádném jiném brněnském chrámu či sálu. I proto získal mezinárodní projekt na stavbu koncertních varhan podporu města, kraje, Evropské unie i stovek drobných dárců.

Výstava v budově ostravského magistrátu připomene Velkou válku

První světovou válku připomene výstava v budově ostravského magistrátu. Archiválie přiblíží osudy obyvatel Ostravy i atmosféru ve městě. Výstava, kterou připravil Archiv města Ostravy, začne 1. července a potrvá do konce měsíce. ČTK to řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. "Od vypuknutí konfliktu, který vstoupil do dějin jako Velká nebo též první světová válka, a který znamenal zásadní historický zlom, letos uplyne sto let. Výstava mapuje dramatické události léta roku 1914 a jejich konkrétní projevy a dopady na Ostravsku," uvedla mluvčí.

Squatteři si připomněli 5 let od násilného vyklizení vily Milada

Squatteři a jejich příznivci si připomněli pět let od násilného vyklizení vily Milada, poslední ho dlouhodobě obývaného pražského squatu. V roce 2009 ho vyklidila najatá agentura za pomoci policie. Squatteři od té doby poukazují na to, že dům nadále chátrá. Akci organizátoři plánovali do blízkosti vily, policie ale ráno prostor ohraničila páskami a squattery k vile nepustila. Účastníci happeningu se proto shromáždili pod přilehlým mostem. Na místě se během odpoledne sešlo 50 až 100 lidí. Jeden z organizátorů Arnošt Novák z iniciativy Obsaď a žij s počínáním policie nesouhlasí. "Chtěl bych, aby si policejní velitel odůvodnil tento zásah a na něj vynaložené finanční prostředky," řekl ČTK Novák. Policie kontrolovala i všechny studenty, kteří mířili na kolej 17.listopadu, která s vilou bezprostředně sousedí.

Zlínský lenochod se jmenuje po cestovateli Kryštofu Harantovi

Zlínská zoo pokřtila mládě lenochoda dvouprstého, které se narodilo v závěru loňského roku. Jeho kmotry byli cestovatelé Miroslav Zikmund a Mirek Náplava, kteří lenochoda pojmenovali po českém středověkém cestovateli Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic. Odchov lenochoda je vzácný, ve Zlíně se naposledy podařil v roce 2005. "Buď to bude Kryštof nebo Kryštůfka, protože se ještě neví, jestli je to holka nebo kluk. Jméno bude mít po cestovateli, který v roce 1621 přišel o hlavu (Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic byl jedním ze 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí po bitvě na Bílé hoře). Je tak jediným cestovatelem na světě, kterému ji usekli doma," řekl ČTK Náplava. Jméno po šlechtici a kolegovi cestovateli se Zikmundem, jenž se křtu ze zdravotních důvodů nezúčastnil, vybrali jako připomínku letošního 450. výročí narození Kryštofa Haranta. Možnosti pokřtít lenochoda se prý cestovatelé ujali rádi. "Zastáváme totiž ideu cestování pomalu. Dnešní svět je rychlý, odpadá příprava na místo samotné, což je podle mě významné," uvedl Náplava.

Sport

Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý se dočkal posledního vytouženého titulu, protože opanoval závod mistrovství světa v maratonu horských kol v jihoafrickém Pietermaritzburgu. Skvěle se vedlo i Tereze Huříkové, úřadující evropská šampionka dojela mezi ženami třetí.

Zdeněk Štybar se stal poprvé cyklistickým mistrem republiky v silničním závodu s hromadným startem. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu na společném česko-slovenském šampionátu ve Slavkově projel cílem bok po boku s Peterem Saganem.

Počasí

Oblačno až zataženo, na většině území občas déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky, na východě trvalý déšť. Večer od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 17 až 21 stupňů Celsia.