´Dobrovolná´ prostituce si na regulaci ještě počká

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministerstvo vnitra připravuje nový zákon, který měl regulovat prostituci. Původní vládní návrh zamítla vloni na podzim Poslanecká sněmovna. Proti byli jednoznačně lidovci, nelíbil se ani komunistům a ODS. Odborníci ale soudí, že nejprve asi vznikne norma, která bude přísněji postihovat kuplíře a obchodníky s lidmi. Teprve potom by přišla na řadu norma regulující tzv. dobrovolnou prostituci. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Prostituci nyní žádný zákon nezakazuje, ale ani neupravuje.

"Je zakázáno kuplířství, je zakázáno těžit z prostituce druhých osob, ale prostituce jako taková trestná není. Potom je ještě jakási, ale velmi nedostatečná regulace na základě zákona o obcích, kdy je možné nějak stanovit, ve kterých místech lze prostituci provozovat."

Lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že ve chvíli, kdy stát začne prostituci regulovat, stává se jedním z jejích organizátorů. Zastánci regulace takovou argumentaci odmítají a poukazují na praxi v některých západoevropských zemích. Jak řekl Radiu Praha starosta západočeského města Aš Dalibor Blažek, stačí se podívat k sousedům.

"Tři kilometry od této radnice je Spolková republika Německo a tam takový problém není. Oni to tam mají vyregulované, mají to tam postižitelné. Děvčata své služby nabízejí v nějakých penzionech, nočních klubech, ale nikoli na ulici. A tam je největší problém. Vymlouvání se na to, že by Česká republika musela vypovědět úmluvu o lidských právech, to jsou jenom takové zástěrky. Pak s ptám, jestli tuto úmluvu vypovědělo Rakousko, Německo nebo Holandsko. Proč ji nemůžeme vypovědět my, jako Česká republika, když všichni ostatní to dokáží?"

Každopádně ministerstvo vnitra nyní pracuje na novém zákonu, který by měl regulovat prostituci a omezit její další negativní dopady. Podle Michala Mazela se pracuje na více variantách zákona. Nově by mohl vzniknout i trestný čin označený jako nucená práce. Prý je také pravděpodobné, že se dříve do praxe dostane zákon o obchodování s lidmi, který bude tvrději postihovat kuplíře, kteří ženy k sexu za peníze nutí. Tzv. dobrovolná prostituce by pak mohla být zákonem upravena později.

"Určitě bychom chtěli, aby v tom zákoně byla zavedena sankce v podobě majetkového trestu pro osoby, které se podílejí na kuplířství, aby se při rozhodování u soudu tam vždycky pamatovalo na oběti této trestné činnosti."

Ženy nucené k prostituci by tak mohli od kuplíře dostat také odškodnění. Jak ale bude vypadat návrh nového zákona o regulaci prostituce, na to si budeme počkat do konce tohoto roku. Už nyní se stejně jako vloni ozývají hlasy, že příliš tvrdá regulace by postavení mnohých prostitutek mohla zkomplikovat, zahnat takříkajíc do ilegality, popřípadě je vystavit vyššímu riziku vykořisťování.