Dobrý den aneb tisíce českých rekordů

Domácí zkouška na zítřejší rekord...

Obyvatelé Volar na Prachaticku se o minulém víkendu blýskli novým rekordem v netradiční disciplíně. Kolem náměstí pochodovalo 242 lidí v dřevácích a snimi dokonce i jeden pes. Herberta Bryndu tato událost zaujala natolik, že zavolal Miroslavu Markovi z agentury Dobrý den, která volarskou akci organizovala a zeptal se ho na další zajímavosti.

Rekordním dřevákovým pochodem aktivity Dobrého dne zdaleka nekončí, o tomto víkendu se například bude v Líních u Plzně pokoušet motorkář o co nejdelší jízdu po předním kole svého stroje a v kostele sv. Víta v Pelhřimově probíhá až do začátku září výstava nazvaná Vše ze sirek, kde je možné spatřit více než 50 objektů zhotovených ze zápalek, mimo jiné i funkční kytaru. Všechno má obrazně na svědomí Miroslav Marek z agentury dobrý den, jemuž jsem zavolal a požádal ho o 'vysvětlení':

"Agentura Dobrý den v České republice zastřešuje oblast rekordů a kuriozit, to znamená, že my jednak vyhledáváme a především evidujeme a registrujeme všechno, co je 'nej'. Ať už největší, nejdelší nebo nejtěžší, ať už se to týká lidí, předmětů nebo dovedností. A vzhledem k tomu, že vedem českou databanku rekordů, že zpracováváme za Českou republiku podklady pro Guinessovu knihu rekordů a také pořádáme mezinárodní festival, který se jmenuje 'Pelhřimov - město rekordů', tak na základě toho jsme letos poprvé vydali Českou knihu rekordů a na základě toho jsme také správci ve střední Evropě zcela ojedinělého muzea rekordů a kuriozit, které každoročně představuje více než 20 000 návštěvníků trojrozměrné předměty, kterých je nejméně 150, přičemž co kus, to originál: největší lízátko, nejmenší funkční motocykl, obraz z těstovin nebo pyžamo, do něhož se vešlo 98 dospělých lidí."

V souvislosti s českými rekordy se mi vybavuje jména Ladislava Kochánka. Navzaujete na něho nějakým způsobem?

"My jsme dlouhá léta spolupracovali a po jeho smrti, když on létal dělal jakéhosi hlavního rozhodčího na našich festivalech, tak jsme převzali jeho archiv a vlastně i to, co vydával jako publicista. Mám na mysli knihu 1000 československých, později 1000 českých 'nej', v tom my pokračujeme Českou knihou rekordů."

Máte představu, kolik českých záznamů je v Guinessově knize rekordů?

"Dá se to čítat na desítky; v Guinessově knize rekordů lze například najít Pražský hrad jako největší hradní komplex na světě, lze tam najít také Romana Šebrleho, Jana Železného a Jarmilu Kratochvílovou - co se týče sportu. Lze tam také najít jeden rekord, který jsme dělali asi před pěti lety, což je nejdelší lanové přemostění na světě. To se odehrálo u Děčína, kde bylo nad Labem nataženo téměř kilometrové lano a tudy horolezci přecházeli, lépe řečeno horolezeckou technikou překonávali tuto vzdálenost, mimochodem za necelou hodinu,"

říká v rozhovoru pro Radio Praha prezident agentury dobrý den Miroslav Marek.