Divnopis - Cetoraz
Když se řekne Hrdlořezy, každého hned napadne proč by se to tam tak mohlo jmenovat. Ale co taková Cetoraz na Pelhřimovsku? Nedalo to spát reportérovi Marku Janáčovi, dokud se tam nevydal s Divnopisem.
Jsou vesnice, kde domorodci nad názvem obce jen mávnou rukou. Ani v nejmenším netuší. V Cetorazi to tak není. Pan Miroslav Král nezaváhal ani na vteřinu:
"Tak co já jsem teda slyšel, tak dřív se tady dělaly nějaký peníze, cetky."
Na pana Krále jsme si měli vsadit. Jazykovědec Milan Harvalík totiž tvrdí, že název Cetoraz opravdu s penězi souvisí, i když se tu asi žádné nevyráběly:
"Původem bylo osobní jméno 'cetorad', které je jménem složeným. Přitom první komponent tohoto osobního jména - 'cet' nebo 'ceto' - souvisí s výrazem 'cetka', 'cetka', mince, a druhá část je pro nás celkem průhledná i v dnešní češtině. Souvisí to s výrazem 'rád'. Takže to znamená, že to byla osada člověka, pana Cetorada, a to byl někdo, kdo měl rád 'cetky', tedy mince."
Ostatně na českém území je ještě jedna obec, jejíž jméno kdysi vzniklo stejným způsobem - jsou to Cítoliby:
"Čili je to ves lidí, kterým byly libé, tedy milé 'cetky', respektive mince,"říká Milan Harvalík.
Vraťme se ale do Cetorazi. Tam je dnes lidem libé docela něco jiného:
"Velkej, osmihektarovej rybník. Je tam turistický centrum," prozrazuje pan Král.
Paní Eva Zajíčková nás tam nenechala na pochybách, že turistům krása rybníka vtiskla do myslí docela jiný význam slova Cetoraz:
"Chce to eště jednou, chce to ráz, jooo,"řekla se smíchem. "Od tý doby Cetoraz."
Foto: mesta.obce.cz