Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: O legitimitě referend na východě Ukrajiny "nelze hovořit"

O legitimitě referend v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny "nelze hovořit", míní prezident Miloš Zeman. Jsou ale podle něj určitým vyjádřením nálad ruskojazyčného obyvatelstva. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman považuje za důležité, aby se prezidentských voleb na Ukrajině 25. května zúčastnilo co nejvíce občanů. "Bojkot prezidentských voleb by mohl znamenat vítězství nacionalistických až fašistických sil," prohlásil Ovčáček v reakci na úvahy o bojkotování hlasování, o němž se mluví na východě Ukrajiny. Nově zvolený prezident by měl poté zahájit jednání se zástupci ruskojazyčného obyvatelstva, myslí si Zeman.

Ministerstvo zahraničí neuznává výsledky referend na Ukrajině

České ministerstvo zahraničí neuznává výsledky nedělních referend o nezávislosti v Doněcké a Luhanské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Hlasování podle úřadu odporuje mezinárodnímu právu, ústavě i demokracii. Ministerstvo to uvedlo v prohlášení spolu s výzvou k obnovení ústavnosti a pořádku na jihovýchodě země. Hlasování jsou podle Černínského paláce jenom další kroky v řízené destabilizaci Ukrajiny a nepřípustné pokusy o další podrývání suverenity a územní celistvosti země. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek už v neděli referenda kritizoval. Jsou podle něj nelogická, protože prosazují separatismus ve chvíli, kdy dala kyjevská vláda najevo, že je připravena jednat o decentralizaci Ukrajiny. Zaorálek upřednostňuje zahájení diplomatických jednání za účasti zástupců oblastí, které se chtějí od Ukrajiny odtrhnout.

Zeman je pro co nejtvrdší variantu majetkových přiznání

Prezident Miloš Zeman je pro co nejtvrdší variantu zákona o majetkových přiznáních. Podporuje princip retroaktivity, což znamená, že by se zákon vztahoval i na majetek pořízený před přijetím zákona. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman je dlouhodobým zastáncem majetkových přiznání, považuje je za významné protikorupční opatření. Připomněl také obdobný zákon, který platí ve Slovinsku a vztahuje se na majetek nabytý od roku 1990. Vládní verzi zavedení majetkových přiznání má podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) obsahovat novela zákona o daních z příjmů, kterou má ministerstvo financí předložit kabinetu v červnu. Sněmovna by novelu mohla začít projednávat zřejmě v červenci.

Vláda usnadní příchod Amazonu do Brna

Vláda schválila usnesení, na jehož základě mohou brněnští zastupitelé změnit územní plán v průmyslové zóně Černovická terasa. Díky tomu by zde mohl vyrůst sklad americké internetové obchodní společnosti Amazon, který slibuje vytvoření 1500 pracovních míst. Vláda si před deseti lety při převodu zóny ze státu na město dala podmínku, že zde nesmějí stát sklady. Primátor Roman Onderka řekl, že je potřeba, aby na usnesení navázalo svým rozhodnutím 20. května zastupitelstvo Brna a územní plán skutečně změnilo. Někteří Brňané proti stavbě protestují.

Pardubická firma ERA dodá NATO radary Věra za stovky milionů Kč

Pardubická společnost ERA dodá Severoatlantické alianci dva mobilní systémy pasivního sledování Věra nové generace za 434 milionů korun. Vyhrála mezinárodní výběrové řízení, do kterého se přihlásilo 28 firem z deseti aliančních zemí. Součástí kontraktu je také logistická podpora na deset let včetně školení operátorů. Smlouvu v Bruselu podepsali zástupci firmy a NATO, sdělily ČTK mluvčí společnosti Lenka Stejskalová Reichová a tiskové oddělení NATO." Zakázka je financována z Programu bezpečnostních investic NATO a měla by být dokončena v létě 2018," uvedla mluvčí. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) úspěch společnosti Era v tendru pro NATO přivítal. Pořizované sledovací systémy budou součástí širšího aliančního systému pro řízení vzdušných operací umístěného na severu Itálie. Pasivní sledovací systém Věra dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

ČR nepodporuje přítomnost vojáků NATO na svém území, řekl ministr obrany

Česká republika nepodporuje přítomnost zahraničních vojáků NATO na svém území v souvislosti s plány Severoatlantické aliance na posílení vojenské přítomnosti v členských státech v reakci na krizi na Ukrajině. Pro agenturu Reuters to uvedl český ministr obrany Martin Stropnický. Lidé podle něj mají stále ještě v živé paměti okupaci vojsk SSSR z roku 1968. Ostatní země regionu, jako například Polsko, úsilí NATO naopak podporují. Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove minulý týden uvedl, že aliance by kvůli napjatým vztahům mezi Ukrajinou a Ruskem měla zvážit trvalou přítomnost svých vojáků v členských státech ve východní Evropě. Polsko již o stálou přítomnost sil NATO v zemi požádalo a praktické detaily této žádosti by měly být řešeny na summitu aliance v září ve Walesu. Praha je ale jiného názoru, takovýto krok u ní vyvolává vzpomínky na studenou válku a nepodporuje ho, poznamenala agentura Reuters.

Nezaměstnanost v dubnu klesla pod 8 procent

Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla o 0,4 bodu na 7,9 procenta. Bez práce bylo 574.908 lidí, oznámil Úřad práce. V březnu podíl nezaměstnaných činil 8,3 procenta. Pokles nezaměstnanosti významně ovlivňují sezonní práce, postupné oživování české ekonomiky a také živnostníci, kteří začínají po zimní přestávce obnovovat svou činnost. Tento trend by měl podle Úřadu práce pokračovat i v dalších měsících. Nezaměstnanost klesá od ledna, kdy dosáhla hodnoty 8,6 procenta. Bez práce bylo tehdy 629.274 lidí, nejvíc v historii ČR. Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí ČR nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce míra české nezaměstnanosti v této metodice v únoru dosahovala 6,9 procenta, zatímco v evropské osmadvacítce to bylo v průměru 10,8 procenta.

Meziroční inflace v dubnu zpomalila na 0,1 %

Meziroční inflace v dubnu zpomalila na 0,1 procenta z březnových 0,2 procenta. Analytici přitom očekávali její mírné zrychlení na 0,3 procenta. Meziměsíčně v dubnu ceny nerostly vůbec, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským dubnem zdražily například maso, brambory, ovoce a mléčné výrobky, zlevnily naopak pečivo, ale také elektřina a zemní plyn. Největší vliv na meziroční míru inflace měly právě potraviny a nealkoholické nápoje. "Ceny potravin jsou jedinou překážkou od deflace," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Právě obavami z poklesu cen zdůvodňuje Česká národní banka devizové intervence s cílem oslabit korunu, které zahájila loni v listopadu. Bankovní rada ČNB minulý týden konstatovala, že se zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího opuštění režimu devizových intervencí.

Stropnický ocenil další účastníky 3. odboje, je jich už přes 500

Za ukrývání lidí pronásledovaných komunistickým režimem, šíření protirežimních materiálů nebo převádění komunistům nepohodlných osob přes hranice ocenil ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dalších 35 lidí osvědčením o účasti ve třetím odboji. Celkem už takto český stát uznal zásluhy více než 500 odvážných z let 1948 až 1989; 64 z nich získalo statut válečného veterána. Podle Stropnického je důležité zejména mladým připomínat osudy lidí, kteří za komunistického režimu často riskovali i své životy a třeba ukrývali pronásledované státní mocí. "Když dneska klikají na internetu, že se jim (ruský) prezident (Vladimir) Putin zdá demokratický, tak je dobré vědět, jaké to tady bylo v 50. letech a jaké to bylo v 70. a 80. letech, kdy už nešlo o život, ale šlo o kariéry, o možnost studovat a jakési životní pohodlí," řekl Stropnický novinářům po ceremoniálu. Za necelé tři roky platnosti zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, který umožnil morálně i finančně ocenit bojovníky proti totalitnímu režimu v Československu, o uznání účasti v třetím odboji požádalo přes 4000 lidí. V 515 případech etická komise odsvědčení schválila, více než 800 žádostí naopak zamítla a přes 200 jich zastavila. Zatím tak rozhodla ve zhruba 1500 případech. Stropnický po nástupu do funkce do čela této komise jmenoval vojenského historika Eduarda Stehlíka, jemuž se podle ministra podařilo množství vyřízených žádostí téměř zdvojnásobit.

Na pohřbu policistky byli i ministr a policejní prezident

Rodina, kolegové i ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý se v pondělí ráno v Mělníku rozloučili s policistkou, kterou počátkem května smrtelně zranil řidič pod vlivem drog. Čestnou stráž u vchodu na hřbitov držela pražská jízdní policie, na závěr obřadu zazněly tři čestné salvy a státní hymna. Po neveřejné části pro rodinu přišly uctít památku kolegyně dvě stovky policistů. Pětatřicetiletá policistka zemřela 2. května ve službě na následky zranění, které jí způsobil řidič, jehož se policisté pokoušeli zastavit. Policistku srazil, navíc byl pod vlivem drog a měl uděleno zhruba deset zákazů řízení. Žena byla vdaná a měla dva malé syny. Dvaadvacetiletému řidiči hrozí až 16 let vězení.

V Olomouci začal proces kvůli skrytému lihu

V Olomouci začal proces s údajným šéfem lihové mafie Radkem Březinou. Společně se svým bratrem Tomášem a dalším mužem se zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen dohromady téměř na půl miliardy korun. V kauze začal vypovídat Tomáš Březina. Žalobce žádal vyloučení veřejnosti, soud to ale zamítl. Soud má případ naplánován do příštího pondělí. Soudce předpokládá, že Radek Březina se dostane ke slovu až v úterý. Vyslechnout hodlá dvě desítky svědků. Případ bude poté pravděpodobně odročen. Březinovi stanuli před olomouckým soudem podruhé.

Zásah policie při průvodu fanoušků Slavie byl v pořádku

Policejní zásah proti fotbalovým fanouškům Slavie v polovině dubna na Čechově mostě v Praze nebyl podle policejní kontroly nijak mimořádný. Prověrka prý nezjistila žádná porušení zákona ani nepřiměřené použití donucovacích prostředků. Uvedla to mluvčí policie Hana Jeřábková. Dokazují to údajně videozáznamy. Fanoušci podle ní používali protiprávně pyrotechniku, na což je policie na místě opakovaně upozorňovala. Policie při zásahu před fotbalovým derby Slavie a Sparty 12. dubna zadržela několik desítek lidí. Vedení Slavie poté označilo akci jako nepřiměřenou.

Počítačoví zločinci začali napadat routery, první případy i v ČR

Počítačoví zločinci začali nově napadat routery pro internetové připojení uživatelů. První případy se již objevily i v České republice. Oznámil to na svém webu Národní bezpečnostní tým pro koordinaci řešení incidentů v počítačových sítích CSIRT."Je to poprvé, kdy byl podobný incident v ČR reportován. Od počátku tohoto roku se ale informace o těchto útocích v zahraničí pravidelně objevují," uvedl CSIRT s tím, že podobný útok se objevil i v sousedním Polsku.Virus se zaměřuje na jednodušší modely routerů, které se snaží napadnout například prostřednictvím defaultně nastavených hesel pro konfiguraci a přihlášení k bezdrátové wi-fi síti. V tuzemsku šlo například o zařízení pro připojení přes ADSL, u kterého ale uživatel heslo změnil. Experti si tak lámou hlavu, jak se škodlivý kód do routeru dostal.Po napadení zařízení virus zobrazuje na připojených počítačích falešné stránky, které se tváří například jako domovské weby Seznam.cz nebo Google.com. Ty pak umožní stažení dalšího viru přímo do PC.Uživatelé by podle doporučení CSIRT měli na routeru zkontrolovat nastavení DNS, změnit výchozí uživatelské jméno a heslo a zakázat vzdálenou konfiguraci. Zároveň by měli stáhnout nejnovější aktualizaci firmwaru pro router.

Vinaři z Moravy vezou z Bruselu 17 medailí

Vinaři z Moravy vezou z jedné z největších světových soutěží vín Concours Mondial de Bruxelles 17 medailí, z toho pět zlatých. K nejúspěšnějším patřilo vinařství Vinné sklepy Lechovice se ziskem dvou zlatých medailí za Cabernet Sauvignon, ledové víno 2012 a Frankovku, ledové víno 2007. Jednu zlatou veze Zámecké vinařství Bzenec za Chardonnay, výběr z hroznů 2012, Josef Dufek za Tramín červený a Vinofol za stejnou odrůdu. Soutěž se poprvé uskutečnila v roce 1994 v Bruggách. V následujících letech se hodnocení konalo v Bruselu a dalších evropských městech, letos opět v Bruselu. Organizátoři výsledky vyhlásili v pátek.

Začíná největší festival klasické hudby Pražské jaro

Přes pět desítek koncertů předních symfonických i komorních těles, písňových i klavírních recitálů a operních představení nabídne 69. mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Začíná 12. května a potrvá do 3. června. Zaměří se více na prezentaci české tvorby i vzhledem k mezinárodnímu projektu Rok české hudby, který je pro letošní rok vyhlášen. K největším hvězdám festivalu patří například Vídeňská filharmonie s dirigentem Christophem Eschenbachem a světoznámým čínským pianistou Lang Langem, Mahlerův komorní orchestr s dirigentem a klavíristou Leif Ove Andsnesem, Bamberští symfonikové i virtuoska Julia Fischerová, která se jako rezidenční umělkyně festivalu představí na dvou koncertech v dvojroli houslistky a klavíristy. Festival v pondělí dopoledne zahájil pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany na vyšehradském Slavíně. Pořadatelé v den Smetanova úmrtí v souladu s tradicí uctili památku skladatele, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Připomněli si rovněž památku Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Rafaela Kubelíka. Právě tomuto dirigentovi je u příležitosti stého výročí narození zahajovací koncert dedikován. Pietního aktu se zúčastnil i jeho syn Martin Kubelík.

Památkáři zpřístupnili historickou elektrorozvodnu zámku Lednice

Památkáři veřejnosti zpřístupnili historickou elektrorozvodnu zámku v Lednici na Břeclavsku. Vybudovaná byla v roce 1902, kdy se stal zámek jedním z prvních elektrifikovaných objektů na Moravě. "Před otevřením byla elektrorozvodna kompletně zrenovována. Původní jističe s pákami byly zašlé, zarezlé a špinavé," řekla ČTK lednická kastelánka Ivana Holásková. Obnova technického zázemí objektu stála čtvrt milionu korun. Hradila ji firma Siemens, která před 111 lety vytvořila původní elektrorozvody lednického zámku. Elektrorozvodnu nechal vybudovat knížecí rod Lichtenštejnů, který je původním majitelem rozlehlého Lednicko-valtického areálu. Rozvodna je součástí čtvrtého prohlídkového zámeckého okruhu, který zahrnuje i umělou zámeckou jeskyni. V ní nacházela knížata útočiště před teplem v parných letních dnech. Lednický zámek je nejnavštěvovanější památkou na Moravě, loni získal i celostátní prvenství.

Rozhlas spustil web o češtině, obsahuje kvízy i jazykovou policii

Český rozhlas spustil nový web o češtině Česky a hezky. Obsahuje mimo jiné testy, jazykovou policii, poradnu nebo vysvětlení problematických gramatických jevů. ČTK o tom informovala mluvčí rozhlasu Tereza Krásenská. Stránky zároveň sdružují všechny rozhlasové pořady věnované českému jazyku. "S trochou nadsázky můžeme říct, že jsme web Česky a hezky připravili na základě veřejnoprávního marketingu. Ze všech možných ohlasů našich posluchačů víme, jak jim na češtině záleží," uvedl ředitel Centra Nových médií Alexandr Pícha. Web již prošel 14denní zkušební dobou, při níž největší zájem vzbudily kvízy. Lidé si v nich mohou otestovat například znalosti interpunkce, psaní i/y, přejatých slov nebo spřežek.

Sport

Tenista Lukáš Rosol překvapil v prvním kole antukového turnaje Masters v Římě vítězstvím nad italskou jedničkou Fabiem Fogninim. Český daviscupový reprezentant porazil třináctého nasazeného hráče za 67 minut 6:3 a 6:2.

Dvaačtyřicetiletý hokejový útočník Pavel Patera se stal další posilou extraligového nováčka Olomouce. Olympijský vítěz z Nagana na Hanou zamířil jako volný hráč z Kladna, které v baráži i v konkurenci Olomouce neuspělo a z nejvyšší soutěže sestoupilo. Hanácký klub o přestupu informoval na svém webu s tím, že Patera podepsal s klubem roční smlouvu.

Češi už na zápasy hokejového mistrovství světa prosázeli desítky milionů korun. Zatím největším tahákem byl zápas českých hokejistů se Slováky.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, zpočátku místy, během dne na většině území přeháňky. Ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C.