Denní souhrn zpráv

Zeman podporuje nominaci Junckera na šéfa EK

Prezident Miloš Zeman považuje případnou nominaci lucemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera na nového předsedu Evropské komise za dobrou volbu. Řekl to v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. Prezident věří tomu, že nová Evropská komise přinese změny v Evropské unii a zopakoval svoji kritiku chybějící společné zahraniční politiky EU. Kandidáta Evropské lidové strany na příštího předsedu komise v sobotu podpořili i sociálnědemokratičtí šéfové vlád zemí EU a příští týden o něm bude jednat summit v Bruselu. V souvislosti s krizí na Ukrajině Zeman opětovně kritizoval neexistenci společné zahraniční politiky unie, což vnímá jako chybu.

Zeman potvrdil, že 28. října vyznamená disidentu Gorbaněvskou

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že 28. října vyznamená zesnulou ruskou disidentku Natalji Gorbaněvskou in memoriam. Uvedl to v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. U sedmi spolubojovníků Gorbaněvské se kvůli jejich případnému vyznamenání musí ještě vyřešit technické detaily, dodal prezident. Takzvaných osm statečných, kteří v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě demonstrovali proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, navrhl na státní vyznamenání Český rozhlas a tento týden jejich nominaci na Řád Tomáše Garrigua Masaryka schválila Poslanecká sněmovna.

Zeman se s Babišem při jednání o rozpočtu v zásadě shodl

Prezident Miloš Zeman se podle svých slov v zásadě shodl s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) při jednání o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ocenil, že v návrhu růst investic převyšuje růst spotřeby vlády. Zeman to řekl v pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán. Vláda v pondělí schválila rozpočtové rámce na následující roky, příští rok by měl být schodek státního rozpočtu 100 miliard korun. O konečné podobě rozpočtu pro jednotlivé kapitoly a ministerstva budou ministři vyjednávat ještě během léta. Zeman zopakoval, že plánuje podpořit investice do dopravní infrastruktury a přesun volných peněz Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) z celostátní úrovně, kde nejsou připravené projekty, krajům.

Lidé si v Ležákách připomněli vypálení osady nacisty

Stovky lidí si připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 72. výročí jejího vyhlazení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku 52 vyvražděných obyvatel. Památku Ležáků přijel uctít i prezident Miloš Zeman, podle kterého českému národu ze strany nacistů hrozila genocida a Češi si měli prožít svůj holocaust. Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Gestapo odhalilo, že parašutisté z Ležáků udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Výběrové řízení na šéfa krajského soudu se nebude opakovat

Výběrové řízení na předsedu Krajského soudu v Ústí nad Labem se opakovat nebude. V České televizi to dnes řekl náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Výběrová komise vybrala na nového šéfa ústeckého krajského soudu Jana Veselého, proti němu se ale postavila soudcovská rada ústeckého soudu. Kvůli sporům o Veselého ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) zatím nenavrhla jeho jmenování.

Lídrem TOP 09 v Praze zůstává Hudeček

Lídrem kandidátky TOP 09 pro obecní volby v Praze zůstane primátor Tomáš Hudeček, potvrdil to krajský výbor. Část členů jej chtěla stáhnout kvůli obžalobě v kauze opencard. Většina se nakonec přiklonila k Hudečkovi a schválila jeho návrh kandidátky. Jeho stranický oponent Jiří Vávra se nakonec nedostal ani do první desítky kandidátů. Podzimní volby se budou konat na začátku října. Svého lídra již vybrala ODS, bude jim exprimátor Bohuslav Svoboda, ČSSD povede ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík a trojkoalici SZ, KDU-ČSL a STAN předseda zelených v Praze Petr Štěpánek.

ČR z ekologických dotací EU nestihne vyčerpat asi 20 miliard Kč

Česká republika z evropských dotací na životní prostředí nestihne vyčerpat zhruba 20 miliard korun z asi 137 miliard, které měla v nynějším programovém období k dispozici. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Hrozilo podle něj, že ztráta bude větší, ministerstvo se ji nyní snaží snížit podporou rychlých projektů, které nevyžadují například stavební přípravu. Peníze na ekologické projekty jsou v nynějším dotačním období k dispozici do konce příštího roku, reálně je přitom v současnosti vyčerpáno asi 70 miliard korun.

Prachař: Vláda může přidat dopravní infrastruktuře 12 miliard Kč

Vláda by mohla příští rok přidat do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastrukturu (SFDI) 12 miliard korun. V České televizi to řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Dostavba dálnice D8 má podle něj pokračovat na jaře příštího roku a termín dokončení předpokládá v letech 2016 nebo 2017. Podle Prachaře má SFDI na rok 2015 zajištěno 44 miliard korun stejně jako v letošním roce, bez prostředků z evropských fondů. Prioritou pro ministerstvo dopravy na příští rok je podle Prachaře dokončení dálnice D11 na Hradec Králové. Chce se také vrátit k dostavbě dálnice D8, kterou narušil nestabilní svah u Litochovic, jenž před rokem zavalil rozestavěnou dálnici a poničil ji.

Prachař: Stát spustí první tendr na provozovatele tratí na podzim

Stát spustí první tendr na provozovatele rychlíkové tratě už na přelomu letošního září a října. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Další čtyři tendry podle něj stát vyhlásí do konce letošního roku. Ministr však nesdělil, které tratě chce ministerstvo zvolit jako první. Spuštění výběrového řízení na nové provozovatele rychlíkových tratí vypsala už minulá vláda loni v září. Ještě do konce minulého roku měl podle něj stát vyhlásit tendry na trati z Prahy do Chebu přes Karlovy Vary a Ústí nad Labem, z Prahy do Děčína přes Roudnici, spojení Plzně a Mostu, Liberce s Pardubicemi a spojení Liberce s Ústím nad Labem. Z toho nakonec sešlo. Zatím jedinými vypsanými zůstávají tendry z roku 2006. Obě zakázky tehdy získaly České dráhy.

ČT: Česko dostalo od Švýcarů klíčové části rozsudku v kauze MUS

Česká republika se dostala ke klíčovým pasážím rozsudku švýcarského soudu v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Uvedla to Česká televize. Podle ní tyto pasáže mohou Česku pomoci získat zpět část ze 14 miliard korun zablokovaných na švýcarských účtech. Podle ministerstva financí dokumenty poskytl státu sám švýcarský soud. Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle obvinění škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 milionů korun. Soud ve švýcarské Bellinzoně loni v říjnu nepravomocně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině a proti rozsudku se mohou odvolat.

V Hradci Králové začal mezinárodní divadelní festival

Prvními představeními v ulicích a ve stanech začal v Hradci Králové 20. ročník mezinárodního divadelního festivalu Divadlo evropských regionů. Do 30. června nabídne zájemcům téměř 300 divadelních představení na různých místech stotisícového města, uvedli pořadatelé. Festival je jednou z největších kulturních akcí na východě Čech, každoročně jej navštíví několik desítek tisíc lidí.

Novou inscenaci Cena facky uvedlo vyprodané Slovácké divadlo

Premiéru hry Cena Facky aneb Gottwaldovy boty uvedlo v sobotní premiéře vyprodané Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Inscenace přibližuje osudy slováckých rodin od 50. let minulého století až po současnost. Autorem námětu je zlínský spisovatel a soudce Josef Holcman, jeho povídkovou knihu do divadelního scénáře převedl dramatik a novinář Karel Steigerwald. Inscenaci režíroval uherskohradišťský rodák Břetislav Rychlík. Hra vypráví o osudech sedláků, kteří se stali obětí násilné kolektivizace. Autoři inscenace se zaměřili i na polistopadové hledání viníků, z nichž řada nebyla potrestána. Ve hře je zmiňována i uherskohradišťská věznice, kde působili trýznitelé politických vězňů v čele s Aloisem Grebeníčkem.

Plzeňský magistrát vyhlásí granty na kulturu

Sedm milionů korun vyčlenil plzeňský magistrát na jednoletý dotační program Plzeň - Evropské hlavní město kultury (EHMK) v roce 2015. Půjde o menší projekty, finanční limit není dán. Dotace budou vyhlášeny do konce měsíce na webu města. O přidělení peněz bude rozhodovat odborná komise, jež nahradí kulturní komisi, kterou musí jmenovat až noví zastupitelé vzešlí z komunálních voleb. ČTK to řekla náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková (ČSSD).

V Želivi probíhá hudební festival

Hudební představení souboru Ritornello Loď bláznů v ambitu želivského premonstrátského kláštera zahájilo pátý ročník festivalu duchovního umění Musica Figurata. Během léta se uskuteční řada koncertů a výstav. Program zahrnuje také mezinárodní letní školu duchovní hudby. Mimořádné umělecké zážitky podle organizátorů umocní výjimečné prostředí historických prostorů želivského kláštera. ČTK to řekl výkonný ředitel festivalu František Marek.

Letošní festival United Islands v Praze navštívilo 60.000 lidí

Multižánrový hudební festival United Islands of Prague, jehož 11. ročník se v metropoli konal od 19. do 21. června, navštívilo přibližně 60.000 lidí. Přes 150 hudebních projektů vystoupilo na osmi venkovních scénách a ve 20 pražských klubech. Hlavní program se uskutečnil poprvé v prostředí Kinského zahrady, kde byly umístěny dvě jediné zpoplatněné scény. Na ostatní byl vstup zdarma. Na nové scéně v Kinského zahradě se například představila britská zpěvačka Ella Eyreová, která první den festivalu dokázala přilákat 6000 lidí. Přes 50.000 lidí pak navštívilo United islands na Střeleckém ostrově, Kampě, Petříně, Újezdě a Žofíně.

Ze sportu:

České kajakářky získaly dvě medaile na domácím Světovém poháru v pražské Troji: Kateřina Kudějová byla druhá a Štěpánka Hilgertová třetí. Třetí pohárový závod sezony vyhrála Němka Ricarda Funková, jež před třemi týdny získala ve Vídni titul mistryně Evropy. Další Češka ve finále Veronika Vojtová obsadila osmou příčku a zajistila si účast na zářijovém světovém šampionátu v USA.

Dvojka bez kormidelníka Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč se postarala o nejlepší český výsledek ve druhém závodě Světového poháru ve veslování ve francouzském Aiguebelette. Česká dvojice si v neolympijské disciplíně připsala druhý pohárový triumf v kariéře. Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková na jejich úspěch nenavázali. Loňský světový šampion prohrál se svým dlouholetým sokem Mahém Drysdalem z Nového Zélandu, Knapková, která stejně jako Synek na začátku června ovládla mistrovství Evropy, obsadila čtvrté místo.

Osm českých tenistů v pondělí odehraje zápasy prvního kola Wimbledonu. Na londýnských travnatých kurtech se objeví i české jedničky Tomáš Berdych a Petra Kvitová, kteří jsou shodně šestými nasazenými hráči. V akci budou také Radek Štěpánek, Jan Hernych, Lucie Šafářová, Tereza Smitková a Barbora Záhlavová-Strýcová.

Útočník Jaromír Jágr z New Jersey získal pojedenácté v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hráče uplynulé sezony. Druhý byl Tomáš Plekanec z Montrealu, který v 46. ročníku zaostal za rekordmanem ankety o osm bodů. Třetí skončil loňský vítěz David Krejčí z Bostonu.

Cyklista Roman Kreuziger uzavřel závod Kolem Švýcarska desátým místem v etapě a v celkovém pořadí skončil osmý. Triumf slaví Rui Costa.

Draci Brno prohráli v posledním utkání Evropského poháru baseballistů na domácím hřišti s nizozemským týmem Door Neptunus 2:7. V tabulce brněnské skupiny skončili na třetím místě a do nedělního finále play off, v němž se střetnou Neptunus a italské Rimini, nepostoupili. Ve skupině v nizozemském Hoofddorpu dosáhli na své první vítězství baseballisté Kotlářky Praha, kteří porazili německý Solingen 3:2.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková vyhrály grandslamový turnaj Světového okruhu v Berlíně. Ve finále porazily Brazilky Marii Antonelliovou a Julianu Da Silvaovou 21:14, 18:21, 15:12 a připsaly si největší úspěch v kariéře. V letošní sezoně triumfovaly Kolocová a Sluková podruhé, před měsícem v Praze ovládly turnaj nižší kategorie Open.

Českým atletům patří po prvním dnu superligy evropského šampionátu družstev sedmé místo. V neděli budou v Braunschweigu hájit náskok 18,5 bodu na desátou příčku, která bude znamenat sestup do první ligy. Po 21 disciplínách vedou obhájci titulu Rusové o čtyři body před Němci, na sestupových pozicích jsou Itálie, Nizozemsko a Turecko.

Úřadující šampion Václav Pech vyhrál Agrotec rallye Hustopeče a upevnil si vedení v průběžném pořadí mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Druhé místo obsadil ve čtvrtém dílu seriálu Miroslav Jakeš, třetí byl Martin Vlček.

Golfistka Klára Spilková obsadila na turnaji v Tálích na Slovensku dělené páté místo a o jednu příčku vylepšila své maximum na okruhu Ladies European Tour. Premiérové vítězství si suverénním výkonem v nedělním čtvrtém kole zajistila Švédka Camilla Lennarthová.

Po třech vítězných bitvách s Korejci prohráli čeští volejbalisté poslední vzájemný zápas a asijským soupeřem 0:3. Dnešní zápas Světové ligy v Suwonu jim nevyšel a postup ze skupiny E je hodně vzdálený. S deseti body z osmi zápasů jsou Češi třetí, do Final Four v Austrálii projde jen vítěz skupiny.

Po sobotním prvenství ve víceboji zvítězila moderní gymnastka Monika Míčková na mistrovství České republiky v Brně i ve všech čtyřech finálových cvičeních. Kompletní sbírku titulů získala už potřetí za sebou.

Osmačtyřicetiletý Miroslav Podborský vybojoval další titul mistra Evropy v kvadriatlonu. V Týně nad Vltavou přidali další medaile druhá Tereza Adamovská a třetí Leoš Roušavý.

Cheeky Chappie s žokejem Jiřím Chaloupkou vyhrál České derby. Ve finiši dostihu v Praze-Velké Chuchli těsně porazil dalšího favorita Honzika Chiperu v sedle s Martinou Havelkovou, třetí doběhl Vainakh.

Počasí

Bude jasno až polojasno, během dne oblačno. Teploty 20 až 24, na jihu až 26, na horách kolem 14.