Dlouhodobě nezaměstnaní nemohou sehnat práci pro obce a přicházejí o dávky

Dlouhodobě nezaměstnaní teď mohou mít velký problém. A to zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Od 1. července letošního roku totiž platí, že lidé, kteří jsou nezaměstnaní déle než šest měsíců, musí odpracovat 20 hodin tzv. veřejné služby. To je v podstatě práce pro obec, krátkodobé zaměstnání od úřadu práce nebo dobrovolnické služby. Pokud 20 hodin neodpracují, sníží se jim životní minimum na tzv. minimum existenční. Problém však je práci sehnat.

Lidé, kterých se to týká, se teď obracejí na kancelář veřejného ochránce práv. Kolik lidí musí vyjít s minimální částkou, to je otázka pro zástupkyni ombudsmana Jitku Seitlovou.

"Jedná se o 24 tisíc lidí, kteří měli sníženou dávku životního minima na minimum, které je skutečně jen na přežití, to je 2020 korun. Je tu i další problém. Lidé, kteří dostávali speciální příspěvky na dietu a byly potvrzeny jako nezbytné lékařem, o tyto příspěvky přichází a tam je situace velmi závažná."

Lidé se mnohdy dostanou do začarovaného kruhu. Pracovat by chtěli, ale není kde.

"Počet obcí o kterých víme, že veřejnou službu realizují, se pohybuje kolem 150. A z celkového počtu více než 6000 obcí je to číslo velmi malé. Mnoho občanů zejména zdravotně postižených se na nás obrací a namítají, že nemohou práci sehnat."

Hovořili jste o tom s obcemi, jak to řešit?

"Obce mají právo veřejnou službu realizovat. Nemají povinnost a ani ji nemohou mít, protože by nebylo reálné, aby zajistily nárazově práci například pro 3 tisíce lidí, kterých se tato situace týká na Ostravsku."

Právě na Ostravsku je k dispozici práce jen pro 178 lidí, tedy asi pro pět procent. Bývalý Topolánkův kabinet opatření zavedl, aby motivoval dlouhodobě nezaměstnané lidi k hledání práce. Podle Jitky Seitlové je samotný zákon dobrý. Není však možné stanovit podmínku, která je reálně nesplnitelná.

"Domníváme se, že pokud by občan prokázal, že není taková práce dostupná, pak by na to měl být v právní úpravě brán ohled a dávka by neměla být snížena."

Další alternativou pro nezaměstnané je dobrovolnická služba. Problém však je, že na dobrovolníky jsou v řadě projektů kladeny vysoké nároky a většina nezaměstnaných vstupním nárokům nevyhovovala. Ministerstvo práce je podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové ochotné situaci řešit. Nicméně doba, za kterou by nový zákon vstoupil v platnost je poměrně dlouhá, více než půl roku. A na pořad dne přijde zřejmě až po předčasných volbách.