Důchodovou reformu připraví experti, politici by se nedohodli

Zleva: Petr Mareš, Mirek Topolánek, Vladimír Špidla, Pavel Kováčik a Jan Kasal, foto: ČTK

"Změna penzijního systému je v Česku nutná. Současné vypočítávání výše důchodů je nefunkční, výsledná částka je pro někoho příliš vysoká, jiným naopak nestačí. Dobře přerozdělit prostředky na důchody nám ušetří dnes tolik potřebné miliardy. Ale vzhledem k tomu, že se nedokážeme domluvit, vymyslí nový systém experti." Takový verdikt vzešel z víkendového jednání lídrů pěti politických stran. Vládní koalice by dokázala prosadit svojí představu "stojedničkovou" většinou v Poslanecké sněmovně, ale rozhodla se, že tak neučiní.

Zleva: Petr Mareš,  Mirek Topolánek,  Vladimír Špidla,  Pavel Kováčik a Jan Kasal,  foto: ČTK
Vláda nehodlá prosadit důchodovou reformu, která má dlouhodobě nastavit nový systém vyplácení a odchodu do důchodu, bez širšího politického kompromisu. Mluví se o třech variantách. První počítá jen s mírnou obměnou současného systému placení penzí, kterou prosazují především komunisté. Druhá varianta, která se líbí vládní koalici, počítá s vytvořením fiktivních důchodových účtů. Třetí možností, za níž stojí opoziční Občanská demokratická strana, chce zavést povinné spoření do penzijních fondů. Přesto se premiér Vladimír Špidla po schůzce lídrů všech stran zastoupených v poslanecké sněmovně, vyjádřil, že výsledná podoba důchodové reformy nebude mišmaš, nýbrž fungující systém.

"Nejsme blízko kompromisu. Pouze jsme se vydali na cestu, která kompromisem ani nemusí končit, ale v každém případě může vytvořit pevnější a spolehlivější základnu pro to, aby se zvládl problém dlouhodobé stability a výkonnosti důchodového systému."

První místopředseda lidovců Jan Kasal soudí, že příští podoba českého důchodového systému bude průnikem různých variant řešení penzijního systému.

Premiér Vladimír Špidla s předsedou ODS Mirkem Topolánkem  (vpravo) a předsedou US-DEU Petrem Marešem  (vlevo),  foto: ČTK
"Protože je obtížné si představit, že jeden z těch systémů získá natolik navrch, že získá podporu všech."

Vzhledem k tomu, že každá politická strana má jinou představu, dohodli se představitelé vládních i opozičních stran, že reformu připraví experti. Jména komisařů budou známa do poloviny dubna, ale už nyní je jasné, že kompromis nebudou hledat snadno. Do expertní komise budou odborníci delegováni politickými stranami takže i komunisty, potvrdil to poslanec za KSČM Pavel Kováčik.

"S tím, že prvotním východiskem je, aby člověk v důchodu z tohoto systému mohl také žít."

Miroslav Topolánek, šéf občanských demokratů, připomněl, že na celém světě funguje mnoho různých systémů a žádný není dokonalý. "My máme za úkol najít takový systém, který bude vhodný pro českou situaci," prohlásil před novináři. Přestavitelé stran se shodli i na tom, že materiál o cílech důchodové reformy, který v únoru schválila vláda, je dobrým základem pro další diskuse. Žádný z politiků však nedokázal odpovědět na otázku, do kdy by expertní komise měla politikům své závěry předložit. Špidla pouze připustil, že v ideálním případě by reforma penzijního systému začala už v tomto volebním období.