Denní souhrn zpráv

Vláda bude asi proti zákazu metod těžby břidlicového plynu

Za zbytečnou zřejmě označí vláda novelu opoziční TOP 09, jež by zakázala kvůli ekologickým dopadům některé postupy pro případnou těžbu břidlicového plynu. Současná úprava spolu s energetickou a surovinovou politikou podle předběžného stanoviska pro středeční jednání kabinetu poskytuje životnímu prostředí dostatečnou ochranu. Zákon nyní nepovoluje používat kyanidové loužení vytěžené rudy. Novela horního zákona by měla nově zakázat hydraulické štěpení a podzemní zplynování uhlí. Stát podle TOP 09 zatím nemá žádný nástroj, jak by mohl tyto postupy z průzkumu nebo těžby vyloučit. Kabinet podle předběžného stanoviska uvede, že metoda hydraulického štěpení se nyní v Česku nepoužívá a nejsou ani nalezena ložiska, pro něž by byla vhodná. "Stejně tak způsob průzkumu a dobývání ložisek metodou podzemního zplynování uhlí není v současné době v Evropě ani v České republice v průmyslovém měřítku využíván a je stále ve stádiu vývoje," píše se v dokumentu pro vládu. Novela, o níž rozhodnou zákonodárci, by prý navíc zakázala běžně používanou metodu konvenčního hydraulického štěpení hornin, která životní prostředí nepoškozuje. O těžbě břidlicového plynu se ve Sněmovně debatovalo už v minulém volebním období.

Hradecká nemocnice musí ženě kvůli chybě zaplatit 50.000 korun

Fakultní nemocnice v Hradci Králové musí zaplatit matce za chybně vyhodnocený test v těhotenství 50.000 korun. V pátek o tom rozhodl hradecký krajský soud. O případu ve svých sobotních vydáních informují Mladá fronta Dnes (MfD), Právo a Hradecký deník. Lékaři ženě loni v červenci na základě výsledků testu oznámili, že se jí zřejmě narodí poškozené dítě a že má uvažovat o potratu. Až po sedmi týdnech se žena dozvěděla, že šlo o chybu ve výpočtu, protože zdravotní sestra, která zadávala do počítače údaje z odebrané krve, se spletla o desetinnou čárku. Žena, které se narodilo zdravé dítě, tvrdí, že dosud nemůže spát a bere antidepresiva. Primář kliniky Ivo Kalousek u soudu řekl, že jde o ojedinělou chybu. Žena původně požadovala 200.000 korun, soud jí však přiznal 50.000 korun a nemocnice musí zaplatit také 26.000 korun za náklady řízení.

Šest hal Oděvního podniku v Prostějově odstřelila tuna dynamitu

Areálem zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově ráno otřásl výbuch tuny dynamitu, který poslal k zemi šest výrobních hal. Prostějov tak přišel o dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Odstřel si vyžádal i uzavření rychlostní komunikace R46. Podle střelmistra Zdeňka Šobíška z Prahy, který odstřel připravoval několik týdnů, se akce podobného rozsahu v tuzemsku zřejmě ještě neodehrála. Do konstrukce výrobních hal Oděvního podniku odborníci postupně uložili 4200 rozbušek a bleskovic, které propojilo několik kilometrů drátu. Na demolici hal bylo spotřebováno 1,1 tuny dynamitu. Šest budov padlo k zemi během několika vteřin. Kvůli snížení prašnosti byly před odstřelem střechy výrobních hal napuštěny vodou. Na zajištění odstřelu se podílelo včetně hasičů a policistů několik desítek lidí. Akce si vyžádala bezpečnostní opatření v podobě uzavření okolních ulic i rychlostní silnice R46. Majitelem hlavního areálu zkrachovalého OP v Prostějově, ve kterém už dávno utichly šicí stroje, se začátkem roku stala společnost Astria Group, která se rozhodla výrobní budovy zbourat. Na části pozemků plánuje stavbu velké výstavní haly, část parcel zřejmě nabídne investorům.

Dopravní podnik obnovil po opravě provoz tramvají v Lazarské

Pražský dopravní podnik (DPP) v sobotu v časných ranních hodinách obnovil provoz tramvají mezi stanicemi Jindřišská a Lazarská. Trať byla uzavřena kvůli kompletní opravě kolejí a výstavbě bezbariérové zastávky v Lazarské. Na kolik přestavba vyšla, bude jasné až v červenci. Půjde o částku kolem 50 milionů korun. Na dvouměsíční přerušení provozu naváže rekonstrukce trati od křižovatky Myslíkovy a Spálené směrem na Karlovo náměstí. Potrvá do 9. srpna.

V Brně připomněli atentát na arcivévodu, přihlížely stovky lidí

Rekonstrukce atentátu na Františka Ferdinanda dEste v Brně připomněla 100. výročí sarajevské události, jež vedla k první světové válce. Habsburského následníka trůnu i jeho manželku Žofii Chotkovou představovali herci vybraní tak, aby se co nejvíce podobali postavám, které ztělesnili. Oblékli si také věrné repliky oděvů, jež měl na sobě 28. června 1914 v Sarajevu arcivévodský pár. Inscenovaný atentát sledovalo na hradě Špilberku několik stovek lidí. Ještě předtím prošel Brnem průvod dobově oděných nadšenců, včetně dam s klobouky, pánů s licousy, vojáků v uniformách různých rakousko-uherských jednotek a jezdců na koních. Průvod vyrazil z hlavního nádraží, kam z Prahy přijel parní vlak se salonním vozem arcivévody, směrem na hrad. Na Špilberku byl zároveň slavnostně zahájen cyklus výstav Velká válka. Při jejich přípravě se spojilo devět českých a moravských muzeí, aby z různých úhlů přiblížila veřejnosti první globální konflikt. Výstavy pokrývají témata od vojenské techniky na souši i na moři přes život v zákopech i zázemí až k polní poště nebo umělecké reflexi válečného běsnění. Sobota byla však pouze oficiálním startem, některé dílčí výstavy totiž začaly už dříve. Jedna z nových expozic je přímo na Špilberku a soustředí se na dopad války na Brno a jeho obyvatele. "Věnujeme se také některým konkrétním lidským osudům - vojákům na frontě," řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Dvěma výstavami se do připomínek 100. výročí vypuknutí první světové války zapojilo Moravské zemské muzeum. Obě zaměřují pozornost návštěvníků nikoli na bitevní pole, ale do zázemí. Jejich tématem je totiž strádání civilního obyvatelstva. Technické muzeum v Brně připravilo výstavu Technika v míru, technika ve válce.

Film Cesta ven získal hlavní cenu na slovenském festivalu

Snímek Cesta ven režiséra a scenáristy Petra Václava získal na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest hlavní cenu za nejlepší film. Příběh mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským postavením byl jedním z 11 snímků, které soutěžily v sekci hraných filmů. Informovali o tom organizátoři festivalu. "Film zachytává silnou realitu, s níž se musíme všichni vypořádat. Oceňujeme důležitost tématu, pravdivé detaily, práci s neherci a zobrazení mikrosituací," zdůvodnila své rozhodnutí porota v čele s rumunským hercem Razvanem Vasileskem.

Na trať letos poprvé vyjel Posázavský Pacifik

Na trať mezi pražským Braníkem a Sázavou letos poprvé vyjel výletní vlak Posázavský Pacifik. Souprava tažená parní lokomotivou přezdívanou "Čtyřkolák" vyjede ještě třikrát a to 5. července, 16. srpna a 30. srpna. Přestože nostalgické jízdy provozují České dráhy, platí v historických vlacích zvláštní tarif. Jízdy nostalgických spojů provozují České dráhy dvacátým rokem a mají připomínat původní stroje, které obsluhovaly tuto trať významnou pro český tramping a výlety do přírody obecně. Kromě Českých drah pořádá na této trati letní jízdy historických vozidel i Klub železničních cestovatelů (KŽC), který na trase z Lysé nad Labem přes Čelkovice, Prahu a dále na Čerčany provozuje motorový vůz vyrobený v šedesátých letech minulého století. Tento spoj má jezdit každou sobotu do konce srpna. Kromě trasy Posázavského Pacifiku vypravují během roku z pražského Braníku historické soupravy do Svijan nebo na Křivoklát. Parními vlaky na tento hrad se jezdí především na Velikonoce, během adventního období a na podzimní řezbářské slavnosti.

Lidé si mohou přijít prohlédnout zahradu Úřadu vlády

O víkendu se lidé mohou naposledy přijít podívat do zahrady Strakovy akademie, sídla české vlády. Zahrada byla veřejnosti zpřístupněna po třech letech také v uplynulých dvou víkendech, kdy si ji přišlo prohlédnout přes 1600 návštěvníků. Vstup do zahrady je z Kosárkova nábřeží a návštěvníci mohou vidět i výstavu velkoformátových fotografií 10 let České republiky v Evropské unii, kterou pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR. Zahrada je po oba víkendové dny otevřena od 10:00 do 17:00. Název Strakově akademii dal císařský rada Jan Petr hrabě Straka. Ten roku 1710 odkázal svůj majetek ke zřízení akademie pro nemajetné syny české šlechty. Jeho závěť se ale naplnila až v letech 1891 až 1896, kdy byla podle návrhů architekta Václava Roštlapila studentská kolej postavena. Vládním účelům slouží budova od května 1945. Přilehlá zahrada projektovaná podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera původně sloužila chovancům akademie k odpočinku a sportu. Sportovní náčiní bylo odstraněno v souvislosti s využitím budovy akademie k vládním účelům po roce 1945. V současné době se na zahradě konají slavnostní přijetí zahraničních návštěv a veřejnosti je uzavřena.

Začal jubilejní 20. ročník Vltavotýnských dvorků s díly 83 autorů

Jubilejní 20. ročník Vltavotýnských dvorků, který v sobotu začal, představí díla 83 autorů. Prodejní přehlídka volného a užitného umění potrvá téměř dva měsíce. Na kulturní akci v Týně nad Vltavou představí svá díla přední čeští autoři. ČTK o tom informoval starosta města Milan Šnorek. "Na výstavě je zastoupena malba, kresba, ilustrace, grafika, plastika, keramika, sklo, textil, fotografie a knižní vazba. Svá díla zde vystavují například Adolf Born, Olbram Zoubek, Karel Demel, Michael Rittstein nebo fotografové Jan Saudek a Sára Saudková," řekla galeristka a kurátorka výstavy Marie Hanušová. Mladší generaci podle ní zastupují akademičtí sochaři Bohumil Eliáš, Jakub Flejšar, Michal Trpák či Petr Schel. "Vedle domácích umělců zde prezentují své práce také výtvarníci z Německa, Moldávie, Švédska, Španělska a Kanady," doplnila.

V botanické zahradě vyroste v září desetimetrová rozhledna

Na svahu v severní části pražské botanické zahrady vyroste v září desetimetrová rozhledna z dílny Čestmíra Sušky. Zahrada za ni zaplatí přes tři miliony korun. Čeká se už jen na potřebná povolení. ČTK to sdělila ředitelka botanické zahrady Věra Bidlová. Šestitunovou rozhlednu, která nyní stojí v pražském DOXu, vytvořil výtvarník z ocelového potrubí. Uvnitř se nachází vřetenovité schodiště a povrch tubusu zdobí dekorativní otvory, z nichž je možný výhled ven. Návštěvníci zahrady mohou už nyní na rozsáhlé výstavě pod širým nebem vidět sedmnáct soch od Sušky a také od Lukáše Raise.

Hlučínské pivní slavnosti nabídnou 50 piv, bude i konopné

Přibližně 50 druhů piv včetně pivních speciálů budou moci příští pátek a sobotu ochutnat návštěvníci Hlučínských pivních slavností na břehu jezera v Hlučíně na Opavsku. K hlavním lákadlům bude patřit konopné pivo uvařené speciálně pro tyto slavnosti. Regionální pivovary pro pivní přehlídku připravily speciální piva už v minulých ročnících. Světovou premiéru tak v Hlučíně mělo například mandlové či melounové pivo, řekl ČTK za organizátory akce Petr Breitkopf.

Červenec bude spíše chladnější, teploty nestoupnou nad 30 stupňů

Červenec bude celkově spíše chladnější, teploty zřejmě nestoupnou nad 30 stupňů. Chladněji bude hlavně ve druhé polovině měsíce. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Srážek naopak spadne asi nadprůměrné množství, a to především v příštím týdnu.

Sport

Českému cyklistovi Romanu Kreuzigerovi hrozí kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012 disciplinární řízení u Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Než se objeví další informace, nebude stáj Tinkoff-Saxo podle prohlášení na svých internetových stránkách osmadvacetiletého jezdce nasazovat do závodů včetně nadcházející Tour de France. Kreuziger jakékoliv dopingové praktiky popřel. "Informoval jsem tým, že jsem nebral žádné látky a nepoužíval zakázané metody a že jsem připraven se postavit odlišným tvrzením," uvedl na svém webu s tím, že je odhodlán využít veškeré právní cesty, aby pravda vyšla co nejrychleji najevo.

Martina Sáblíková dominovala na společném mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice po časovce i závodu s hromadným startem. Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení ve Slavkově u Brna obhájila loňský double.

Volejbalistům vyšla domácí rozlučka se Světovou ligou, v Opavě porazili Portugalce 3:1 a zůstali ve hře o postup. Za týden skončí v Nizozemsku.

Počasí v neděli

V Čechách zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Na Moravě a ve Slezsku polojasno, odpoledne a večer od západu přibývání oblačnosti a přeháňky nebo bouřky, ojediněle intenzivní. Nejvyšší teploty v Čechách 21 až 26 stupňů Celsia, na západě kolem 18, na Moravě a ve Slezsku 26 až 31 stupňů.