Dušičky mají své kouzlo i pro obchodníky

dusicky.jpg

Záplava květin, věnců, květinových mís, tisíce plamínků zapálených svící, davy lidí. To je obraz většiny českých hřbitovů těchto dní. Kouzlo Dušiček, které se veřejně začaly slavit po roce 998 ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny, se vrací a místa posledního odpočinku navštěvuje poslední dobou stále více osob. Pokračuje Josef Kubeczka.

Ve všech kulturách se na své mrtvé vzpomínalo. Není proto důvod je v současné době opomíjet. Ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch je zastáncem tradičního přístupu k tomuto svátku. "Přebírání zvyků jiných států typu amerického Halloweenu mi připadá násilné. Dušičky jsou především vzpomínkou na všechny mrtvé. A rozhodně si myslím, že by ta vzpomínka neměla být formou nějakých veselic," soudí Julius Mlčoch.

Radost udělaly letošní Dušičky i prodejcům výzdoby. Už během minulého víkendu se měli co ohánět. Také v úterý, v dušičkový den, byl před vchodem na Olšanské hřbitovy, největší v Praze, čilý ruch. Od práce v tamním květinářství jsem přesto vytrhl jednu z prodávajících Evu Jurištovou.

"Nejvíc lidí asi chodí opravdu na Dušičky, ale hodně chodí i na Velikonoce a na Vánoce."

Je letošní zájem lidí o výzdobu hrobů ve srovnání s léty předchozími větší?

"Nejvíce lidí asi chodilo loni. Letos také chodí hodně, ale loni byl zájem trošku větší."

Jak dlouho trvá taková dušičková sezóna a vás?

"V podstatě takových čtrnáct dní."

O které druhy zboží je největší zájem?

"Letos, vzhledem k tomu, že je hezky, hodně lidí kupuje chryzantémy v květináčích. Když je ošklivější počasí, tak kupují věnečky."

Jedná se spíše o levnější nebo dražší druhy zboží?

"Jak kteří lidé. Někdo kupuje levnější, a někdo klidně koupí velkou chryzantému za 180 korun."

A ty nejlevnější?

"Za 28 korun máme."

Viděl jsem, že máte bohatý výběr svíček. Jaké jsou nejvíce na odbyt?

"Nejvíce se prodávají klasické kalíškové svíčky za 3 koruny. Pak následují za 13 korun, protože mají kryt a nesfoukne je vítr."

Jaká výzdoba z těch, které prodáváte, je podle Vás nejhezčí?

"Já bych řekla, že chryzantémy, živé kytky. Máme ale i různé druhy květin, věnečky šiškové i z chvojí, nebo umělé květiny."

U stánku před květinářstvím jsem oslovil jednu z kupujících, straší paní.

Vidím, že si vybíráte dušičkovou výzdobu. Podle čeho se rozhodujete, co si vybrat?

"No, aby byl hezkej a nebyl drahej."

Jakým kytičkám dáváte přednost?

"Věnečky, buď zelený nebo ze šišek a podobně."

Cena je tedy pro Vás také rozhodující?

"No, taky."

Kolik jste ochotná investovat do dušičkové výzdoby?

"Tak do tý stovky."

Dušičky ale samozřejmě nejsou jen dobrým kšeftem pro prodejce výzdoby. Mají v sobě především určité kouzlo, které oslovuje nejen děti, ale například i kardinála Miloslava Vlka.

"Byl jsem kdysi farářem na Šumavě. Tam byl takový hřbitůvek v kopcích a večer vždycky na Dušičky jsem tam rád chodíval, poněvadž celý ten hřbitov nádherně zářil světly. A člověk cítil, že tady je nějaké znamení života, tady je pohyb."