Federální Evropa - Ano či Ne

V pravidelné rubrice "O čem se mluví" vám kolega Mikuláš Kroupa přiblíží názory šéfa české rozvědky, policejního prezidenta a zastupce veřejného ochránce práv v České republice, kteří společně diskutovali o tématu Jak teroristický útok před půl rokem v Spojených státech Amerických změnil českou společnost.

Už půl roku uplynulo od teroristického útoku z 11. září, který se odehrál v New Yorku ve Spojených státech Amerických. Jak tyto události ovlivnily českou splečnost? Je skutečně jiná než byla před teroristickým útokem, tak jak bylo v médiích často zdůrazňováno? Těmito i dalšími otázkami se zabývali ve veřejné diskuzi v divadle Archa v Praze ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace tedy šéf české rozvědky František Bublan, policejní prezident Jiří Kolář a zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová. Česká společnost se podle přítomných příliš nezměnila, svět je stále stejný, jedině policejní prezident přiznal, že se jeho profese díky událostem v Americe zkomplikovala, ale společnost žije stejným způsobem. Podobný názor zastává i šéf české rozvědky František Bublan. Přítomní hosté, kterých bylo asi sedmdesát očekávali názorový střed právě mezi Annou Šabatovou, veřejnou ochránkyní práv a Jiřím Kolářem, policejním prezidentem. A to v otázce, zda se česká společnost v souvislosti s bezpečnostními opatřeními neblíží spíše k policejnímu státu. Zvláště v Praze se totiž výrazně zvýšil počet policejních hlídek na ulicích, před sídlem Svobodné Evropy permanentně stojí obrněné transportéry a vojenské hlídky ozbrojené samopaly, do dopravních letadel si pasežéři nesmí přibalit jakékoliv ostré předměty, a pod. Anna Šabatová se však shodla s policejním prezidentem Jiřím Kolářem, který tvrdí, že společnost musí v ohrožení přijmout tato opatření. Znovu zdůraznil, že například Rádio Svobodná Evropa, které vysílá i do islámských zemí, a sídlící v centru Prahy je podle tajných služeb objektem možného teroristického útoku. František Bublan obavy o možný teroristický útok na Svobodnou Evropu potvrdil. Šéf české rozvědky František Bublan na dotaz přítomných diváků, jak to že žádný další pokus o teroristoický útok do této doby neproběhl, odpověděl, že islámští fundamentalisté dokáží dlouho čekat na nejvhodnější situaci, protože mají prý přísloví "pomsta chutná nejlépe za studena". Militantní islámské skupiny jsou odhodlané k sebevražedným útokům na cíle v Americe, ale i Evropě. V ohrožení stále zůstávají diplomatické úřady. Některé prý nejsou dostatečně střežené. Tajné služby mají podle Bublana, šéfa rozvědky, informace o tom, že militantní islámské skupiny používají sektářské způsoby. Prohlašují prý, že padne-li muslim v sebevražedném útoku ve svaté válce, kterou vedou proti zkaženému západnímu světu, půjde po smrti rovnou do nebe a to nejen on, ale i jeho příbuzní, přátelé a dokonce i oběti jeho útoku a to má za následek takový počet mladých muslimů v teroristických organizacích.

Zástupkyně veřejného ochránce práv v České republice Anna Šabatavá odmítá, aby se proti islámskému světu vedl tvrdý vojenský útok. Podle ní musí civilizovaný svět změnit sociální situaci chudých islámských zemí. Její slova okamžitě doplnil šéf české rozvědky František Bublan, a to, že situace se musí změnit ale, tak aby lidé například v Afghánistánu mohli žít podle svých tradic. Na to navázal policejní prezident Jiří Kolář. Jeho výrok vzbudil úsměv přítomných. Prohlásil totiž, že podle jeho dlouholetých zkušeností u policie je důležitější prevence než represe." Ovšem policie je samozřejmě typická represivní složky státu. Překvapil policejní prezident Jiří Kolář Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv svými humanistickými postoji? Moderátoři besedy Jan Pokorný z Českého rozhlasu a známý novinář z časopisu Reflex Petr Holub se ocitli během debaty vysílané na živo přes internet ve svízelné situaci. V polovině besedy se na pódium zřítila s obrovským hlukem dřevěná deska s logem Českého rozhlasu. Naštěstí se nikomu z přítomných nic nestalo. Přesto ve tvářích hostů se objevil zděšený výraz, který prozrazoval obavu, jestli se náhodou nejedná o, ten večer tolikrát zmiňovaný, teroristický útok.