Do Česka se mohou vrátit další krajané z Kazachstánu

Z Kazachstánu do České republiky se vrátí další skupina českých krajanů. Přesídlení zhruba 170 osob schválila vláda tuto středu. Radnice v Česku už nabízejí kazašským Čechům ubytování. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

logo společnosti Člověk v tísni při České televizi
Češi se do dnešního Kazachstánu stěhovali koncem 19. století. Usadili se především v Akťubinské oblasti, kde založili vesnici Borodinovka. Zde je zastihly stalinské represe - v roce 1941 sem byla mimo jiné násilně přesunuta i další skupina českých krajanů z Moldávie. Po rozpadu Sovětského svazu a vzniku samostatného Kazachstánu se životní podmínky Čechů v novém státě zhoršily. V polovině 90. let se proto rozhodli vrátit se do Česka. Důvody vysvětluje Šimon Pánek z humanitární organizace Člověk v tísni, která tehdejší přesun krajanů organizovala:

"Hlavním důvodem návratu bylo to, že Češi se jako mnozí jiní, kteří se počítali k takzvanému ruskojazyčnému obyvatelstvu, necítili v nově vzniklém Kazachstánu dobře a bezpečně. Docházelo tam k jakési celkem logické a pochopitelné národní osvětě, k návratu kazaštiny, nekazaši najednou nebyli vítáni na trhu práce a podobně. Proto tehdy došlo k rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že Češi stejně odcházejí, bude jim nabídnuta možnost vrátit se v rámci asistovaného programu návratu do původní vlasti, to znamená do České republiky."

V letech 1994 až 2000 se tak do Česka vrátilo kolem sedmi set lidí. Byl mezi nimi i Anatol Samek z kazašské Borodinovky, který dnes žije s rodinou v Ronově:

"Já jsem původem Čech a chci být tady. Chci být doma. Já si říkám, že můj domov je tady, i když jsem se narodil v Kazašsku. Tam je složitý život, vždyť je vidět i na těch lidech, když se na ně podíváte, že jsou takoví ustaraní, umučení, prostě se musejí ohánět."

Tuto středu vláda schválila, že do České republiky se z Kazachstánu může vrátit další skupina krajanů. Jedná se o zhruba 170 osob, tedy asi padesát rodin, které už mají beztak většinu svých příbuzných v Česku. Podle premiéra Mirka Topolánka si tento přesun nevyžádá víc než 50 milionů korun. Jedná se hlavně o sociální dávky, protože kazašští Češi mohou získat pouze základní důchod do výše 2500 Kč, který se jim bude dorovnávat do životního minima. O ubytování Čechů z Kazachstánu však již projevily zájem některé radnice. Například v Olomouci se pro ně podle tiskového mluvčího tamního magistrátu Ivana Rašťáka připravuje byt:

"Městská rada rozhodla vyjít žádosti našich krajanů vstříc. Pověřili jsme proto Správu nemovitostí Olomouc, která pečuje o městský bytový fond, aby vytipovala vhodný třípokojový byt pro jednu kazašskou rodinu. Po rozhodnutí vlády o přiznání dotací jsme připraveni celou záležitost urychlit a ubytování kazašské rodině poskytnout."

Město za poskytnutí bytu získá od státu dotaci na rozvoj bytového fondu a na opravu infrastruktury v obci ve výši přes půl milionu korun. Po přesunu padesátky rodin zpět do České republiky by v Kazachstánu již neměli zůstat žádní čeští krajané.