Eva Pilarová oslavila 75. narozeniny

Eva Pilarová, foto: Štěpánka Budková / Český rozhlas - Radio Praha

Už půlstoletí je stálicí české populární hudby. 9. srpna oslavila 75. narozeniny. A stále úspěšně koncertuje. Před pár lety jí nadšeně aplaudovalo o dvě generace mladší publikum na rockovém festivalu v Trutnově, kde vystoupí také letos. Držitelka tří Zlatých slavíků i medaile Za zásluhy nazpívala řadu nesmrtelných hitů jako Rekviem, Noc a den, Oliver Twist, Hrom aby do tě, lásko. Už tušíte? Ano, oslavenkyní je Eva Pilarová, zpěvačka se sopránem o rozsahu tří oktáv. Její tvorbu dobře dokumentuje výběrové trojalbum z roku 2009 Proměny, ze kterého si ve vysílání hrajeme.

Eva Pilarová,  foto: Štěpánka Budková / Český rozhlas - Radio Praha
Narodila se v Brně, jako dítě se učila hrát na klavír v hudební škole a pěveckou praxi pilovala v rozhlasovém sboru i v kostelech. Blondýnka s výjimečným hlasem si získala přízeň publika, kritiků i porot. Po maturitě zamířila na Janáčkovu akademii múzických umění, kde studovala operní zpěv. Po roce ji však zlákalo divadlo Semafor. Nezapomenutelné jsou její duety s Karlem Gottem nebo Waldemarem Matuškou, na prvním setkání si přitom do oka moc nepadli, ale jejich Láska nebeská se stala hitem. S Karlem Gottem nazpívala Eva Pilarová duet Je nebezpečné dotýkat se hvězd, s nímž zazářili ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. A nezůstalo u jednoho filmu. Například v roce 1968 se Eva Pilarová úspěšně zhostila i titulní role ve filmu Zločin v šantánu, který podle scénáře Josefa Škvoreckého natočil Jiří Menzel a hudbu k němu napsal Jiří Šlitr. Film byl ale později zakázán.

Nepřízeň režimu a zákaz koncertování na Západě přinesla zpěvačce emigrace prvního manžela, hudebníka Milana Pilara, který ji nechal v Československu i s malým synem Milanem. Také Pilarové druhý manžel, zpěvák Jaromír Mayer, později emigroval. Řadu let pak mohla Eva Pilarová vystupovat jen v takzvaně spřátelených zemích, nejčastěji tedy v Sovětském svazu či na Kubě. S Karlem Gottem měla jet do Las Vegas. ale nepustili ji. Paradoxní je, že přes tyhle trable se ocitla mezi umělci, kteří podepsali Antichartu. "Na rovinu nám řekli, že kdo nepodepíše, končí. Nejsem hrdina. Nejsem jako Marta Kubišová. Nedokázala jsem si představit, že nebudu moct zpívat," vysvětlila Pilarová svůj podpis, za který se později omluvila.

"Toho pravého" našla Eva Pilarová až ve třetím manželovi, o 13 let mladším tanečníkovi Janu Kolomazníkovi, kterého si vzala v roce 1984 a žije s ním dosud. I díky jeho velké podpoře dokázala koncem 80. let překonat rakovinu, přestože jí tehdy lékaři dávali pouhý rok a půl života. Štěstí v neštěstí měla zpěvačka při návratu z turné na Kubě v roce 1973, kdy si pobyt na ostrově prodloužila, a tím si vlastně zachránila život. Členové její kapely totiž zahynuli při havárii letadla během přistání v Praze. Eva Pilarová je milovnice koček. Je také autorkou několika kuchařek, ale doma prý nevaří. Je také fotograf samouk. Výborně ovládá photoshop a své fotoobrázky vystavuje ve velkých světových metropolích. Digitálně upravené fotografie připojila i ke knize Pohlazení k básním Josefa Fouska. Eva Pilarová pořád koncertuje a hnacím motorem je láska k jejímu povolání. Nezapomenutelná je třeba píseň Rekviem. Eva Pilarová nazpívala na 400 písní. A další cíle? Pokud Pán Bůh dá, ráda by v roce 2015 oslavila 55 let na scéně šňůrou koncertů a ještě by ráda natočila další album.