Eva Jiřičná

Zdroj: Česká centra / FDULS

Jedna z nejvýznamnějších architektek narozených v Čechách. Krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy našla útočiště v Londýně.

Zdroj: Česká centra / FDULS

V Anglii se postupně vypracovala v jednu z nejvýraznějších osobností interiérového designu a architektury. Dokázala v Londýně a po pádu železné opony i v Praze vybudovat prestižní architektonické studio, které je podepsané pod spoustou luxusních staveb. K jejím stěžejním dílům patří autobusový terminál Canada Water či vstup do budovy Victoria & Albert Museum v Londýně. K nejznámějším stavbám v Česku patří například budova Univerzity Tomáše Bati a Kongresové centrum ve Zlíně. Bývá označována za královnu skla a oceli, a to podle svých nejoblíbenějších stavebních materiálů. Eva Jiřičná je nositelkou řádu Britského impéria, Státní ceny za architekturu a mnoha dalších prestižních vyznamenání.

Ilustrovaný projekt „České hrdinky“ byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a 200. výročím narození spisovatelky Boženy Němcové. Jde o společný projekt Českých center, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, vedených Renátou Fučíkovou a Radio Prague International.