Svátek přinesl kritiku i ocenění

Václav Klaus, photo: CTK

Středa proběhla v Česku ve znamení oslav státního svátku - 91. výročí vzniku Československa. Jejich obvyklou součástí byla pietní shromáždění, setkání pamětníků, předávání státních vyznamenání, povyšování vojáků, policistů a hasičů, ale také mítinky radikálů či zpřístupnění sídel parlamentu veřejnosti. Podívejme se na dvě místa - do Pantheonu Národního muzea a na Pražský hrad.

Anděla Dvořáková,  foto: ČTK
Na shromáždění v pražském Národním muzeu varovali před extremismem předseda Senátu Přemysl Sobotka a premiér Jan Fischer, podle něhož stojí za to bránit ideály masarykovského Československa, tedy demokracii, svobodu a nezávislost. A zazněla tam i kritika současných politiků. Svůj názor na jejich morální kredit vyjádřila Anděla Dvořáková, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu:

"Je mi líto, ale těžko totiž najdeme ve světě pokornější lokaje než jsme my. To se týká především regionálních politiků, na jejichž chování veřejnost vlastně nevidí a kteří si dělají, co se jim zlíbí, aniž berou ohled na zájmy státu nebo občanů. Jen proto je nejhorší situace ve vztahu k sudetským Němcům právě v regionech. Tam totiž platí, že kdo platí, ten jede. Státnost, zájmy občanů, ty ať jdou podle místních politiků k čertu. Hlavně, že to nese peníze."

Anděla Dvořáková varovala před údajně rostoucím vlivem sudetských Němců v příhraničních regionech. V této souvislosti vyzdvihla prezidenta Václava Klause za jeho podmínku pro ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou zdůvodnil případnými nároky vysídlenců. "Je nutné poděkovat Václavu Klausovi za ochranu Benešových dekretů," uvedla Anděla Dvořáková. Její slova zazněla nedlouho poté, co sudetští Němci požádali kancléřku Angelu Merkelovou, aby českou podmínku odmítla.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Během večerního vyvrcholení oslav státního svátku ve Vladislavské sále Pražského hradu, kde prezident Klaus vyznamenal 23 osobností, Anděla Dvořáková převzala Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy. Ve svém projevu Václav Klaus mimo jiné zmínil, že v Česku panuje nespokojenost. Její příčinu vidí nejen v ekonomické a hospodářské krizi, ale i v evropském integračním procesu:

"Dochází i k nebezpečné erozi státu v důsledku urychlujícího se evropského integračního procesu. Někteří lidé i proto přestávají považovat svůj stát a jeho instituce za jednotku, na kterou se mohou spolehnout, se kterou se mohou a mají identifikovat a o jejíž rozvoj a posilování mají usilovat."

Prezident Klaus také vyzval Čechy k účasti ve volbách. V této souvislosti učinil kritickou poznámku na adresu Ústavního soudu kvůli jeho rozhodnutí o odkladu voleb, které se původně měly konat už v říjnu:

Karel Gott přijímá vyznamenání od Václava Klause,  foto: ČTK
"Přijměme jako nevyhnutelnou realitu i naše často dramatické politické střety a napomožme jim - až k tomu konečně dostaneme příležitost - vysokou účastí ve volbách, a nikoli rezignací na ně. Považujme nezávislost justice za obrovskou výhodu při jednání jednotlivce se státem, ale nenechme justici nahrazovat demokracii legitimně provázející politická zápolení."

Václav Klaus pak mimo jiné udělil Řád Bílého lva 1. třídy in memoriam plukovníkovi Otakaru Černému, příslušníku bombardovacího letectva za druhé světové války, stejný řád 3. třídy převzal rovněž válečný letec, plukovník Imrich Gablech. Medaili Za hrdinství obdržel in memoriam dobrovolný hasič Boleslav Staněk z Vlčic na Jesenicku. Letos při zásahu během povodní tragicky zahynul. Mezi oceněnými Medaili za zásluhy jsou rovněž zpěváci Karel Gott a Eva Pilarová a žokej Josef Váňa, který za svou kariéru absolvoval více než 600 překážkových dostihů a stal se legendou Velké pardubické. Svého posledního, šestého vítězství v tomto dostihu dosáhl nedávno, ve věku téměř 57 let.

Václav Klaus a žokej Josef Váňa,  foto: ČTK
"Vyhrát šestkrát Velkou pardubickou je daleko tvrdší práce než si zajít pro státní vyznamenání. Lidé, kteří mě navrhli, abych to dostal, mě navrhli asi proto, že si to zasloužím. Jinak bych tu asi nebyl. Myslím, že to může být docela dobrý počin pro rozvoj dostihového sportu u nás,"řekl po převzetí medaile žokej Váňa.