Letošní Febiofest nabídne poctu Jiřímu Krejčíkovi

Fero Fenič, foto: ČTK

Konec března bude už tradičně patřit Febiofestu. Devatenáctý ročník filmového festivalu připravil snímky s nominacemi na Oscary, téměř třicet filmů z Cannes a portrét současné turecké kinematografie. Jako poctu režisérovi Jiřímu Krejčíkovi nabídne festival retrospektivu jeho rozsáhlé tvorby. Z mezinárodních hvězd přijede italský herec a režisér Nanni Moretti, francouzská herečka Sandrine Bonnaire a polský režisér a výtvarník Lech Majewski.

Olmo Omerzu,  foto: Febiofest
Během posledního březnového týdne v Praze a dále pak v šesti krajských městech chystá Febiofest přehlídku české a světové kinematografie. Mezi oscarovými nominacemi divák najde například belgický snímek Býčí šíje nebo argentinské Superclásico. Z Cannes do českých kin dorazí třeba Bouřivé výšiny a psychologické drama Musíme si promluvit o Kevinovi. Po světové premiéře na letošní Berlinale uvede Febiofest také český film Příliš mladá noc, který bude soutěžit o Grand Prix Mezinárodního Filmového Festivalu Praha. Své dílo představuje slovinský režisér Olmo Omerzu.

"Příliš mladá noc je můj absolventský film, se kterým jsem ukončil studium na FAMU, a je to zároveň česko-slovinská koprodukce. Je to příběh o dvou mladých klucích, kteří se den po Novém roce víceméně náhodně ocitnou v bytě, kde už je mladá trojice. A tam se dožijou prvního setkání se sexualitou a dospělým světem."

Febiofest přivítá v Praze francouzskou filmovou hvězdu Sandrine Bonnaire, známou například z filmů Našim láskám nebo Slavnost. Dalším festivalovým hostem bude režisér, producent a výtvarník Lech Majewski. Pozvání do Prahy poprvé přijal také italský herec a režisér Nanni Moretti. Držitel Zlaté palmy z Cannes 2001 za film Synův pokoj představí na Febiofestu svůj poslední snímek Habemus papam. Získat Morettiho bylo pro pořadatele velmi obtížné, ale Moretti nakonec po dlouhých vyjednáváních svoji účast potvrdil. Splnil tak dávný sen zakladateli a řediteli Febiofestu Feru Feničovi.

Fero Fenič,  foto: ČTK
"Tahle historka se váže k Nannimu Morettimu, kterého jsem nikdy v životě nepotkal, a uvidím ho poprvé. Já o něm mluvím už několik let, že máme přesvědčit Nanniho Morettiho, což není jednoduché. V roce 1977 jsem odjel na studijní pobyt do Itálie, kde jsem psal svojí diplomovou práci o italské kinematografii. Dozvěděl jsem se od svých spolužáků, že v nějakém klubu promítá nějaký student, který se jmenuje Moretti, a promítá film, na který všichni mladí lidé v Římě chodí. Nerozumněl jsem všemu, ale přesto jsem pochopil, že se koukám na něco, co je zvláštní, něco jiného, než co jsem do té doby viděl, a moc se mi to líbilo. I napsal jsem stať o Nanni Morettim, bylo to poprvé, co v České republice někdo zmínil toto jméno, mám to v diplomové práci, že další budoucnost italské kinematografie bude směřovat ke jménu Nanni Moretti. No a po pětatřiceti letech teď přijde osobně na festival uvést naše filmy."

Českou kinematografii na Febiofestu bude mimo jiné reprezentovat nejstarší žijící český režisér a scénárista Jiří Krejčík. Právě jemu bude v pražském kině Konvikt patřit rozsáhlá retrospektiva celoživotního díla. Téměř čtyřiadevadesátiletý Krejčík se osobně zúčastní všech promítání i následných diskusí s diváky. Režisér také slavnostně pokřtil nový plakát Febiofestu.

Jiří Krejčík  (třetí zleva) a Fero Fenič  (vpravo),  foto: ČTK
„Dostává se mi výjimečné cti na sklonku života. Možná asi pravděpodobně to je všecko poslední. No tak prosím, tak já učiním ten akt, který činím v určitých rozpacích, ale nechť jaksi vyhovuju. Hoplá!"

Filmy Febiofestu mohou diváci shlédnout od 22. do 30. března 2012 v sálech kina Cinestar Anděl v Praze na Smíchově. Kromě filmových projekcí je v garážích multikina připraven bohatý hudební program. Festival od 2. dubna pokračuje v regionech České republiky i na Slovensku. Chcete být ve filmové porotě Febiofestu? Přihlaste se, vítaní jsou všichni od 15. let věku. Vzdělání, profese či sociální status nejsou rozhodující. Upřesňuje tiskový mluvčí Febiofestu Pavel Sladký.

"Výběr tvoří lidi obou pohlaví, různého zaměření, různého vzdělání, je to takový jakoby průřez českým publikem. My v tuto chvíli máme přihlášených necelých sto sedmdesát diváků, další se můžou hlásit do desátého března a my po desátém březnu vybereme z nich třicet tři."

Hlavní porota mimo jiné uděluje Grand Prix Mezinárodního Filmového Festivalu Praha. Bližší informace o Febiofestu nebo o přihlášení do poroty zájemci najdou na webových stránkách festivalu. Předprodej vstupenek začne 14. března.

Autor: Olga Mullen
klíčové slovo:
spustit audio