Euforie ze skvělé jízdy se pro slalomáře změnila ve zklamání

Marek Šindler a Jonáš Kašpar, foto: ČT Sport

Mistryně světa ve vodním slalomu Kateřina Kudějová ani deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler medaili na olympijských hrách v Riu nezískali. Finálové jízdy jim nevyšly a nenavázali na středeční bronzový úspěch Jiřího Prskavce. Deblkanoisté byli ve vedení, pak se převrhli a obsadili osmé místo.

Marek Šindler a Jonáš Kašpar,  foto: ČT Sport
Vedli na prvním mezičasu, na druhém dokonce o více než sekundu, nakonec ale Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem při závodů deblkanoí na olympijských hrách neuspěli. Euforie z jasného vedení je pohltila až moc a přišla osudná chyba. Obtížná branka číslo 22 zhatila jejich naděje na medaili, možná i na vítězství. Příliš rychlý a krátký výjezd, snaha minout tyčku, měnící se proud a snad i vítr byly příčinou kritické situace, při které se čeští deblkanoisté převrhli.

Kašpar: Mohli jsme mít medaili. Je to zmar

Marek Šindler a Jonáš Kašpar,  foto: ČT Sport
V závodech Světového poháru byli čeští reprezentanti na stupních vítězů pětkrát, z toho dvakrát vyhráli. Z vrcholných akcí ještě ale žádný cenný kov nepřivezli, nejlépe byli čtvrtí na MS v Praze 2013. Teď k němu měli velmi blízko. V zákulisí se o nich hovořilo dokonce jako o daleko větších adeptech na pódium než o mistryni světa Kateřině Kudějové, která skončila desátá.

"Zklamání je tak velké, že už nejde ani nadávat. Vím, že jsme si to zkazili sami a sami se s tím teď musíme vypořádat," hlesl Šindler. Zklamání je pro ně obrovské i proto, že deblkanoe, které České republice přinesly pět medailí, budou na příštích hrách v Tokiu nahrazeny závodem kanoistek. V cíli cítili zoufalství. "Nedokážu popsat, co cítím. Věděli jsme, že na to máme, mohli jsme mít medaili. Je to zmar," dodal Kašpar smutně.

Jsem na kluky pyšný, řekl se slzami v očích kouč deblkanoe

Ondřej Štěpánek měl na dosah největší trenérský úspěch. "Co na to říct, zestárnul jsem, strašně jsem zestárnul," hlesl za cílem. "Strašně jsem jim to přál,"řekl.

Při poradách si často o inkriminované brance povídali. "Voda se pod tou brankou hodně mění. Nedá se to vyčíst ani jednomu. Jsou to velký bojovníci, chtěli dojet na první místo. Jsem na ně pyšnej, ať jeli, jak jeli," dodal.