Divnopis: Přišimasy

0:00
/
0:00

Na východ od Prahy, v půli cesty do Českého Brodu, leží obec Přišimasy. Asi pět set tamních obyvatel si mimochodem napřesrok připomene již 700 let od první písemné zprávy o obci.

S názvem své obce mají někteří obyvatelé Přišimas problém.

„Co se týče názvu,tak všichni se smějí, když ho slyší. Je to divný. Vůbec se ptají – je to v Čechách?“, říká pan Andrej Kovikov. Lidé, kteří tu bydlí déle, si pak vysvětlují název obce takto: „Je to původně jako že sem přišly masy,“ tvrdí paní Miluše Mourková, ale jazykovědec Milan Harvalík kroutí hlavou. Název vesnice Přišimasy podle něj označoval lidi, kteří bydleli u lesa: „Šuma je totiž praslovanský výraz, který označoval les. Byli to tedy lidé, kteří bydleli 'při šumě'.

Lesů je dnes kolem Přišimas málo. V jednom z nich jsou obří balvany, které sem přenesly ledovce v době ledové. To místo vypadá tajemně. Prý ho uctívali už naši dávní předkové. Možná proto se tu usídlili zrovna u lesa. Ten původní význam si ale časem začali lidé vysvětlovat jinak, vypráví jeden z místních obyvatel, který si nepřál uvést své jméno: „Pověst je, že nějaká paní přišila prst údajně. Jako 'přišil maso', že dokázala přišít a - ujmul se – prst. Taková je pověst, co já o tom vím.“

Ten pán nemluví do větru. Na jeho pozemku kdysi stávala tvrz. Dodnes se tu na nebezpečné časy raného středověku nacházejí památky. „Pod vjezdem pod bránou, když se kopaly základy, tak byl nalezen rytíř, teda s brněním údajně pochován.“

Stopy po useknutém a znovu přišitém prstu ale kostra neměla. Jazykovědec Milan Harvalík sice připouští, že kdysi měli vědci snahu vyložit si název Přišimas podle masa, ale vznáší jednu logickou otázku: „Proč by šili maso, proč by to nebyli třeba 'přišipalci' nebo něco takového nebo tu část těla, která byl useknuta?“

Zkrátka pokud v Přišimasech nějací středověcí chirurgové žili, rozhodně bydleli u lesa. Tedy u šumu.