Filmový festival Jeden svět zahájil snímek o hromadném znásilňování v Kongu

jeden_svet08_plakat.jpg

V Praze byl tuto středu zahájen už desátý ročník filmového festivalu Jeden svět. Jeho pořadatel, humanitární organizace Člověk v tísni, ho tradičně věnuje filmům s tématikou lidských práv. Na zahájení přehlídky byla Milena Štráfeldová:

"Umlčme tu písničku" - zní motto letošní jubilejní přehlídky Jeden svět. Nejde o nic jiného, než o pětici nejhorších současných světových diktátorů. Jsou mezi nimi například Fidel Castro, Kim čong il nebo Alexandr Lukašenko. A právě diktátorským režimům je letos festival věnován především:

"Máme celou filmovou sekci Zaostřeno na diktatury, kde jsou snímky o situaci v Barmě, Severní Koreji, na Kubě,"

upřesnil mluvčí festivalu Filip Šebek. Další sekcí je Putinovo Rusko nebo současný francouzský dokument. V sekci Umlčená svědectví se zase promítají české trezorové snímky z konce 60. let. Nabídka letošní přehlídky je velmi široká, říká její dramaturgyně Helena Zajícová:

"Z celkové nabídky 1500 dokumentů jsme vybrali 138 filmů."

Jedním z nejsilnějších snímků je určitě hned úvodní film Kongo - hluboké ticho, který celý festival zahajoval. Americká dokumentaristka Lisa Jackson v něm popisuje hromadné znásilňování žen v Kongu, kde už deset let probíhá občanská válka. Obětí znásilňování se staly statisíce žen i dětí. Lisa Jackson se setkala i s muži, kteří Afričanky brutálně týrali:

"Toto jsou další násilníci, které Bernard našel. Všichni jsou to vojáci konžské armády. Nechtějí, aby je při filmování kdokoliv viděl, tak jsme se museli schovat hluboko v buši."

"Ten snímek je natolik silný a natolik nás všechny zasáhl, že se na jeho základě rozhodla společnost Člověk v tísni věnovat na pomoc znásilněným konžským ženám půl milionu korun,"

Barmská opoziční aktivistka Lae Lae Nwei,  Václav Havel a ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek,  foto: ČTK
dodává Filip Šebek. Tradiční součástí zahajovacího ceremoniálu festivalu Jeden svět je i udílení ceny Homo homini. Letos ji exprezident Václav Havel v Pražské křižovatce udělil barmským aktivistkám v boji za lidská práva. V panelové diskusi Disidenti a svoboda, která ve středu proběhla na ministerstvu zahraničí, přišel i s novou iniciativou nazvanou Svět proti násilí:

"Jestli by nestálo za to přemýšlet o vzniku mezinárodní iniciativy, která by se vyjadřovala k různým případům porušování lidských práv, potlačování člověka, krutosti, a to ve všech zemích světa, bez jakéhokoli rozdílu."

Festival Jeden svět v Praze potrvá do příštího čtvrtka. Proběhne ale i v dalších sedmadvaceti městech České republiky a také v zahraničí: v New Yorku, Paříži, Bukurešti nebo Sofii. Filmy z Jednoho světa se budou promítat i v disidentském prostředí na Kubě, v Bělorusku nebo na barmsko-thajské hranici.