Denní souhrn zpráv

Zeman příští týden poletí do Rumunska a Moldavska

Prezident Miloš Zeman navštíví v příštím týdnu Rumunsko a Moldavsko. V Bukurešti ho v úterý přijme jeho protějšek Traian Basescu, Zeman se setká také s předsedou rumunské vlády a šéfy Senátu a Poslanecké sněmovny. Ve středu navštíví členy královské rodiny. V Kišiněvu Zemana přivítá moldavský prezident Nicolae Timofti. Také zde se český prezident setká s premiérem a šéfem Parlamentu. Oznámil to mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Jedním z klíčových témat jednání pravděpodobně bude současná vyhrocená situace na Ukrajině. Moldavsko kvůli nepokojům v sousední zemi minulý týden zpřísnilo ostrahu hranic. Prezidenta na výpravě doprovodí podnikatelská delegace. Své zájmy v Rumunsku má například ČEZ.

Zeman se přiklonil s samostatnému zákonu o Šumavě

Prezident Miloš Zeman se přiklonil k tomu, aby Národní park Šumava (NPŠ) měl svůj vlastní samostatný zákon. Měl by podle něj napravit škody, které v parku v minulých letech vznikly. Zeman to řekl ve Zbirohu na Rokycansku na závěr své třídenní cesty po Plzeňském kraji. Šumava byla jedním z jeho hlavních témat, o nichž se při cestě po kraji zmiňoval. Zeman se o dění na Šumavě zajímá delší dobu. Opakovaně kritizuje bezzásahovou politiku v době kůrovcové kalamity, která napáchala na Šumavě rozsáhlé škody.

Zaorálek: ČR by měla připravit plán vstupu země do eurozóny

Česká republika by měla připravit konkrétnější plány vstupu země do eurozóny, řekl na konferenci Globsec v Bratislavě šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Přiznal ovšem, že stávající koalice není s to se dohodnou na konkrétním datu přijetí jednotné evropské měny."Jsem přesvědčen, že v průběhu několika let budeme schopni předložit konkrétní datum (převzetí eura)," řekl Zaorálek v diskusi věnované Evropské unii. Ministr připomněl, že podle koaliční smlouvy budou ČSSD, ANO a KDU-ČSL připravovat Českou republiku na vstup do eurozóny a že to podle něj bude odhadem otázka pěti až šesti let. Zdůraznil, že podmínkou vstupu do Evropské měnové unie je i shoda na tomto kroku v samotné ČR. V nedávném průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se proti přijetí eura vyslovily zhruba tři čtvrtiny Čechů.

Zástupci ČR a Švédska podepsali novou smlouvu o pronájmu gripenů

Zástupci českého a švédského ministerstva obrany na letecké základně v Čáslavi podepsali dodatek ke smlouvě, kterým se prodlouží pronájem letounů Jas-39 Gripen. Česko bude mít 14 švédských nadzvukových stíhaček v pronájmu do roku 2027 s opcí na další dva roky. V letech 2015 až 2027 dá stát na financování nadzvukového letectva 21,4 miliardy korun. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly dosud. Stíhačky budou modernizovány a Česko s novým kontraktem získá více služeb. Pořízeny budou například systémy datového přenosu informací ve formátu NATO, systémy utajovaného hlasového spojení, nočního vidění či systémy působení proti pozemním cílům s použitím neřízené i řízené letecké munice. Počítá se také s dalším výcvikem pozemního a létajícího personálu české armády a pořízením nezbytné munice.

Model pro eurovolby: ČSSD by byla třetí za ANO a TOP 09

ČSSD by v eurovolbách podle modelu Herzmannovy společnosti skončila třetí, druhá by byla TOP 09. Vyhrálo by s přehledem ANO 2011. Europoslance by získaly ještě KSČM, Úsvit a ODS. Lidovci by skončili devátí za zelenými a Svobodnými a těsně před Piráty. Všechny tyto čtyři strany by ale zůstaly na dohled pětiprocentní hranici pro vstup do europarlamentu. Výsledky šetření Herzmann představil novinářům. ANO by podle volebního modelu za 20,1 procenta hlasů získalo šest mandátů, TOP 09 (14,2 procenta) a ČSSD (12,5 procenta) by měly po čtyřech mandátech. KSČM, byť by dosáhla s 12,2 procenta téměř stejného výsledku jako sociální demokraté, by obsadila tři křesla. Úsvit (7,7 procenta) a ODS (7,2 procenta) by si rozdělily rovným dílem zbylá čtyři křesla pro ČR.

Volební kalkulačka: dvě třetiny Čechů bojí islámu

Zhruba dvě třetiny Čechů a Češek, kteří využili evropskou volební kalkulačku, vidí islám jako hrozbu pro českou společnost. Bojí se ho ti, kteří se nejvíc shodli s Úsvitem, Svobodnými, ODS a částečně i s ANO. Ohrožení islám nepředstavuje jen zhruba pro desetinu lidí. Nejméně obav vyvolává u přívrženců Strany zelených. Vyplývá to z analýzy výsledků evropské volební kalkulačky EUvox, kterou provedl Sociologický ústav Akademie věd ČR. Hodnotil názory 18.000 Čechů a Češek. V unii aplikaci využil víc než milion lidí.

Brabec: ČR bude usilovat o 9 miliard Kč z EU na výměnu kotlů

Česká republika bude usilovat o získání až devíti miliard korun z evropských fondů, které by se po roce 2014 mohly využít jako dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. V celé republice by díky nim mohli lidé vyměnit až 150.000 kotlů, významná část peněz by šla do Moravskoslezského kraje. Po jednání pracovní skupiny pro řešení ovzduší to dnes v Třinci na Frýdecko-Místecku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Exposlance ODS prý v kauze Nagyová uplácel Rittig

Exposlanci ODS byli podle státního zastupitelství v kauze Nagyová uplaceni penězi od lobbisty Ivo Rittiga. Uvedly to deník Mladá fronta Dnes (MfD) a server Aktuálně.cz. Rittig údajně podplácel i bývalou šéfku kabinetu expremiéra Petra Nečase Janu Nagyovou (nyní Nečasovou). S Nečasovou lobbista a další lidé podle vyšetřovatelů domlouvali obsazení státních funkcí. Všichni aktéři případu ale jakékoli korupční jednání popírají. Tři exposlanci ODS, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, se v roce 2012 vzdali poslaneckého mandátu, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních postů ve státních firmách. Stíhání exposlanců s odvoláním na poslaneckou imunitu později zrušil Nejvyšší soud, ale v případu jsou nadále obviněni například expremiér Nečas a bývalá šéfka jeho kabinetu Nečasová. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve čtvrtek obviněným rozeslalo dokument s novými poznatky v případu, podle kterých poslanci údajně dostali za odstoupení i peníze, píše MfD a Aktuálně.cz.

Nagyová měla podle žalobců doma listiny k různým zakázkám

Kriminalisté našli při domovní prohlídce u bývalé šéfky kabinetu vlády Jany Nagyové, nyní Nečasové, dokumenty týkající se řady veřejných zakázek. Vyplývá to z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje. Jednotlivé tendry prý měly různé finanční varianty. Žalobci to tvrdí v nejnovějším dokumentu v kauze, který se týká vyloučení případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství ze společného řízení s dalšími kauzami.

Žalobce zamítl stížnost Rittiga proti obvinění v kauze jízdenek

Stíhání lobbisty Iva Rittiga a dalších čtyř obviněných v kauze údajného praní špinavých peněz bude pokračovat. Státní zástupce Adam Borgula zamítl jejich stížnosti proti obvinění jako nedůvodné. Kauza souvisí s nevýhodným kontraktem na výrobu jízdenek, který uzavřel pražský dopravní podnik s firmou Neograph. Část peněz z každé vyrobené jízdenky prý končila u Rittiga. Rittig, jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků čelí obvinění z legalizace výnosů z trestné činnosti, a to ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Stíháni jsou na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

MF nabídne další emisi spořicích dluhopisů

Ministerstvo financí bude od pondělí 19. května do 4. června nabízet v rámci jarní emise spořicí státní dluhopisy. Podle ministerstva se ale upisovací období může zkrátit. Objem emise úřad neuvedl s tím, že čeká na reakci trhu. Dluhopisy jsou pro občany Česka i cizince. Koupit je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy. Dluhopisy bude možné objednat na téměř 900 pobočkách České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky po celé České republice. Loni si MF půjčilo ve dvou emisích spořicích státních dluhopisů 38,8 miliardy korun. Podle Strategie financování a řízení státního dluhu pro letošní rok počítá ministerstvo s vydáním spořicích dluhopisů v letech 2014 až 2016 za deset až 50 miliard korun ročně v závislosti na poptávce.

Majetek v podílových fondech stoupl na 276 miliard Kč

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v prvním čtvrtletí o 6,22 miliardy Kč na 276,06 miliardy Kč. 73 procent majetku drží fyzické osoby a 27 procent právnické osoby. Celkem má podílové fondy asi 1,25 milionu domácností. Loni majetek ve fondech stoupl o 34,6 miliardy na 269,84 miliardy korun. Nejvíce peněz je v dluhopisových (89,4 miliardy) a akciových fondech (49,2 miliardy Kč). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o dvě miliardy na 142 miliard, domácí fondy vykázaly růst o pět miliard Kč na 134 miliard korun.

Příchod firmy Nexen do zóny Triangle může urychlit dostavbu R7

Příchod strategického investora do průmyslové zóny Triangle u Žatce může urychlit dostavbu rychlostní silnice R7. Po jednání se zástupci Ústeckého kraje to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zastupitelstvo Ústeckého kraje tento týden schválilo prodej pozemků v zóně jihokorejské gumárenské firmě Nexen. Společnost chce v první vlně investovat v zóně 22,8 miliardy korun. V továrně zaměstná zhruba tisíc lidí. O dostavbu R7 usiluje vedení Ústeckého kraje. Silnice je hotová od zóny Triangle po státní hranice s Německem. Od zóny až ke Slanému je jen dvouproudová. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos se zahájením výstavby na dalším úseku nepočítá. Pokud Nexen do zóny skutečně přijde, bude to podle Sobotky impuls k tomu, aby se vláda dostavbou silnice zabývala.

Zubaři kritizují Němečkovy plány, na svůj sněm ho nepozvali

Stomatologická komora doporučí členům, aby nedali zdravotní pojišťovně souhlas ke zveřejnění smlouvy, kterou s nimi uzavřela, řekl prezident komory Pavel Chrz. Podle něj je plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na zveřejňování smluv zubařů nesmyslný, stejně jako chystané rušení třicetikorunových poplatků v jejich ordinacích. Obě témata zazní v diskusi na víkendovém sněmu komory v Olomouci, který má na programu hlavně vzdělávání zubních lékařů a zprávu o hospodaření. Němečka zubaři na sněm nepozvali.

Na Pražském jaru zazněla premiéra Skoumalova houslového koncertu

Zaplněná Smetanova síň Obecního domu aplaudovala světové premiéře Koncertu pro housle a orchestr Adama Skoumala v rámci festivalu Pražské jaro. Autor zkomponoval koncert přímo na objednávku festivalu. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) koncert provedl Roman Patočka. Orchestr pod vedením dirigenta Petra Altrichtera dále nabídl díla Janáčka a Dvořáka. Koncert zahájila meziaktní hudba Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky a balada pro orchestr Šumařovo dítě. Festival potrvá do 3. června.

V Praze začaly Svatojánské slavnosti Navalis

Slavnostní mší v katedrále sv. Víta, kterou sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka a na kterou navázalo Svatojánské procesí na Karlův most, začal 6. ročník Svatojánských slavností Navalis. Na programu religiózní části slavností byla také bohoslužba v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Svátek Jana Nepomuckého nabídl večer také barokní vodní koncert na hladině Vltavy nebo regatu historických a dračích lodí. Do Prahy měli dorazit také gondoliéři přímo z italských Benátek. V pátek program pokračuje představením Loutkového divadla souboru Baribal v Muzeu Karlova mostu.

Nová kniha popisuje příběh samizdatové edice založené Havlem

Na knižním veletrhu Svět knihy byla v pátek představena kniha, která přibližuje činnost jednoho z nejvýznamnějších samizdatových nakladatelství, Edice Expedice. Vydává ji Knihovna Václava Havla. Kromě autorky knihy, mladé bohemistky Gabriely Romanové, byli křtu přítomni ti, kdo se na vydávání samizdatové edice podíleli: Ivan M. Havel, Daňa Horáková či Pavel Bratinka. Návštěvníky pozval i Ústav pro studium totalitních režimů. Ve spolupráci se sdružením Gulag.cz připravil virtuální prohlídku gulagu - lidé mohou zároveň poslouchat nahrávky pamětníků a procházet kolem panoramatických fotografií reálných táborů. Druhý den veletrhu nabízí mnoho dalších premiér nových knih, debat či udílení knižních cen. Dvacátý ročník veletrhu potrvá až do neděle, podle pořadatelů přilákal jeho čtvrteční zahajovací den více zájemců než v minulých letech.

Divadelní Flora v Olomouci nabídne na 60 produkcí

Premiérou hry Mlčení nezávislého olomouckého souboru Divadla na cucky a experimentující pražské divadelní skupiny Handa Gote začal v Olomouci festival Divadelní Flora. Jedna z největších tuzemských přehlídek nabídne v 11 festivalových dnech šest desítek produkcí. Na festival letos zamíří do Olomouce umělci z osmi zemí. Představí se na deseti festivalových scénách ve městě. "Je to jedna ze tří největších tuzemských divadelních přehlídek vedle Plzně a Hradce Králové. Očekáváme, že návštěvnost bude zhruba 10.000 lidí, tedy stejně jako v předchozích letech," řekl ČTK mluvčí festivalu Zdeněk Vévoda. Vstupné na představení se pohybuje od 60 do 290 korun. Na většinu představení mají návštěvníci stále šanci se dostat. Přehlídka potrvá do 25. května.

Ve Zlíně začíná celorepublikový Festival muzejních nocí

Rekordních 421 institucí ze 137 měst se zúčastní jubilejního X. ročníku Festivalu muzejních nocí, který bude zahájen ve Zlíně a vyvrcholí 14. června v Praze. Iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc se ujalo Národní muzeum v roce 2004. Nevšední zájem o tuto formu propagace muzejnictví i nečekaný ohlas u veřejnosti vyústil ve vznik celorepublikového festivalu. Jeho organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií. V souvislosti se stým výročím vypuknutí I. světové války se muzejní noci v některých institucích týkají právě tohoto tématu. Přestože má každé muzeum či galerie na výběr, zda a jakou částku bude na symbolickém vstupném vybírat, až na výjimky volí tradiční bezplatný vstup, případně dobrovolné vstupné. Muzejních nocí se již neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také města, knihovny, památkové objekty, divadla a další subjekty. Na jejich programech se často podílejí žáci a studenti základních, středních či uměleckých škol, v jejich rámci vystupují divadelní a hudební soubory, řemeslníci a výtvarníci.

Lidé navrhli, jak oživit zaniklou ves na Tachovsku

Patnáct lidí z celého světa, vesměs architektů, navrhlo, jak by se mohlo oživit vysídlené pohraničí na Tachovsku, konkrétně zaniklá ves Výškovice u Chodové Plané. Nejlepší ideje budou rozpracovány, poté se o nich začne diskutovat s občany. Symbolem mrtvé lokality je jediný dům a kaple. Novinářům to řekli členové komise, která v Plzni z návrhů vybírá ty nejlepší. Mezinárodní krajinářskou výzvu vyhlásilo Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. "Návrhy přišly z Rakouska, Německa, Irska, Srbska, Makedonie, Rumunska, Maďarska a Čech," uvedla architektka Klára Salzmann. Jejich autoři v nich představili novou funkci pro dané území. "A pak také konkrétní řešení pro danou lokalitu. Tedy co udělat, aby šla využívat hned a aby byla přátelská," uvedla.

Rožnovský skanzen je kvůli vodě a dešti zavřený

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zůstalo v pátek kvůli dešti a větru zavřené. V areálu skanzenu, který patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v regionu, spadly kvůli podmáčené půdě a větru dvě desítky stromů. Areál zůstane zavřený i v sobotu, plánovaný program Jaro na dědině se přesune na příští sobotu, řekla mluvčí muzea Petra Valíčková. Spadlý strom poškodil také dřevěnou kapličku v areálu Valašské dědiny. Škody vedení muzea ještě nevyčíslilo. V Rožnově je kvůli vydatným dešťům na druhém povodňovém stupni Rožnovská Bečva. Radnice uzavřela Horní a Dolní park, Starý hřbitov, Jurkovičovu rozhlednu, prostor u Základní školy Pod Skalkou, kde se sesunula půda a vyvrátily stromy.

V Moravskoslezském kraji se čeká desetiletá až dvacetiletá voda

V Moravskoslezském kraji kvůli vytrvalému dešti stoupaly hladiny řek. Na Olši v Českém Těšíně hladina řeky dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. V pátek dopoledne ale začala klesat. V Ostravě zasedal krajský krizový štáb. Podle hejtmana Miroslava Nováka hladina Olše dosáhla v Českém Těšíně úrovně desetileté vody. Kulminovat ještě bude Ostravice, která by měla dosáhnout úrovně dvacetileté vody. V pátek krátce před polednem nebyl stav ohrožení vyhlášen na žádném místě Moravskoslezského kraje. Podle internetových stránek Povodí Odry ale na čtyřech místech platil druhý stupeň povodňové aktivity, což odpovídá stavu pohotovosti. Šlo o Olši v Českém Těšíně a Dětmarovicích, Stonávku v Těrlicku-Hradišti a Baštici v Bašce. Na 11 dalších místech vodohospodáři vyhlásili stav bdělosti, tedy první stupeň povodňové aktivity.

Silný vítr zastavil vlaky i lanovky v Krkonoších

Větrná smršť nebo stromy spadlé na koleje kolem poledne zastavily provoz na šesti úsecích regionálních tratí v podhůří Šumavy, Orlických hor a Krkonoš. Vyplývá to z webu Českých drah. Nejely vlaky mezi Jablonným nad Orlicí a Těchonínem na Orlickoústecku. Spadlý strom po poledni zablokoval trať mezi Trutnovem a Janovicemi u Trutnova. Kvůli spadlému stromu nejely vlaky mezi Železným Brodem a Velkými Hamry na Jablonecku. V Pošumaví zastavil spadlý strom provoz na Prachaticku v úseku Kubova Huť - Lenora a mezi Loučovicemi a zastávkou Vyšší Brod klášter na Českokrumlovsku. Vítr zkomplikoval dopravu také v Olomouckém kraji. Spadlé stromy ráno zastavily provoz na trati mezi Hanušovicemi a Starým Městem. Silný vítr dosahující v nárazech rychlosti přes 100 kilometrů v hodině v pátek zastavil i provoz krkonošských lanovek na Sněžku, Černou horu, Medvědín a Pláně. Silný vítr způsobil řadů výpadků elektřiny, vedle Trutnovska způsobil energetikům problémy i na Rychnovsku. Hasiči v hradeckém kraji zatím vyjížděli k desítkám popadaných stromům a větvím popadaným na silnice.

Ze sportu:

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta vítá návrh fanoušků na vznik asociace fanklubů a vyzval je, aby vytvořili jednotné uskupení, které bude partnerem při jednání s FAČR. Příznivci by tak v budoucnu měli mít možnost prosazovat své návrhy jinak než skandováním v hledišti a nepokoji na stadionech.

Na sobotní finále fotbalového Poháru České pošty mezi Spartou a Plzní dohlédne kolem 550 policistů a 50 strážníků. Situaci bude ze vzduchu monitorovat vrtulník. Sdělila to mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Stadion v pražském Edenu bude otevřen od 17:15, utkání začne o hodinu a půl později. Podle dnešního vyjádření předsedy FAČR Miroslava Pelty je zápas vyprodaný, vstupenky se však prodávaly z bezpečnostních důvodů pouze do sektorů za branky.

Soupisku českých hokejistů na mistrovství světa v Minsku doplní před sobotním utkáním s Dánskem útočník Michal Vondrka. Trenér Vladimír Růžička tak zaplní předposlední volné místo pro hráče v poli. Vedle dvou brankářů a osmi obránců, z nichž pro zraněného Romana Poláka skončil turnaj po prvním zápase, bude zapsáno třináct útočníků. V neděli pak čeká svěřence Vladimíra Růžičky i Norsko a oba souboje budou klíčové pro postup do čtvrtfinále. Češi věří, že zápasy zvládnou a nijak je nepoznamenají střevní potíže a nachlazení, s kterými se tým v posledních dnech potýká.

Karolína Plíšková si semifinále antukového turnaje ITF Sparta Prague Open nezahraje. Na centrálním kurtu ve Stromovce pátá nasazená Češka podlehla britské soupeřce Heather Watsonové po setech 2:6 a 4:6. Do semifinále nepostoupila ani Tereza Smitková. Zbývajících sedm domácích hráček vypadlo už v prvním kole.

Volejbalisté vstoupili vítězně do kvalifikace mistrovství Evropy. V Jablonci nad Nisou porazili Norsko jasně 3:0 po setech 25:20, 25:20 a 25:13.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky, na severu a severozápadě Čech místy trvalejší srážky. Odpolední teploty 10 až 14, na Moravě až 17 stupňů, na horách kolem sedmi.