Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Gašparovič, Zeman a Klaus uctili svého předchůdce Beneše

Slovenský prezident Ivan Gašparovič spolu s českým protějškem Milošem Zemanem a jeho předchůdcem Václavem Klausem v Praze uctili památku druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Od jeho narození uplynulo 130 let. Pietní akt u Černínského paláce zahájil závěrečný den státní návštěvy slovenského prezidenta v Česku, který v polovině června v úřadu končí. Politici položili věnce k soše Edvarda Beneše stojící u sídla českého ministerstva zahraničí. Klaus se pietního aktu dokonce zúčastnil v dvojroli - nejen jako bývalá hlava státu, ale i jako manžel velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové. Ta se z titulu své funkce účastní návštěvy slovenského prezidenta a nechyběla ani na vzpomínce na československého prezidenta z let 1935 až 1948. Při pietním aktu byla také představena kopie historického praporu, který patřil československým stíhacím letcům v RAF. Originál nechali v Uruguayi vyrobit členové Sokola žijící za druhé světové války v emigraci. Kromě leteckého znaku je na praporu nápis "Pravda vítězí" a vyšitý podpis Beneše. Po uctění jeho památky odjel Gašparovič na setkání s Klausem. Poté se setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Navečer se vrátil zpět na Slovensko.

Vláda schválila navýšení výdajových rámců o 16 miliard Kč

Vláda po měsíci diskusí schválila výdajové rámce státního rozpočtu na další roky. Příští rok by měly stoupnout o 16 miliard proti dříve schváleným 1153 miliardám Kč. Schodek státního rozpočtu by příští rok měl být 100 miliard korun. Po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš. Již dříve uvedl, že by se dluh měl stabilizovat kolem 1700 miliard korun. "Diskuse o samotném rozpočtu bude pokračovat. Resorty budou muset ukázat všechny provozní náklady. Stát by se také podle mě měl zbavovat nepotřebných pozemků a nemovitostí," uvedl Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve řekl, že v případě přípravy státního rozpočtu na příští rok platí záměr snížit výdaje na externí služby o polovinu, seškrtat neobsazená tabulková místa v úřadech nebo snížit cestovní výdaje.

Vláda schválila růst platů státních zaměstnanců o 3,5 procenta

Státním zaměstnancům včetně učitelů by měly příští rok stoupnout platy o 3,5 procenta. Rozhodla o tom vláda v rámci výdajových rámců rozpočtu. U platů státních zaměstnanců navrhovalo ministerstvo financí 2,5procentní růst, premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se už dříve vyjádřil, že podporuje výraznější zvýšení. Ministr Chovanec již i v úterý v ČT uvedl, že pro policisty a hasiče by chtěl větší nárůst. "Tři a půl procenta beru jako základ pro přidání policistům a hasičům," řekl Chovanec.

Vláda schválila zachování tzv. zelené nafty

Vláda schválila novelu zákona o spotřebních daních. Ta má umožnit, aby zemědělci dostali letos na spotřební dani z pohonných hmot vráceno zpět až zhruba 1,3 miliardy korun, podobně jako loni. Takzvaná zelená nafta byla ke konci loňského roku v Česku zrušena. Kabinet však začátkem letošního dubna schválil návrh na zachování daňové slevy. Většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, čeští zemědělci by tak byli na společném unijním trhu znevýhodněni. MZe navrhovalo a vláda schválila zachovat vracení daně na současné úrovni, kdy zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí. Roční výše vratky by měla dosáhnout podobně jako loni zhruba 1,28 miliardy korun.

Vláda schválila pobídku pro kladenské Lego

Vláda schválila investiční pobídku zhruba 46 milionů korun pro výrobce hraček Lego. Po jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Dánská firma investuje do rozšíření svého závodu v Kladně 1,73 miliardy korun a vytvoří 600 pracovních míst. V kladenském závodu přibudou výrobní, skladové a administrativní prostory o rozloze 35.000 metrů čtverečních. Projekt by měl být dokončen v roce 2017. Dánská skupina Lego Group je třetím největším světovým výrobcem hraček, své závody má ve 130 zemích světa, kde zaměstnává přes 12.200 lidí. Kladenská pobočka se nachází v průmyslové zóně Kladno - Jih. Kromě toho tu sídlí část globálního oddělení výzkumu a vývoje Lega.

Sněmovní výbor podpořil zákon o dětských skupinách

Sněmovna by měla podle sociálního výboru schválit zákon o péči o děti v takzvaných dětských skupinách. Výbor podpořil jediný z mnoha pozměňovacích návrhů, podle kterého by mohly být mezi provozovateli i spolky. K předloze má připomínky ministerstvo školství. Chce snížit horní hranici věku dětí, do něhož by rodiče mohli své potomky na hlídání do dětských skupin dávat. Výbor v souladu s názorem ministerstva práce a sociálních věcí takovou úpravu nedoporučil. Předlohu kritizovali komunisté. Podporovatelé normy v čele s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) ale zdůrazňovali, že dětské skupiny mají být jen alternativou ke školkám, ne jejich konkurencí, a mají pomoci řešit nedostatek míst.

Od středy je možné zpochybnit české eurovolby u správního soudu

Lidé mohou od středy napadnout volbu některého z nových europoslanců. Návrhy bude přijímat Nejvyšší správní soud. Předloženy musí být během deseti dní, nejpozději tedy v pátek 6. června. Před pěti lety Nejvyšší správní soud dostal sedm stížností na evropské volby. Žádné z nich nevyhověl, ačkoli v některých případech našel v práci okrskových komisí a úředníků dílčí chyby. Ty však podle soudu nemohly ovlivnit celkový výsledek. Ústavní stížnosti v souvislosti s evropskými volbami plánují Česká pirátská strana a Strana zelených, které na křesla v Evropském parlamentu nedosáhly. Žádat hodlají zrušení podmínky, podle níž stranu musí pro získání europoslaneckého křesla či křesel dostat alespoň pět procent voličských hlasů.

Průzkum: Do Sněmovny by se nyní místo Úsvitu dostali zelení

Do Poslanecké sněmovny by se nyní dostalo stejně jako při loňských volbách sedm stran, hnutí Úsvit přímé demokracie by ale zřejmě nahradila Strana zelených. Vítězem voleb by bylo hnutí ANO se ziskem 22,5 procenta hlasů, za ním by skončila ČSSD. Vyplynulo to z aktuálního volebního modelu agentury ppm factum. ANO by podle modelu ve Sněmovně nyní disponovalo 59 mandáty, ČSSD by měla k dispozici 48 křesel za získaných 19,4 procenta hlasů. Třetí KSČM by volilo 15,7 procenta lidí a získala by 39 poslanců. TOP 09 by za 9,9 procenta hlasů měla 20 poslanců, ODS za 7,6 procenta hlasů 16 křesel a lidovci za 6,5 procenta voličských hlasů 12 poslaneckých mandátů. Pro zelené by v současné době hlasovalo 5,2 procenta voličů. Úsvitu přímé demokracie, který z loňských voleb vyšel se ziskem 6,9 procenta hlasů, by nyní dostal jen necelá tři procenta.

Češi častěji považují situaci na Ukrajině za bezpečnostní riziko

Ve srovnání s letošním dubnem stoupl počet Čechů, kteří považují aktuální situaci na Ukrajině za možné bezpečnostní riziko. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které zájem tuzemských občanů o dění na Ukrajině pravidelně sleduje. Za hrozbu pro bezpečnost v Česku dění na Ukrajině vnímá 55 procent respondentů, zatímco v dubnu to bylo 49 procent dotázaných. Ještě větší podíl, konkrétně 65 procent, tamní spory vnímá jako hrozbu pro evropskou bezpečnost, uvedlo CVVM. Situace na Ukrajině je pro Čechy poměrně nepřehledná. Sedmapadesát procent respondentů odpovědělo, že neví, jaký postoj zaujmout. Tři čtvrtiny lidí si myslí, že Česká republika by se do řešení ukrajinského konfliktu neměla zapojovat. Nejvyšší podporu pro účast na řešení konfliktu má naopak OSN. S jeho působením souhlasí 54 procent dotázaných.

Syřané v Česku volí v předstihu svého prezidenta

Syřané žijící v Česku vybírali na syrském velvyslanectví v Praze prezidenta své země na příštích sedm let. Volby doprovázela demonstrace odpůrců autoritativního prezidenta Bašára Asada. Ten je jasným favoritem hlasování a má velkou podporu i mezi "českými" Syřany. Ti volili v předstihu, protože v Sýrii se hlasování uskuteční až příští týden. K volbám se zaregistrovalo 360 Syřanů žijících v České republice. Hlasovat v předstihu mohou Syřané žijící v zahraničí kvůli blíže neupřesněným technickým důvodům, řekl Elias Túma z tiskového oddělení velvyslanectví. Více než tři roky v Sýrii zuří krvavá občanská válka mezi odpůrci Asada a vládními silami. Na kontě má na 150.000 lidských životů a miliony uprchlíků. Opozice vždy podmiňovala jakoukoli eventuální politickou dohodu s Damaškem odstoupením Asada, ten se ale moci vzdát odmítá.

Agrární komora ČR požaduje více eurodotací pro zemědělce

Agrární komora ČR kritizuje, že by čeští zemědělci měli mít v příštím plánovacím období Evropské unie méně dotací než dosud. Podle ní je nutné do zemědělství více investovat, zvýšit konkurenceschopnost českých farmářů a snížit závislost na dovozu potravin. Po jednání s Asociací krajů ČR to řekl prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman. Ministr zemědělství Marian Jurečka předloží vládě návrh společné zemědělské politiky pro Českou republiku. Agrární komoře se nelíbí, že v návrhu je málo peněz pro investice, tedy pro další rozvoj zemědělství a zpracovatelského průmyslu. "V minulém programovacím období jsme byli asi o 12 procent níž než je průměr Evropské unie, podle současného návrhu se dostaneme o 20 procent níže," uvedl Toman. Českému zemědělství se přitom v loňském roce dařilo, podle údajů Českého statistického úřadu zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy korun. Jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1998.

Dozorčí rada schválila plat šéfa ČD, i s odměnami 592 tisíc Kč.

Dozorčí rada schválila plat generálnímu řediteli a předsedovi představenstva Českých drah Danielu Kuruczovi. Šéf drah měsíčně dostane základní plat 370 tisíc korun a k tomu může získat dalších 60 procent (222 tisíc korun) na odměnách. ČTK to řekl předseda dozorčí rady Milan Feranec. Kurucz je generálním ředitelem drah od 20. února. Dosud nebyla výše jeho odměny stanovena a pobíral plat jako ekonomický náměstek, což je pozice, ze které na ředitelský post přišel.

Pivovary Lobkowicz vstoupily na pražskou burzu

Akcie Pivovarů Lobkowicz se začaly oficiálně obchodovat na pražské burze. Zahajovací cena emise byla stanovena v rámci úpisu na 160 Kč za akcii. Krátce po zahájení vzrostla na zhruba 163 Kč, kde se udržela do konce obchodování. Zobchodovaly se akcie v objemu přes 17,5 milionu Kč. Firma je jediným pivovarem na tuzemské burze. Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé Hoře na Blanensku. Skupině Pivovary Lobkowicz v loňském roce mírně vzrostly tržby z 1,157 na 1,159 miliardy korun.

Soud pustil Tomáše Březinu z vazby na kauci 15 mil.Kč

Bratr údajného šéfa takzvané lihové mafie Tomáš Březina byl po půldruhém roce propuštěn z vazby. Rozhodl o tom olomoucký krajský soud v neveřejném jednání. Soud přijal kauci 15 milionů korun, kterou za muže obžalovaného v kauze nelegálního lihu složila jeho rodina. Výše peněžité záruky je na tuzemské poměry vysoká. Soud Tomáši Březinovi zároveň zakázal vycestovat z republiky. Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Březina byl z vazby propuštěn především kvůli tomu, že v trestním řízení spolupracuje. Proti jeho propuštění neměl námitek ani žalobce.

Recidivista z Orlové se vloupal do 111 domů

Karvinští policisté dopadli jedenáctkrát trestaného recidivistu, který se podle nich loni na Moravě a ve Slezsku vloupal do 111 rodinných domů. Majitelům způsobil škodu pět milionů korun. Čtyřicetiletý muž skončil ve vazbě. Uvedl to kriminalista Adam Rzymanek. "Podezřelý se nejprve přiznal ke dvěma desítkám vloupání. Myslel, že se s tím spokojíme, že se tak vyhne i vazbě,"uvedl policista. Kriminalisté pak ale při dalším sedmiměsíčním vyšetřování odhalili velkou sérii vloupání. Muž podle nich kradl i v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. Ukradené předměty končily v zastavárnách. Zlato roztavil a pokoutně prodával za zlomek ceny. "Škoda byla obrovská, zisk z toho měl minimální. Peníze pak utrácel za živobytí či nákup drog," dodal Rzymanek.

Za účast na loupeži století uložil soud dispečerovi 9 let vězení

Pražský městský soud potrestal někdejšího dispečera bezpečnostní agentury Antonína Saletu devíti lety vězení za účast na takzvané loupeži století. Bankovky v hodnotě 154 milionů korun, které zmizely při přepadení vozu agentury na pražské Evropské třídě v roce 2002, se nikdy nenašly. Bývalý voják i policista Saleta pracoval v době loupeže v bezpečnostní agentuře G4S. Obžaloba tvrdí, že lupičům pomohl poskytnutím interních informací. Údajně jim například poradil s ovládáním přepadeného vozidla, zvláště s otevíráním dveří, které vyžadovalo stisknutí přesné kombinace tlačítek na palubní desce. Saleta vinu odmítá.

Němečtí vrazi pražského taxikáře dostali mnohaleté tresty vězení

Soud v jihoněmeckém Tübingenu shledal dva německé mladíky vinnými z brutální vraždy pražského taxikáře, které se dopustili loni v červnu. Dvaadvacetiletý muž dostal doživotní trest. Jeho sedmnáctiletý společník byl souzen jako mladistvý a soud ho poslal do vězení na deset let, uvedla agentura DPA. V obou případech je trest na horní hranici zákonné sazby.

Praha dostala od ÚOHS milionovou pokutu za projekt opencard

Antimonopolní úřad uložil Praze další pokutu za projekt opencard. Město má zaplatit milion korun za smlouvy, které uzavřelo bez výběrového řízení s firmou Haguess v roce 2012. Sankce není pravomocná, Praha se může odvolat. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Loni na podzim Rafaj potvrdil Praze pokutu 600.000 a Dopravnímu podniku hlavního města Prahy půl milionu korun. Pokuty se týkaly smluv s firmou Haguess uzavřených v letech 2007 až 2009. Také v tomto případě ÚOHS kritizoval použití jednacího řízení bez uveřejnění.

Praha podepíše upravené smlouvy na tramvaje za 19 mld

Pražský dopravní podnik a Škoda Transportation po několikaměsíčním vyjednávání ve čtvrtek uzavřou dohodu o úpravě problematické smlouvy na dodávku tramvají za 19,2 miliardy Kč. Kromě rozložení splátek na období delší o čtyři roky a zachování ceny se podle informací ČTK obě strany dohodly na tom, že tramvaje budou lépe vybavené. Výrobce dodá soupravy s klimatizací a připojením na wi-fi. Zároveň prodlouží záruku pro již dodané tramvaje, které byly poruchové.

Sociální vyloučení a chudoba hrozí 1,5 milionu obyvatel Česka

Chudoba a sociální vyloučení hrozí téměř půl druhému milionu obyvatel Česka. Z nich 140.200 nemá ani dostatečný příjem, materiální vybavení a ani práci. Míra ohrožení chudobou se i tak loni meziročně snížila z 9,6 na z 8,6 procenta. Výsledky průzkumu o životních podmínkách představil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle Jaromíra Kalmuse sice příjmy domácností nominálně rostou, v posledních letech ale reálně poklesly. V roce 2012 připadalo na jednoho člena domácnosti ročně v průměru 149.700 korun, měsíčně tedy kolem 12.500 korun. Odborníci sledují tři kategorie - příjmovou chudobu, materiální deprivaci a práci.

Greenpeace vyzvalo vládu k energetické nezávislosti ČR

Členové ekologického hnutí Greenpeace vyvěsili na plynovod překlenující na česko-slovenské hranici řeku Moravu dva transparenty, na kterých vyzvali vládu Bohuslava Sobotky(ČSSD) k energetické nezávislosti ČR. Dva transparenty visely na dvou potrubích, jimiž je do ČR i střední Evropy přiváděn zemní plyn z Ruska. Ekologové je pak sami sundali. Domnívají se, že závislost ČR na cizích zdrojích je zatím vysoká. "Vláda by nás měla vymanit z této závislosti tím, že budeme více využívat čisté zdroje energie (větrná a sluneční energie, biomasa) a zároveň budeme s energií více šetřit," řekla ČTK tisková mluvčí Greenpeace Šárka Pechová. Podle ekologů by měla ČR právě nyní, v době vrcholící rusko-ukrajinské krize, zásadně tímto směrem změnit energetickou politiku.

Do modernizace úpravny vody Želivka půjdou 2 mld.Kč

Úpravnu vody Želivka, která je hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, čeká rozsáhlá modernizace. V příštích deseti letech by do ní mohly být investovány zhruba dvě miliardy korun. Zlepšit by se měla mimo jiné technologie úpravy vody, řekl předseda představenstva akciové společnosti ÚV Želivka Radek Lanč. Modernizace má podle něj zaručit, že Praha, část středních Čech a také Vysočiny bude mít ve vodovodních kohoutcích nadále kvalitní pitnou vodu splňující všechna předepsaná kritéria. Svým maximálním projektovaným výkonem téměř 7000 litrů za vteřinu se úpravna řadí k největším v Evropě. Voda z ní teče 55 kilometrů dlouhým štolovým přivaděčem gravitačně až do Prahy. Za 40 let své existence úpravna vyrobila přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody.

Po rekonstrukci se otevírá pražská výstavní síň Mánes

Po dvouleté rekonstrukci se částečně pro veřejnost otevírá výstavní síň Mánes. První výstava, kterou významná památka pražského funkcionalismu hostí, je přehlídka kreslíře a karikaturisty Ivana Steigera. Restaurace ve spodních prostorách čeká na kolaudaci a měla by se otevřít v létě. Budovu Mánesu na Masarykově nábřeží si v letech 1929 až 1930 postavil Spolek výtvarných umělců Mánes pro výstavy a jako své zázemí. Současná rekonstrukce tedy trvala dvakrát tak dlouho, jako stavba nové budovy. Funkcionalistická stavba vznikla podle návrhu architekta Otakara Novotného, žáka Jana Kotěry.

V Praze začíná festival Dítě v Dlouhé

Devět představení šesti souborů a nabídne festival Dítě v Dlouhé, jehož 16. ročník ve středu začíná v Praze. Jde o soutěžní přehlídku mimopražských inscenací pro děti, mládež i celé rodiny, která tu potrvá do 1. června. Podle dramaturgyně Karoly Štěpánové je určen všem kategoriím dětských diváků, od maličkých dětí ve věku dvou, tří let až po mládež od patnácti let. Festival nabídne i doprovodný program - výstavu, soutěž, prohlídky zákulisí, divadelní jarmark, tvůrčí dílny i autogramiádu. Věnuje také prostor dobročinnosti: foyer divadla ozdobí fotografie sdružení Hemojunior, sdružujícího mladé pacienty s hemofilií. Přehlídku podpořily Státní fond kultury a Nadace Život umělce.

Julia Fischerová se představila na Pražském jaru

Houslistka Julia Fischerová se v úterý v zaplněném Rudolfinu již potřetí představila na letošním 69. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, tentokrát v nezvyklé roli klavíristky v Dvořákově Klavírním kvintetu A dur. Předtím v první polovině programu jako první houslistka Julia Fischer Quartetu se svými hudebními kolegy provedla Smyčcový kvartet c moll Ludwiga van Beethovena a pátý smyčcový kvartet Bohuslava Martinů. Její virtuózní hru na oba nástroje obecenstvo ocenilo dlouhotrvajícím potleskem.

Během Aviatické pouti bude ve vzduch 65 letounů

Během letošního 24. ročníku Aviatické pouti uvidí návštěvníci ve vzduchu 65 letounů. Akce se koná na pardubickém letišti 31. května a 1. června, letové ukázky a scénky budou každý den trvat pět hodin. Další stroje budou vystaveny na zemi, řekl Ladislav Minařík z pořádajícího Sdružení Aviatické pouti. Pro diváky budou atraktivní zvláště komponované scénky. Zaměří se například na první světovou válku, od jejíhož vypuknutí letos uplyne 100 let. V ukázce ze západní fronty se divákům představí třeba trojplošník Fokker Dr.I nebo letoun Fokker EIII. Ve scénce z druhé světové války budou moci návštěvníci sledovat stroje P-51 Mustang, Jak-3. Podrobný program je zveřejněn na http://www.aviatickapout.cz stránkách Aviatické pouti. Aviatickou pouť navštěvuje každý rok v obou dnech celkem zhruba 25.000 lidí.

Sport

Novým generálním sponzorem první fotbalové ligy, který jí dá jméno, bude skupina Synot, známá především díky své roli v sázkařském a loterijním průmyslu. Nejvyšší česká soutěž se od příští sezony přejmenuje po 17 letech, z jejího titulu zmizí značka Plzeňského Prazdroje Gambrinus. Synot podepsal smlouvu na čtyři roky s další čtyřletou opcí. Gambrinus zůstává pro příští čtyři roky hlavním partnerem ligy, na stadionech se bude dál prodávat jeho pivo.

Nový ročník hokejové extraligy začne v pátek 12. září. Mistrovský Zlín nastoupí v 1. kole na domácím ledě proti nováčkovi z Mladé Boleslavi.

Český hokejový útočník Jakub Petružálek bude v KHL hrát za Jekatěrinburg. V Avtomobilistu, kde chytá jeho reprezentační spoluhráč Jakub Kovář, podepsal devětadvacetiletý rodák z Mostu smlouvu na jeden rok.

Bývalý slavný hokejový brankář Dominik Hašek kritizoval svého někdejšího reprezentačního spoluhráče Jaromíra Jágra za některé jeho výroky, které pronesl po ukončení kariéry v národním týmu. "Co řekl, je neomluvitelné," uvedl Hašek v rozhovoru pro deník Sport.

Trojnásobný olympijský medailista ze Soči Ondřej Moravec se stal nejlepším českým biatlonistou sezony. V hlasování členů svazu porazil Gabrielu Soukalovou, pro cenu za třetí místo si při slavnostním vyhlášení v pražském klubu SaSaZu přišel Jaroslav Soukup.

Daviscupoví reprezentanti Tomáš Berdych a Radek Štěpánek prošli do třetího kola Roland Garros. Šestý nasazený Berdych zdolal Aleksandra Nědovjesova z Kazachstánu ve čtyřech setech 6:7, 6:4, 7:5, 6:3. Štěpánek na pařížské antuce porazil 6:0, 6:3, 3:6, 6:4 turnajovou patnáctku Michaila Južného z Ruska a třetí kolo French Open si zahraje poprvé od roku 2009.

Tenista Jiří Veselý prohrál v 2. kole grandslamového Roland Garros na pařížské antuce s osmým nasazeným Milosem Raonicem z Kanady 6:7, 4:6, 1:6.

Lucie Šafářová postoupila jako jediná z kvarteta českých tenistek v úterním programu Roland Garros do druhého kola. Vypadly nasazená třicítka Klára Koukalová, Barbora Záhlavová-Strýcová i vracející se Iveta Melzerová.

Počasí

Bude zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Odpoledne a večer má od severu ubývat oblačnost. Teploty zítra 12 až 16 stupňů.

Meteorologové varují před povodněmi v Plzeňském kraji a velmi silnými bouřkami na většině území České republiky. Výstraha platí od středečního poledne. Bouřky budou postupně ustávat, výstraha pro ohrožení povodní v Plzeňském kraji ale platí až do čtvrtečního večera. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.