Váleční hrdinové, umělci, podnikatelé či sportovci. Zeman vyznamená přes 40 osobností

Předávání státních vyznamenání 28. října, foto: Filip Jandourek, archiv ČRo

Válečný veterán Emil Boček, bývalý prezident Václav Klaus, hokejista Jaromír Jágr, fotograf Jan Saudek nebo srbský filmový režisér Emir Kusturica. Tato jména se objevila mezi osobnostmi, kterým má dnes, u příležitosti oslav 28. října, udělit prezident Miloš Zeman řády či vyznamenání. Seznam jmenovaných Hrad před slavnostním cereminiálem každoročně tají, některá jména ale už dříve zveřejnil sám Miloš Zeman.

Předávání státních vyznamenání 28. října,  foto: Filip Jandourek,  archiv ČRo

Miloš Zeman,  foto: ČT24
Návrhy na udělení státního vyznamenání může prezidentovi podat občan, skupina občanů nebo organizace. Letos dostal Miloš Zeman od občanů 257 doporučení, od poslanců 37 a od senátorů 25. Posuzoval tak udělení medailí a řádů pro více než tři stovky lidí. Rozhodl se jich vyznamenat 43, což je rekordní počet. Loni to bylo 41 osobností, rok před tím jich bylo 39. Většině udělí medaile za zásluhy, vybraným jednotlivcům předá i státní řády.

Již dříve prezident oznámil, že Řád bílého lva nejvyšší třídy, tedy nejvyšší český řád, udělí válečnému veteránovi a poslednímu žijícímu českému stíhacímu pilotovi RAF Emilu Bočkovi. 96letý armádní generál byl nedávno propuštěn z nemocnice a má být v dobré kondici. Za druhé světové války sloužil ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě. Na kontě má 26 operačních letů. Řád bílého lva třetí třídy vojenské skupiny mu propůjčil už bývalý prezident Václav Klaus v roce 2010.

Václav Klaus,  foto: Jana Přinosilová,  archiv ČRo
Právě Václav Klaus by si měl dnes na Hradě také převzít Řád bílého lva. Český exprezident už toto vyznamenání z titulu své funkce měl, podle zákona však o něj přišel po vypršení prezidentského mandátu. Miloš Zeman nedávno naznačil, že ho svému předchůdci opět propůjčí. Prezident také in memoriam vyznamená vojenského kynologa Tomáše Procházku, který loni v říjnu padl v misi v Afghánistánu. Ocení ho patrně medaili Za hrdinství.

Mezi osobnostmi, jejichž vyznamenání se očekává, je i hokejista Jaromír Jágr. Ten má už od Klause medaili Za zásluhy druhého stupně, nyní má být oceněn medailí Za zásluhy prvního stupně. Vyznamenání zřejmě dostane i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, právník a filantrop Pavel Smutný nebo fotograf Jan Saudek. Na Hrad by měli přijít také zpěvák a herec Josef Zíma, motocyklový závodník Libor Podmol nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Emir Kusturica,  foto: Odessa International Film Festival,  CC BY-SA 3.0
Vyznamenání podle médií dostane i podnikatel Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati, který zemřel při letecké havárii v roce 1932.

Některá jména vzbudila vášně

Prezident Miloš Zeman se chystá ocenit také srbského filmového režiséra Emira Kusturicu či katolického kněze Petra Piťhu. Obě jména vzbudila vášně. Kusturica, který patří k nejslavnějším absolventům pražské FAMU a je autorem řady oceňovaných filmů, si v minulosti například vysloužil kritiku za schvalování anexe Krymu nebo za pochvalná slova o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Další osobností, o jejímž ocenění se mluvilo a která vyvolala kontroverze, je bývalý starosta Vídně Helmut Zilk. Toho chtěl kdysi vyznamenat už Václav Havel. Nominaci pak ale stáhl kvůli spekulacím, že Zilk spolupracoval s komunistickou státní bezpečností. To se ale nikdy nepodařilo prokázat a Václav Havel se za neudělení vyznamenání po Zilkově smrti omluvil.

Vladislavský sál,  foto: DXR,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 4.0
Slavnostní ceremonilál se tradičně koná ve Vladislavském sále Pražského hradu. Jeho kapacita je asi 800 lidí. Přední místa mají, jako každoročně, zajištěna například předsedové Senátu a Sněmovny Jaroslav Kubera a Radek Vondráček nebo bývalý prezident Václav Klaus s chotí Livií. Pozvánku dostali také diplomaté, osobnosti církevního, kulturního a společenského života či zástupci integrovaného záchranného systému.

Naopak na udílení státních vyznamenání budou opět chybět někteří čelní politici. Prezident Miloš Zeman, jako každoročně, některé své odpůrce a protivníky nepozval, další účast zase neplánují.

Nejvyšším českým státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.