Dlouho očekávané mládě gorily Kamby se narodilo mrtvé

Kamba, foto: MF Dnes (12.4.2007)

Dlouho očekávaný porod gorilí samice Kamby z pražské zoo se zkomplikoval a mládě se narodilo mrtvé. Ošetřovatelé s lékaři museli dokonce zachraňovat život samotné Kamby. Jak dramatický porod probíhal? A jaký přírůstek zoo očekává v nejbližších týdnech? To se dozvíte od Martiny Lustigové.

Porod, který začal v noci na středu, ze začátku probíhal normálně. Ráno se ale, jak popisuje ošetřovatel Marek Ždánský, zkomplikoval: "Jak Kamba tlačila, tak vylezla i pupeční šňůra. A vlastně tu pupeční šňůru vyndala a překousla ji. V tu chvíli zamezila přívodu vzduchu pro to mládě a my jsme mohli konstatovat, že mládě je s největší pravděpodobností mrtvé."

Kamba se dál snažila mládě porodit, proto ošetřovatelé doufali, že se vše povede přirozenou cestou a do průběhu porodu nezasahovali. Po několika hodinách se ale rozhodli pro zákrok. "Lidé se teď ptají, proč jsme tak dlouho čekali. Je to dobře, že jsme čekali. Teď se to ukázalo, protože když už jsme ji měli uspanou, doktoři z ní hodinu to mládě vyndávali ven. Bylo zapříčené, Kamba by stoprocentně sama neporodila. Ale dokázala vytlačit tři čtvrtě toho tělíčka ven, čímž se zachránila v tom, že jsme nemuseli dělat císařský řez. Císařský řez je u goril velmi nebezpečná věc, protože tam jsou stehy a ony si ty stehy vyndávají a jsou pooperační komplikace."

Porod se ale ani tak bez komplikací neobešel. "Když jsme ji uspali a převezli na sál, dostala zástavu srdce a museli jsme přikročit k masáži srdce. Zhruba po necelé minutě se nám podařilo ji nahodit zpátky. Takže delší operaci nebo delší zákrok by nemuselo vydržet její srdíčko. Tak alespoň tímto způsobem se nám podařilo samici zachránit a dát jí šanci v tom, aby se ještě jednou pokusila mít mládě." Pětatřicetiletá Kamba je jednou z posledních evropských goril, které se narodily ve volné přírodě. Právě proto je pro pražskou zoo geneticky nesmírně důležitá.

První gorilí mládě - Moja - se v pražské zoo narodilo samici Kijivu koncem roku 2004. Moja je vůbec první gorilí mládě, které se narodilo v Česku. Zoologickou zahradu čeká brzy další přírůstek. Kdy a které samici se má mládě narodit? "Je to opět Kijivu, takže Moja bude mít sestřičku nebo bratříčka. Bude to v červnu. Jsme v podstatě klidnější, protože Kijivu nám vlastně už ukázala, že to zvládá. Samozřejmě vždycky mohou nastat komplikace, ale to procento je daleko, daleko nižší než u Kamby."

Očekávaný porod druhého gorilího mláděte v Čechách napínal několik týdnů tisíce Čechů, kteří u internetu čekali, až Kamba porodí v přímém přenosu. Porod bylo možné sledovat na internetových stránkách Českého rozhlasu. Přímý přenos bude z pavilonu goril i nadále pokračovat, kamery ale budou ovládány jen v pracovních dnech od 10 do 14 hodin.