Tisíce svíček na hřbitovech. Dušičky se slaví už od 10. století
Když přijdete v těchto dnech na české hřbitovy, uvidíte mihotající se světýlka svíček a dušičkovou výzdobu. Kořeny Dušiček pochází pravděpodobně z keltských rituálů.
Jedna z lidových pověr praví, že v předvečer Dušiček vystupují duše z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Jejich blízcí proto měli naplnit lampu na olej máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny.
Oslava Dušiček se odvíjí od svátku Všech svatých, který připadá na 1. listopad. Na rozdíl od Halloweenu probíhají Dušičky ve střední Evropě podstatně klidněji. Tradicí je navštívit hřbitov a položit na hrob svých blízkých věnec nebo květiny a zapálit svíčku. To má symbolizovat víru ve věčný život a také to přeneseně navazuje na starý zvyk svítit mrtvým světly. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice.
Na Dušičky se pekly 'kosti svatých'
Dušičky v této podobě jsou známé už od roku 998. Zavedl je francouzský opat Odillo, když se lidé nechtěli pohanských obřadů vzdát. Keltové zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc. Dnešní svíčky na hrobech jsou tak zřejmě pozměněnou formou.
Do dalších 18 evropských zemí se svátek rozšířil v 11. až 13. století. Papež Benedikt XIV. ho v 18. století rozšířil pro všechny kněze ve Španělsku, Portugalsku a Latinské Americe a v roce 1915 ho papež Benedikt XV. povolil pro celou církev.
Na Dušičky se peklo i speciální pečivo. Říkalo se mu 'kosti svatých'. Byly to bochánky nebo rohlíky ve tvaru kostí. V jižních Čechách ještě na počátku 20. století pro něj chodili koledníci. V okolí Českého Krumlova se pro koledu vžilo pojmenování 'chodit po rohlíkách'.
České hřbitovy - galerie sochařů, lidové motivy i hrob posledního úpíra
Řada českých hřbitovů je velmi zajímavá. Například na slavné osobnosti můžete zavzpomínat na vyšehradském Slavíně, kde náhrobky tvoří jedinečnou galerii od sochařů Myslbeka, Bílka, či Španiela.
Hřbitůvek ve vesničce Hluboké na Třebíčsku se zapsal do české knihy rekordů. Je totiž nejmenším hřbitovem v Česku. Arkádovité pomníky s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy najdete v Albrechticích nad Vltavou. A ve Žďáru nad Sázavou najdete Dolní hřbitov proslavený hrobem posledního českého upíra Aloise Ulricha.
Od Dušiček vás každou sobotu v novém seriálu na zajímavé hřbitovy zavedeme.