Eufemismy

0:00
/
0:00

V rubrice věnované záludnostem češtiny se tentokrát lingvistka Věra Schmiedtová věnuje eufesmismům.

Loni každý Čech včetně novorozeňat a malých dětí v průměru vypil 160 litrů piva.
Co jsou to eufemismy? Slovník uvádí, že je to postup, při kterém nahrazujeme výraz označující nepříjemnou skutečnost nebo představu výrazem jemnějším, mírnějším. U některých eufemismů si často ani neuvědomujeme, že se o ně jedná. Je to například použití slova vypůjčit si pro význam ukrást něco, ale i sebrat něco, mohlo vzniknout jako eufemismus. Místo opil se říkáme přihnul si. Toto jsou už lexikalizované eufemismy.

Známe eufemismy z dob nacismu nebo z dob komunistické totality. Jsou to například spojení koncentrační tábor nebo pracovní tábor. Velice často jsou v běžném životě eufemismy používány pro smrt. "Můj zvěčnělý učitel, zhasl, následovaly na onen svět."

Vznik nových eufemismů můžeme sledovat v jazyce stále. Dnes se již běžně přijímají sekretářky pod názvem asistentka. Na Vinohradské třídě jsem viděla na obchodě inzerát: přijmu asistentku prodeje. Copak asi ta asistentka dělá? Nedělá něco tak běžného, jako je prodávání? Manažer prodeje, vedoucí obchodu, dealer je podomní prodavač, logistik je skladník. U těchto pojmů se jedná o ozvláštňování. Snad s legrací je vytvořené označení uklízečky - kosmetička podlahových krytin.

Jestliže slovo nabude hanlivý význam, uživatelé jazyka se snaží vymyslet nový, jiný, neutrální. Máme tady například vedle slova cikán slovo Rom. Pro zaostalé země používáme eufemistická spojení rozvojové země nebo země třetího světa. O propouštění zaměstnanců mluvíme jako o zeštíhlování organizace, při etnických čistkách mluvili jejich původci o očišťování. Z historie známe použití slova odsun pro vyhnání Němců.

Spojení třetí věk je ve skutečnosti také eufemismus. S eufemismy se u označování stáří setkáváme v poslední době často. Můžeme slyšet rozhlasová akademie třetího věku, knihovna Kroměřížska se podílí na akcích pro tzv. univerzitu třetího věku. Pro staré lidi používáme i eufemistický výraz senior.

Velice často jsou eufemismy tvořeny v oblasti sexu. Nově se začalo používat slovo gay pro homosexuála, již staré je spojení "je v tom" pro označení těhotenství. Následující dva příklady eufemismu jsou z oblasti poskytování sexuálních služeb. Pro prostitutku se používá slovo erosenka. Ukázka: muž, který se představil jako zástupce sdružení erotické kultury, tvrdil, že bychom měli prostitutkám říkat jemněji erosenky. Především v blízkosti západních a jižních hranic našeho státu můžete vidět na domech nápis Night Club. Otevřeno od 14.00 do 5:00. Všem nám je jasné, co spojení Night Club zastírá. Cožpak může skutečný noční klub pracovat od dvou hodin odpoledne? Pak by to nebyl noční klub. Ukázka: Jen si nevzpomínám, že by za mých časů přímo na náměstí fungoval bordel. No ano, máme přímo na náměstí Night Club.

Eufemismy jsou rozsáhlá oblast a my jsme do ní dnes zavítali jen na skok.


Písnička Ivana Mládka o "zapeklité češtině" předeslala o čem je projekt, který vám na tomto místě Radio Praha nabízí.

Nejedná se o kurz českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.

Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.

Seriál připravila Věra Schmiedtová - vědecká pracovnice Českého národního korpusu. O jakou instituci se vlastně jedná a o čem v novém seriálu uslyšíte, se dozvíte z následujícího rozhovoru, který s paní Schmiedtovou natočil Jaromír Marek..... Pozorování jazyka byla ověřena v Českém národním korpusu, podrobnosti o něm najdete na internetové adrese ucnk.ff.cuni.cz