Festival francouzského filmu nabídne 49 snímků

Jestli něco Francouzi umí, tak jsou to filmy. Celkem 49 snímků ve 180 projekcích obsahuje program Festivalu francouzského filmu, jehož třináctý ročník se v Praze a dalších sedmi městech ČR uskuteční od 25. listopadu do 1. prosince. Přehlídku zahájí herečka Judith Godrecheová, která uvede film Francoise Ozona Profesionální manželka. V retrokomedii ze 70. let ztvárnila roli po boku Catherine Deneuveové, Fabrice Luchiniho a Gérarda Depardieua. Na jejím kontě je téměř 40 filmových rolí. Na plátně se objevila i vedle Philippa Noireta, Miou-Miou a také ve filmu Muž se železnou maskou. Festival přiblíží v rozhovoru s jeho tiskovou mluvčí Terezou Jiravovou Jan Hloch...

Jak probíhá výběr filmů a je zájemců o hodně více než je kapacita festivalu?

"Francouzské velvyslanectví a audiovizuální oddělení spolupracuje s českými distributory a tak se dostane do programu 5 hlavních předpremiér. Dále zvolí 10 novinářů filmy, které ještě nebyly v ČR uvedeny a poté také máme sekci retrospektiva Amose Gitaie, která je v nabídce CulturesFrance. Takže dramaturgie festivalu je v rukou českých profesionálů a Francouzského velvyslanectví."

Kolik filmů letošní ročník nabízí a jaké jsou jeho nejsilnější magnety?

"Nabídne 40 celovečerních filmů a divácky atraktivní je i večer krátkých filmů. Speciálně bych upozornila na pět titulů, které zde budou osobně propagovat francouzští umělci. Je to snímek Profesionální manželka od Francoise Ozona, dále Druhý svět režiséra Gillese Marchanda - ten byl letos uveden na festivalu v Cannes, Cesta za horizont od rumunského režiséra Alexandreho Iordachesca. Na programu je také film Krásná Junie od Christophera Honorého, který v něm představí řadu mladých francouzských herců a nakonec bych uvedla snímek Na Mamuta režisérské dvojice Benoit Delépine a Gustave Kervern, který festival v Praze uzavře."

Liší se letošní 13. ročník nějak od těch předchozích?

"Máme novou sekci nazvanou osobnosti. V ní si přiblížíme herce, kteří se objeví na předpremiérách. Letos to bude mladý herec Luis Garrel ve filmech Herečky a Pravidelní milenci."

Jaké postavení má FFF v konkurenci dalších festivalů pořádaných v ČR?

"Má velmi dobrou a stabilní pozici. Francouzské filmy jsou u nás třetí nejnavštěvovanější nejenom díky festivalu, ale především díky českým distributorům, kteří ty filmy nakupují."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio