Ekonomický přehled týdne

Ilustrační foto: Kristýna Maková
0:00
/
0:00

Sněmovna schválila návrh nového zákona o zadávání veřejných zakázek. Zadavatelům umožní mimo jiné vyloučit nespolehlivé uchazeče. Dostanou i více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset soutěžit výhradně na nejnižší cenu. Vítězné firmy budou muset odkrývat své skutečné vlastníky.

Sněmovna schválila nový zákon o zadávání veřejných zakázek

Ilustrační foto: Kristýna Maková
Sněmovna schválila návrh nového zákona o zadávání veřejných zakázek. Zadavatelům umožní mimo jiné vyloučit nespolehlivé uchazeče. Dostanou i více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset soutěžit výhradně na nejnižší cenu. Vítězné firmy budou muset odkrývat své skutečné vlastníky.

"Je správně, že české firmy musí rozkrýt své vlastníky, ale tato povinnost neplatí pro zahraniční firmy. A to si myslíme, že není dobře," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Poslanci také doporučili zvýšit proti vládnímu návrhu limit na vícepráce v zakázkách z 30 na 50 procent, ale konečná hodnota všech změn v rámci zakázky je maximálně 30 procent.

"Každý, kdo bude chtít navýšit, musí přijít s řádným odůvodněním, a to musí odsouhlasit zadavatel. Je to pouze na něm, zda to odsouhlasí, nebo neodsouhlasí," uvedla ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Karla Šlechtová.

Sněmovní většina odmítla sledovaný pozměňovací návrh, který měl znemožnit účast v soutěžích takovým firmám, v nichž vlastní nejméně desetiprocentní podíl člen vlády. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) by to bylo v rozporu s evropským právem. Opatření by dopadlo hlavně na skupinu Agrofert, kterou vlastní předseda vládního hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Zákon nyní dostane k projednání Senát, poté ho obdrží k podpisu prezident.


ČNB v lednu intervenovala proti silné koruně za 58 miliard korun

Česká národní banka v lednu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu přesahujícím 58 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního ledna tak centrální banka intervenovala za více než půl bilionu korun.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče data potvrdila, že ČNB je letos na devizovém trhu hodně aktivní a musí intervenovat, aby koruně zabránila v posílení pod 27 korun za euro.


Stát nakoupí další tuny potravin pro případ krizových scénářů

Ilustrační foto: Agnés Joyaut
Stát nakoupí další tuny potravin pro případ krizových scénářů. Ještě během letošního roku chce vypsat zakázky za více než 200 milionů korun. Kromě salámů by do strategických zásob Česka měly přibýt i masové konzervy nebo třeba sušené mléko. Jde o rezervy pro případ krize - jako jsou záplavy, válečné konflikty nebo třeba blackout. Pro takové situace má Česko v zásobách například obilí, mléko nebo máslo.

Nově přibydou i masové konzervy za 15 milionů korun. Ty dodá společnost Hamé. Konzervy bude mít ve vlastních skladech, které bude i obměňovat - popisuje mluvčí společnosti Petr Kopáček:

"My se o ty konzervy budeme starat, respektive budeme je mít u nás uskladněno po dobu 3 let. Státu garantujeme, že toto množství konzerv máme neustále k dispozici a připraveny pro jeho potřeby."

Ve vlastních nebo taky pronajímaných halách drží stát i zásoby ropy nebo taky leteckého petroleje. Zatím stát nouzové zásoby potravin nevyužil. Je ale nutné, aby každá země byla na případnou katastrofu připravená.

V současnosti má Česko zásoby jídla jen na jeden den, ropa by vydržela až na 95 dní. Podle mluvčího Správy státních hmotných rezerv Jakuba Linky je totiž narozdíl od ropy Česko v potravinách soběstačné. Přesto chce stát množství potravin navýšit tak, aby vydržely tři dny.


Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 procenta

Za únorovým poklesem nezaměstnanosti stojí pokračující růst ekonomiky a mírná zima, shodli se analytici oslovení ČTK. V dalších měsících by podle nich měla nezaměstnanost dále klesat. Připomínají ovšem, že nedostatek zaměstnanců může začít brzdit výkon ekonomiky. Nezaměstnanost v ČR klesla na 6,3 procenta z lednových 6,4 procenta. Počet volných pracovních míst v české ekonomice je nejvyšší od října 2008.

Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost jako obvykle na Praze-východ s 2,6 procenta, Rychnovsku s 2,8 procenta a Mladoboleslavsku s 3,4 procenta. Stejnou nebo vyšší míru nezaměstnanosti než je celorepublikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byla na Mostecku (11,5 procenta), Bruntálsku (11 procenta) a Karvinsku (11 procent).

Inflace v únoru zpomalila na 0,5 procenta z 0,6 procenta v lednu. Důvodem bylo mírnější zdražování alkoholu a tabáku, meziročně zpomalil i růst cen v oddíle bydlení. Analytici takový vývoj inflace očekávali.


Desetiprocentní růst platů v kultuře pokládá ministr Herman za reálný

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) bude jednat o desetiprocentním navýšení platů státních zaměstnanců v kultuře při skládání rozpočtu na příští rok. Po jednání vlády se sociálními partnery novinářům řekl, že po zkušenostech s vyjednáváním s ministerstvem financí Andreje Babiše (ANO) pokládá za reálné splnění požadavku odborů na desetiprocentní růst.

"V letošním roce se mi podařilo vyjednat navýšení na platy v příspěvkových organizacích o 100 miliónů korun navíc. Chceme v tomto trendu pokračovat. Jsme více méně ve shodě jak s odbory, tak se zaměstnavateli, že by bylo optimální zvýšení zhruba o 10 procent, což je zhruba půl miliardy. Platová stabilizace v resortu je pro mě absolutní prioritou pro rok 2017," uvedl ministr Herman.

Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním navýšení stále zhruba 2500 korun pod celostátním průměrem. Většina z těchto lidí má vysokoškolské vzdělání. Podle odborů jsou v některých organizacích platy tak nízké, že lidé by kvůli jejich výši dosáhli na sociální dávky.


Ministerstvo chystá na jaro kampaň ke snížení rozdílu výdělků žen a mužů

Foto: Evropská komise
Ministerstvo práce spustí na jaře velkou kampaň, která má upozornit na rozdíly ve výdělcích žen a mužů a má pomoci k jejich setření. Ženy v Česku vydělávají v průměru o 22 procent méně než muži. Rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže činí 6500 korun. ČR je tak mezi členskými státy EU třetí nejhorší. Za námi je Rakousko a Estonsko. Nižší mzda či plat žen má dopad na situaci jejich rodiny i dětí. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD):

"To není jen o ženách, ale o dětech, které potom nemohou chodit na kroužky, nemohou se svými spolužáky jezdit na lyžařské zájezdy, školy v přírodě. To má obrovské negativní dopady. Pak to má velký dopad na důchody, protože ženy mají mnohem nižší důchody, žijí déle. To znamená, že tady je mnohem více žen seniorek v chudobě, než mužů."

Ministerstvo chystá návod pro inspektory práce, aby dokázali nerovnosti v odměňování lépe odhalovat. Podle ministryně problém představuje i posuzování soudů. Pokud k nim jdou ženy poté, co inspekce jejich upozornění vyhodnotila jako oprávněné, často prohrávají, podotkla Marksová.


Svaz: Zisk zemědělství loni klesl o polovinu na devět miliard Kč

Photo: ČT
Zisk českého zemědělství se podle šetření Zemědělského svazu ČR loni snížil v porovnání s rekordním rokem 2014 o více než polovinu na devět miliard korun. Způsobil to pokles cen zemědělských komodit, který nejvíce postihl živočišné produkty, především mléko a vepřové maso. Na zasedání svazu ve Větrném Jeníkově to řekl jeho předseda Martin Pýcha.

Největší problémy mají malí chovatelé, kteří snižují náklady, přestávají investovat a zbavují se taky části chovu. Cenou totiž nedokáží konkurovat levnému masu z dovozu. Jen třeba z Německa se každý rok doveze do Česka až 130 tisíc tun vepřového. Tedy skoro stejný objem, co Česká republika vyveze. A podobný scénář je i u mléka. Výkupní ceny mléka se jen za poslední rok propady o více než sedmnáct procent. Čeští mlékaři by mohli víc vyvážet do arabských zemí. Pomoct má nový evropský dotační program Evropské unie s názvem Milky Way.


Karlovarskému kraji by mohl pomoct příliv Číňanů, míní prezident Zeman

Karlovy Vary, foto: Kristýna Maková
Karlovarskému kraji by mohli podle prezidenta Miloše Zemana pomoci s investicemi, například do zchátralých památek, Číňané. Očekávat se to dá v souvislosti s plánovanou návštěvou čínského prezidenta v České republice. Prezident to řekl na setkání se zastupiteli Karlovarského kraje. Například čínská společnost CEFC zvažuje investici do zchátralých lázní Kyselka na Karlovarsku.


Na michelinský seznam evropských restaurací přibyla třetí česká

Na michelinský seznam evropských restaurací přibyla třetí česká s jednou hvězdičku a to pražská restaurace Field. Vyplývá to z letošního vydání průvodce, které zveřejnila společnost Michelin na svých stránkách. Celkem bylo letos oceněno 68 podniků, z toho pět restaurací z Francie, Dánska, Německa a Norska dostalo maximální možný počet tří hvězdiček. Šéfkuchař a jeden ze spolumajitelů Radek Kašpárek uvedl, že se restaurace Field snaží prosazovat skandinávskou kuchyni. Česká jídla, byť v poněkud modernější úpravě, je ale možné najít například v poledním menu.