Febiofest letos nabídne téměř dvě stovky filmů i retrospektivu Jiřího Krejčíka

185 filmů z 55 zemí celého světa. Téměř pět set projekcí ve dvaceti sekcích. Taková je nabídka 19. ročníku filmového festivalu Febiofest, který začal tento čtvrtek v pražském kině Cinestar Anděl.

Fero Fenič
"Letos prakticky celý náš program kromě portrétů jednotlivých osobností tvoří novinky. Ten festival je již programově obsazen tak, že je srovnatelný s jakýmkoliv jiným světovým festivalem. Téměř všechny filmy jsou nejméně českými premiérami,"

uvedl k letošnímu ročníku Febiofestu jeho zakladatel Fero Fenič. I podle programového ředitele Štefana Uhríka čeká diváky mnoho novinek:

"Já se netajím tím, že Febiofest je festival festivalů, že nejvíce inspirace hledá a nachází na těch největších a neprestižnějších přehlídkách. Ale právě tím, že kombinuje to nejlepší ze všech festivalů, tak si troufám říct, že co se týče kvality filmů, je ten program kvalitnější než třeba na Berlinale."

Febiofest prezentuje každoročně některou s národních kinematografií. Letos to je u nás poměrně málo známá turecká, dodává Uhrík:

"Tam vzniká osm deset kvalitních snímků ročně, což je opravdu nadprůměrné číslo. Ty se hrají na nejprestižnějších festivalech. A ty filmy jsou přitom velice různorodé, stylově kvalitní a náročné."

'Božská Ema'
Febiofest letos také připravil retrospektivu režiséra Jiřího Krejčíka. V kině Ponrepo diváci uvidí celkem čtrnáct jeho filmů, mimo jiné i takové legendy jako Vyšší princip, Týden v tichém domě nebo Božskou Emu. Fero Fenič k tomu řekl:

"Pan Jiří Krejčík se letos dožije devadesáti čtyř let. A to už je tak požehnaný věk, že jsme si řekli, že taková retrospektiva by měla proběhnout. Neměla by se odkládat. Jejím velkým přínosem může být to, že pan režisér je stále psychicky i fyzicky schopný velmi vášnivě diskutovat, vyjadřovat se, komentovat. A to považujeme za velkou přidanou hodnotu takové retrospektivy."

Nanni Moretti,  foto: ČTK
Debata s Jiřím Krejčíkem proběhne v kině Ponrepo v úterý 27. března. A festival, to jsou samozřejmě také hosté, významní režiséři, herci a producenti. Febiofest už při svém čtvrtečním zahájení přivítal hned dvě hvězdy, francouzskou herečku Sandrine Bonnaire a italského režiséra Nanni Morettiho:

"Já ho nikdy nepotkal a vlastně ho tady potkám poprvé. A taky poprvé uvidím některé jeho filmy, protože on se v Čechách málo promítá. Asi je považován za málo srozumitelného. Přitom je to jeden z nejvýznamnějších evropských tvůrců vůbec,"

uvádí Fero Fenič. Oba hosté už také dostali cenu festivalu Kristian za přínos kinematografii. Tu třetí převezme na závěr festivalu slavná polská režisérka Agnieszka Holland, která teď v Praze natáčí třídílnou sérii o Janu Palachovi. Byly už uděleny i Ceny Jaromila Jireše za nekomerční aktivity. Udělují se ve dvou kategoriích, institucím a jednotlivcům, říká předseda poroty této ceny Antonín Kopřiva:

Vladimír Opěla
"Na prvním místě se umístil Státní fond české kinematografie za podporu projektu Zlatá šedesátá. V kategorii B drtivou převahou hlasů se na prvním míst umístil Vladimír Opěla."

Tohoto bývalého dlouholetého a respektovaného ředitele Národního filmového archivu odvolal přes protesty filmařů z funkce ministr kultury Jiří Besser krátce před vlastní rezignací. Hlavní cenu Febiofestu udělí divácká porota, jejímž čestným předsedou je slavný kameraman Miroslav Ondříček.

Febiofest jako každoročně bude mít i své pokračování v regionech. Vybrané filmy uvidí diváci v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích, Brně a Ostravě. A vedle promítání proběhne i Febiofest Music Festival, zúčastní se ho přes třicet kapel.