Děti v zahraničí se mohou učit česky online

Ilustrační foto: Pexels CC0

Pandemie koronaviru vedla k uzavření škol po celém světě, omezení se týkalo i českých škol v zahraničí. Progresivní školy přešly na výuku online, což ve výsledku ohromně rozšiřuje možnosti výuky češtiny pro děti, které nežijí ve městech, kde fungují české školy s prezenční výukou. Jedním z průkopníků se stala česká škola v Skotsku, která už dnes má žáky z nejrůznějších zemí včetně Jihoafrické republiky.

Ilustrační foto: Pexels CC0
Veronika Macleod,  foto: Milan Baják,  archiv ČRo

Veronika Macleod z Czech school Scotland říká, že praxe ukázala, že ideální počet žáků pro online výuku je do pěti žáků, délka lekcí pro menší děti 30 minut. Tak děti udrží pozornost a výuka je maximálně efektivní a děti baví. Její kolegyně Radka Petersen doplňuje, že fakt, že děti ve skupince se fyzicky nacházejí v různých zemích, ještě rozšiřuje témata pro konverzaci v češtině.

Rodiče i učitelé vědí, že téměř u všech dětí se v určitém věku potýkají se ztrátou motivace. A to když si děti uvědomí, že v jejich okolí všichni mluví jazykem země pobytu a učení češtiny se najednou zdá jako zbytečná námaha. Když se české dítě ze Skotska bude pravidelně online setkávat s malých Čechem třeba ze Španělska, tak se čeština stane jediným společným jazykem dorozumívání, což má značné didaktické výhody.

Nicméně Czech school Scotland se věnuje i klasické prezenční výuce, byť v současnosti s nucenou koronavirovou přestávkou. Výuka probíhá v Edinburghu, Glasgow, od příštího školního roku začne v Dundee. V plánech je i rozšíření do Aberdeenu.

Podrobné informace o online výuce pro české děti najdete na www.skotsko.co.uk/vyuka-jazyku

Autor: Libor Kukal
klíčové slovo:
spustit audio