Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman ocenil úspěch proevropských stran v eurovolbách

Prezident Miloš Zeman ocenil, že v českých eurovolbách uspěly hlavně proevropské strany. Pogratuloval hnutí ANO k vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. Zeman je příznivcem evropské integrace, sám sebe rád označuje za eurofederalistu. "Oceňuje, že se do Evropského parlamentu dostaly především proevropské strany, pouze tři mandáty z jednadvaceti byly přisouzeny euroskeptikům," řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se prý chce se zástupci stran, které byly ve volbách úspěšné, setkat.

Evropské volby vyhrálo hnutí ANO, získalo 16,13 procenta

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, získalo 16,13 procenta. TOP 09 obdržela 15,95, ČSSD 14,17, KSČM 10,98, KDU-ČSL 9,95 a ODS 7,67 procenta hlasů. ANO získalo čtyři mandáty stejně jako ČSSD a TOP 09. KSČM a KDU-ČSL mají po třech mandátech, ODS dva. Do Evropského parlamentu se dostala také Strana svobodných občanů. Získala 5,24 procenta hlasů a jeden mandát. Účast v letošních eurovolbách byla nejnižší ze všech dosavadních celostátních voleb v Česku. Hlasovat přišlo pouze 18,2 procenta voličů. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad na serveru http://www.volby.cz www.volby.cz. Víc než jedno procento hlasů ještě získaly Česká pirátská strana, Strana zelených, parlamentní Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a Strana zdravého rozumu - Nechceme euro. Strana s víc než jedním procentem hlasů dostane 30 korun za odevzdaný hlas. Účast v letošních eurovolbách byla nejnižší ze všech dosavadních celostátních voleb v Česku. Hlasovat přišlo pouze 18,2 procenta voličů.

Lídři ANO: Hnutí potvrdilo svoji pozici na české politické scéně

Volby podle lídra vítězného ANO Pavla Teličky potvrdily postavení hnutí na české politické scéně. Podle předsedy Andreje Babiše obhájilo svou pozici. ANO vzhledem k výsledkům voleb trvá i nadále na svém kandidátovi na eurokomisaře, kterým je Telička, řekl Babiš novinářům. Podle Babiše by měla sociální demokracie uznat, že Telička je lepší kandidát. ČSSD by na místě eurokomisaře ráda viděla exministra financí Pavla Mertlíka. Babiš se domnívá, že nejlepší by bylo, kdyby se kandidáti na eurokomisaře utkali ve veřejné debatě, kde by předvedli mimo jiné své jazykové znalosti. ANO ve volbách posílilo na úkor sociální demokracie, která v podzimních sněmovních volbách zvítězila, a mohlo by tak chtít posílit i vliv ve vládní koalici. Babiš to ale odmítl. Zopakoval, že výsledek podle něj nebude mít vliv na domácí politickou situaci.

Sobotka: O českém eurokomisaři se ve volbách nerozhodovalo

Ve volbách do Evropského parlamentu se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nerozhodovalo o budoucím českém eurokomisaři. To bude věcí dalších politických jednání, řekl Sobotka novinářům v Nymburce. Reagoval tak na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že pokud hnutí ANO vyhraje ve volbách, bude mít oprávněný pocit, že by mělo navrhovat svého komisaře. Ve volbách zvítězilo ANO před TOP 09 a ČSSD, všechny tři strany ale získaly stejný počet mandátů. ANO na místo eurokomisaře prosazuje lídra své kandidátky Pavla Teličku. ČSSD navrhla ekonoma, exministra financí Pavla Mertlíka. Telička je těžko přijatelný pro lidovce, ti by na tuto funkci preferovali svoji končící europoslankyni Zuzanu Roithovou.

Svobodní považují průnik do EP za velký úspěch

Svobodní považují překročení pětiprocentní hranice získaných hlasů ve volbách do Evropského parlamentu a zisk jednoho mandátu za velký úspěch. Uvedl to předseda strany a lídr kandidátky Petr Mach, který je přesvědčen, že tento úspěch posunul Svobodné na české politické scéně do "vyšší ligy". Jeho strana získala 5,24 procenta hlasů. V Evropském parlamentu chce Mach spolupracovat s názorově blízkými stranami, jakými jsou podle něj německá Alternativa pro Německo, slovenská Svoboda a solidarita nebo britská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Prioritou Svobodných v europarlamentu podle něj bude prosazení návrhu na změnu smlouvy o fungování Evropské unie, aby se euro stalo dobrovolnou měnou a Česká republika ho nemusela přijmout.

Zelení podle Lišky podají ústavní stížnost

Strana zelených podá stejně jako Piráti stížnost k Ústavnímu soudu na pětiprocentní hranici, jejíž překročení je nutné k získání mandátu ve volbách do Evropského parlamentu. Uvedl to předseda zelených Ondřej Liška. Jeho strana si v eurovolbách připsala 3,77 procenta hlasů. Po tomto neúspěchu Liška oznámil, že k 8. červnu rezignuje na svou funkci. Strana si nové vedení zvolí na podzim. Liška se o funkci v něm ucházet nebude. Hranici pěti procent pro získání křesla v Evropském parlamentu považuje za protiústavní. Liška byl současně lídrem evropské kandidátky zelených.

Česká diplomacie chválí Ukrajinu za volby, vítěze chce podporovat

Česká republika oceňuje průběh i výsledek nedělních prezidentských voleb na Ukrajině, z nichž jako vítěz vzešel podnikatel Petro Porošenko, a je připravena podporovat nového prezidenta při provádění nutných reforem. Uvedlo to v prohlášení k ukrajinským volbám české ministerstvo zahraničí. O Ukrajině v pondělí jednal také šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem a shodli se na potřebě dál rozvíjet vztahy s Kyjevem. Podle Hradu platí dřívější Zemanovo pozvání ukrajinského prezidenta do Prahy i pro novou hlavu státu, sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Zeman loni pozval do Prahy mezitím sesazeného proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Ministerstvo v prohlášení přivítalo vysokou účast voličů na Ukrajině a podpořilo předběžnou zprávu pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle ní bylo hlasování platné navzdory pokusům ozbrojených skupin volební proces narušit.

Sobotka: Česká republika chce posílit letecké spojení s Čínou

Česká republika chce podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílit letecké spojení s Čínou. Zvýšilo by to příliv čínských turistů, kteří představují velký potenciál pro cestovní ruch. O možnostech, jak zlepšit vzájemnou turistickou výměnu, Sobotka jednal v Kutné Hoře s předsedou Čínské národní správy pro cestovní ruch Šao Čchi-wejem. Po jednání premiér novinářům řekl, že další možnosti v letecké dopravě budou projednávány na straně českého národního dopravce i na straně Číny. "Jednali jsme o tom, že by bylo dobře, aby se zlepšilo přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem, mezi Prahou a Šanghají," uvedl Sobotka. Podotkl, že díky většímu přílivu čínským turistů by mohla vznikat nová pracovní místa a přineslo by to i rozvoj služeb obecně. Zlepšit by se podle premiéra měly i vízové procedury. Sobotka poukázal na to, že Česko loni navštívilo kolem 170.000 čínských turistů, přitom každoročně ze země vycestuje přes 100 milionů Číňanů.

ÚS od léta 2015 zrušil kauce pro distributory pohonných hmot

Ústavní soud (ÚS) zrušil zákonné ustanovení, jež zavedlo dvacetimilionovou kauci pro distributory pohonných hmot. Nález ale vstoupí v platnost až 30. června 2015, do té doby mají zákonodárci čas, aby upravili problematiku jinak. Kauce jako taková je podle soudců racionální, důvodem zásahu je paušálně stanovená výše. Kauce by prý měla být odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů. Návrh na zrušení části zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích podalo 18 senátorů z různých stran. Zrušená část zákona konkrétně říká, že distributor pohonných hmot je povinen poskytnout kauci 20 milionů korun na účet celního úřadu. V navazující části, kterou soud ponechal v platnosti, zákon upravuje použití kauce po zrušení nebo zániku distributorovy registrace. Podle senátorů kauce diskriminují část podnikatelů, vytvářejí překážku pro vstup do odvětví, likvidují menší firmy a zasahují do práva podnikat i do majetkových práv.

Správní rada VZP odmítla návrhy protonového centra o růstu úhrad

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) odmítla návrhy protonového centra, které se týkaly mimo jiné úhrad za péči. Nesouhlasila tak s tím, aby částky postupně rostly. ČTK to sdělil předseda správní rady VZP Jiří Běhounek. Spor VZP se soukromým centrem se táhne už měsíce. Zařízení požadovalo miliardu korun ročně podle dokumentu z roku 2006, který podepsal tehdejší nucený správce VZP. Nynější vedení pojišťovny platnost této smlouvy odmítá uznat. Shoda obou stran není ani na tom, jací pacienti by měli protonovou léčbu dostávat a kdo by je k ní měl doporučovat.

Policie loni zabavila rekordní množství marihuany a pervitinu

Policie v loňském roce v Česku zabavila rekordní množství 735 kilogramů marihuany a téměř 70 kilogramů pervitinu. Drogové podsvětí ovládly hlavně zločinecké skupiny z Vietnamu, které se v posledních letech zaměřily na výrobu obou druhů drog. V poslední době se ale odklánějí od pěstování konopí a aktivity přesouvají k výrobě pervitinu. Konopí se pro ně totiž stává méně atraktivní z důvodu vysoké počáteční investice do vybudování pěstírny a vysokého rizika jejího odhalení. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou zveřejnila Národní protidrogová centrála (NPC). Policisté loni odhalili 276 pěstíren konopí, v nichž bylo přes 73.600 rostlin. Počet zajištěných pěstíren meziročně vzrostl o 77. Množství zabavené marihuany proti roku 2012 vzrostlo o 172 kilogramů.

Soud ponechal Kramného ve vazbě

Petr Kramný, obviněný z vraždy manželky a dcery během loňské dovolené v Egyptě, zůstává ve vazbě. Rozhodl o tom Okresní soud v Karviné. Důvodem je obava, že by se skrýval a vyhýbal trestnímu řízení. Rozhodnutí se nelíbí advokátce Kramného Janě Rejžkové. Podle ní neexistuje důkaz, že by se Kramný chtěl skrývat či uprchnout. "Naopak jsme prokázali, že má ekonomické a sociální vazby v České republice," řekla. Žalobce Vít Legerský má opačný názor. "Už jen hrozba vysokého trestu může být impulsem pro to, aby člověk začal přemýšlet o útěku," řekl. Kramného manželka s dcerou zemřely koncem loňského července v hotelu v egyptské Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou. Média původně spekulovala o tom, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je mohl zabít elektrický proud. Kramný, který je ve vazbě, vinu od počátku popírá. Svůj postoj nezměnil. Moravskoslezští policisté, kteří ho obvinili z vraždy koncem února, dosud příčinu úmrtí nekomentovali. Stejně tak zatím nebyly zveřejněny výsledky pitvy ani výsledky testu na detektoru lži, který Kramný podstoupil.

NPÚ vydal záporné stanovisko k umístění pomníku letcům na Klárově

Národní památkový ústav (NPÚ) vydal záporné odborné vyjádření k umístění pomníku letcům na pražském Klárově. Místo nepovažuje za vhodné i kvůli památníku třetímu odboji, který je již v parčíku umístěn. Nabízí jiné lokality. ČTK to řekl ředitel pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců. Konečné slovo budou mít magistrátní památkáři. Ti již avizovali, že názor kolegů z NPÚ podpoří. Praha 1 chce po ministerstvu kultury, aby o záležitosti rozhodlo samo. Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtěly umístit na Klárově, další lokality v centru se podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09) ukázaly jako nevhodné. Památkáři stavbu památníku podporují, ale s Klárovem zásadně nesouhlasí. Lokalitu považují za nevhodnou, neodpovídá podle nich rozměrům památníku a vadí jim také, že v parčíku již jeden pomník je. "Neustále jsme nabízeli a nabízíme jednání o dalších lokalitách," zdůraznil Šefců. Vyjádření v tomto smyslu proto zaslali svým kolegům z pražského magistrátu. Ti budou mít konečné slovo. Ředitel památkového odboru magistrátu Jiří Skalický minulý týden řekl, že Praha 1, která o umístění žádala, dostala s měsíčním předstihem informaci, že na Klárově pomník povolen nebude. Podle Skalického by památník mohl být třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody.

Vašenároky.cz: Počet reklamací zájezdů letos výrazně vzroste

Počet reklamací zájezdů pořádaných cestovními kancelářemi letos výrazně vzroste. Důvodem je přijetí nového občanského zákoníku. V tiskové zprávě o tom informoval portál Vašenároky.cz. Nový občanský zákoník zavedl od ledna mj. odškodnění za zkaženou dovolenou. K nejproblémovějším destinacím loni podle portálu patřilo Tunisko, Turecko, Egypt, Řecko a Bulharsko. Nejčastěji byly reklamovány zájezdy s ubytováním ve tříhvězdičkových a čtyřhvězdičkových hotelech v hodnotě 30.000 korun pro dvě osoby. Nejčastěji si čeští turisté stěžují na kvalitu ubytování. Stížnosti směřují také na kvalitu stravy.

SZPI zatím nenašla v cherry rajčatech z Maroka nic závadného

Žádnou nežádoucí látku, která by souvisela s problémy francouzských spotřebitelů, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v cherry rajčatech z Maroka nenašla. U jedné z testovaných šarží se však vyskytla bakterie Escherichia coli produkující látku shigatoxin. Vzhledem k množství kmenů této bakterie, z nichž pouze některé mohou představovat riziko, pokračují další testy této bakterie, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Minulé pondělí SZPI varovala před konzumací všech cherry rajčat z Maroka. Reagovala tak na varování, které umístila do evropského systému rychlého varování RASFF Francie. Zdravotní komplikace postihly 16 lidí, šlo zejména o zvracení, zažívací potíže a křeče. SZPI přesto nadále nedoporučuje konzumovat cherry rajčata z Maroka a také upozorňuje na to, že je potřeba dbát hygienických pravidel pro konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce a plody důkladně omýt pitnou vodou.

V Opočně budou prvně v ČR vystavené Kupkovy obrazy z Puteaux

V Opočně na Rychnovsku budou poprvé v České republice vystaveny obrazy Františka Kupky z francouzského Puteaux. Jde o originály trojice realistických obrazů světoznámého malíře, který se v Opočně narodil. Vernisáž se uskuteční v pátek a kurátorem výstavy je pražský galerista Zdeněk Sklenář. Expozice bude přístupná veřejnosti od 31. května do 28. října ve Výstavní síni Františka Kupky na prvním nádvoří opočenského zámku. Výstavní síň na opočenském zámku funguje od podzimu 2012. František Kupka, kterého odborníci označují za prvního abstraktního malíře, se narodil 23. září 1871 v Opočně, zemřel v Puteaux u Paříže 24. června 1957. Jeho díla jsou součástí světových sbírek a mezi sběrateli jsou velmi ceněná. Například Kupkův obraz Tvar modré se v roce 2012 v Praze prodal za 55,75 milionu korun.

Festival Khamoro nabízí koncerty, vyprávění pamětníků i průvod

Koncerty tradiční i jazzové hudby, divadelní představení, výstavy či vyprávění pamětníků nabídne letošní světový romský festival Khamoro, který se koná do soboty v Praze. Na 16. ročníku přehlídky romské kultury nebude chybět ani pestrobarevný průvod účinkujících centrem metropole. Program na tiskové konferenci představili pořadatelé ze sdružení Slovo 21."Festival Khamoro není ani náhodou jenom pro Romy. Jeho myšlenkou je spojovat a ukázat, že jsme všichni jen lidé - dobří, nebo špatní. Potřebovali jsme asi deset let, abychom v publiku viděli tady Roma, tady gádža. Teď je publikum namíchané půl na půl," řekla ČTK producentka přehlídky a šéfka organizace Slovo 21 Jelena Silajdžić. Podle ní to potvrdila i nedělní zahajovací festivalová párty na pražské náplavce. Z Prahy se letos festival od 26. do 28. června přestěhuje do Plzně, která se v příštím roce stane evropským hlavním městem kultury. Město tak bude chtít představit i kulturu menšin. Pořadatelé romské přehlídky ale s jejím rozšiřováním do dalších měst nepočítají.

HaDivadlo v jubilejní sezoně chystá Vyhnání Gerty Schnirch

HaDivadlo v nadcházející 40. sezoně převede na jeviště úspěšný román Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch, který sleduje životní příběh brněnské Němky včetně poválečného vyhnání z města. Připravuje také pět dalších premiér. Hned v září připomene jubileum festival nazvaný Let 40. Novinářům to řekl umělecký šéf Marián Amsler. "Román Vyhnání Gerty Schnirch je úzce spjat s Brnem. Proto nám připadalo vhodné jej zde uvést," uvedla dramaturgyně souboru Anna Saavedra. Premiéru naplánovali divadelníci na 28. října, nebude to však v jejich domovském sále v pasáži Alfa, ale na místě, které zatím autor dramatizace Amsler neprozradil. Bude to prostor, který souvisí s tématem knihy.

Češi na hokejový šampionát prosázeli 600 milionů korun

Češi na zápasy hokejového mistrovství světa prosázeli zhruba 600 milionů korun. Překvapivé výsledky mistrovství nahrály bookmakerům, kteří byli úspěšnější než sázkaři, vyplývá z vyjádření sázkových kanceláří pro ČTK. Hokejové mistrovství světa patří ke třem vrcholům letošního sázkařského roku. Prvním byla zimní olympiáda v Soči, na kterou se prosázelo více než 800 milionů korun. Ještě větší objem sázek by mělo přinést fotbalové mistrovství světa v Brazílii, kdy i přes neúčast českého týmu Tipsport i Fortuna odhadují pokoření půlmiliardové hranice objemu přijatých sázek u každé z obou sázkových kanceláří. Více sázek si kanceláře slibují i od hokejového šampionátu v příštím roce, které se uskuteční v Praze a Ostravě.

Brankář Petr Čech z Chelsea podeváté vyhrál anketu Zlatý míč

Brankář Petr Čech popáté za sebou ovládl novinářskou anketu Zlatý míč o nejlepšího fotbalistu České republiky. Dvaatřicetiletý gólman londýnské Chelsea vyhrál již podeváté v osmnáctileté historii hlasování. Druhé místo obsadil se ztrátou pouhých 21 bodů Tomáš Rosický z Arsenalu, který v jarní části hlasování Čecha porazil. Poprvé v kariéře se na stupně vítězů dostal sparťan Josef Hušbauer.

Dále ze sportu

Rekordně početná česká výprava se v závěru týdne představí na mistrovství Evropy ve veslování v Bělehradě. Čeští reprezentanti obsadí patnáct ze sedmnácti disciplín, hlavními hvězdami budou skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková, kteří budou obhajovat zlaté medaile z loňského roku. Cílem výpravy je získat alespoň tři medaile.

Karolína Plíšková prošla při třetím startu na Roland Garros premiérově do druhého kola. Domácí Mathilde Johanssonovou porazila 6:1, 7:6.

Počasí

Oblačno až zataženo na většině území přeháňky. Teploty 19 až 24 stupňů Celsia.

Česko zasáhnou silné bouřky, které mohou provázet kroupy a silný vítr. Zejména na východě země by se mohly bouřky objevit i ve středu.