Extremisté ohlásili pochod pražskou židovskou čtvrtí v den výročí křišťálové noci

Foto: ČTK

Podaří se pražskému magistrátu zabránit tomu, aby 10. listopadu prošel historickou židovskou čtvrtí průvod extremistů? A dojde k násilnostem, pokud se do konfliktu zapojí i anarchisté? - Takové otázky vyvolává ohlášený pochod Mladých národních demokratů ulicemi bývalého židovského ghetta na Starém Městě. Prezident Klaus ho považuje za morálně i politicky nepřijatelnou akci a apeluje na všechny odpovědné orgány, aby průchod židovskou čtvrtí neonacistům znemožnily.

Foto: ČTK
Extremisté sice tvrdí, že tak chtějí protestovat proti účasti českých vojáků ve válce v Iráku, právě na 10. listopad ale připadá 69. výročí křišťálové noci v Německu, kdy byly vypáleny synagogy, vyrabovány židovské obchody a kdy začalo vyvražďování Židů. Magistrát akci neonacistů už dvakrát zakázal, Městský soud v Praze ale jeho zákaz kvůli procesním chybám pokaždé zrušil.

"My určitě proti tomuto rozhodnutí podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a dále budeme zvažovat další kroky,"

Staronová synagoga v Praze,  foto: www.czechtourism.cz
uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Nechtěl ale upřesnit, o jaké kroky se jedná. Kasační stížnost přitom nemá odkladný účinek, takže k pochodu zhruba dvou set neonacistů zřejmě dojde. Židovská liberální unie jim v tom chce ale zabránit a vyzvala zejména mladé sportovce a vojáky k aktivnímu odporu. Pražská židovská obec na stejný den svolala ke Staronové synagoze pietní shromáždění, kde chce uctít oběti křišťálové noci. Její předseda František Bányai očekává účast mnoha set lidí, přál by si ale, aby si akce udržela pietní charakter:

"Mně se nelíbí v podstatě výzva k násilí. Násilí plodí jenom násilí a toto skutečně nelze řešit násilím. Já osobně cítím dostatečnou podporu, dostatečnou ochranu a dostatečnou vůli tuto věc vyřešit jak od magistrátu, tak od policie."

Svou účast na demonstraci ovšem ohlásili i anarchisté. Jejich konflikty s neonacisty přitom často končí pouličními bitkami. Na tuto situaci se už připravuje i policie. Podle politologa Bohumila Doležala se tím ovšem celý spor zbytečně vyhrocuje:

"Tím, jak se kolem toho potom vrší takovéhle problémy, akce a protiakce, se té skupince lidí, kteří to chtějí zorganizovat, dává daleko větší publicita a daleko větší váha, než kterou mají. To je stinná stránka té věci a s tím se bohužel nedá nic dělat. Myslím, že to není věc tak nebezpečná, jako bylo nacistické hnutí v Německu v roce 1932. Tohle je okrajová záležitost, které se ovšem musí velmi energicky v zárodku čelit."