Domy zdobí dýně. Dýňové dobrodružství můžete zažít i v zoo
Vydlabané svítící dýně, černá a oranžová barva. Tahle dekorace je vidět před mnoha domy. Dřív se v Česku Halloween neslavil, ale v posledních letech je svátek stále populárnější.
Proč se však dlabou dýně? Ty k podzimu patří, ale svůj původ mají v legendě o irském opilci Jackovi. Duši upsal ďáblu, kterého přelstil, ale kvůli svým hříchům nenašel místo ani v pekle. Byl odsouzen putovat v temném světě se žhoucím uhlím.
Jack ho dal do vydlabaného tuřínu, aby si mohl svítit na cestu. Lidé později začali vyřezávat dýně a umisťovat svíčky uvnitř, aby zastrašovali zlé duchy a ochraňovali své domy během Halloweenu. Tolik legenda.
Světlo dýní mělo překonat temné zimní měsíce
Když se v 19. století společně se skotskými a irskými migranty dostala tradice Haloweenu do Ameriky, nahradily tuřínové lucerničky vydlabané dýně. Ta je původním americkým druhem a k výrobě svítidel se víc hodila.
Svátek Halloween má původ v keltské tradici. Je spojený s oslavou konce léta a začátku zimy. I tady hraje důležitou roli černá a oranžová barva. Oranžová symbolizovala končící sklizeň a příjemné světlo, které mělo překonat temné zimní měsíce. Dýně tak spojují oranžovou barvu s magií a ochranou před zlými silami. Název svátku vznikl zkrácením skotského „All Hallows' Eve", který se odehrával v „Předvečer Všech svatých".
Dýně osvětlují zoo, pochutnávají si na nich zvířata
V Česku se na mnoha místech stalo vyřezávání dýní zábavou. Najdete je třeba v zoo. V Ostravě slouží k výzdobě podzimního areálu i jako krmivo pro zvířata. Zoo se letos obrátila na zahrádkáře a pěstitele, aby jí darovali své přebytky dýní, cuket a dalších plodů. Dýně totiž chutnají prasatům, opicím, hrochům a dalším zvířatům.
Halloween si letos budou v ostravské zoo připomínat 2. listopadu 2024. Dopolední program bude zahrnovat mimo jiné dlabání dýní, vpodvečer pak projde potemnělým areálem lampionový průvod.
Dýňová hostina v Zoo Ostrava:
Také zoo ve Dvoře králové nad Labem zaplnila tisícovka oranžových a strašidelně ozdobených dýní. V místním Safari parku tu probíhá Týden duchů. Akci zoo pořádá od roku 2001.
Na výzdobě se mohou podílet i návštěvníci. Mohou si vydlabat svoji dýni. Letos je jich připravených 12 tun. Po setmění si užijí rozsvícenou zoo. Zaměstnanci totiž dýně obcházejí a zapalují v nich svíčky. Přidávají i vyprávění o pohřebních tradicích v různých částech světa. Na dýních si pochutnávají i zvířata. A dýňové menu najdou návštěvníci i v Safari pivovaru.