Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

V Česku probíhají eurovolby, výsledky budou až v neděli v noci

Češi si vybírají svých 21 europoslanců. Volební místnosti, jichž je téměř 14.800, se otevřely v pátek ve dvě hodiny po poledni. Volební seriál bude pokračovat v sobotu, kdy se dokončí česká část eurovoleb a hlasovat se bude také v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku. Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli. První výsledky eurovoleb budou známy v neděli po 23.00 hodině. Na více místech ČR spojili eurovolby s referendem o místních záležitostech. Šéfové parlamentních stran přišli volit do Evropského parlamentu (EP) v prvních hodinách po otevření volebních místností. Po návratu ze státní návštěvy Rumunska a Moldavska volil rovněž prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou. Podle Zemana Češi neberou problematiku EU příliš vážně a neuvědomují si, že většina legislativy, kterou ČR přijímá, pochází z Bruselu. Zemanův předchůdce Václav Klaus bude volit až v sobotu dopoledne. Od voleb mají různá očekávání. Zatímco premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že evropské volby přinesou změnu v europarlamentu, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se obává, že v EP přibude extremistů, nacionalistů a populistů. Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš by si přál, aby Češi na evropské půdě vystupovali jednotně bez ohledu na to, za jakou stranu budou zvoleni. Volby poznamenal omyl jeho partnerky. Ta napoprvé vhodila do urny samotný volební lístek a nevložila jej do obálky, která je k tomu určena. Hlas je v takovém případě neplatný. Předseda volební komise umožnil volbu opakovat. Poté se Babišová znovu odebrala za plentu, kde jí s úpravou lístku pomáhal i Babiš. To zákon neumožňuje.

Do ČR míří slovenský prezident Gašparovič na rozlučkovou návštěvu

Na státní návštěvu České republiky přijede na počátku příštího týdne slovenský prezident Ivan Gašparovič, který v červnu končí ve funkci. V Praze se setká se svým českým protějškem Milošem Zemanem a s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka je mezi bývalými federálními partnery zvykem, že slovenští prezidenti po zvolení a na závěr svého mandátu navštěvují Česko. Gašparoviče po deseti letech v čele Slovenska v polovině června v úřadu vystřídá vítěz březnových prezidentských voleb Andrej Kiska.V úterý bude Gašparovič na Pražském hradě jednat se Zemanem. Slovenský prezident spolu s manželkou poté navštíví katedrálu sv. Víta a večer se na jejich počest na Hradě koná státní večeře.Ve středu uctí Gašparovič se Zemanem památku druhého československého prezidenta Edvarda Beneše položením věnců k jeho soše u Černínského paláce. K pracovnímu obědu se sejde s premiérem Sobotkou.

Tejc: Norma o posouzení restitučních nároků má stále smysl

Předloha skupiny poslanců ČSSD o prodloužení lhůt pro posouzení restitučních nároků církví má podle autorů stále smysl, ač jeden z termínů už končí. Pokud by byla novela zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi schválena, už sice patrně neoddálí lhůtu pro posuzování žádostí církví o vydání majetku, stále by ale mohla prodloužit termín pro kontrolu jednotlivých dohod. Uvedl to jeden z předkladatelů Jeroným Tejc (ČSSD). Termín pro prověření žádostí norma prodlužuje z půl roku na rok. Půlroční lhůta se počítá od data jejich podání. Církve mohly žádat o majetek do konce loňského roku. Poslední termín tedy teoreticky skončí s červnem, do té doby ale novela schválena s největší pravděpodobností nebude. "To se skutečně nestihne," uvedl Tejc, který vede sněmovní ústavně-právní výbor. Předloha nemůže mít zpětnou platnost. Lhůta pro posouzení žádostí podle Tejce ale nehraje příliš velkou roli, protože stát ji v některých případech stejně neplní. Pražské arcibiskupství si už v polovině března postěžovalo, že stát lhůtu nedodržel skoro u třetiny žádostí, které podalo.

Hrozí konec platnosti některých titulů získaných v SR

Kvůli nové smlouvě o uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání vydávaných v Česku a na Slovensku hrozí, že by v ČR přestaly platit docentské a profesorské tituly získané na slovenských školách. Uvedl to předseda legislativní komise Rady vysokých škol (RVŠ) Marek Hodulík. Upozornil, že by lidé s těmito tituly už nemohli být garanty oboru pro získání akreditace, což by v některých případech mohlo vést až k zániku oboru. RVŠ proto na čtvrtečním sněmu nedoporučila ratifikaci této mezinárodní smlouvy. Ministerstvo školství její právní výklad odmítá. Náměstek pro legislativu a strategii Petr Mlsna uvedl, že platnost těchto titulů nebude dotčena, protože je nový dokument vůbec neřeší. Zaměřuje se totiž jen na akademické, nikoliv profesní uznávání dokladů o vzdělání. Tituly docenta a profesora přitom spadají do druhé skupiny. Podle Hodulíka však problém spočívá v tom, že z nové smlouvy vypadlo ustanovení, ve kterém jsou explicitně vyjmenovány ekvivalenty českých a slovenských titulů. Docenti a profesoři, kteří prošli habilitačním a profesorským řízením na slovenských univerzitách, by tak neměli oporu pro platnost svého titulu. Neexistuje procedura, díky níž by mohli získat písemný doklad o rovnocennosti titulu.

Praha nezaplatí 500 milionů za opencard, vypíše nový tendr

Praha odmítla nabídku společnosti eMoneyServices (EMS), která za licence ke kartě opencard žádá 500 milionů korun. Podle dvou nezávislých soudních posudků je nabídka o čtvrtinu předražená. Město vyhlásí otevřené výběrové řízení. Informoval o tom Petr Vychodil, předseda představenstva společnosti Operátor, která opencard spravuje. Pokračovat budou jednání o dlužných částkách, které musí město firmě zaplatit za provoz. EMS už dříve uvedla, že pokud s Prahou nenajde shodu, mohou po 15. červnu nastat potíže, zejména s vydáváním nových karet. Hlavní město zaplatilo za opencard, která slouží především jako tramvajenka, přes 1,2 miliardy korun. Výhradním vlastníkem práv se stala firma Haguess (dnes eMoneyServices), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Praha za ovládnutí Pražských služeb zaplatí zhruba miliardu

Praha za dlouho plánované ovládnutí akciové společnosti Pražské služby zaplatí kolem miliardy korun. Uvedl to první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). Pražské služby zajišťují v Praze svoz odpadu. Jde o činnost s tendry na miliardy korun. O obchodu bude příští týden jednat zastupitelstvo, na začátku června se sejde valná hromada společnosti. Pokud však akvizici neschválí, bude muset Praha vypsat otevřený tendr na svoz a nakládání s odpadem. Hlavní město nyní drží v Pražských službách 76,92 procenta akcií. Zbytek patří pěti dalším subjektům.

Policie obvinila tři muže, chtěli prý podvést Lesy ČR o 12 mld.

Protikorupční policie v tomto týdnu obvinila tři muže z pokusu podvodu, kterým údajně chtěli vylákat až 12 miliard korun ze státního podniku Lesy ČR. Jeden z obviněných je bývalým zaměstnancem podniku. Muži jsou stíháni na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí až deset let vězení. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Případ podle policie souvisí s dvěma smlouvami z roku 2007 o poskytování poradenské činnosti a o rekonstrukci informačních a komunikačních technologií. "Tyto smlouvy, které však podle závěrů kriminalistů nebyly nikdy uzavřeny, měly být vyhotoveny jen za účelem uplatnění fiktivní pohledávky ve výši cca 221 milionů korun za státním podnikem Lesy ČR," uvedl mluvčí. Lesy ČR vyplacení částky odmítly. V roce 2011 však prý obchodní společnost se sídlem v USA, která vystupovala jako vlastník údajných pohledávek, podala na ministerstvo financí oznámení o existenci sporu. V souvislosti s tím údajně nárokovala zmaření investice v celkové výši až 12 miliard korun.

Soud v JAR definitivně potvrdil obstavení Krejčířova majetku

Jihoafrický nejvyšší soud v Pretorii ve čtvrtek definitivně rozhodl o obstavení majetku českého podnikatele Radovana Krejčíře. Případ se týká daňových podvodů a nedoplatků. Uprchlý Čech prý jihoafrickému státu dluží 173 milionů randů (334 milionů Kč). Jihoafrický berní úřad získal již loni v listopadu předběžný soudní příkaz k obstavení majetku, ve čtvrtek nejvyšší soud toto rozhodnutí potvrdil, uvedl jihoafrický list The Times.

Záchranáři ošetřili na Písecku na táboře 50 dětí s bolestí břicha

Záchranáři v noci na pátek ošetřili kvůli bolestem břicha 50 dětí ve věku sedm až 12 let, které se účastnily týdenního rekreačního pobytu u Varvažova na Písecku. Následně 14 z nich pak odvezli do tří nemocnic. Žádné dítě ale nebylo přímo ohroženo na životě, řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Většina dětí už je nyní v pořádku, pravděpodobně se jednalo o virózu, řekl provozovatel areálu Miroslav Topinka. Celkem lékaři na místě ošetřili 54 osob. U všech se objevilo podezření na onemocnění trávicího traktu. Záchranáři zvažovali, zda v místě nezřídí mobilní nemocnici. "Po vyhodnocení situace rozhodli společně vedoucí lékař zásahu s epidemioložkou a infektologem, že není nutné pokračovat v izolaci nemocných na místě. Zdravotní stav většiny dětí se postupně zlepšoval," uvedla Kafková. Na táboře bylo celkem 110 osob.

Stovky kostelů po celé zemi lákají k noční návštěvě

Stovky kostelů, modliteben, klášterů a dalších sakrálních staveb se v pátek odpoledne otevírají zájemcům, kteří si je budou chtít prohlédnout v neobvyklém čase. Kostely budou otevřeny po celou noc a ty, které se do akce Noc kostelů zapojily, nabídnou i mnoho různých programů. V celé zemi se chystá své brány otevřít přes tisíc sakrálních staveb, jen v Praze a blízkém okolí to bude 280 objektů. Do letošní Noci kostelů se zapojily všechny církve sdružené v Ekumenické radě církví včetně pravoslavné i Armády spásy. V loňském roce se do Noci kostelů zapojilo více než 1300 kostelů, pořadatelé zaznamenali více než 450.000 návštěvnických vstupů. Letos podle pořadatelů přibývá zájmu od netradičních kostelů, modliteben schovaných třeba před zraky kolemjdoucích v panelácích nebo vnitroblocích domů. V Praze je tedy například mezi sedmi tematickými okruhy připravena trasa po "neviditelných" kostelech.

Hvězdný Lang Lang a Vídeňská filharmonie měli v Praze úspěch

Několikanásobným potleskem ocenilo publikum ve Smetanově síni Obecního domu čínského pianistu Lang Langa a Vídeňskou filharmonii, kteří se představili s tvorbou Richarda Strausse. Světově žádaný virtuos vystoupil jako sólista v Burlesce pro klavír a orchestr. Přestože zazněla již v první části koncertu, nadšení posluchači si vynutili dva přídavky - Chopinův Minutový valčík a melancholickou "náladovku". Uznání sklidila i filharmonie, která v závěru zvedla publikum ze sedadel. Koncert patřil k vrcholům letošního festivalu Pražské jaro, který potrvá do 3. června.

Na Pražském hradě začíná Prague Food Festival

V Královské zahradě Pražského hradu byla v poledne zahájena kulinářská přehlídka Prague Food Festival. Její osmý ročník potrvá tradičně až do neděle a všem milovníkům jídla a pití nabídne ochutnávky i soutěže. Zájem patrný z předprodejů vstupenek je opět mimořádný. Podle mluvčí akce Dominiky Vrkotové se však sem zájemci dostanou i na poslední chvíli, tedy přímo z ulice. Letošní novinkou je degustace nazvaná Badoit Fine Dining, na níž se u společného dlouhého stolu bude podávat menu od šéfkuchařů oceněných Michelinem či anketou Grand Restaurant. Vařit budou Jan Štěrba, Petr Fučík, Pavel Sapík, držitelé "michelinských hvězdiček" Oldřich Sahajdák a Roman Paulus, ale i Riccardo Lucque a Zdeněk Pohlreich. "Vedle michelinských kuchařů tam budou i zástupci školních kuchyní - příchozí si tak budou moci sáhnout na tu nejvyšší gastronomii a současně i na tu, kterou považujeme za hodně zanedbanou," řekl organizátor Pavel Maurer.

Na Malé Straně v Praze začíná Prague Fringe Festival

Na 44 divadelních a hudebních souborů ze 13 zemí nabídne zájemcům 13. ročník pražského Fringe festivalu. Začíná v pátek, potrvá do 31. května a v programu má přes dvě stovky představení v angličtině, a to v Malostranské besedě, Muzeu alchymistů, A Studiu Rubín, Divadle Kampa, Kavárně 3+1 a v Divadle Na prádle. Zájemci uvidí například muzikál Odpoutaný Vaněk, který na motivy her Václava Havla napsala americká režisérka Susan Golbraithová, nebo Kafkovu Proměnu. Představí se i Prague Shakespeare Company s tragédií Vražda Gonzaga. Fringe festival Praha nabízí už 13 let českým i zahraničním divákům jedinečnou možnost seznámit se s anglicky mluveným divadlem v historickém srdci české metropole. Každý rok na Malou Stranu přijíždí soubory z celého světa, aby představily žánry, které ještě v Čechách úplně nezdomácněly. Výjimečné stand-up komedie, originální one man a one woman show, kabarety, taneční projekty, koncerty i klauniády. Koncept, který vznikl v Edinburghu v roce 1947, počítá s tím, že během jednoho dne diváci navštíví hned několik představení. Jejich délka nepřesahuje hodinu a jednotlivé soubory hrají každý den v týdnu.

Plzeň chystá prohlídkovou trasu po interiérech od Adolfa Loose

Plzeň připravuje speciální prohlídkovou trasu po objektech podle návrhu světoznámého architekta Adolfa Loose. Turistům má být k dispozici od roku 2015, zahrne několik cenných interiérů. Stěžejním bude bývalý byt Viléma Krause v Bendově ulici číslo 10, jenž se nyní rekonstruuje a ještě letos by měl být otevřen. Trasa zahrne ale i další prostory navržené slavným architektem. Uvedla to Zuzana Smotlachová, ředitelka Plzeň - TURISMUS, jež na projektu pracuje."Chceme do trasy zahrnout i Klatovskou 110, která je v majetku Plzeňského kraje, jedná se také s majitelem domu Brummelových v Husově ulici," uvedla. Podle šéfa odboru památkové péče magistrátu Petra Maroviče je soubor Loosových interiérů v Plzni unikátní nejen pro město a celý region, ale jde o evropskou památku. Město na přípravách oprav cenných interiérů pracuje systematicky od roku 2003. Aktuálně rekonstruuje právě Bendovu 10, byt podle odborníků demonstruje Loosovy charakteristické interiérové prvky, tedy maximální důraz na promyšlenou vnitřní dispozici, odmítnutí umělého dekorativismu a jeho nahrazení kvalitními přírodními materiály. Loosovy interiéry jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které tvoří evropský rozměr projektu Plzeň-Evropské hlavní město kultury, jímž se město v příštím roce stane. Loos v Plzni získal první zakázku v roce 1907, s různě dlouhými přestávkami tam působil do své smrti v roce 1933.

V Pardubicích mohli lidé ochutnat speciality z 22 zemí

Pernštýnské náměstí v Pardubicích se v pátek stalo multikulturním centrem, kde lidé mohli ochutnat speciality z 22 zemí. Připravovali je cizinci, kteří v Česku žijí. Návštěvníci si tak mohli dát mnohachodové menu ze slaných i sladkých jídel sestavené z ugandské, ghanské, mexické nebo arménské kuchyně. Jarmak nebyl ale jen o jídle, na pódiu hrála muzika a lidé si také mohli vybrat řemeslné výrobky z různých koutů světa. Multikulturní jarmark se v Pardubicích koná popáté a završuje týden, kdy se konají různorodé akce, které mají sbližovat majoritní společnost s cizinci.

Zoo odveze koně Převalského ze Slatiňan

Zoo Praha odveze koně Převalského ze zámeckého parku ve Slatiňanech na Chrudimsku. Důvodem je stará ohrada, kterou koně probourali, když se tento týden splašili. Zámek nemá na její opravy peníze. Uvedl to kastelán Jaroslav Bušta. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek řekl, že koně se natrvalo přestěhují do chovné stanice v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Koně Převalského jsou ve Slatiňanech s přestávkami od 1993. Za 21 let se ve Slatiňanech narodilo osm hříbat.

Silné bouřky zasáhnou Česko i v sobotu odpoledne

Silné bouřky, které mají zasáhnout Prahu, české kraje a Vysočinu, budou i v sobotu odpoledne a rozšíří se na Moravu. Ojediněle je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazový vítr s rychlostí nad 70 kilometrů za hodinu. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který zároveň zmírnil své předchozí varování před pátečními bouřkami v západních Čechách. Pro Karlovarský a Plzeňský kraj nově platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí silných bouřek. Četné bouřky budou postupovat přes Českou republiku od západu. Nejsilnější bouřky meteorologové předpokládají ve středním pásu Čech a později odpoledne a večer na Vysočině a ve východních Čechách, případně i na západě Moravy. V uvedených oblastech bude bouřit i v noci na sobotu nebo budou bouřky zvolna přecházet v trvalý déšť, který bude k ránu od jihu ustávat.

Sport

Útočník Vladimír Sobotka by neměl po zranění ze čtvrtfinálového duelu s USA chybět v sestavě českých hokejistů v sobotním boji o finále mistrovství světa proti Finsku. Hráč St. Louis odstoupil v 27. minutě čtvrtečního zápasu, když jej fauloval ramenem do hlavy americký kapitán Justin Abdelkader.

Tenisté Lukáš Rosol a Jiří Veselý se utkají hned v 1. kole French Open, které začne v neděli v Paříži. Rozhodl o tom dnešní los v areálu Roland Garros. Šestý nasazený Tomáš Berdych bude mít na úvod antukového grandslamu soupeře z kvalifikace, Radka Štěpánka čeká Argentinec Facundo Arguello, 114. hráč světového žebříčku.

Petr Kvitová bude hrát na úvod tenisového French Open s Kazaškou Zarinou Dijasovou, Lucie Šafářová s Lucemburčankou Mandy Minellaovou.

Tenistka Karolína Plíšková bude hrát na antukovém turnaji v Norimberku o druhý titul z okruhu WTA v kariéře. Dvaadvacetiletá Češka zdolala v semifinále čtvrtou nasazenou Elinu Svitolinovou z Ukrajiny 2:6, 6:1, 6:2 a ve finále se utká s vítězkou duelu mezi Kanaďankou Eugenií Bouchardovou a Karin Knappovou z Itálie.

Tenista Jiří Veselý své první semifinále na okruhu ATP prohrál. Dvacetiletý český hráč sice měl dnes v Düsseldorfu v duelu o finále se sedmým nasazeným Ivem Karlovičem z Chorvatska v obou zkrácených hrách setboly, ale ani v jednom z pěti případů neuspěl a podlehl dvakrát 6:7.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková splnily na domácím turnaji Světového okruhu v Praze základní cíl. Bez ztráty setu vyhrály skupinu A a postoupily přímo do sobotního 2. kola play off. Na Štvanici tak skončí nejhůře deváté, ale rády by na Prague Open ještě výš.

Počasí

Na většině území čekáme přeháňky a bouřky. Večer se pak bude v Čechách od západu částečně vyjasňovat. Teploty zítra 19 až 23, na východě až 26 stupňů.

Teplotní rekordy v pátek padly na desítkách stanic na východě republiky. Nejtepleji bylo v Karviné, kde naměřili přes třicet stupňů, uvedl ČHMÚ.