Prezident Václav Klaus ocenil 22 osobností
Prezident Václav Klaus tradičně při příležitosti státního svátku 28. října uděloval vysoká státní vyznamenání. Tentokrát ocenil 22 osobností. Přestože příští rok Klaus v úřadu končí, možnost ocenění z jeho rukou tím ještě úplně nekončí.
"V nás bylo už od gymplu počínaje pěstováno vlastenectví, my jsme se dějepis ne učili, ale hltali. My jsme šli do Topolčanek navštívit Masaryka. Prostě v nás to je a zůstalo."
Také druhý vyznamenaný veterán Vasil Korol bojoval na Dukle. Předtím prošel nelidskými podmínkami pracovního tábora na Sibiři.
"U nás, tam kde jsem se narodil, chodil starší legionář a ten říkal: 'Nejlehčí smrt je, když zamrzneš. Chce se ti spát, usneš a už se nikdy neprobudíš.' Ten den, kdy jsem šel na práci a nohy mi otekly, všechno omrzlý, sundat jsem nemohl ani válenky ani nic, a teď se mi nějak chtělo strašně spát. Vzpomněl jsem si na toho starého legionáře a začal jsem chodit. To bylo 45 stupňů (pod nulou). My jsme museli dělat do 43 stupňů. Když bylo víc, tak už přišli a sepsali protokol, že se nedá pracovat."Oceněni byli i bývalí političtí vězni Leopold Färber, Jaroslav Fořt, Jaromír Jarmara, Josef Plocek, Hubert Procházka a Drahomíra Strouhalová. Většina z nich se postavila nacistické i komunistické totalitě a zaplatili za to lety strávenými ve vězení.
Z dalších osobností Klaus v neděli vyznamenal také předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše a dvojnásobnou olympijskou vítezku Barboru Špotákovou. Oštěpařka Špotáková se stala třetí českou atletkou, která se dočkala ocenění ještě v době své aktivní kariéry. Před ní se to podařilo jejímu současnému kouči Janu Železnému, o tři roky později byl vyznamenán vícebojař Roman Šebrle.Medaili za hrdinství udělil lékaři Rudolfu Zvolánkovi. Ten loni v březnu zachránil těžce zraněného muže, který byl vtažen do mísicího zařízení na plasty. Zvolánek po marných pokusech o vyproštění zraněného muže operoval přímo uvnitř stroje. Z uměleckých osobností Klaus ocenil spisovatele a publicistu Otu Filipa, který v sedmdesátých letech emigroval do Německa, a hudebního skladatele a pedagoga Marka Kopelenta.
Pro Klause ale nebyl nedělní státní svátek poslední příležitostí k udělení vyznamenání. V České televizi to vysvětlil politolog Michal Pehr."Protože máme dva řádové dny, tak může současný pan prezident může ještě teoreticky využít 1. ledna a udělovat vyznamenání. To spadá do jeho výhradní pravomoci."
Podle Pehra bývá často poměřováno, kolik vyznamenání udělil Václav Klaus a kolik Václav Havel. Po 500 vyznamenáních Havlových jich Klaus udělil jen 200. Michal Pehr to vysvětlil tím, že oba působili v jiné době a potřeba ocenit osobnosti rezistentní minulému režimu byla za Havlových dob výrazně vyšší.