Denní souhrn zpráv

Mládek: ČR je připravena pomoci Slovensku v dodávkách plynu

Česká republika je připravena pomoci Slovensku v případě, že by přes Ukrajinu přestal proudit z Ruska zemní plyn, a jedná také s Polskem o posílení plynovodu Stork 2. Po konferenci věnované česko-polsko-slovenské hospodářské spolupráci to dnes v Ostravě řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ruský plynárenský monopol Gazprom tento týden kvůli sporu o platby přerušil dodávky plynu na Ukrajinu, tranzitní dodávky do Evropské unie ale podle všeho pokračují beze změny. Mládek řekl, že energetika a energetická bezpečnost jsou nyní možná nejdůležitější oblastí, kterou se Česko, Polsko a Slovensko zabývají. Slovenský premiér Robert Fico nedávno řekl, že užší spolupráci středoevropských zemí v oblasti zajištění dodávek zemního plynu chce Slovensko prosazovat během svého nadcházejícího předsednictví v rámci visegrádské čtyřky. To převezme na začátku července od Maďarska.

Zaorálek má pochyby o mírovém plánu Ukrajiny, jiný ale nevidí

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek příliš nevěří, že se mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka podaří realizovat v původně oznámeném termínu, jeho uskutečnění ale považuje za klíčové pro uklidnění situace na Ukrajině i pro konání plánovaných parlamentních voleb. Zaorálek to řekl novinářům, kteří ho provázejí na dvoudenní návštěvě Ukrajiny. Se svými partnery bude Zaorálek mluvit nejen o politické a energetické situaci v zemi poté, co Rusko v pondělí zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvůli nezaplacenému dluhu Kyjeva za tuto klíčovou surovinu. Ukrajincům ministr také přivezl zdravotnickou humanitární pomoc pro nemocnice na východě země a nabídku léčení zraněných obyvatel z tohoto regionu v Česku. V Kyjevě chce rovněž nabídnout možnost přepravy některých zraněných z východu Ukrajiny do Česka na léčení. V rámci projektu Medevac se takto v České republice už zotavovali zranění z protestů na kyjevském náměstí Nezávislosti. "Pokud by o to byl na ukrajinské straně zájem, tak my jsme připraveni vyslat letadlo na východní část Ukrajiny a tam nabídnout pomoc civilnímu obyvatelstvu," uvedl Zaorálek. Podmínkou podle něj ale je zklidnění situace v regionu.

Sněmovna schválila vznik nové CHKO Kokořínsko - Máchův kraj

Sněmovna dnes schválila rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o Máchův kraj v okolí Doks, jak to navrhla vláda. Předloha míří k posouzení senátorům. Návrh předpokládá, že by už na začátku září měla oficiálně vzniknout nová CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Rozšíření má umožnit lepší ochranu přírody a krajinného rázu oblasti včetně bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Ministerstvo životního prostředí pokládá tuto lokalitu za jedinečnou. Její výjimečnost dokládá i návrat vlka po 100 letech, který potvrdily fotopasti. V lokalitě se nachází 163 zvláště chráněných druhů živočichů a téměř stovka zvláště chráněných druhů rostlin. Sedm let připravované rozšíření kokořínské CHKO podpořili ekologové i dotčené obce. Podle ministerstva je nové postavení území příležitostí k rozvoji turistického ruchu.

Armáda koupí vojákům uniformy za 200 milionů Kč

Česká armáda koupí nové uniformy a vybavení pro vojáky. Za poslední měsíc Národní úřad pro vyzbrojování vypsal v této oblasti zakázky za téměř 200 milionů korun. Vítězné firmy by měly vojákům dodat desítky tisíc součástí maskovacích obleků, ochranných přileb nebo bot. Na nedostatek uniforem si vojáci dlouhodobě stěžovali. Ministr obrany Martin Stropnický nedostatky ve výstroji armády kritizoval při květnové návštěvě 4. brigády rychlého nasazení v Žatci, označil je za ostudu. Za příčinu označil špatně vedené soutěže na výběr dodavatelů vybavení v minulých letech.

Politici a veteráni si připomněli smrt parašutistů za heydrichiády

V pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici si lidé připomenuli výročí smrti sedmi československých parašutistů. Ti v kryptě pravoslavného kostela padli před 72 lety. Byli mezi nimi i atentátníci na Reinharda Heydricha. Akce se zúčastnil prezident Miloš Zeman, představitelé ministerstev, armády i hlavního města. Na pietní akci přišlo několik válečných veteránů z druhé světové války. Mezi nimi i Viktor Velemín, který se s účastnil například bojů u Tobrúku nebo osvobozování západní Evropy. Vzpomínková akce se v chrámu koná každý rok. Po ní následovala bohoslužba za zemřelé, a to jak za mrtvé parašutisty, tak i za všechny oběti heydrichiády. Mladí vojáci ze skupiny Anthropoid Jozef Gabčík a Jan Kubiš 27. května zaútočili v kobyliské zatáčce na nejvyššího představitele německé moci v protektorátu Reinharda Heydricha. "Kata českého národa" se jim podařilo těžce zranit. Na následky poranění o několik dnů později v nemocnici zemřel.

Česko loni zůstalo 17. nejbohatší zemí unie podle HDP na hlavu

Česká republika loni zůstala sedmnáctou nejbohatší zemí Evropské unie z hlediska hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele. Nejbohatší zemí je i nadále s velkým náskokem Lucembursko, nejchudší zůstává Bulharsko. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Statistika ukázala, že Česká republika si vede lépe než většina zemí bývalého komunistického bloku. Předstihlo ji pouze Slovinsko. Je také bohatší než Řecko a Portugalsko. Hůře je na tom Česko v měření skutečné individuální spotřeby (ACI) na hlavu, které lépe odráží skutečnou materiální úroveň spotřeby domácností. Podle tohoto ukazatele skončilo Česko až na 22. místě a dosahuje pouze 72 procent unijního průměru. Před Českem se umístily Řecko, Litva, Slovinsko, Portugalsko, Polsko, ale také Slovensko.

MfD: Do dozorčí rady Českého Aeroholdingu přijde Švejnar

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne ekonoma a bývalého prezidentského kandidáta Jana Švejnara do dozorčí rady Českého Aeroholdingu. Radu, jejíž počet členů chce Babiš snížit z devíti na sedm, čeká téměř kompletní výměna. Zůstat má jen Michal Mejstřík, píše Mladá fronta Dnes. Babiš navržení Švejnara potvrdil, další změny v dozorčí radě ale nekomentoval. Už delší dobu se také spekuluje o odvolání šéfa aeroholdingu Miroslava Dvořáka, které ale není v kompetenci rady. Podle MfD se jeho nástupcem má stát manažer se zkušenostmi ze zahraničí. Není ovšem jasné, kdy k výměně dojde. Český Aeroholding, který vznikl v březnu 2011, sdružuje firmy vlastněné státem podnikající letectví. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha - provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 letecká společnost České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby.

Otevření tunelu Blanka před komunálními volbami je ohroženo

Praze v čele s TOP 09 hrozí, že nestihne otevřít tunelový komplex Blanka v plánovaném termínu před komunálními volbami. Politici sice slíbili, že se problematickým tunelem první řidiči projedou na přelomu září a října. Dodavatel technologické části tunelu, firma ČKD Praha DIZ, ale tvrdí, že do té doby nestihne práce dokončit. Vyplývá to z dopisu, který firma zaslala magistrátu. ČKD v minulosti uzavřelo s Prahou smlouvu na práce za zhruba pět miliard korun. Tvrdí, že mu Praha dluží 550 milionů korun. Praha navíc dlouho otálela se zadáním zakázky na stavbu velínů, bez kterých by se provoz v Blance nemůže rozjet. A ČKD nyní tvrdí, že plánovaný termín nestihne. Už dřív se mluvilo o tom, že na práci potřebuje zhruba půl roku. Což by znamenalo dokončení Blanky zřejmě až na přelomu roku. Plánovaný termín otevření Blanky dlouhodobě zpochybňuje i opozice.

Vydávání opencard by mělo do konce měsíce bez potíží fungovat

Vydávání nových karet opencard by mělo až do konce měsíce fungovat bez problémů. Praha se s firmou eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem autorských práv k opencard, dohodla na dočasné spolupráci. Ve společném prohlášení to uvedli zástupci magistrátu a EMS. Obě strany se na tom shodly den poté, co v zákaznickém centru opencard na několik hodin zkolabovalo expresní vydávání karet. Praha minulý týden odmítla prodloužit problematické smlouvy s EMS na servis systému a na začátku týdne se o něj začala starat sama. Výsledkem byl více než čtyřhodinový výpadek zákaznického centra. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) v úterý z kolapsu systému obvinil firmu EMS. Firma to ale odmítla.

H. Králové chce od Štrosové koupit pozemek nutný ke stavbě D11

Město Hradec Králové chce od Jaroslavy Štrosové koupit pozemek potřebný k dostavbě dálnice D11 do Hradce Králové. Uvedl to primátor Zdeněk Fink (HDK). Rada města v úterý schválila záměr, že město od Štrosové koupí její ideální polovinu pozemku, jehož druhou polovinu vlastní statkářka Ludmila Havránková. Podle Finka není vyloučeno, že město bude jednat i o získání druhé poloviny parcely od Havránkové. Pozemek o výměře 0,27 hektaru je poslední parcelou, která státu chybí v plánovaném úseku D11 od současného konce dálnice k hradecké křižovatce u ČKD. Stavba dálnice zatím skončila v roce 2006 asi tři kilometry před Hradcem Králové. Pozemky, které vlastnila výhradně Havránková, stát již získal. Město hodlá za spoluvlastnický podíl Štrosové zaplatit 1,69 milionu korun, tedy 1234 korun za metr čtvereční. Nákup pozemku od Štrosové musí definitivně schválit zastupitelstvo města. Dálnice D11 se staví od roku 1978, poslední úsek k Hradci Králové byl otevřen v roce 2006. Podle plánů by od Hradce Králové měla D11 pokračovat dál k Jaroměři a poté k polským hranicím.

Letiště Vodochody podá rozklad ke zrušení ekologického posudku

Usnesení ministerstva životní prostředí, kterým zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště ve Vodochodech u Prahy, nemá podle společnosti Letiště Vodochody oporu ve správním řádu. Firma rozhodnutí vnímá jako účelovou a násilnou aplikaci správního řádu ve prospěch jedné zájmové skupiny. Uvedl to Martin Danko, mluvčí firmy Penta Investments, která letiště ovládá. Letiště Vodochody podle něj podá rozklad k ministrovi životního prostředí. Ministerstvo loni v říjnu schválilo studii dopadů na životní prostředí (EIA), která je nezbytnou podmínkou k zahájení územního řízení i stavbě. Kladný posudek tehdy obsahoval přes 120 podmínek, které měl investor splnit. Ministerstvo ale začalo souhlasné stanovisko letos prověřovat kvůli stížnostem starostů okolních obcí a v minulém týdnu ho zrušilo. Rozhodnutí vedle starostů přivítalo také vedení Středočeského kraje. Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá firma Penta. Na letišti chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Fungovat by začalo nejdříve v roce 2016. Investice mají dosáhnout asi tří miliard korun.

Analýza: Platební morálka firem se ve čtvrtletí mírně zlepšila

Platební morálka firem se v prvním čtvrtletí mírně zlepšila, své závazky hradily v průměru za 75 dnů, zatímco v roce 2013 to bylo o den více. Polepšily si zejména společnosti podnikající ve strojírenství nebo potravinářském průmyslu. Vyplývá to z pravidelné analýzy ČSOB Factoring. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2013 se ve strojírenství firmám povedlo snížit dobu úhrady o dva dny na průměrných 78 dní po vystavení faktury.U potravinářských firem se průměrná doba úhrady zkrátila na 72 dní. Naopak nejhorší výsledek vykázaly firmy působících ve zdravotnictví. Jejich platby se kvůli už tradičně chybějícím finančním prostředkům prodloužily o pět dní na 117 dnů. To představuje jedno z nejvyšších čísel od roku 2006.

Počty pneumokokových infekcí stouply, proočkovanost dětí klesla

V Česku se loni podle dat Státního zdravotního ústavu léčilo s invazivním pneumokokovým onemocněním 424 lidí, z nich 69 zemřelo. Je to nejvíc za poslední tři roky. Ohroženy jsou hlavně děti do pěti let, loni jich onemocnělo 28, oproti předchozímu roku téměř dvojnásobek. Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice k tomu přispěl pokles proočkovanosti, například v Praze se snížila u dětí pod 50 procent. Už déle než čtyři roky přitom mohou rodiče dát očkovat dítě na účet zdravotní pojišťovny. Vedle nejmenších dětí jsou ohroženi i senioři. Loni onemocnělo 180 lidí starších 65 let, z nich 40 zemřelo. Očkování je přitom již běžně dostupné i pro ně. Pneumokok způsobuje záněty středouší, nosních dutin, plic či mozkových blan a u řady pacientů zanechá následky, jako jsou neurologické poruchy, epilepsie či vážná porucha sluchu. Na vývoji vakcíny se podíleli i čeští vědci, testovali ji čtyři roky a poskytli důležitá data potvrzující vysokou účinnost, díky nimž mohla být v roce 2009 uvedena na český trh.

Pochod Prague Pride projde Prahou 16. srpna

Letošní pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride se uskuteční 16. srpna. Jeho trasa povede z Václavského náměstí na Letnou. Pořadatelé očekávají kolem 10.000 účastníků. Pochodem vyvrcholí čtvrtý ročník festivalu o komunitě gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride. Program chce podpořit hlavně homosexuály ze zemí na východ od Česka. Gayové a lesby z východních států se budou moci do průvodu zapojit přes zabezpečenou webovou stránku. Festival se koná už počtvrté. Začne 11. srpna a potrvá do 17. srpna. Festival a průvod provázely v minulých letech protesty konzervativců, a to hlavně z iniciativy D.O.S.T. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu.

Bořek Šípek bude navrhovat obří komplex v Číně

Český architekt a designér Bořek Šípek bude navrhovat podobu obřího nákupního a zábavního komplexu, který má do roku 2016 vzniknout v jihočínském městě Fo-šan nedaleko Kantonu. Čínský developer, který projekt v ceně zhruba 4,7 miliard korun chystá, prý českého tvůrce oslovil přímo, bez výběrového řízení. Součástí projektu s názvem Star Light Lake Square mají být tři výškové budovy, ale také veřejná prostranství a komerční prostory. "Být u tvorby takhle rozsáhlého a široce pojatého projektu, který je vlastně celou novou čtvrtí jakéhosi superměsta, je sen snad každého architekta," řekl o projektu Šípek. Pětašedesátiletý Šípek uspěl jako architekt, designér i sklářský výtvarník. V zahraničí patří k nejznámějším českým umělcům a v Česku ho široká veřejnost začala vnímat zejména v souvislosti s jeho pracemi pro bývalého prezidenta Václava Havla.

V Plzni byla po desetiletích otevřena Stará synagoga

K pravidelným bohoslužbám a veřejnosti k prohlídkám a ke kulturním akcím se poprvé od války trvale otevřela Stará synagoga v Plzni. Čtyřletou opravu za 32 milionů korun zaplatil Evropský fond pro regionální rozvoj a stát. Uvedla to předsedkyně místní židovské obce Eva Štixová, která byla mezi deseti Židy, kteří do synagogy vnesli tóru. Obnova je součástí projektu Revitalizace židovských památek v ČR - 10 hvězd, díky němuž se za 282 milionů Kč obnovilo 15 významných staveb na deseti místech.. Do Plzně šlo nejvíce peněz po jičínské židovské škole, řekl místopředseda Federace židovských obcí Jiří Daníček. "Vše, co jsme od roku 1990 dokázali sehnat z různých grantů, dosáhlo včetně této poslední dotace půl miliardy korun. Dostali jsme se tak do zhruba poloviny záchrany fondu židovských památek, protože můžeme mluvit o 100 objektech a 360 hřbitovech, z nich většina je památkově chráněná," uvedl Daníček. Podle něj by byla potřeba ještě alespoň jedna půlmiliarda, aby je bylo možné opravit. Židovských obcí je v ČR deset s téměř 5000 členy, další Židé nejsou registrováni. Nejpočetnější je pražská obec, která má kolem 2000 členů. Plzeňská jich má 116, před válkou bylo v Plzni 3000 Židů.

Hradecké muzeum chystá výstavu věnovanou první světové válce

Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve čtvrtek večer zahájí výstavu nazvanou Mým národům, která je věnována první světové válce. Koná se u příležitosti letošního stého výročí od vypuknutí tohoto válečného konfliktu, otevřena bude do 16. listopadu. Výstava dokumentuje, jak válku prožívali její přímí aktéři, příslušníci rakousko-uherské armády. Přiblíží ale také dopad válečných let na život obyvatel v zázemí. Návštěvníci uvidí například dobový tisk, plakáty, mapy, ukázky z deníků či lístky polní pošty. Muzeum východních Čech se výstavou připojilo do celostátní kampaně a výstav a akcí nazvané Muzea a Velká válka, kterou na letošní rok vyhlásila Asociace muzeí a galerií České republiky.

Herci Skořepová a Nesvadba se po 60 letech rozloučí s Národním divadlem

Naposledy dnes na scéně Národního divadla vystoupí Luba Skořepová a Miloš Nesvadba v derniéře Gogolova Revizora. Oba se tak na jevišti Stavovského divadla s první českou scénou rozloučí po více než 60 letech, kdy hráli v jejích inscenacích. V Revizorovi účinkovali na scéně ND již v jeho nastudování před pěti desítkami let. Miloš Nesvadba v dubnu oslavil 89. narozeniny. Jako dvacetiletý začínal ve Studiu Národního divadla u režiséra Jindřicha Honzla, v roce 1948 přešel do činohry ND. Jeho doménou jsou komické role. Lubě Skořepové bylo loni již 90 let. V Činohře Národního divadla měla od roku 1948 často příležitost hrát s největšími hereckými osobnostmi poválečného období v inscenacích režisérů, jakými byli Jindřich Honzl, Aleš Podhorský, Karel Dostal, Antonín Kurš či Otomar Krejča, Alfréd Radok, Jaromír Pleskot, Miroslav Macháček, Evald Schorm a další. Luba Skořepová vytvořila v Národním divadle téměř 140 rolí.

Na náplavce začne festival Dny Jeruzaléma v Praze

Na pražské náplavce začne čtyřdenní festival Dny Jeruzaléma v Praze. Návštěvníkům nabídne tanec, hudbu, film, výstavy, literaturu i módu umělců z Izraele. Festival zahájí trhy, jejichž atmosféru bude každý den v podvečer doplňovat hudební produkce. Pořadatelé slibují, že Jeruzalémské trhy promění náplavku v exotickou promenádu. Návštěvníci zde budou moci ochutnat potraviny typické pro region, čerstvé limonády, izraelské víno nebo kávu i typická jídla blízkovýchodní kuchyně. Představí se i tanečnice Einat Ganzová, Noa Zuková i známá izraelská choreografka Iris Erezová. Každý večer se na divadelní lodi Tajemství budou odehrávat afterparties izraelských VJs (visual/video jockeys). Hudební část programu Dnů Jeruzaléma v Praze nabídne 21. června festival United Islands, kde se představí žánrově rozličné kapely, jako jsou například elektroničtí Garden City Movement či folkoví The Angelcy.

Ze sportu

Tomáš Berdych i Petra Kvitová budou shodně šestými nasazenými na tenisovém Wimbledonu. Jedničkou je Djokovič před lídrem žebříčku ATP Nadalem.

Tenistka Klára Koukalová si před Wimbledonem zahraje minimálně čtvrtfinále na trávě v nizozemském Hertogenboschi. Mezi nejlepších osm hráček turnaje, na němž je osmou nasazenou, postoupila po výhře nad Němkou Monou Barthelovou 6:2, 7:6.

Americký sprinter Justin Gatlin se postaral o vrchol atletického mítinku Zlatá tretra v Ostravě. Závěrečný závod v běhu na 100 metrů vyhrál v nejrychlejším světovém času letošní sezony 9,86 sekundy, byť foukal mírný protivítr 0,4 metru za sekundu. Vlastní maximum roku z mítinku v Pekingu zlepšil o setinu. Druhý byl další Američan Mike Rodgers za 10,08 sekundy, třetí doběhl do cíle Kim Collins ze souostroví Svatý Kryštof a Nevis v čase 10,12.

Ruský oštěpař Dmitrij Tarabin závodil na Zlaté tretře v Ostravě jako čerstvý otec dvojčat. Jeho manželka Maria Abakumovová, mistryně světa z roku 2011, úterý porodila dcery, kterým atletický pár dal jména Kira a Milana.

Vicemistr světa ve čtyřhře a smíšené čtyřhře Jindřich Panský se stal novým trenérem reprezentace stolních tenistů. Do funkce ho z šesti kandidátů vybral výkonný výbor České asociace stolního tenisu (ČAST). Jeho asistentem byl jmenován rovněž bývalý reprezentant Marek Klásek.

Počasí:

Slunečno, teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 17.