ODS předložila konkurenční model reformy
V poslanecké sněmovně se od úterka projednává balík klíčových zákonů reformy veřejných financích, od jehož úspěchu či neúspěchu dokonce vláda odvozuje svoji další existenci. Opoziční Občanská demokratická strana, která vládní reformu kritizuje jako polovičatou a nekoncepční, přišla s vlastní variantou. Více podrobností má Jaromír Marek.
Alternativa se jmenuje "modrá šance" a slibuje zajistit efektivitu hospodářství v horizontu pěti až sedmi let. Jejím základem je srovnání všech daní na úroveň 15%, tedy model, se kterým ODS neuspěla v parlamentních volbách. Dalšími principy alternativní reformy jsou: deregulace nájemného, reforma systému sociálních dávek, reforma zdravotnictví a důchodů. V čem se návrh reformy Občanských demokratů liší od vládní reformy? Na to jsem se zeptal mluvčího ODS Petra Husáka."Náš návrh reformy je jiný v tom, chce formou systémového snížení daní zabránit tomu, aby ekonomika byla dále dušená. Odlehčit jí, aby se vytvořil prostor pro růst. Na rozdíl od vládní reformy nechybí ani prorůstové prvky. Chceme, aby k ozdravění veřejných financí vedl růst ekonomiky. Kromě toho daňového systému musíme racionalizovat rozpočtovou soustavu, vytvořit reformu rozpočtových pravidel, dokončit deregulace, reformu státních institucí, snížení počtů úředníků, ale začít diskusi i o počtu politických reprezentantů v Poslanecké sněmovně, v Senátu. To jsou ty základní momenty, kterými se lišíme od toho, co je nyní projednáváno v parlamentu."
Myslíte si, že vládní reforma v parlamentu projde? A pokud ne, co to bude znamenat? Vím, že ODS se připravuje na předčasné volby...myslíte si, že ta situace může být takto dramatická?
"Samozřejmě, situace se může vyhrotit, ale vláda pravděpodobně tu situaci ustojí. ODS je ale schopna převzít vládu, už jen tím, že představila teze naší reformy dokazuje, že má sílu a ambice takovouto věc zvládnout."