Divnopis: Cotkytle
Obec s dalším podivným názvem se nachází na českomoravském pomezí nedaleko Lanškrouna. A jak přišla Cotkytle ke svému jménu?
Cotkytle je vesnice, ve které je na silnici více serpentin než kolik je v celé vsi domů. Je v kopcích a ve středověku tu musely být hluboké lesy. Co to slovo Cotkytle znamená, to tu ví asi polovina lidí.
"Kytle, to byla taková stará pánská zástěra pracovní."
A proč se to jmenuje zrovna tady Cotkytkle?
"To nevím, zřejmě tady kdysi dávno někdo pracoval."
Dnes už v Cotkytli pracuje snad jen starosta Ivo Berky.
"Cotkytle je vlastně z původního německého názvu ´Zotkytel´, je to v překladu ´chlupatá halena, chlupatá sukně."
S překladem zcela souhlasí jazykovědec Milan Harvalík a vysvětluje, proč dali lidé tomuto místu tak divné jméno.
"Je to jméno tzv. výstražné. Tenhleten název se totiž objevoval na takových místech při obchodních cestách, kde kupcům a cestujícím hrozilo nějaké nebezpečí - přepadení, loupeže apod. Takže máme třeba taky jméno Zuckmantel čili ´mantel´ jakožto plášť a ´zuck´strhnout, cuknout. V Čechách máme Daskabát, ´dej sem kabát´. Pak je také třeba Cerkytli - trhej, strhni tu halenu. Takže vidíme, že ten, kdo by v blízkosti toho jména Cotkytle měl dávat pozor. Už ti jeho předchůdci ho vlastně v tom místním jméně varovali: Dej si pozor, tady ti mohou strhnout - ukradnout tu tvou halenu, tu tvou kytlici."
Když to říkáme panu starostovi, nechce tomu věřit.
"My jsme měli nedávno svěcení znaku a praporu a podle dochovaných pečetí má Cotkytle ve znaku srdce. A to znamená ženskost, upřímnost, takže tady to mě docela překvapuje."
Takže tady se nekrade?
"Nijak zvlášť ne."