Ekonomický přehled týdne
Dopravní odbory vyzvaly ke stávce řidičů autobusů. Českému průmyslu se daří, stavebnictví se potýká s obtížemi. Roste zájem lidí o koupi rekreačních chat nebo chalup. Výrobci potravin si stěžují, že kvůli pamlskové vyhlášce musí měnit složení svých produktů.
Dopravní odbory vyzvaly ke stávce řidičů autobusů
Vedení dopravních odborů vyzvalo ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů. Řidiči v některých krajích zatím nedostali přidáno podle schváleného nařízení vlády. Rozsah stávky a přesné datum oznámí odbory s třídenním předstihem. Po jednání předsednictva Odborového svazu dopravy to řekl jeho předseda Luboš Pomajbík.Problémy podle něj přetrvávají v Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina. "Všichni si pořád mysleli, že ta dopravní obslužnost bude fungovat stále. A teď je na místě ukázat, když fungovat nebude."
Spoje objednávají a platí kraje. S případným protestem by se měli vyrovnat dopravci, měli by respektovat nařízení vlády, uvedla předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová z hnutí ANO. Vláda šoférům od prvního ledna zvýšila minimální mzdu na 98 korun za hodinu. O datu a rozsahu konání protestu by mohli odboráři rozhodnout příští čtvrtek na svém sněmu.
Českému průmyslu se daří, stavebnictví se potýká s obtížemi
Průmyslu se daří. V lednu zrychlil meziroční růst na 9,6 procenta. Přitom o měsíc dříve - tedy v prosinci rostl jen o necelá tři procenta. Ukazuje se, že hodně velkých podniků mělo koncem loňského roku celozávodní dovolenou a to statistiku ovlivnilo. Roste jak zahraniční, tak domácí poptávka, takže firmy mají dostatek zakázek.Kterým oborům se dařilo nejlépe, popsala vedoucí oddělení statistiky průmyslu statistického úřadu Veronika Doležalová: "Dobrý výsledek byl podpořen zejména automobilovým průmyslem a energetikou. Růst však vykázala většina odvětví."
Oproti loňskému lednu se zvýšily také tržby z průmyslové činnosti, o 12 procent. Protože rostou také mzdy, lidé více utrácí. A to znamená, že v lednu také rychleji rostly tržby v maloobchodě. Podle údajů statistického úřadu meziročně o více než 5 a půl procenta. Nejvíc se dařilo e-shopům, specializovaným prodejnám se sportovními nebo rekreačními potřebami a obchodům s oblečením a obuví.
S potížemi se však stále potýká stavebnictví. V lednu byl mráz a sníh a za takových klimatických podmínek se moc stavět nedá. Stavební firmy si stěžují na neúměrně dlouhý a složitý povolovací proces a také s vyspělou Evropou neporovnatelně široký okruh účastníků stavebního řízení. Česká republika se například ve statistice Světové banky řadí v délce stavebního procesu na 130. místo ze 190 zemí. Doba - od zahájení prací na projektu - přes všechny stupně povolení až po samotnou výstavbu a kolaudaci běžného bytového domu, se prodloužila na neuvěřitelných deset let.Firmy chtějí v následujících měsících nabírat nové pracovníky
Firmy v Česku chtějí nabírat nové zaměstnance. Nárůst počtu pracovníků očekává ve druhém čtvrtletí podle průzkumu ManpowerGroup Indexu trhu práce až 8 procent společností. Jenže poptávka podniků po nové síle v současnosti převyšuje nabídku a v mnoha oborech už není kde pracovníky brát.Podle Jiřího Halbrštáta ze společnosti ManpowerGroup už neplatí, že na trhu chybí jen kvalifikovaní pracovníci. Jak to firmy řeší?
"Řeší to velmi komplikovaně. Musí zvyšovat platy. Na trhu práce začíná platová válka. Jdou dolů požadavky na nové zaměstnance. Firmy také zahajují nábory v zahraničí. Dělají nábory například na Ukrajině, v Bulharsku nebo v Rumunsku."
Nezaměstnanost v Česku je dokonce nejnižší v Evropě. V únoru bylo bez práce zhruba 380 tisíc lidí.
Ministerstvo zahraničí posílí kapacitu 19 ambasád o místní ekonomické experty
Ministerstvo zahraničních věcí letos posílí kapacitu 19 zastupitelských úřadů, zejména v Africe a Asii, o 19 místních ekonomických expertů. Kromě zemědělských diplomatů ve Washingtonu, Tokiu a Bejrútu v budoucnu přibudou další tzv. vědečtí diplomaté. Zlepšit by se měla i spolupráce jednotlivých zastoupení státu v zahraničí. ČTK to řekl náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa."Chceme posílit kapacity hlavně v mimoevropských zemích, tedy na ambasádách zejména v Africe, Asii, kde máme nedostatek diplomatů. Zájem o služby ministerstva zahraničí je ohromný, kapacita lidí dneska nestačí,"řekl náměstek. Výhodou místních ekonomických expertů je znalost prostředí a možnost vytvářet dlouhodobé sítě kontaktů.
Padělatelům bankovek se v České republice moc nedaří
Česká národní banka loni zadržela 3 tisíce 646 kusů falešných nebo pozměněných bankovek. Bylo to meziročně o třetinu méně. Nejčastěji padělané jsou tisícikoruny a pětisetkoruny. Celková hodnota zadržených padělků v českých korunách loni činila 2 miliony 200 tisíc korun.K odhalení padělků většinou stačí kontrola základních ochranných prvků. Právě složité ochranné prvky padělatele odrazují. Proto většina pokusů o padělání končí nezdarem. Zadržené padělky byly většinou až na čtvrtém stupni pětibodové škály nebezpečnosti - popsala mluvčí centrální banky Markéta Fišerová:
"Většina těchto padělků se stále tiskne na inkoustových tiskárnách. Co se týče v ČR zachycených eurových bankovek, ty jsou mnohem častěji než české hodnocené druhým a třetím stupněm nebezpečnosti."
Roste zájem lidí o koupi rekreačních chat nebo chalup
Lidé mají stále větší chuť kupovat chaty nebo chalupy. Nejen proto, že je jaro a to obvykle znamená sezónní růst zájmu. Začíná to být také zajímavá investice. S větší poptávkou ale rostou i ceny některých rekreačních nemovitostí. Jejich nabídka je totiž omezena, především u chalup na vesnicích. Je to vidět hlavně v nejoblíbenějších lokalitách, jako jsou Krkonoše, jižní Čechy či Šumava.Například realitní společnost RE/MAX od loňského března prodala o pětinu více chalup a chat než v předchozích obdobích. Průměrná cena, za kterou rekreační nemovitosti prodávala, vzrostla na 970 tisíc korun, tedy přibližně o 8 procent, potvrdil realitní agent RE/MAXu Jan Zachystal:
"Lidé chtějí více odpočívat, proto v současnosti roste zájem o nemovitosti, které jsou zrekonstruované. Nechtějí už po víkendech jezdit pracovat, a chtějí si spíše užívat, chodit na houby, sportovat a relaxovat. Vnímáme větší zájem od lidí středního věku, kteří tu nemovitost kupují především v hotovosti. To znamená, že nevyužívají žádné formy hypotečních úvěrů."
Mladší lidé obvykle na chalupu či chatu nemají dost uspořených peněz. Vzít si hypotéku na rekreační nemovitost je také složitější než na pořízení bytu či domu. Hodně se proto prodávají chaty. I u nich ale zákazníci vyžadují dobré vybavení. Tedy přívod pitné či užitkové vody, toaletu, zateplení. Dávají pozor, zda budova stojí na vlastním pozemku. Také proto, že čím dál častěji berou takovou koupi jako investici.V bankách jsou stále nízké úrokové sazby, bytů je na trhu relativně málo a jejich ceny rychle rostou. Proto lidé mnohdy uvažují o tom, že své úspory zhodnotí právě koupí rekreační nemovitosti.
Výrobci potravin si stěžují, že kvůli pamlskové vyhlášce musí měnit složení svých produktů
Potravinářská komora kritizuje takzvanou pamlskovou vyhlášku. Někteří výrobci totiž namítají, že kvůli vyhlášce musí měnit složení svých produktů a taky jejich obaly nebo etikety. Firmy to stojí statisíce korun. Kdyby složení zůstalo beze změny, nemohly by se takové potraviny ve školách prodávat. Podle Potravinářské komory jsou normy pro některé potraviny nabízené ve školách příliš přísné.Ministerstvo školství si ale za pamlskovou vyhláškou stojí a měnit jí nehodlá. Takzvaná pamlsková vyhláška od ledna zakazuje ve školních bufetech a automatech nabízet nezdravé pochutiny. Potravinářská komora ale tvrdí, že tlak na nízký obsah soli, cukru nebo tuků nutí výrobce, aby do potravin přidávali konzervanty a emulgátory - tedy přídatné látky.
Zájem o rekreační plavbu v Česku roste
Čechy podle statistik stále více láká plavba po řekách. Dokazují to čísla Státní plavební správy, která loni vydala přes tři tisíce nových průkazů k řízení malých lodí a člunů. To je o polovinu více než v roce 2015. V Česku už je v současnosti splavných skoro 900 kilometrů řek. Od předloňského dubna navíc můžou menší loďky a čluny jezdit v dalších devíti nádržích - včetně největší přehradní nádrže Lipno. Letos bude navíc otevřená i takzvaná vltavská vodní cesta, řeka bude splavná až do Českých Budějovic.Podnikatelé si novinku pochvalují. Velký nárůst počtu návštěvníků zaznamenaly hlavně přehrady na Vltavě, ale taky Baťův kanál. Právě tam si lidé za poslední rok vypůjčili nejvíc lodí - celkem devadesát tisíc. A třeba cyklostezky v blízkosti kanálu přivítaly rekordní půl milion turistů.
Příležitosti se chytají i další obchodníci - kromě půjčoven vznikají v okolí vody i penziony nebo třeba restaurace. Dodává předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček:"Provozovnám v okolí řek stouply tržby. Například malý penzión, který se v době, kdy tam nebyl ten provoz, nacházel těsně před zavřením, tak dneska má na půl roku dopředu vyprodáno."
Větší zájem lidí o vodní turistiku dokazují i čísla Asociace lodního průmyslu. Podle ní totiž Češi stále víc utrácejí i za lodě a doplňky k nim. Jen loni dali za celkovou výbavu kolem dvou miliard korun. Jen pro zajímavost - menší loď se slabším motorem si lidé můžou pořídit už za ceny kolem sto tisíc korun.